«Ռուբեն Վարդանյանի հետ կատարվողը ցուցադրական վրեժխնդրություն է». Սիրանուշ Սահակյան
Փետրվարի 26-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեսանյութեր տարածեցին Բաքվում ապօրինի պահվող Ռուբեն Վարդանյանի դատավարությունից։ Կադրերում երևում էր, որ Վարդանյանի դեմքին առկա են կապտուկներ և վնասվածքներ։
«Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի» ղեկավար, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանի կարծիքով՝ կատարվողը ցուցադրական վրեժխնդրության գործելակերպ է։
«Միջազգային մարդասիրական իրավունքում գործում է մի սկզբունք՝ եթե անձը առանց վնասվածքների եւ լավ առողջական վիճակով մուտք է գործել փակ հաստատություն, սակայն նրա վրա հետագայում հայտնաբերվում են վնասվածքների հետքեր, ապա դրանք պատճառելու պատասխանատվությունը կրում է պետությունը, եթե չապացուցի, որ դրանք արդյունք են եղել բնական զարգացումների եւ խոշտանգումների միտում չեն ունեցել։ Այս պարագայում նույն ադրբեջանական դատարանը որեւէ կերպ չի պարզաբանում, թե որտեղից են առաջ եկել այդ վնասվածքները։ Սա նշանակում է, որ տեսանելի խոշտանգումների հատկանիշներ ունեցող անձի առնչությամբ ոչ թե ընթանում է խոշտանգման բացահայտման քննություն, այլ հավելյալ ենթարկվում է ցուցադրական խոշտանգումների իր հայ լինելու, Արցախի հակամարտության առնչությամբ տեսակետներ արտահայտելու եւ Արցախի բնակչությանը միջազգային հանցագործություններից պաշտպանելու համար։ Այստեղ մենք ցուցադրական վրեժխնդրության գործելակերպ ենք տեսնում, ինչը հակասում է նաեւ մարդասիրության սկզբունքին»,- ասում է իրավապաշտպանը։
2025-ի հունվարի 17-ին Բաքվի ռազմական դատարանում մեկնարկեց Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության դատավարությունը։ Արցախի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանի, Արցախի չորրորդ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի, Արցախի երրորդ նախագահ Բակո Սահակյանի, Արցախի ԱԺ վերջին նախագահ Դավիթ Իշխանյանի, Արցախի Հանրապետության նախագահի նախկին խորհրդական, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի, Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանի, ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանի և ևս 8 քաղաքացիական անձանց՝ Գարիկ Մարտիրոսյանի, Մելիքսեթ Փաշայանի, Դավիթ Ալավերդյանի, Գուրգեն Ստեփանյանի, Լևոն Բալայանի, Մադաթ Բաբայանի, Վասիլի Բեգլարյանի, Էրիկ Ղազարյանի գործերը քննվում են մեկ վարույթում, իսկ Արցախի նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի գործը քննվում է առանձին վարույթով։
Սիրանուշ Սահակյանի խոսքով, այս դատավարությամբ ամբողջովին խախտվում են արդար դատաքննության իրավունքի երաշխիքները։ Միաժամանակ, թե Ռուբեն Վարդանյանը եւ թե Բաքվում պահվող մյուս հայերը շարունակաբար ենթարկվում են խոշտանգումների եւ անմարդկային վերաբերմունքի փակ հաստատություններում։ Այդ գործելակերպը իր շարունակությունն է ստանում դատական գործընթացում, որին ներկա են նաեւ պետական լրատվամիջոցներ և հանրության ներկայացուցիչներ։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 19-ին Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն ի նշան բողոքի հացադուլ էր հայտարարել։ Հարազատների հետ հեռախոսազրույցում նա տեղի ունեցողը քաղաքական շոու էր որակել, որտեղ ցուցադրաբար արհամարհվում է արդար դատաքննության իրավունքը:
«Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում ես ու իմ այստեղի փաստաբան Աբրահամ Բերմանը փորձել ենք դատարանին հասանելի դարձնել, որ ինձ համար չափազանց կարևոր է, որ «դատաքննությունը» լինի օբյեկտիվ, այլ ոչ թե իմիտացիոն բնույթ կրի:
Ցավոք, հենց սկզբից էլ պարզ էր, որ այս գործն ուղղված է իմ դեմ միայն նրա համար, որ ես իրացրել եմ միջազգային նորմերով սահմանված՝ կարծիքի արտահայտման ազատության և քաղաքական մասնակցության իմ իրավունքը, որի նպատակն էր պաշտպանել Արցախի քրիստոնյա հայ բնակչության իրավունքները»,- ասել էր Վարդանյանը:
Արցախի նախկին պետնախարարը այս «դատաքննությունը» բոլոր հայերին դատապարտելու փորձ էր անվանել։ «Սա հարված է՝ ուղղված մի ողջ ժողովրդի: Ես հրաժարվում եմ այս ֆարսին մասնակցելուց»,- հավելել էր նա:
Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը նշում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է բոլոր միջոցներով պաշտպանի օտարերկրյա պետություններում քաղաքական եւ այլ հատկանիշներով հալածանքների ենթարկվող հայերին։ Եվ հատկապես այս դեպքում Հայաստանի պատասխանատվությունը մեծ է, քանի որ հալածանքի հատկանիշներից մեկը ազգությունը եւ էթնիկ պատկանելությունն է։
«Հայաստանը չպետք է բավարարվի միայն այս անձանց անունից կամ նրանց ներգրավվածությամբ դատական գործընթացներ նախաձեռնելուց։ Հայաստանը պետք է ապահովի նաեւ միջազգային ներգրավվածություն այս խախտումների շարունակականությունը կանխելու նպատակով։ Ճիշտ է, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների որակն այնպիսին է, որ հյուպատոսական ծառայություններ չեն տրամադրվում այնտեղ հայտնված հայերին, սակայն դրան փոխարինող գործիքակազմեր կան։ Այս հյուպատոսական այցելության իրավունքը հենց միտված է բացառելու իրավունքների խախտումները այլազգիների նկատմամբ, կանխելու խոշտանգումները եւ դրանք հայտնաբերելու պարագայում նաեւ դիվանագիտական, քաղաքական ճանապարհներով հասնել այդ իրավիճակի շտկմանը։ Հայաստանը այս պայմաններում որեւէ միջոց չի ձեռնարկել իրավունքի իրացումը այլ հյուպատոսական ծառայություններին պատվիրակելու նպատակով, եւ ստացվում է, որ անգամ իր քաղաքացիների իրական վիճակի վերաբերյալ տեղեկություններ չունի, իսկ առանց տեղեկությունների նաեւ զրկված է պատշաճ քաղաքական եւ դիվանագիտական աշխատանք իրականացնելու հնարավորությունից։ Այս բացը լրացնելու մասով մենք հետեւողական աշխատանք չենք տեսնում»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Սահակյանը։
Սահակյանի խոսքով, այստեղ կարող է դերակատարում ունենալ նաև հասարակությունը։ Պետք է ակտիվ աշխատանք տարվի տարբեր պետությունների հասարակական կազմակերպությունների հետ և հանրային ճնշման տարբեր միջոցներով փորձ արվի միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել այս հարցի վրա։
«Ռուբեն Վարդանյանը բազմաթիվ մարդասիրական նախաձեռնությունների համահեղինակ և համահիմնադիր է եւ իր նկատելի ներդրումը ունի գլոբալ խնդիրների լուծման հարցում։ Ուստի, նման կենսագրություն ունեցող մարդկանց չենք կարող թողնել այս իրավազուրկ կարգավիճակում։ Հանրային ճնշումը խիստ կարեւոր է, որ միջազգային կառույցների պատասխանատվությունը մեծ լինի, եւ նրանք հասկանան, որ հայ հասարակությունը պահանջատեր է իրենց իրավունքների իրացման հարցում»,- հավելեց Սահակյանը։

Баку демонстративно мстит Рубену Варданяну – С.Саакян
26 февраля азербайджанские СМИ распространили видеокадры с проходящего в Баку судебного процесса над незаконно удерживаемым Рубеном Варданяном, на которых видно, что на его лице имеются синяки и повреждения.
По мнению руководителя Центра международного и сравнительного права Сирануш Саакян, то, что происходит с Рубеном Варданяном, это демонстративная месть.
“В международном гуманитарном праве действует следующий принцип: если лицо вошло в закрытое учреждение без повреждений и в хорошем состоянии, но в дальнейшем на его теле обнаруживаются следы повреждений, то ответственность за это несет государство, если не будет доказано, что повреждения являются результатом естественных процессов, а не применения пыток. В данном случае азербайджанский суд никак не разъясняет, как появились повреждения. А это значит, что вместо того, чтобы в отношении лица с видимыми признаками пыток провести расследование по их выявлению, к нему дополнительно применяются демонстративные пытки из-за его национальной принадлежности, высказывания им мнения об арцахском конфликте и защите населения Арцаха от международных преступлений. Здесь мы видим осуществление демонстративной мести, что противоречит принципу гуманизма”,- подчеркнула правозащитник.
17 января 2005 г. в военном суде Баку начался судебный процесс над бывшим военно-политическим руководством Арцаха. Дела бывших президентов Республики Арцах Аркадия Гукасяна, Араика Арутюняна, Бако Саакяна, Давида Ишханяна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, бывшего командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна, бывшего заместителя командующего АО Давида Манукяна и еще восьми политических лиц – Гарика Мартиросяна, Меликсета Пашаяна, Давида Алавердяна, Гургена Степаняна, Левона Балаяна, Мадата Бабаяна, Василия Бегларяна, Эрика Казаряна – рассматриваются в одном производстве, а дело бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна выделено в отдельное производство.
По словам Сирануш Саакян, этим судебным процессом полностью нарушено право на справедливое судебное разбирательство. В то же время и Рубен Варданян, и содержащиеся в закрытых учреждениях Баку остальные армяне постоянно подвергаются пыткам и бесчеловечному отношению. Подобные методы используются и во время судебного процесса, на котором присутствуют представители государстввенных СМИ и общественности.
Напомним, что 19 февраля бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян в знак протеста объявил голодовку, В телефонном разговоре с членами своей семьи он назвал происходящее “политическим шоу”, в котором демонстративно игнорируется право на справедливое судебное разбирательство.
“В течение последнего месяца я и мой здешний адвокат Абраам Бергман пытались донести до суда, что для меня чрезвычайно важно, чтобы “судебное разбирательство” было объективным, а не носило имитационный характер. К сожалению, с самого начала было ясно, что это дело направлено против меня только из-за того, что я реализовал установленное международными нормами свое право на свободу выражения мнения и политическое участие, целью которого была защита прав христианского армянского населения Арцаха”,- сказал Варданян.
Подобное “судебное разбирательство” бывший госминистр Арцаха назвал попыткой осудить всех армян. “Это удар по целому народу. Я отказываюсь участвовать в этом фарсе”,- заявил он.
По словам Сирануш Саакян, Республика Армения должна всеми средствами защищать армян, которые подвергаются в иностранных государствах политическим и иными репрессиям. Ответственность Армении особенно велика в этом случае, поскольку одним из признаков репрессий является национальность, этническая принадлежность.
“Армения должна обеспечить также международное участие с целью пресечения этих нарушений. Правда, характер армяно-азербайджанских отношений таков, что оказавшимся в Азербайджане армянам консульские услуги не предоставляются, однако есть заменяющий их инструментарий. Право на консульское посещение направлено именно на исключение нарушения прав лиц других национальностей, недопущения пыток, а в случае их выявления – на исправление ситуации дипломатическим и политическим путями. В этих условиях Армения не предприняла никаких шагов для того, чтобы делегировать реализацию этого права другим консульским службам. В результате страна даже не располагает информацией о реальном положении своих граждан, а без получения такой информации она лишена возможности проводить надлежащую политическую и дипломатическую работу. Мы не видим последовательную работу по устранению этих пробелов”,- сказала в беседе с Hetq.am С.Саакян.
По ее словам, свою роль в этом деле может сыграть общество. Необходимо вести активную работу с общественными организациями различных государств и путем оказания общественного давления попытаться обратить внимание общественности на этот вопрос.
“Рубен Варданян является соавтором и соучредителем многочисленных гуманитарных инициатив, он внес значительной вклад в решение глобальных проблем. А людей с такой биографией мы не можем оставлять в таком бесправном статусе. Общественное давление имеет важное значение для повышения степени ответственности международных структур, которые должны понять, что армянское общество требует реализации своих прав”,- добавила Сирануш Саакян.