Լուսանցագրություն. հայրենասիրության մասին
Ձիապանը լավ Հայոց պատմություն գիտեր եւ սարերի միակ մարդն էր, որ զգում էր իր հայությունը: Մյուսները գիտեին, որ իրենք գառնարած, հորթարած են, հնձվոր, կթվոր, խուզվոր են, որ ցրտերի հետ իջնում են ձորը՝ Ծմակուտ, շոգի առջեւից զովի հետ դուրս են գալու սարերը: Հրանտ Մաթեւոսյան, «Մեսրոպ»
«Հետքի» համար նորից պարբերաբար գրելու առաջարկն ընդունելուց հետո բավական ժամանակ չէի կարողանում սկսել, եւ ահա առիթ դարձավ «Ուտոպիանա» կազմակերպության «Հայաստանյան հասարակության արդի գործընթացների մեկնաբանություն» նախագծի շրջանակում ինձ հետ հարցազրույցի համար պարզաբանումներ անելու ցանկությունս: Ուստի, իմ առաջին գրությունները (լուսանցագրերը) այս կամ այն չափով կվերաբերեն հարցազրույցի թեմային՝ «ազգայնականություն, իշխանություն եւ մեդիա»:
Համաձայն եմ, որ խոսքի համատեքստից հանված արտահայտությունը՝ «գյուղացի մարդը հայրենասեր չի», կարող է թվալ անհասկանալի կամ նույնիսկ վիրավորական (ահա այս կապակցությամբ դիտողներից մեկի արած մեկնաբանությունը. «տո այ Հրաչ Բայադյան, դու ո՞վ դառար, որ գյուղացիների մասին այդպես խոսես» - MrGkHarutyunyan): Ու թեեւ կարծում եմ, որ այդ պնդումին հաջորդող իմ բացատրությունը բավարար էր ասածս հասկանալի դարձնելու համար, հիմա կփորձեմ ավելի լավ պարզաբանել:
Ի՞նչ հիմքեր ունեմ այդպես խոսելու համար, եթե փորձեմ հարցն ավելի մեղմ ձեւակերպել: Ես ծնվել եւ մեծացել եմ գյուղում, ծնողներս հիմա էլ ապրում են գյուղում: Մինչեւ վերջերս երկար տարիներ մասնակցել եմ գյուղի ամառային աշխատանքներին, հնձել եմ (հրավիրում եմ հարգելի Հարությունյանին եկող տարի միասին հունձ անելու, եթե երբեւէ ձեռքը գերանդի վերցրած կա, իհարկե): Այսինքն՝ գյուղի եւ գյուղացու մասին իմ գիտելիքները հիմնված են ոչ պաշտոնական տեղեկատվության, ոչ էլ հեռուստատեսային ռեպորտաժների, այլ անձնական փորձառության վրա: Բացի դրանից՝ ծանոթ եմ հայ գրականությանը, որը հասկանալի պատճառներով հիմնականում գյուղի, գյուղացիության մասին է: Սա ինձ թույլ է տալիս խոսել գյուղացու մասին:
Երկրորդ՝ այդ միտքը վերաբերում է ընդհանրապես գյուղացուն, եւ այդ իմաստով հայ գյուղացին բացառություն չէ: Ազգի եւ ազգայնականության ուսումնասիրություններում «գյուղացու ազգայնացումը»՝ որպես հասարակության ազգայնացման ընթացքի մի մաս, լավ ծանոթ հարց է: Էտյեն Բալիբարը, օրինակ, նկատում է, որ ֆրանսիացի գյուղացին վերջնականապես «ազգայնացվեց» միայն այն ժամանակ, երբ որպես բնակչության մեծ մասը կազմող դասակարգ՝ արդեն անհետացման եզրին էր: Ուրիշները կպնդեն, որ նույնիսկ խորհրդային ժողովուրդների ռուսականացման լայնածավալ ջանքերի տարիներին ռուս գյուղացին՝ մուժիկը, այդպես էլ մնաց եւ այսօր էլ մնում է չազգայնացված:
Բնակչության ազգայնացումը կատարվում է, ի թիվս այլ բաների, համընդհանուր դպրոցական կրթության, պարտադիր զինվորական ծառայության, աշխատուժի ազատ տեղաշարժի, միասնական ավանդույթների, տոների ու ծեսերի արմատացման եւ, իհարկե, հայրենասիրական գաղափարաբանության մշակման ու տարածման միջոցով: Ուրեմն, խոսքը հայրենասիրության՝ որպես գաղափարաբանության մասին է: Այսօր տարբեր առիթներով հնչող պնդումը, թե դպրոցը պետք է պատրաստի «հայրենասեր քաղաքացիներ», հենց այդ է ասում: Ե՞րբ է գյուղացին դառնում «հայրենասեր քաղաքացի». երբ դառնում է որոշակի գաղափարաբանության, որոշակի գիտակցության կրողը: Իսկ երբ դառնում է, շարունակո՞ւմ է մնալ գյուղացի:
Պատմությանը հայտնի են ժողովրդից կարճ ժամանակում հայրենասերների բանակ կռելու փորձեր: Փայլուն օրինակ է ֆաշիստական Գերմանիան, որտեղ մեծ արագությամբ ազգայնացվեցին ոչ միայն գյուղացիները, այլեւ կանայք: Նոր թյուրիմացությունից խուսափելու համար պարզաբանեմ. հայրենասիրական գաղափարաբանությունը՝ որպես ազգայնականության արտահայտություն, որպես կանոն, կառուցվում է հայրիշխանության (պատրիարխալության) սկզբունքի վրա, որը կնոջ համար նախատեսում է ուրիշ, պակաս պաթետիկ դեր, թերեւս ուրիշ տեսակի հայրենասիրություն: (Փակագծերում նկատենք, որ երկու հասկացությունն էլ՝ «հայրենասիրություն» եւ «հայրիշխանություն», կազմված է «հայր» բառից:) Այս բանն արվել է քարոզչության վիթխարի մեքենայի օգնությամբ, որն էլ ավելի ազդեցիկ է դառնում, երբ ուղեկցվում է բռնությամբ՝ իրական կամ հնարավոր:
Ուրեմն, հայրենասիրությունը բնավ էլ «բնական» եւ անմեղ բան չէ, եթե նույնիսկ այդպես ներկայացվում եւ ընկալվում է: Այն գաղափարաբանություն է՝ թերեւս անհրաժեշտ ցանկացած ժողովրդի, յուրաքանչյուր ազգ-պետության համար: Այն կարող է մարդու մեջ սերմանել պատկանելության եւ պատասխանատվության կարեւոր զգացումները, օգնել հանրությանը հասնելու այդքան բաղձալի միասնականության ու համերաշխության: Բայց մյուս կողմից՝ այն անխուսափելիորեն կառուցվում է ներքին տարբերակման եւ խտրականության զանազան ձեւերի, հասարակության հիերարխիական կառուցվածքի եւ հաճախ այլատյացության վրա եւ ամենագռեհիկ ձեւերով ծառայեցվում օրվա իշխանության շահերին:
Ասվածը թույլ է տալիս պնդել (հիշենք նաեւ, թե ինչ է գրել Հ. Թումանյանը իր ժամանակի հայ գյուղացու մասին), որ հայ գյուղացու ազգայնացման մասին կարելի է խոսել միայն խորհրդային շրջանից սկսած՝ դրանից բխող բոլոր երկիմաստություններով հանդերձ: Երբ «Մենք ենք, մեր սարերը» կինոնկարի գյուղացի հերոսն արտաբերում է շատերի կողմից սիրված արտահայտությունը՝ «կարեւորը մենք ենք ու Ամերիկան», ինչպես հասկանում եք, «մենք»-ը բնավ էլ հայ ժողովրդին չի վերաբերում: Իսկ այսօր, սոցիալական ծայրահեղ անհավասարության, աղաղակող անարդարության, զանգվածային արտագնա աշխատանքի եւ արտագաղթի, ինչպես նաեւ վաղուց իր դարն ապրած պաշտոնական ազգայնական պոպուլիզմի պայմաններում, ի՞նչ կարելի է ասել գյուղացու եւ առհասարակ հայաստանցու հայրենասիրության մասին:

Margin Notes: About Patriotism
The horse herder knew his Armenian history well and was the only man in the mountains that felt his Armenianism. The others knew that they were shepherds, drovers, tillers, milkers and shearers who went back down the valley Tzmakout with the first cold, in front of the heat, with the coolness they come out of the mountains. (Hrant Matevosyan, "Mesrop")
After accepting another periodic offer of Hetq to write, I couldn’t put pen to paper for a long time. The opportunity arose when the Utopia organization proposed that I be interviewed about the topic, “Modern Processes in Armenian Society. Thus, my first writings (marginal notes), to a lesser or greater degree, refer to the topic of that interview: Nationalism, authority and the media.
I agree that the expression “the villager is not a patriot, when taken out of the context of speech, can appear incomprehensible or even insulting. (Here I bring the following comment left by a viewer, Mr. GK Harutyunyan, saying, “Geez, Hrach Bayadyan, who do you think you’ve become to talk about villagers that way.” And while I think that my subsequent explain was sufficient to explain what I meant, I will now try to make it even clearer.
What bases do I have to say such a thing, if I try to shape the question a bit more delicately? I was born and raised in a village. My parents still live there. Until recently, for many long years I participated in the summer chores of the village. I have scythed and I invite Mr. Harutyunyan to come to the village and reap next year. That is if he’s ever picked up a scythe.
In other words, my knowledge of the village and villagers is based on personal experience and not on official data or TV reportage. In addition, I am familiar with Armenian literature that, for understandable reasons, is mainly about the village and villagers. This affords me the right to speak about the villager.
Thirdly, that idea refers to villagers in general and, in that sense, Armenian villagers are no exceptions. In studies of the nation and nationalism, the “nationalization of the villager”, as part of the nationalization process of society, is a well-known issue. Étienne Balibar, for example, observes that the French villager was finally “nationalized” only when, as a class comprising the bulk of the populace, it was already on the verge of extinction. Others claim that even during the years of mass Russification of the Soviet peoples, the Russian peasant (muzhik) remained as such and still remains un-nationalized.
The nationalization of the population takes place, among other things, via universal school education, obligatory military service, free movement of labor, the strengthening of joint traditions, holidays and rituals and, of course, through the crafting and spreading of a patriotic ideology. Thus, we are talking about patriotism as an ideology. The claim heard today on various occasions that the school must prepare “patriotic citizens” speaks directly to this. When does a villager become a “patriotic citizen”? When he or she becomes the bearer of a specific ideology and consciousness. And even when they become so do they continue to remain villagers?
History is replete with attempts to forge an army of patriots from the people in a short time. A shining example is fascist Germany when not only were villagers nationalized very quickly but also women. To avoid yet another misunderstanding, let me clarify. Patriotic ideology as a rule, as an expression of nationalism, is built on the principle of patrimony, which for women envisages another less sympathetic role; perhaps another type of patriotism. (Parenthetically, let us note that the two concepts “patriotism” and “patrimony” are derived from the root word pater or father). This has done with the assistance of a huge propaganda machine, which becomes even more influential, when accompanied by violence, either real or possible.
Thus, patriotism is not at all a “natural” or innocent thing, even if that’s how it is portrayed and understood. It is an ideology, perhaps a necessary one for a given people and each nation-state. It can sow feelings of belonging and responsibility in individuals and can assist society in reaching the most desirable heights of unity and harmony. On the other hand, it is unavoidably constructed on various forms of discrimination, on hierarchal societal structures and frequently on xenophobia. In its most crude of forms it often serves the interests of the powers that be.
What has been said allows us to claim (let us also remember what H. Tumanyan wrote about the villagers of his day) that we can only talk about the nationalization of the Armenian villagers starting from the Soviet period, with all its ambiguities.
When the village hero in the film “We are our mountains” mouths the much loved expression “We are important and so is America”, the “we”, as you know, doesn’t at all refer to the Armenian people.
Today, in conditions of extreme social inequality, deafening injustice, exodus and labor migration, and outdated official nationalist populism, what can be said regarding the patriotism of the villager and, in general, that of the citizens of Armenia?