Շվեյցարական դատարանը բավարարել է Հայաստանի հարցումը՝ բացահայտելով ֆինանսական գործարքների մանրամասները
Շվեյցարիայի դաշնային քրեական դատարանը փետրվարի 19-ին բավարարել է Հայաստանի Գլխավոր դատախազության 2020 թ. ապրիլի 29-ին ներկայացրած իրավական օգնության հարցումը: Այս մասին գրել է Gotham City մեդիա հարթակը՝ ներկայացնելով որոշ մանրամասներ։
Դատական գործը վերաբերում է Հայաստանում 2019 թ.-ի ապրիլից քննվող մի քրեական գործի, որի մեղադրյալներից երկուսը Ոստիկանության նախկին բարձրաստիճան աշխատակիցներ են՝ Ճանապարհային ոստիկանության պետի տեղակալ Արթուր Տոնոյանը և Ոստիկանության տնտեսական վարչության պետի տեղակալ Արա Կոթողյանը։
Ֆինանսական փոխանցումները և Շվեյցարիայի ներգրավվածությունը
Համաձայն դատական փաստաթղթերի՝ Հայաստանի իրավապահները Շվեյցարիայից խնդրել էին տվյալներ տրամադրել այդ երկրում գրանցված «Ատլաս Ինտերնացիոնալ Հոլդինգ AG» (Atlas International Holding AG) բաժնետիրական ընկերության և հայկական երկու ընկերությունների միջեւ կատարված ֆինանսական գործարքների մասին։
«Ատլաս Ինտերնացիոնալ Հոլդինգ AG»-ն մասնագիտացած է ճանապարհային անվտանգության տեխնոլոգիաների, ճանապարհային նշանների, տեսանկարահանող սարքերի և հաշվառման համարանիշերի արտադրության մեջ։
Դատական փաստաթղթերից պարզվել է, որ 2011-2019 թթ. «Ատլաս Ինտերնացիոնալ Հոլդինգ AG»-ն շվեյցարական բանկի իր հաշվից 3,132,698 ԱՄՆ դոլար և 106,636 եվրո է փոխանցել «Արտ-Լար Ֆինանս ընդ Ըքաութինգ» եւ «Արտ-Լար Ֆինանս» ՍՊԸ-ների հաշվեհամարներին:
Հայաստանյան ընկերությունների կապը «Ատլաս Ինտերնացիոնալ Հոլդինգ AG»-ի հետ
Շվեյցարական «Ատլաս Ինտերնացիոնալ Հոլդինգ AG» ընկերությունը բաժնեմաս ունի երկու հայկական ընկերություններում՝«Բիլլ Սթոուն» և «Արտ-Լար Ֆինանս ընդ Ըքաութինգ» ՍՊԸ-ներում։
Հայկական «Բիլլ Սթոուն» ՍՊԸ-ն 2005թ․-ին հիմնադրվել են Լիանա Սահակյանը եւ Լարիսա Վարդանյանը: 2008-2013թթ․ ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասի սեփականատեր է դարձել Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Անդրեյ Իգոնինը։
2013թ․ դեկտեմբերի 26-ից ընկերության 70% բաժնեմասն անցել է Շվեյցարիայում նույն տարում գրանցված «Ատլաս Ինտերնացիոնալ Հոլդինգ AG»-ին, իսկ 30%-ը՝ Հայաստանում գրանցված «Արտ-Լար Ֆինանս ընդ Ըքաութինգ» ՍՊԸ-ին: Ըստ «Բիլլ Սթոուն» ՍՊԸ-ի 2024թ.-ի իրական շահառուների հայտարարագրի՝ ընկերության 79,21 %-ը բաժնեմասը պատկանում է Գերմանիայի քաղաքացի Արթուր Կոնրադին, իսկ 21,79 %-ը՝ Լարիսա Անանյանին:
«Արտ-Լար Ֆինանս ընդ Ըքաութինգ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2006 թ. մայիսին, հիմնադիրներն են՝ Լարիսա Անանյանը եւ Արման Վարոսյանը: 2018-ի փետրվարից ընկերության 48% բաժնեմասը նույնպես պատկանում է «Ատլաս Ինտերնացիոնալ Հոլդինգ AG»-ին, իսկ 52%-ը՝ Լարիսա Անանյանին։ 2025թ.-ի իրական շահառուների հայտարարագրով՝ «Արտ-Լար Ֆինանս ընդ Ըքաութինգ» ՍՊԸ-ի 52%-ը պատկանում է Արթուր Կոնրադին, 48%-ը՝ Լարիսա Անանյանին։
Արթուր Տոնոյանի և Արթուր Կոնրադի կապը
2019 թ.-ին Հատուկ քննչական ծառայությունը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք է առաջադրել Ճանապարհային ոստիկանության պետի տեղակալ Արթուր Տոնոյանին պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և մրցակցային միջավայրին խոչընդոտելու համար։
Ըստ մեղադրանքի՝ Տոնոյանը նպաստել է, որ Հայաստանում տրանսպորտային միջոցների համարանիշերի մատակարարման շուկան մենաշնորհային դառնա՝ սահմանափակելով մրցակցությունը։ Արդյունքում պետությանը հասցվել է մոտ 67 մլն դրամի վնաս։
ՀՔԾ-ն պարզել է, որ Արթուր Տոնոյանը բարիդրացիական հարաբերություններ է ունեցել 20 տարուց ավելի ՃՈ ծառայությանը տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշեր մատակարարող, Գերմանիայի Դաշնության քաղաքացի Արթուր Կոնրադի և նրա մասնակցությամբ գործող «Բիլլ սթոուն» ՍՊԸ-ի տնօրեն Դավիթ Իսրայելյանի հետ։
Այս գործով երկրորդ մեղադրյալը Ոստիկանության տնտեսական վարչության պետի տեղակալ Արա Կոթողյանն է, նա եղել է նաեւ պետական գնման գնահատող հանձնաժողովի նախագահը: Արա Կոթողյանը մեղադրվում է՝ՀՀ քրեական նախկին օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի (Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) 2-րդ մասով:
Համաձայն մեղադրանքի՝ Կոթողյանը, Ճանապարհային ոստիկանության (ՃՈ) ծառայության ղեկավարության հետ հարաբերությունները չփչացնելու համար ՃՈ կողմից գնման օրենսդրության պահանջների կոպիտ խախտմամբ կազմված և ՀՀ ոստիկանության տնտեսական վարչություն ներկայացված գնման հայտը օրենսդրության պահանջներին համապատասխանեցնելու փոխարեն գնման ընթացակարգում ներառել է ՃՈ պետի տեղակալ Արթուր Տոնոյանի կազմած՝ «ԲԻԼԼ-ՍԹՈՈՒՆ» ՍՊԸ-ի տեխնիկական հնարավորություններին համապատասխանող, այդ կերպ ցանկացած գնման գործընթացում այդ ընկերության ապագա հաղթանակը էապես կանխորոշող գնման առարկայի բնութագիր։
Այս գործով երրորդ մեղադրյալը Արտակ Վարոսյանն է՝ «Արտ-Լար Ֆինանս ընդ Ըքաութինգ» եւ «Արտ-Լար Ֆինանս» ՍՊԸ-ների տնօրենը:
Ըստ մեղադրանքի՝ նա 2011-2019 թթ. «Ատլաս Ինտերնացիոնալ Հոլդինգ AG»-ի հետ կնքել է 4 կեղծ պայմանագիր, որոնց շնորհիվ ստացել է մոտ 3.3 միլիոն դոլար, սակայն այդ գումարները չի արտացոլել հարկային հաշվետվություններում։ Արդյունքում պետբյուջե չի վճարվել 276 միլիոն դրամի հարկ (տույժ-տուգանքներով՝ 577 միլիոն դրամ)։ Բացի այդ, ըստ մեղադրանքի, Վարոսյանը փորձել է մոլորության մեջ գցել քննիչներին՝ ներկայացնելով կեղծ փաստաթղթեր։
Չնայած այս դատական գործընթացին, Արթուր Կոնրադը 2024 թ.-ի դեկտեմբերին եւս մեկ ընկերություն է հիմնադրել Հայաստանում: «Մոտուս փրոդաքշն էնդ թրեյդ» անվամբ ընկերության իրական շահառուների հայտարարագրով՝ միակ մասնակիցը Մոտուս Կապիտալ Ազատ գոտու ընկերությունն է, որն ունի հինգ բաժնետեր՝ Արթուր Կոնրադը ընկերությունում ունի 60% բաժնեմաս: Ընկերության գործունեության տեսակը հստակ չէ, սակայն ՊԵԿ-ում այն գրանցվել է որպես «այլ ծառայությունների մատուցում»։
Թե ինչ ազդեցություն կունենա Շվեյցարիայի դատարանի որոշումն այս գործի վրա, դեռևս պարզ չէ։ Սակայն այն կարող է լրացուցիչ ապացույցներ տրամադրել Հայաստանի իրավապահներին՝ բացահայտելու այս ֆինանսական սխեմաների ամբողջական պատկերը։

Swiss Court Agrees to Assist Armenia in Police Corruption Investigation
The Swiss Federal Criminal Court on February 19 granted the Armenian Prosecutor General's Office's request for legal assistance in an ongoing corruption investigation into several former and current Yerevan police officers.
The officers (former Deputy Head of the Road Police Artur Tonoyan and Deputy Head of the Police Economic Department Ara Kotoghyan) are accused of receiving bribes from a company to rig the award of a public contract for license plates.
Gotham City, a Swiss online magazine specializing in economic crime, reports that according to court documents, Armenian law enforcement agencies had asked Switzerland to provide data on financial transactions between Atlas International Holding AG, a joint-stock company registered in that country, and two Armenian companies.
Atlas International Holding AG specializes in the production of road safety technologies, road signs, video cameras and auto registration plates.
Court documents revealed that from 2011 to 2019, Atlas International Holding AG transferred $3,132,698 and €106,636 from its Swiss bank account to the accounts of Art-Lar Finance and Accounting and Art-Lar Finance LLCs.
Armenian companies’ connection with Atlas International Holding AG
The Swiss company Atlas International Holding AG has a stake in two Armenian companies: Bill Stone and Art-Lar Finance and Accounting LLCs.
Bill Stone LLC was founded in 2005 by Liana Sahakyan and Larisa Vardanyan. From 2008 to 2013, the company was fully owned by Andrey Igonin, a citizen of Russia.
On December 26, 2013, 70% of the company's shares were transferred to Atlas International Holding AG, registered in Switzerland in the same year, and 30% to Art-Lar Finance and Accounting LLC, registered in Armenia. According to the 2024 declaration of beneficial owners of Bill Stone LLC, 79.21% of the company's shares belong to German citizen Arthur Conrad, and 21.79% to Larisa Ananyan.
Art-Lar Finance and Accounting LLC was founded in May 2006 by Larisa Ananyan and Arman Varosyan. Since February 2018, 48% of the company's shares also belong to Atlas International Holding AG, and 52% to Larisa Ananyan. According to the 2025 declaration of the true owners, 52% of Art-Lar Finance and Accounting LLC belongs to Artur Konrad, 48% to Larisa Ananyan.
The connection between Artur Tonoyan and Artur Konrad
In 2019, Armenia’s Special Investigation Service (SIS) charged Deputy Chief of the Road Police Artur Tonoyan under Article 195, Part 2, Clause 3 and Article 308, Part 1 of Armenia’s Criminal Code, i.e., the abuse of official authority and obstruction of the competitive environment.
According to the indictment, Tonoyan facilitated the monopolization of the market for the supply of vehicle license plates in Armenia, thus limiting competition. As a result, the state suffered losses of some 67 million drams.
The SIS revealed that Artur Tonoyan had close relations with Artur Conrad, a German citizen, who had been supplying vehicle registration plates to Armenia’s Traffic Police Service for more than twenty years, and with Bill Stone LLC Director David Israelyan, which he operated with his participation.
The second defendant in this case is Ara Kotoghyan, Deputy Head of the Economic Department of the Police, who was also the Chairman of the State Procurement Evaluation Commission. Ara Kotoghyan is charged under Part 2 of Article 308 (Abuse of Official Powers) of the former Criminal Code of the Republic of Armenia.
According to the indictment, Kotoghyan, in order not to spoil relations with the leadership of the Road Police (RTP) Service, instead of bringing the procurement application prepared by the RTP in gross violation of the requirements of the procurement legislation and submitted to the Economic Department of the RA Police into compliance with the requirements of the legislation, included in the procurement procedure a description of the procurement subject prepared by Deputy Head of the RTP Artur Tonoyan, which corresponded to the technical capabilities of “BILL-STONE” LLC, thus essentially predetermining the future victory of that company in any procurement process.
The third defendant in this case is Artak Varosyan, the director of Art-Lar Finance & Accounting and Art-Lar Finance LLCs.
According to the indictment, in 2011-2019, he signed four fake contracts with Atlas International Holding AG, thanks to which he received some $3.3 million, but did not list these amounts in his tax reports. As a result, AMD 276 million in taxes were not paid to the state budget (577 million drams with fines). In addition, according to the indictment, Varosyan tried to mislead investigators by submitting false documents.
Despite this legal process, Arthur Conrad founded another company in Armenia in December 2024. According to the declaration of the real owners of the company Motus Production and Trade, the sole participant is Motus Capital Free Zone Company, which has five shareholders.
Arthur Conrad has a 60% stake in the company. What company does is not clear, but it is registered with Armenia’s State Revenue Committee as “providing other services.”
What impact the Swiss court’s decision will have on this case remains to be seen. However, it may provide additional evidence to Armenian law enforcement agencies to uncover the full picture of these financial schemes.