Շվեյցարական դատարանը բավարարել է Հայաստանի հարցումը՝ բացահայտելով ֆինանսական գործարքների մանրամասները
Շվեյցարիայի դաշնային քրեական դատարանը փետրվարի 19-ին բավարարել է Հայաստանի Գլխավոր դատախազության 2020 թ. ապրիլի 29-ին ներկայացրած իրավական օգնության հարցումը: Այս մասին գրել է Gotham City մեդիա հարթակը՝ ներկայացնելով որոշ մանրամասներ։
Դատական գործը վերաբերում է Հայաստանում 2019 թ.-ի ապրիլից քննվող մի քրեական գործի, որի մեղադրյալներից երկուսը Ոստիկանության նախկին բարձրաստիճան աշխատակիցներ են՝ Ճանապարհային ոստիկանության պետի տեղակալ Արթուր Տոնոյանը և Ոստիկանության տնտեսական վարչության պետի տեղակալ Արա Կոթողյանը։
Ֆինանսական փոխանցումները և Շվեյցարիայի ներգրավվածությունը
Համաձայն դատական փաստաթղթերի՝ Հայաստանի իրավապահները Շվեյցարիայից խնդրել էին տվյալներ տրամադրել այդ երկրում գրանցված «Ատլաս Ինտերնացիոնալ Հոլդինգ AG» (Atlas International Holding AG) բաժնետիրական ընկերության և հայկական երկու ընկերությունների միջեւ կատարված ֆինանսական գործարքների մասին։
«Ատլաս Ինտերնացիոնալ Հոլդինգ AG»-ն մասնագիտացած է ճանապարհային անվտանգության տեխնոլոգիաների, ճանապարհային նշանների, տեսանկարահանող սարքերի և հաշվառման համարանիշերի արտադրության մեջ։
Դատական փաստաթղթերից պարզվել է, որ 2011-2019 թթ. «Ատլաս Ինտերնացիոնալ Հոլդինգ AG»-ն շվեյցարական բանկի իր հաշվից 3,132,698 ԱՄՆ դոլար և 106,636 եվրո է փոխանցել «Արտ-Լար Ֆինանս ընդ Ըքաութինգ» եւ «Արտ-Լար Ֆինանս» ՍՊԸ-ների հաշվեհամարներին:
Հայաստանյան ընկերությունների կապը «Ատլաս Ինտերնացիոնալ Հոլդինգ AG»-ի հետ
Շվեյցարական «Ատլաս Ինտերնացիոնալ Հոլդինգ AG» ընկերությունը բաժնեմաս ունի երկու հայկական ընկերություններում՝«Բիլլ Սթոուն» և «Արտ-Լար Ֆինանս ընդ Ըքաութինգ» ՍՊԸ-ներում։
Հայկական «Բիլլ Սթոուն» ՍՊԸ-ն 2005թ․-ին հիմնադրվել են Լիանա Սահակյանը եւ Լարիսա Վարդանյանը: 2008-2013թթ․ ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասի սեփականատեր է դարձել Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Անդրեյ Իգոնինը։
2013թ․ դեկտեմբերի 26-ից ընկերության 70% բաժնեմասն անցել է Շվեյցարիայում նույն տարում գրանցված «Ատլաս Ինտերնացիոնալ Հոլդինգ AG»-ին, իսկ 30%-ը՝ Հայաստանում գրանցված «Արտ-Լար Ֆինանս ընդ Ըքաութինգ» ՍՊԸ-ին: Ըստ «Բիլլ Սթոուն» ՍՊԸ-ի 2024թ.-ի իրական շահառուների հայտարարագրի՝ ընկերության 79,21 %-ը բաժնեմասը պատկանում է Գերմանիայի քաղաքացի Արթուր Կոնրադին, իսկ 21,79 %-ը՝ Լարիսա Անանյանին:
«Արտ-Լար Ֆինանս ընդ Ըքաութինգ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2006 թ. մայիսին, հիմնադիրներն են՝ Լարիսա Անանյանը եւ Արման Վարոսյանը: 2018-ի փետրվարից ընկերության 48% բաժնեմասը նույնպես պատկանում է «Ատլաս Ինտերնացիոնալ Հոլդինգ AG»-ին, իսկ 52%-ը՝ Լարիսա Անանյանին։ 2025թ.-ի իրական շահառուների հայտարարագրով՝ «Արտ-Լար Ֆինանս ընդ Ըքաութինգ» ՍՊԸ-ի 52%-ը պատկանում է Արթուր Կոնրադին, 48%-ը՝ Լարիսա Անանյանին։
Արթուր Տոնոյանի և Արթուր Կոնրադի կապը
2019 թ.-ին Հատուկ քննչական ծառայությունը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք է առաջադրել Ճանապարհային ոստիկանության պետի տեղակալ Արթուր Տոնոյանին պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և մրցակցային միջավայրին խոչընդոտելու համար։
Ըստ մեղադրանքի՝ Տոնոյանը նպաստել է, որ Հայաստանում տրանսպորտային միջոցների համարանիշերի մատակարարման շուկան մենաշնորհային դառնա՝ սահմանափակելով մրցակցությունը։ Արդյունքում պետությանը հասցվել է մոտ 67 մլն դրամի վնաս։
ՀՔԾ-ն պարզել է, որ Արթուր Տոնոյանը բարիդրացիական հարաբերություններ է ունեցել 20 տարուց ավելի ՃՈ ծառայությանը տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշեր մատակարարող, Գերմանիայի Դաշնության քաղաքացի Արթուր Կոնրադի և նրա մասնակցությամբ գործող «Բիլլ սթոուն» ՍՊԸ-ի տնօրեն Դավիթ Իսրայելյանի հետ։
Այս գործով երկրորդ մեղադրյալը Ոստիկանության տնտեսական վարչության պետի տեղակալ Արա Կոթողյանն է, նա եղել է նաեւ պետական գնման գնահատող հանձնաժողովի նախագահը: Արա Կոթողյանը մեղադրվում է՝ՀՀ քրեական նախկին օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի (Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) 2-րդ մասով:
Համաձայն մեղադրանքի՝ Կոթողյանը, Ճանապարհային ոստիկանության (ՃՈ) ծառայության ղեկավարության հետ հարաբերությունները չփչացնելու համար ՃՈ կողմից գնման օրենսդրության պահանջների կոպիտ խախտմամբ կազմված և ՀՀ ոստիկանության տնտեսական վարչություն ներկայացված գնման հայտը օրենսդրության պահանջներին համապատասխանեցնելու փոխարեն գնման ընթացակարգում ներառել է ՃՈ պետի տեղակալ Արթուր Տոնոյանի կազմած՝ «ԲԻԼԼ-ՍԹՈՈՒՆ» ՍՊԸ-ի տեխնիկական հնարավորություններին համապատասխանող, այդ կերպ ցանկացած գնման գործընթացում այդ ընկերության ապագա հաղթանակը էապես կանխորոշող գնման առարկայի բնութագիր։
Այս գործով երրորդ մեղադրյալը Արտակ Վարոսյանն է՝ «Արտ-Լար Ֆինանս ընդ Ըքաութինգ» եւ «Արտ-Լար Ֆինանս» ՍՊԸ-ների տնօրենը:
Ըստ մեղադրանքի՝ նա 2011-2019 թթ. «Ատլաս Ինտերնացիոնալ Հոլդինգ AG»-ի հետ կնքել է 4 կեղծ պայմանագիր, որոնց շնորհիվ ստացել է մոտ 3.3 միլիոն դոլար, սակայն այդ գումարները չի արտացոլել հարկային հաշվետվություններում։ Արդյունքում պետբյուջե չի վճարվել 276 միլիոն դրամի հարկ (տույժ-տուգանքներով՝ 577 միլիոն դրամ)։ Բացի այդ, ըստ մեղադրանքի, Վարոսյանը փորձել է մոլորության մեջ գցել քննիչներին՝ ներկայացնելով կեղծ փաստաթղթեր։
Չնայած այս դատական գործընթացին, Արթուր Կոնրադը 2024 թ.-ի դեկտեմբերին եւս մեկ ընկերություն է հիմնադրել Հայաստանում: «Մոտուս փրոդաքշն էնդ թրեյդ» անվամբ ընկերության իրական շահառուների հայտարարագրով՝ միակ մասնակիցը Մոտուս Կապիտալ Ազատ գոտու ընկերությունն է, որն ունի հինգ բաժնետեր՝ Արթուր Կոնրադը ընկերությունում ունի 60% բաժնեմաս: Ընկերության գործունեության տեսակը հստակ չէ, սակայն ՊԵԿ-ում այն գրանցվել է որպես «այլ ծառայությունների մատուցում»։
Թե ինչ ազդեցություն կունենա Շվեյցարիայի դատարանի որոշումն այս գործի վրա, դեռևս պարզ չէ։ Սակայն այն կարող է լրացուցիչ ապացույցներ տրամադրել Հայաստանի իրավապահներին՝ բացահայտելու այս ֆինանսական սխեմաների ամբողջական պատկերը։

Швейцарский суд удовлетворил запрос Армении, раскрыв детали финансовых сделок
19 февраля Федеральный уголовный суд Швейцарии удовлетворил представленный в апреле 2020 года запрос о правовой помощи Генпрокуратуры Республики Армения. Об этом сообщила медиа-платформа Gotham City, представив некоторые детали уголовного дела, которое рассматривается в суде с апреля 2019 г. Обвиняемыми по данному делу являются бывшие высокопоставленные сотрудники Полиции – заместитель начальника Дорожной полиции Артур Тоноян и заместитель начальника экономического отдела Полиции Ара Котогян.
Денежные переводы и участие Швейцарии
Согласно судебным документам, правоохранители Армении попросили Швейцарию предоставить данные о финансовых сделках, заключенных между зарегистрированной в этой стране акционерной компанией “Атлас Интернационал Холдинг AG” (Atlas International Holding AG) и двумя армянскими компаниями.
“Атлас Интернационал Холдинг AG” специализируется в сфере технологий дорожной безопасности, производстве дорожных знаков, камер видеонаблюдения и автомобильных номеров.
Из судебных документов следует, что в 2011-2019 гг. “Атлас Интернационал Холдинг AG” перевел со своего счета в швейцарском банке 3.132.698 долларов США и 106.636 евро на расчетные счета ООО “Арт-Лар Финанс энд Экаутинг” и “Арт-Лар Финанс”.
Связь армянских компаний с “Атлас Интернационал Холдинг AG”
Швейцарская компания “Атлас Интернационал Холдинг AG” владеет долями двух армянских компаний – ООО “Билл Стоун” и “Арт-Лар Финанс энд Экаутинг”.
Армянское ООО “Билл Стоун” было основано в 2005 году Лианой Саакян и Ларисой Варданян. В 2008-2013 гг. компания полностью принадлежала гражданину Российской Федерации Андрею Игонину.
С 26 декабря 2013 г. 70 процентов компании перешли к зарегистрированной в том же году в Швейцарии компании “Атлас Интернационал Холдинг AG”, 30% - зарегистрированному в Армении ООО “Арт-Лар Финанс энд Экаутинг”. Согласно представленной в 2024 году декларации реальных бенефициаров ООО “Билл Стоун”, 79,21% компании принадлежат гражданину Германии Артуру Конраду, 21,79% - Ларисе Ананян.
ООО “Арт-Лар Финанс энд Экаутинг” было учреждено в мае 2006 г. Учредителями стали Лариса Ананян и Арман Варосян. С февраля 2018 г. 48% компании принадлежат “Атлас Интернационал Холдинг AG”, 52% - Ларисе Ананян. Согласно декларации реальных бенефициаров 2005-го года, собственником 52% ООО “Арт-Лар Финанс энд Экаутинг” является Артур Конрад, собственником 48% - Лариса Ананян.
Связь между Артуром Тонояном и Артуром Конрадом
В 2019 г. Специальная следственная служба предъявила заместителю начальника Дорожной полиции Артуру Тонояну обвинение по п.4 ч.2 ст.195 и ч.1 ст.308 УК РА – злоупотребление должностными полномочиями и препятствование конкурентной среде.
Согласно обвинению, Тоноян способствовал тому, чтобы рынок номерных знаков транспортных средств в Армении стал монопольным, что ограничивало конкуренцию. В результате этих действий государству был причинен ущерб в размере 67 млн драмов.
Специальная следственная служба установила, что Артур Тоноян имел дружеские связи с гражданином Германии Артуром Конрадом, который более 20 лет поставлял Дорожной полиции номерные знаки для транспортных средств, и с директором ООО “Билл стоун”, участие в котором имеет А.Конрад, Давидом Исраеляном.
Вторым обвиняемым по данному судебному делу является заместитель начальника экономического управления Полиции Ара Котогян, возглавлявший также комиссию по госзакупкам. Котогян обвиняется по ч.2 ст.308 УК РА – злоупотребление должностными полномочиями.
Согласно обвинению, Котогян, чтобы не портить отношения с руководством Службы дорожной полиции, вместо того, чтобы привести в соответствие требованиям законодательства заявку на закупку, подготовленную ДПП с грубым нарушением требований законодательства о закупках и представленную в экономическое управление Полиции РА, включил в процедуру закупки подготовленное заместителем начальника ДПП Артуром Тонояном описание предмета закупки, которое соответствовало техническим возможностям ООО “БИЛЛ-СТОУН”, тем самым, по сути, предопределив будущую победу этой компании в любом процессе закупок.
Третий обвиняемый – Артак Варосян, директор ООО “Арт-Лар Финанс энд Экаутинг” и ООО “Арт-Лар Финанс”.
Согласно обвинению, в 2011-2019 гг. Варосян заключил с “Атлас Интернационал Холдинг AG” четыре поддельных договора, благодаря чему получил около 3,3 млн долларов, не отразив, однако, эти суммы в налоговых отчетах. В результате в госбюджет не поступил налог в размере 276 млн драмов (вместе со штрафами и пенями 577 млн драмов). Кроме того, как отмечается в обвинении, Варосян, представив фальшивые документы, пытался ввести в заблуждение следователей.
Несмотря на проходящие судебные процессы, Артур Конрад в декабре 2024 г. основал в Армении еще одну компанию. Согласно декларации реальных бенефициаров компании под названием “Мотус продакшн энд трейд”, ее единственным участником является компания свободной зоны “Мотус Капитал”, имеющая пять акционеров. Доля Артура Конрада в этой компании составляет 60%. Конкретный вид ее деятельности не указан, однако в Комитете госдоходов записано “Оказание прочих услуг”.
Пока неясно, как повлияет решение швейцарского суда на ход этого судебного дела, однако оно может предоставить правоохранителям РА дополнительные доказательства для раскрытия полной картины финансовых схем.