Ձմռանը քիչ շնչեք, մինչև քաղաքապետարանը փրկության պլան մշակի
Ռուբէն Ճանպազեանը 2020 թվականին կնոջ հետ Կանադայի Տորոնտո քաղաքից տեղափոխվեց Հայաստան։ Ասում է՝ գիտեին, որ Երևանում օդն այդքան էլ մաքուր չէ, բայց իրավիճակն ավելի լուրջ էր, քան պատկերացնում էին. տարբերությունը միանգամից զգացել են։ Տեղափոխվելուց հետո Ռուբէնը օդի որակը ցույց տվող հավելված է ներբեռնել, որ հետևի՝ ինչ է շնչում։
«Ամէն անգամ որ ծրագրի մէջի մարդուն պատկերը կը փոխուէր եւ աւելի ու աւելի լուրջ դիմակ մը կրած ցոյց կու տար (յաճախ հակագազ դիմակ) ուղղակի կը վախնայինք։ Երբեմն ծրագիրը նոյնիսկ կը յանձնարարէր տունէն դուրս չելլել եթէ հարկաւոր չէր»,- պատմում է Ռուբէնը։
Ռուբէնն ասում է՝ հասկանում է, որ Երևանի օդի որակի վրա տարբեր գործոններ են ազդում՝ աշխարհագրական դիրքից մինչև տրանսպորտային արտանետումներ ու շինարարություն, բայց զարմանում է, որ մարդիկ դրա մասին չեն խոսում, քայլեր չեն ձեռնարկում։ Անընդունելի է համարում հատկապես պատկան մարմինների անտարբերությունը։
Օրեր առաջ իրենց պատշգամբում օդի աղտոտվածությունը չափող սարք է տեղադրել։ Բացատրում է՝ միայն անձնական իրազեկման համար չէ, համակարգային փոփոխություն բերելու ու ճնշում գործադրելու նպատակ ունի։
Ռուբէնի նման շատերն են իրենց տանը կամ աշխատավայրում օդի մոնիթորինգի տարբեր սարքեր տեղադրել։ Նրանց պատմությունները տարբեր են, անհանգստությունը՝ մեկը. շնչելը ծանրանում է, իսկ թե ինչ պետք է անել, ոչ մեկը չի ասում։
Քաղաքապետարանը չի ընդունում միջազգային հիդրոօդերևութաբանական հարթակների տվյալները
Վերջին ամիսներին սոցիալական ցանցերում Երևանի օդի աղտոտվածության մասին խոսակցություններն ակտիվացել են։ Որոշ մարդիկ ասում են՝ հակագազով պետք է փողոց դուրս գալ․ միջազգային հիդրոօդերևութաբանական հարթակների տվյալներից են եզրակացրել։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ամիսներ շարունակ հերքում էր մայրաքաղաքի օդի աղտոտվածության մասին լուրերը՝ ասելով, որ դրանք լեգենդներ են։ Ասում էր՝ քաղաքապետարանի պահանջով շինհրապարակներում տեղադրված սարքերն այլ բան են ցույց տալիս։
«Ես էլ, անկեղծ ասած, որոշ ժամանակ առաջ մի կայքի էի հանդիպել, ահասարսուռ, վախենալու տեղեկատվություն էր տրամադրում, որ ամենավատ քաղաքների շարքում ենք օդի աղտոտվածության տեսանկյունից։ Ուզում եմ ձեզ վտահեցնել, որ դա իրականությանը չի համապատասխանում»,- մոտ մեկ տարի առաջ հայտարարել էր Ավինյանը։
Սոցցանցերում հիմնականում տարածվում են շվեյցարական IQAir կայքի տվյալները։ Ավինյանի այդ հայտարարությունից հետո «Հետքը» դիտարկել էր թե՛ քաղաքապետարանի տեղադրած Clarity ընկերության սարքերի, թե՛ IQAir-ի ցուցանիշները։ Երկու աղբյուրների տվյալներով էլ մայրաքաղաքում օդի աղտոտվածության մակարդակը նույն ժամանակահատվածում միջինից բարձր էր եղել։
Քաղաքապետարանի բնապահպանության վարչության պետի տեղակալ Գորիկ Ավետիսյանն ասում է՝ կայքում ներկայացված տվյալները տրամադրող սարքավորումները պրոֆեսիոնալ չեն. սխալանքը կարող է հասնել 40%-ի։
Լիլիթ Հարությունյանը օդի աղտոտվածության ցուցանիշներին հետևում է արդեն երկար տարիներ։ Ինքն էլ ունի օդի որակը չափող սարք։ Ընդունում է, որ բոլոր սարքերը արդյունավետ չեն, լավերը թանկ արժեն, բայց չի կարծում, թե բոլորը կարող են սխալ ցույց տալ։
«Բոլորը սխա՞լ են ցույց տալիս, հա՞։ Լավ, մենք չե՞նք տեսնում՝ ինչ ենք շնչում, այդ մառախուղը մենք չե՞նք տեսնում, մեր առողջության վրա դա չե՞նք զգում»,- ասում է Լիլիթը։
Հիշում է, որ 2022-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության նիստի ժամանակ հանձնարարեց քայլեր ձեռնարկել օդի աղտոտվածության խնդիրը լուծելու ուղղությամբ։ Ասում է՝ տարիներ են անցել, օդի վիճակը միայն վատթարացել է, անգամ նույնը չի մնացել։
«Տպավորություն է, որ այս խնդրի ուղղությամբ ձեռնարկված միակ քայլը քաղաքապետարանի միջոցով Երևանի տարբեր համայնքներում օդի որակը մոնիթորինգ անող սարքերի տեղադրումն է։ Հոգաչափ շնորհակալ ենք, արդեն յուրաքանչյուր օր կարողանում ենք մուտք գործել ու օնլայն ռեժիմով հետևել, թե ինչպես ենք բոլորս թունավորվում»,- ասում է Լիլիթը։
Քաղաքապետարանն արդեն չի հերքում, որ իրենց սարքերն էլ են աղտոտվածության բարձր մակարդակ ցույց տալիս, բայց այլ պարզաբանում ունեն.
«Մեր տվյալները մինչև նոյեմբեր ցույց էին տալիս, որ անգամ ամենաաղտոտված թեժ կետերում փոշու արտանետումները PM2.5-ի և PM10-ի մասով չէին գերազանցում սահմանային արժեքները։ Նոյեմբերից արդեն մեզ մոտ էլ ցույց է տալիս գերազանցում։ Սա ինչ-որ աննախադեպ երևույթ չէ, ամեն տարի լինում է։ Դա ավելի շատ մթնոլորտային պայմաններով է պայմանավորված և Երևանի աշխարհագրական դիրքով»,- ասում է Երևանի քաղաքապետարանի բնապահպանության վարչության պետի տեղակալ Գորիկ Ավետիսյանը։
Ավետիսյանը բացատրում է՝ ձմեռային ամիսներին արտանետված փոշին չի չեզոքանում, հավաքվում, կուտակվում է։ Եղանակային պայմաններից կախված, ամեն օր կուտակվելով՝ բերում է աղտոտվածության բարձր արժեքների։
Լաբորատոր հետազոտությունները ցույց են տալիս՝ Երևանի օդը փոշով աղտոտված է
Քաղաքապետարանը հորդորում է հետևել միայն պաշտոնական տվյալներին, որոնք հրապարակում է Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը։ Օդում աղտոտիչների պարունակությունը որոշվում է լաբորատոր պայմաններում։
Տվյալները ցույց են տալիս, որ ամբողջահատիկ փոշով մայրաքաղաքն իրոք աղտոտված է։ 2024-ին ընդամենը 51 օր Երևանի օդում փոշու պարունակությունը չի գերազանցել սահմանային թույլատրելի խտությունը։ Ստացվում է՝ տարվա ավելի քան 86%-ը Երևանում փոշոտ օդ ենք շնչել։ Գերազանցումները հիմնականում գրանցվել են Կենտրոնի Լուսավորիչ-Ագաթանգեղոս խաչմերուկի դիտակայանում, երբեմն էլ՝ Նոր Նորքում։
Այս տարի ևս պատկերը նույնն է. հունվարի առաջին երեք շաբաթների ընթացքում փոշու պարունակությունը նորմայից բարձր է եղել բոլոր օրերին։
«1980-ական թվականներին, երբ ստեղծվեց մոնիթորինգի համակարգը, նպատակը արդյունաբերական զարգացման դարաշրջանում Հայաստանի օդի որակը գնահատելն էր։ Այդ տարիներին, բնականաբար, մթնոլորտային օդի աղտոտվածությունը շատ ավելին է եղել, և անհամեմատելի է այս տարիների օդի աղտոտվածության հետ, ուղղակի այն ժամանակ այլ ցուցանիշներ են բարձր եղել՝ կապված գործարանի արտանետումների հետ, հիմա՝ այլ»,- ասում է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի» տնօրենի տեղակալ Գայանե Շահնազարյանը։
Շահնազարյանը շեշտում է՝ օդի աղտոտվածությունը բարդ համակարգ է, տարբեր գործոններ են ազդում, ու չեն կարող գործող մոնիթորինգային մեթոդներով ասել, թե Երևանի օդն ամենաշատը ինչից է տուժում։
«Մեկ աղբյուր չէ, որ հեշտ գնահատենք ու ասենք՝ այս աղբյուրից այսքան մթնոլորտային աղտոտվածություն է առաջացել շրջակա միջավայրում։ Մեր մեթոդներով մենք հնարավորություն չունենք ավելի շատ ցուցանիշներ չափելու»,- բացատրում է Շահնազարյանը։
Այսօր մոնիթորինգի միջոցով որոշվում է փոշու, ծծմբի երկօքսիդի, ազոտի երկօքսիդի և գետնամերձ օզոնի պարունակությունն օդի մեջ։ Գլխավոր խնդիրը Երևանում փոշին է։
Մոնիթորինգի կենտրոնը դեռ չի դիտարկում օդում փոշու մանր մասնիկների՝ PM2.5-ի և PM10-ի պարունակությունը։ Իրականացվող նմուշառման մեթոդներով հնարավոր է լինում ստանալ շաբաթական կամ օրական միջին թիվ ամբողջահատիկ փոշու վերաբերյալ: Սա է պատճառը, որ չեն կարող հերքել կամ հաստատել միջազգային հարթակներում ներկայացված տվյալները։
Օդի աղտոտվածությունը սպառնում է հանրային առողջությանը
Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ուղեցույցի՝ բոլոր երկրները պետք է չափեն օդում փոշու մանր մասնիկների խտությունը։ Սրանք ամենավտանգավոր աղտոտիչներն են, որոնք կարող են ներթափանցել մարդու շնչառական համակարգ և անցնել արյան մեջ։
Թոքաբան Արփինե Չոբանյանի խոսքով՝ մի շարք հիվանդությունների կլինիկական ուղեցույցներում նշվում է, որ այդ մասնիկները կարող են լինել ինչպես հիվանդության, այնպես էլ դրա սրացման պատճառ։
«Սրանք նաև կուտակվելու հատկություն ունեն։ Գուցե առաջին երեք ամսվա ընթացքում որևէ գանգատ չունենաք, բայց ժամանակի ընթացքում նկատեք ազդեցության դրսևորումները՝ ալերգիաներից մինչև թոքի քաղցկեղ»,- նշում է թոքաբանը։
Նրա խոսքով՝ դեռահասների և երեխաների մոտ ամենատարածված հիվանդությունը ասթման է, մեծահասակների մոտ գերակշռում է թոքերի խրոնիկ օբստրուկտիվ հիվանդությունը։
Մասնագետը օդի աղտոտվածության հետևանքներն անձամբ է տեսնում․ երեխայի շարունակական հազից անհանգստացած՝ որոշել է տանը օդի որակը դիտարկող սարք դնել: Սարքի ցույց տված տվյալներին է հետևելու, որ որոշի՝ որ ժամերին չարժե փողոց դուրս գալ:
«Միգուցե բժիշկները ավելի շատ պիտի դրա մասին խոսեն, հասարակությունը պիտի ավելի ուշադիր լինի, բայց խնդիրը պահանջում է լուծում, որովհետև ուղղակի անտեսել չի կարելի. ի վերջո սա, եթե ոչ հիմա, ապա մի քանի տարի հետո ազդելու է մեր ընդհանուր պոպուլյացիայի առողջության վրա»,- ասում է Արփինե Չոբանյանը։
Երևանի օդի աղտոտվածությունը նոր խնդիր չէ
ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Լիլիթ Սահակյանն ասում է՝ Երևանի օդը աղտոտված է, և դա նորություն չէ։ Դեռ Խորհրդային միության տարիներին Երևանն առանձնանում էր օդի աղտոտվածության բարձր մակարդակով։
«Երևանը աշխարհի եզակի քաղաքներից է, որը ունի գրեթե 40 տարվա երկրաքիմիական հետազոտությունների պատմություն, ինչը թույլ է տվել արդեն 20 տարուց ավել Երևանը գիտական գրականության մեջ նկարագրել որպես անթրոպոգեն, տեխնոգեն կենսաերկրաքիմիական մարզ, որը հագեցած է այս կամ այն պոտենցիալ տոքսիկ տարրերով»,- ասում է Սահակյանը։
Շեշտում է՝ գիտությունը փաստերի վրա է հիմնված, հավատալ-չհավատալու հարց չկա։ Ի տարբերություն «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի»՝ Էկոկենտրոնում նմուշահավաքը հիմնականում իրականացվում է ոչ անմիջապես օդից, այլ մակերեսներից, որոնք հավաքում են աղտոտիչներն իրենց վրա։
«Դա ավելի օբյեկտիվ ու իրականությանը մոտ պատկեր է տալիս, որովհետև օդում կախվածը կարող է քամին քշի, գնա ուրիշ տեղ ընկնի և այլն։ Սա գիտական մեթոդ է, դիտարկում ենք տերևի վրա նստած փոշին, փողոցի փոշին»,- բացատրում է Սահակյանը։
Էկոկենտրոնի տնօրենը կարծում է, որ էկոլոգիայի մասին խոսելը շատ դժվար է։
«Էկոլոգիական խնդիրներից հետո միշտ առնչվում ես սոցիալական խնդիրներին․ մարդկանց լուծում պետք է տաս։ Այդ լուծումները կան, բայց թանկ արժեն ու կամք են պահանջում»,- նշում է նա։
Գիտնականի խոսքով՝ երբ աղտոտվածության ցուցիչները կարմրում են, աշխարհի տարբեր աղտոտված քաղաքներում հստակ քայլեր են ձեռնարկվում։ Օրինակ՝ դպրոցները, մանկապարտեզները փակվում են, մարդիկ քայլում են դիմակներով, արդյունաբերական ձեռնարկությունները դադարեցնում են աշխատանքը։
«Ցավոք, մեզ մոտ վաղ կանխորոշման և արձագանքման համակարգը լավ չի աշխատում։ Մեզ լավագույն դեպքում ասում են՝ երեկ աղտոտված օդ եք շնչել, իսկ դա մեզ ոչինչ չի տալիս»,- ասում է Սահակյանը։
Հունվարի 4-րդ շաբաթվա տեղումներից հետո Երևանի օդը նկատելիորեն մաքրվել էր։ Այս մասին փաստում էին մոնիթորինգային համակարգի բոլոր օղակները։ Սահակյանը շեշտում է՝ չենք կարող ասել, որ ամեն րոպե Երևանի օդը աղտոտված է, բայց շրջակա միջավայրը ունի աղտոտման խնդիրներ։
«Կլիմայի, ֆիզիկայի օրենքները հնարավոր չի փոխել. միշտ ձմեռ է գալու, միշտ ամառ է գալու։ Եթե աղտոտման աղբյուրների հետ մենք չենք պայքարում, խնդիրը միշտ լինելու է։ Գուցե մթնոլորտը սրում է այդ խնդիրները, բայց անթրոպոգեն գործոնները կան, իսկ դրա դեմ մենք չենք պայքարում։ Հիմա մենք ի՞նչ անենք, բնակչության ասենք՝ մի շնչեք, ձմեռ է, կանցնի-կգնա՞»,- ասում է Լիլիթ Սահակյանը։
Ինչ անել մինչև հաջորդ ձմեռ
Դեկտեմբերի 12-ին Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ընթացքում Տիգրան Ավինյանը Բնապահպանության վարչությանը հանձնարարեց երկու ամսվա ընթացքում քառամյա համապարփակ ծրագիր մշակել՝ ներկայացնելով, թե Երևանի քաղաքապետարանը ինչ քայլեր պիտի ձեռնարկի օդի որակը բարելավելու համար։
«Օդի աղտոտվածության այն հատվածը, որը մարդածին է, այդտեղ քաղաքապետարանն անելիք ունի: Պետք է մշակվի քառամյա ծրագիր, որը կներառի ընդհանուր կոնցեպտուալ առաջարկներ՝ օդի որակի բարելավման տեսակետից. ծառատունկ, անտառատունկ՝ թվային հստակ ցուցանիշներով, որոշակի սահմանափակումներ՝ Երևանում ժամկետանց ավտոմեքենաների շահագործման համար, որոնք մեծ աղտոտիչներ են, և մի շարք այլ ուղղություններ, որոնց առումով Երևանի քաղաքապետարանն ունի լիազորություն՝ գործուն քայլեր իրականացնելու համար»,- նշել է քաղաքապետը:
Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը երկու ավտոմատ դիտակայան է ձեռք բերել, որոնք մայրաքաղաքում պիտի տեղադրվեն այս տարվա առաջին եռամսյակում։ Գնման համար պետբյուջեից 300 մլն դրամ է հատկացվել։ Այս դիտակայանները հնարավորություն կտան պարզել օդի աղտոտվածության տվյալ պահի մակարդակն ու կանխատեսումներ անել։ Կորոշվի նաև օդում փոշու մանր մասնիկների խտությունը։
Թե որտեղ են տեղադրվելու դիտակայանները, այս պահին անհայտ է. ՊՈԱԿ-ը դիմել է քաղաքապետարանին, որ հողատարածք հատկացնեն։ Գայանե Շահնազարյանը նշում է՝ չափանիշներ կան, որոնց պիտի համապատասխանի կառուցման վայրը․ պիտի լինի բաց տարածքում, ճանապարհից հստակ հեռավորության ու բարձրության վրա։ Երևանում, նրա խոսքով, նման տարածք գտնելը հեշտ չէ, իսկ կամայական տեղ դիտակայան տեղադրելը ինքնանպատակ կլինի։
Քաղաքապետարանը հավատում է՝ նոր դիտակայանների գործարկմամբ հնարավոր կլինի տեսնել քաղաքի օդի աղտոտվածության իրական պատկերը, հետո որոշել՝ դիմակ դնել, թե ոչ։

Rupen Janbazian moved to Armenia from Toronto, Canada, with his wife in 2020. He says they knew the air in Yerevan wasn’t that clean, but the situation was more serious than they imagined. They felt the difference right away. After moving, Rupen downloaded an app that shows air quality to track what he was breathing.
“Every time the little avatar in the air quality app updated—showing the figure wearing progressively heavier masks, sometimes even a gas mask—it scared us. There were times when the app even instructed people not to leave their homes unless absolutely necessary,” says Janbazian.
While he understands that several factors affect Yerevan’s air quality, from its geographical location to transportation emissions and construction, he’s surprised that people don’t talk about it or act accordingly. He finds the indifference of the authorities in charge of such issues unacceptable.
Janbazian recently installed an air pollution measuring device on his balcony. He explains that it is not just for personal awareness, but for systemic change and pressure.
Many people have also installed various air monitoring devices in their homes or workplaces. Their stories are different, the only concern is one: breathing is getting harder, and no one says what to do.
Yerevan Municipality doesn’t accept international data
Conversations about Yerevan’s air pollution have intensified on social networks of late. Some people say that you should leave the house with a respirator, pointing to the data of international hydrometeorological platforms.
For months, Yerevan Mayor Tigran Avinyan has denied rumors about the capital’s air pollution, saying that they are fables. He said that the devices installed at construction sites at the request of the municipality show something different.
“To be honest, I also came across a website some time ago that provided horrifying, frightening information that we are among the worst cities in terms of air pollution. I want to assure you that this is not true,” Avinyan stated about a year ago.
Social media is spreading data from the Swiss IQAir website. After Avinyan’s statement, Hetq monitored the indicators of both the Clarity company devices installed by the municipality and IQAir. According to both sources, the level of air pollution in the capital was above average during the same period.
Gorik Avetisyan, Deputy Head of the Yerevan Municipality’s Department of Environmental Protection (DEP), says that the equipment providing the data presented on the website is not professional and that the margin of error can reach 40%.
Lilit Harutyunyan has been monitoring air pollution indicators for many years. She has an air quality measuring device in her home. She admits that not all devices are effective, the good ones are expensive, but she doesn’t think that all of them can show the wrong thing.
“Do they all show the wrong thing? Don’t we see what we breathe? Don’t we see that fog? Don’t we feel it impact our health?” asks Harutyunyan.
She remembers that in 2022, Armenian PM Nikol Pashinyan ordered his administration to take steps to solve the problem of air pollution. She says that years have passed, and air quality has only worsened.
“The only step taken towards this problem by the municipality is the installation of air quality monitoring devices in different communities of Yerevan. We are incredibly grateful. We can now log in every day and track online how we are all being poisoned,” says Harutyunyan.
The municipality no longer denies that their devices also show elevated levels of pollution, but they offer different explanations.
“Our data until November showed that even in the most polluted hotspots, dust emissions did not exceed the limit values for PM2.5 and PM10. Since November, we have also been showing exceedances. This is not some unprecedented phenomenon. It happens every year. It is more due to atmospheric conditions and Yerevan’s geographical location,” says Yerevan DEP Deputy Head Avetisyan.
Avetisyan explains that the dust emitted during the winter months accumulates, rather than being neutralized, and leads to high pollution numbers depending on weather conditions.
Laboratory studies show that Yerevan's air is polluted with dust
The Yerevan Municipality urges people to only follow official data published by the environmental ministry’s Hydrometeorology and Monitoring Center which analyzes the make-up of air pollutants in laboratory conditions.
The data show that the capital is polluted with whole grain dust. In 2024, the dust content in Yerevan's air was lower than the maximum permissible concentration for only fifty-one days.
During the first three weeks of January 2025, the dust content was above the norm on all days.
“In the 1980s, when the monitoring system was created, the goal was to assess the air quality of Armenia during the era of industrial development. In those years, of course, atmospheric air pollution was much higher and is incomparable with the air pollution of today. It’s just that other indicators were high then, related to factory emissions, and now they are different,” says Gayaneh Shahnazaryan, Deputy Director of the Hydrometeorology and Monitoring Center, a state non-commercial organization operating within the Armenian Ministry of Environment.
Shahnazaryan emphasizes that air pollution is a complex system, numerous factors affect it, and monitoring methods they now use don’t provide them with accurate ways to assess the make-up of Yerevan’s current air pollution.
“It is not just one source that we can evaluate and say that this source has caused so much atmospheric pollution in the environment. With our methods, we do not have the opportunity to measure more indicators,” says Shahnazaryan.
Today, monitoring determines the content of dust, sulfur dioxide, nitrogen dioxide and ground-level ozone in the air. The main problem in Yerevan is dust.
The Monitoring Center does not yet inspect the content of fine dust particles in the air, PM2.5 and PM10. With the sampling methods implemented, it is possible to obtain a weekly or daily average number for whole-grain dust. This is the reason they cannot refute or confirm the data presented on international platforms.
According to World Health Organization guidelines, all countries should measure the concentration of fine dust particles in the air. These are the most dangerous pollutants that can penetrate the human respiratory system and pass into the bloodstream.
Pulmonologist Arpineh Chobanyan says clinical guidelines for several diseases indicate that these particles can be the cause of both the disease and its aggravation.
She says the most common disease among adolescents and children is asthma, while chronic obstructive pulmonary disease prevails among adults.
The specialist sees the consequences of air pollution firsthand. Worried about her child’s constant coughing, she decided to install an air quality monitoring device at home. She will follow the data shown by the device to determine when it is not safe going out.
“Maybe doctors should talk about it more. Society should be more attentive, but the problem requires a solution, because it simply cannot be ignored. After all, this, if not now then in a few years, will affect the health of our general population,” says Chobanyan.
Yerevan’s air pollution isn’t a new problem
“Yerevan’s air is polluted, and that’s nothing new. Back in the Soviet Union, Yerevan was distinguished by its high level of air pollution,” says Lilit Sahakyan, Director of the Director of the Center for Ecological-Noosphere Studies (CENS) at Armenia’s Academy of Sciences.
“Yerevan is one of the unique cities in the world that has a history of almost forty years of geochemical research, which has allowed Yerevan to be described in scientific literature for more than twenty years as an anthropogenic, technogenic biogeochemical region that is saturated with one or another potentially toxic element,” says Sahakyan.
She emphasizes that science is based on facts. At the CENS, unlike the Hydrometeorology and Monitoring Center, sampling is conducted not directly from the air, but from surfaces that collect pollutants.
“It gives a more objective and realistic picture because what is hanging in the air can be carried away by the wind, falling somewhere else. This is a scientific method where we observe dust on a leaf, on the street,” says Sahakyan, adding that one must also address the social problems caused by air pollution.
“These solutions exist, but they are expensive and require willpower,” she notes.
Sahakyan notes that when pollution indicators turn red, cities in other countries take steps like closing schools or factories and advising people to wear face masks.
“Unfortunately, our early warning and response system doesn’t work well. At best, it tells us that we breathed polluted air the other day. This doesn’t help us,” says Sahakyan.
After the precipitation in late January, Yerevan’s air had noticeably cleared. All the links in the monitoring system confirmed this. Sahakyan emphasizes that we cannot say that Yerevan’s air is polluted every minute, but the environment has pollution problems.
“It is impossible to change the laws of climate and physics. Winter will always come, followed by summer. If we don’t fight the sources of pollution, the problem will always be there. The atmosphere exacerbates these problems, but there are human-caused factors, and we are not fighting against them. What can we do now? Should we tell people not to breathe the air, that it’s winter and it will pass?” asks Lilit Sahakyan.
What to do before next winter
In December 2024, Yerevan Mayor Tigran Avinyan instructed the Environmental Protection Department to develop a four-year comprehensive program within two months, presenting what steps the Yerevan Municipality should take to improve air quality.
“The part of air pollution that is human-caused is where the municipality has something to do. A four-year program should be developed that will include general conceptual proposals from the point of view of improving air quality: tree planting, forestation with clear numerical indicators, certain restrictions on the operation of old cars in Yerevan, which are major pollutants, and a number of other areas in which the Yerevan Municipality has the authority to take effective steps,” Avinyan said at the time.
The Hydrometeorology and Monitoring Center has acquired two automatic observation stations, at a cost of $755,000, to be installed in Yerevan in the first quarter of this year.
They will provide real-time air pollution levels and make forecasts. The density of fine dust particles in the air will also be determined. Where the stations will be installed isn’t known.
The municipality believes that with the launch of new observation stations, it will be possible to see the real picture of air pollution in the city and then decide whether people should wear facemasks.