Հաջակցություն Բաքվի բանտում 9-րդ օրը հացադուլի մեջ գտնվող Ռուբեն Վարդանյանի և պատանդառվածների (լուսանկարներ)
Քաղաքացիները հավաքվել էին ՀՀ կառավարության դիմաց՝ հաջակցություն Բաքվի բանտում 9-րդ օրը հացադուլի մեջ գտնվող Ռուբեն Վարդանյանի և այլ պատանդառված անձանց։
Հիշեցնենք, որ Ռուբեն Վարդանյանն ընտանիքի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ փոխանցել էր միջազգային հանրությանն ուղղված իր հայտարարությունը՝ ի նշան կեղծ դատավարության դեմ բողոքի։
Հացադուլի առաջին շաբաթվա վերջում Վարդանյանի առողջական վիճակը կտրուկ վատթարացել է։ Չնայած դրան՝ նրան ստիպել են կանգնել Բաքվի ռազմական դատարանի դատական կոլեգիայի առջև և մասնակցել նիստին, որը գաղտնի և դռնփակ է եղել:
Բաքվում հայ պատանդառվածների իրավունքների պաշտպանության և ազատման պահաջով բողոքի ակցիաները կազմակերպում են տարբեր նախաձեռնություններ, որոնց ներկայացուցիչները հայտնում են, որ դրանք շարունակական են լինելու։ Այսօր ակցիաներ են տեղի ունեցել ՄԱԿ-ի գրասենյակի մոտ և ԱԳՆ շենքի դիմաց։ Երկուշաբթի նախատեսվում է հավաք Կարմիր խաչի հայկական գրասենյակի մոտ։

Акция в поддержку проводящего голодовку в бакинской тюрьме Рубена Варданяна и армянских военнопленных (фото)
Сегодня перед зданием правительства в Ереване прошла акция в поддержку находящихся в бакинской тюрьме бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна, который уже девятый день проводит голодовку, и армянских военнопленных.
Напомним, что в телефонном разговоре с членами своей семьи Рубен Варданян передал адресованное международной общественности заявление, которое было принято им в знак протеста против судебного процесса по сфабрикованному уголовному делу.
К концу первой недели голодовки самочувствие Варданяна резко ухудшилось, но, несмотря на это, его заставили предстать перед судебной коллегией военного суда Баку и участвовать в заседании, которое проходило в условиях секретности за закрытыми дверями.
Акции протеста с требованием защиты интересов и освобождения содержащихся в Баку армянских военнопленных организуют различные инициативы. По словам их представителей, акции будут продолжены. Сегодня активисты собрались перед офисом ООН и зданием МИД. В понедельник акция пройдет перед офисом Международного Комитета Красного Креста.