Ձյունը՝ ժամանակավոր լուծում. քաղաքապետարանը Երևանի օդը մաքրելու քառամյա պլան է մշակել
Մայրաքաղաքում փետրվարի 20-21-ի առատ տեղումներից հետո Երևանի քաղաքապետարանը հին ու նոր խնդիրների առաջ է կանգնել․ փողոցներն ու մայթերը մեքենաների ու մարդկանց համար դժվարանցանելի են, դպրոցներում դասերը չեղարկելու անհրաժեշտություն է առաջացել, տրանսպորտային համակարգը խառնաշփոթի մեջ է։
Սակայն տեղումների այս առատությունը դրական մեկ հետևանք ունեցել է․ քաղաքի օդը զգալիորեն մաքրվել է, ինչը, օդի աղտոտվածության մշտական խնդրի պայմաններում, անսովոր է։ Միջազգային հիդրոօդերևութաբանական հարթակների տվյալները ցույց են տալիս, որ երևանցիները, այս օրերին փողոց դուրս գալով, իրոք կարող են մաքուր օդ շնչել։
Քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքում տեղադրված տվյալների համաձայն՝ շինհրապարակներում գործող չափիչ սարքերը ևս այդ ցուցանիշներին պարբերաբար հետևող քաղաքացիներին անսովոր պատկեր են ցույց տալիս՝ կանաչ ու դեղին գունավորմամբ։
Ինչպես է Երևանի քաղաքապետարանը 4 տարում լուծելու օդի աղտոտվածության խնդիրը
Չնայած հիդրոօդերևութաբանական այս կարճաժամկետ լուծումներին՝ Երևանում օդի աղտոտվածության հարցը չի կարող դուրս գալ օրակարգից։
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի հանձնարարականով՝ Երևանի քաղաքապետարանը մշակել է օդի որակի բարելավման քառամյա ծրագիր, որն առաջարկում է քաղաքի օդի աղտոտվածության խնդրի համապարփակ լուծումներ։
«Հետքին» տրամադրված փաստաթուղթը սահմանում է քաղաքում օդի աղտոտման հինգ հիմնական աղբյուր՝ շինարարություն, տրանսպորտ, հանքեր/բետոնհանգույցներ, ջեռուցում և աղբավայր։
Քառամյա ծրագիրը բաժանված է փուլերի, որտեղ առաջին տարում նախատեսվում են հիմնականում ուսումնասիրություններ, վերահսկողության խստացում ու չափորոշիչների սահմանում, հաջորդ տարիներին՝ ավելի կոնկրետ գործողություններ։
Քաղաքապետարանի փոխանցմամբ՝ հետագայում յուրաքանչյուր գործողության մասով մշակվելու են առանձին միջոցառումների ծրագրեր՝ բյուջեով և ժամանակացույցով։ Այս պահին ներկայացվող առաջարկները շատ մանրամասներ չեն պարունակում։
Սկզբնական փուլում նախատեսվում է զարգացնել օդի որակի մոնիթորինգային համակարգը։ Այս ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացնում է Շրջակա միջավայրի նախարարությունը, որը երկու ավտոմատ դիտակայան է ձեռք բերել, որոնք մայրաքաղաքում պիտի տեղադրվեն այս տարվա առաջին եռամսյակում։ Քաղաքապետարանի հաղորդմամբ՝ ցանցը կհամալրվի ևս 3 դիտակայանով։
Խիստ չափորոշիչներ պիտի սահմանվեն շինարարության և տրանսպորտային միջոցների արտանետումների նկատմամբ։ Այս քայլերի մասին Ավինյանը քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցությունների ընթացքում հաճախ է խոսում։
Ծրագրի առանցքային կետերից է քաղաքի կենտրոնական հատվածներում տրանսպորտային միջոցների մուտքի սահմանափակումը, որը նախատեսվում է իրականացնել բոլոր չորս տարիների ընթացքում։ Այս գործողությունը ենթադրում է որոշակի օրերի և գոտիների սահմանում, որտեղ մեքենաների երթևեկությունը կսահմանափակվի։ Թե քաղաքի կոնկրետ որ հատվածների մասին է խոսքը, չի նշվում։
Քաղաքապետարանը եռամյա գործողություն է նախատեսում Երևանում աղբավայրի փակման և սանիտարական աղբավայրի, աղբի վերամշակման կայանի հիմնման ուղղությամբ։ Այս թեման երկար տարիներ քննարկվել է պետական ու քաղաքային տարբեր իշխանությունների պաշտոնավարման օրոք, արդյունքը, սակայն, չի նշմարվում։
Երևանի օդի աղտոտվածությանը նպաստում են նաև տնային տնտեսություններում տարբեր վառելիքների այրման արդյունքում առաջացած արտանետումները։ Սրանք մեծ ազդեցություն ունեն օդի որակի վրա, սակայն դուրս են մնում «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի» դիտարկման շրջանակից։
Նախագծի առաջին տարում նախատեսվում է անցկացնել տնային տնտեսություններում ջեռուցման համակարգերի ուսումնասիրություն, ինչը կօգնի ճշգրիտ պատկերացում կազմել այս ոլորտում առկա խնդիրների մասին։ Երկրորդ տարվանից սկսած՝ պիտի մշակվեն կանաչ ջեռուցման տարբերակների համար սուբսիդավորման և խրախուսական ծրագրեր։
Ծրագրի ողջ ընթացքում քաղաքային իշխանությունը պլանավորում է կանաչապատման աշխատանքներ իրականացնել։ Նախատեսվում է քաղաքի բուֆերային գոտիներում անտառապատման ծրագրեր իրականացնել և ընդլայնել համայնքային զբոսայգիները։
2024-ի վերջում, երբ սոցիալական ցանցերում ակտիվացան Երևանի օդի աղտոտվածության մասին խոսակցությունները, քաղաքացիների մտահոգություններից մեկն այն էր, որ հասարակությունը պատշաճ չի իրազեկվում, թե ինչ օդ է շնչում ու ինչ պիտի անի, եթե աղտոտվածության մակարդակը բարձրանում է։ Քաղաքապետարանն առաջարկում է հանրային իրազեկման ծրագրեր իրականացնել։
Ըստ Երևանի քաղաքապետարանի՝ այս բոլոր գործողությունների արդյունքում ակնկալվում է օդի որակի զգալի բարելավում։ Սակայն քաղաքապետարանի մշակած ծրագրում դեռևս չկան կոնկրետ թիրախային ցուցանիշներ և բյուջետային հաշվարկներ, որոնք անհրաժեշտ են ծրագրի արդյունավետությունը գնահատելու համար։ Քաղաքապետարանից հայտնում են՝ քառամյա ծրագիրը քննարկվելու է շահագրգիռ գերատեսչությունների, միջազգային գործընկերների, բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունների հետ և առաջարկությունների հիման վրա լրամշակվելու է։

Снег – временное решение: мэрия разработала программу очистки воздуха в Ереване
Выпавший в последние дни обильный снег увеличил и без того большое число проблем, стоящих перед столичными властями, но вместе с тем “решил” одну важную проблему – воздух в Ереване очистился.
После сильных снегопадов 20-21 февраля мэрия Еревана столкнулась с новыми проблемами – из-за завала снега на улицах перемещение машин и людей затруднилось, в школах отменили занятия, возник транспортный коллапс.
Тем не менее, создавшаяся ситуация имела одно положительное последствие – воздух в Ереване значительно очистился, что в условиях его постоянной загрязненности весьма необычное явление. Данные международных гидрометеорологических платформ показывают, что в эти дни ереванцы, выходя из дома, действительно дышат чистым воздухом.
Как мэрия Еревана собирается решить проблему очистки воздуха за четыре года
Несмотря на краткосрочное гидрометеорологическое решение проблемы воздуха в Ереване, ее нельзя снимать с повестки.
По поручению мэра Тиграна Авиняна в мэрии разработана четырехлетняя программа, которой предлагается комплексное решение этой проблемы.
В предоставленном Hetq.am документе изложены основные источники загрязнения воздуха – строительство, транспорт, месторождения/бетонные узлы, отопление и мусорная свалка.
Четырехлетняя программа разделена на несколько этапов. В первые годы предусмотрено проведение исследований, ужесточение контроля, установление стандартов, после чего начнутся более конкретные действия.
На начальном этапе планируется усовершенствовать систему мониторинга. Работы в этом направлении выполняет Министерство окружающей среды, уже закупившее для столицы два автоматических анализатора.
Строгие стандарты будут установлены для строительных работ и выбросов транспортных средств.
Ключевым пунктом программы является ограничение въезда транспорта в центральные районы города в течение всех четырех лет. Этот пункт предполагает установление определенных дней и зон с ограниченным движением автомобилей.
Мэрия предусматривает разработать трехлетнюю программу закрытия в Ереване мусорной свалки и создания станции по переработке мусора. Этот вопрос долгие годы изучается государственными органами и городскими властями, однако результата до сих пор нет.
Загрязненности воздуха в столице способствуют также выбросы, образующиеся при сжигании домохозяйствами различных видов топлива. Этот фактор, оказывающий серьезное воздействие на качество воздуха, выпадает из поля зрения Центра гидрометеорологии и мониторинга.
Проектом предусматривается изучить системы отопления домохозяйств, что позволит выявить существующие в этой сфере проблемы. Начиная со второго года будут разработаны программы субсидирования и поощрения “зеленого” отопления.
В процессе реализации программы городские власти предусматривают выполнять работы по озеленению. В буферных зонах города планируется посадить леса и расширить общинные парки.
Поскольку в конце 2024 года в соцсетях активизировались разговоры о загрязненности воздуха в Ереване, граждане стали выражать обеспокоенность тем, что общество не извещено в должной мере о том, каким воздухом дышит и что делать в случае повышения уровня загрязненности. В связи с этим мэрия предлагает осуществить программу общественного оповещения.
В результате реализации всех этих действий ожидается значительно улучшить качество воздуха в столице. Однако в разработанной городской властью программе пока нет расчетов, необходимых для оценки ее эффективности. Из мэрии сообщили, что программа будет обсуждена с заинтересованными ведомствами, международными партнерами, общественными экологическими организациями и доработана на основе выдвинутых ими предложений.