«Ադրբեջան պետության և նրա էթնոսի պատմական հավակնությունները հիմնված են հարևան ժողովուրդների պատմության յուրացման վրա». Անուշ Հարությունյան
Հետհայացք Արևելյան Այսրկովկասի երկրների պատմությանը․ լույս է տեսել Անուշ Հարությունյանի «Ադրբեջան պետության առաջացումը և ադրբեջանցիների էթնոգենեզի խնդիրը» գիրքը
Պատմաբան-արևելագետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Անուշ Հարությունյանի «Ադրբեջան պետության առաջացումը և ադրբեջանցիների էթնոգենեզի խնդիրը» մենագրությունը փորձ է՝ գիտականորեն հիմնավորված վերլուծել պատմական իրադարձությունները, որոնք հանգեցրել են այս տարածաշրջանում նոր պետության ձևավորմանը։
1917-1918 թվականների ռուսաստանյան հեղափոխությունների և Օսմանյան կայսրության ներթափանցման հետևանքով Կովկասում ստեղծվեցին նոր քաղաքական իրողություններ: Մենագրության ժամանակագրությունը ներառում է 1918-1939 թվականները, որի հետազոտման համար հիմք են հանդիսացել համապատասխանաբար՝ 1918 թվականի «Ադրբեջան» անվամբ պետության ստեղծումը, որը պատմականորեն երբևէ գոյություն չի ունեցել, և 1930-ական թվականների վերջում խորհրդային իշխանությունների կողմից թյուրքախոս մահմեդական բնակչության «ադրբեջանցի» ընդհանրական անվան ստացումը, և թե ինչպես այս գործընթացները հիմնվեցին պատմական կեղծարարության վրա։
Գրքի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ մարտի 6-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության կլոր դահլիճում, որին ներկա էին գիտնականներ, պատմաբաններ, գիտության թեկնածուներ, ուսանողներ։
Ուսումնասիրություն՝ հիմնված պատմական փաստերի վրա
Արդի աշխարհում պետությունների և ազգերի ձևավորման գործընթացները շարունակում են հետաքրքրել հետազոտողներին։
Անուշ Հարությունյանը նշեց, որ իր աշխատությունն ընդգրկում է 19-րդ դարի սկզբից մինչև 1939 թվականը՝ ուսումնասիրելով ռուսական տիրապետության հաստատման ազդեցությունը տարածաշրջանի ժողովրդագրական և քաղաքական փոփոխությունների վրա։ Այն հիմնված է Հայաստանի ազգային արխիվի, ՌԴ-ի ազգային արխիվի և սոցիալ-քաղաքական պատմության ռուսական պետական արխիվի բազմաբնույթ փաստաթղթերի վրա: Մենագրության կարևորագույն արժեքներից մեկը արխիվային նորահայտ փաստաթղթերն են, որոնք թույլ են տալիս նորովի դիտարկել և վերաիմաստավորել տարածաշրջանի պատմության՝ մինչ օրս ուսումնասիրման չարժանացած բազմաթիվ հարցեր:
Ադրբեջանի պատմության կեղծարարության հիմնահարցը
«Ադրբեջան պետության և նրա էթնոսի պատմական հավակնությունները հիմնված են ոչ թե փաստացի պատմական իրողությունների, այլ հարևան ժողովուրդների՝ հայերի, վրացիների, պարսիկների պատմության յուրացման վրա,- ասաց գրքի հեղինակը։-Խորհրդային և հետխորհրդային շրջանում Ադրբեջանը շարունակել է պատմական փաստերի խեղաթյուրումը՝ փորձելով հիմնավորել իր ազգային և պետական ինքնությունը»: Հեղինակն այս գրքով ցանկանում է ցույց տալ, որ մինչև 1918 թվականը Արևելյան Այսրկովկասում գոյություն չի ունեցել Ադրբեջան անվամբ պետություն և բոլոր հավակնությունները, դեռևս խորհրդային շրջանից ու նաև այսօր, հիմնված են բացառապես պատմական կեղծարարության վրա։
Արխիվային փաստաթղթեր․ նոր հայացք պատմությանը
Մենագրության մեջ օգտագործվել են արխիվային շուրջ 50 ֆոնդերում առկա տեղեկություններ․ մի քանի հարյուր փաստաթղթեր, փաստաթղթային բլոկներ, հուշագրություններ, ժամանակակիցների դիտարկումներ՝ հնգալեզու տարբերակով՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, թուրքերեն, ադրբեջաներեն։ Գրքի կարևորագույն բաղադրիչներից մեկը խորհրդային շրջանի ներադրբեջանական զարգացումների վերանայված ուսումնասիրությունն է, ներկայացված են բազմաթիվ արխիվային նյութեր, որոնք ցույց են տալիս, թե ինչպես խորհրդային իշխանություններն արհեստականորեն ձևավորեցին «ադրբեջանցի» ազգային ինքնությունը՝ այն կիրառելով որպես նորաստեղծ պետության ամրապնդման գաղափարախոսական գործիք:
Գրքի կիրառական նշանակությունը
Գրքի գլխավոր խմբագիր, պատմական գիտությունների դոկտոր Ալեքսանդր Հակոբյանը, ներկայացնելով գրքի բովանդակային և գիտական նշանակությունը, նշեց, որ աշխատանքը արժեքավոր աղբյուր է ինչպես պատմաբանների, այնպես էլ իրավագետների և քաղաքագետների համար, ովքեր ուսումնասիրում են Ադրբեջանի պատմության և նրա ազգային ինքնության ձևավորման հիմնախնդիրները: Այն հնարավորություն է տալիս հիմնավոր կերպով վերաիմաստավորել տարածաշրջանի պատմական գործընթացները՝ ելնելով վավերագրական աղբյուրներից և ոչ թե քաղաքական շահերից։
«Այս աշխատությունը կարևոր քայլ է տարածաշրջանային պատմության արդարացի վերաիմաստավորման գործում՝ հիմնվելով փաստական նյութերի և գիտական հետազոտությունների վրա»,- հավելեց Ա․ Հակոբյանը։
«Ադրբեջան պետության առաջացումը և ադրբեջանցիների էթնոգենեզի խնդիրը» մենագրությունը հրատարակվել է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի աջակցությամբ: Հայ գիտական շրջանակներում նմանատիպ առաջին աշխատությունն է՝ նվիրված Ադրբեջան պետության պատմությանը։

“Исторические притязания государства Азербайджан и его этноса основаны на присвоении истории соседних народов” – А.Арутюнян
Ретроспективный взгляд на историю стран Восточного Закавказья: вышла в свет монография Ануш Арутюнян “Возникновение государства Азербайджан и проблема этногенеза азербайджанцев”
Монография “Возникновение государства Азербайджан и проблема этногенеза азербайджанцев” историка, востоковеда, кандидата исторических наук Ануш Арутюнян представляет собой попытку проанализировать и научно обосновать исторические события, которые привели к формированию в этом регионе нового государства.
Вследствие происходивших в 1917-1918 годах российских революций и их распространения в Османской империи на Кавказе возникли новые политические реалии. Хронология монографии охватывает период с 1918 по 1939 гг. Основанием для исследования послужили создание в 1918 году государства под названием Азербайджан, которого исторически никогда не существовало, присвоение в конце 1930-х годов советскими властями обобщенного названия “азербайджанцы” тюркоязычному мусульманскому населению, а также то, что эти процессы были основаны на фальсификации истории.
Презентация книги состоялась 6 марта в Круглом зале Президиума Национальной Академии наук РА. На презентации присутствовали ученые, историки, кандидаты наук, студенты.
Исследование, основанное на исторических фактах
Исследователей продолжают интересовать процессы формирования государств и наций в современном мире.
По словам Ануш Арутюнян, в монографии изучено влияние российского господства на демографические и политические изменения в регионе с конца 19-го века до 1939 года. При написании этой научной работы автор использовала различные документы из национальных архивов Армении и РФ, Российского государственного архива социально-политической истории.
Важнейшая ценность монографии состоит в представленных в ней новых архивных документах, которые позволяют переосмыслить и по-новому взглянуть на многие неизученные до сих пор вопросы истории региона.
Проблема фальсификации истории Азербайджана
“Исторические притязания государства Азербайджан и его этноса основаны не на фактологических исторических реалиях, а на присвоении истории соседних народов – армян, грузин, персов,- утверждает автор книги. – В советский и постсоветский периоды Азербайджан продолжал фальсифицировать исторические факты, пытаясь обосновать свою национальную и государственную идентичность”.
Своей монографией А.Арутюнян показывает, что до 1918 года в Восточном Закавказье не существовало государства под названием Азербайджан и все притязания, начиная с советского периода и по сей день, основаны исключительно на фальсификации истории.
Архивные документы: новый взгляд на историю
В монографии использованы сведения из почти 50 архивных фондов. Это несколько сотен документов, документальных блоков, мемуаров, размышлений современников на пяти языках – армянском, русском, английском, турецком, азербайджанском.
Важнейшими компонентами монографии являются пересмотренное исследование внутри азербайджанских процессов в советский период, многочисленные архивные материалы, свидетельствующие об искусственном формировании советскими властями национальной идентичности “азербайджанец”, которую использовали в качестве идеологического инструмента для укрепления новосозданного государства.
Прикладное значение монографии
Главный редактор монографии, доктор исторических наук Александр Акопян, представляя содержательное и научное значение монографии, отметил, что она представляет собой ценный источник для историков, правоведов, политологов, изучающих историю Азербайджана и проблемы формирования его национальной идентичности. Книга дает возможность фундаментально переосмыслить исторические процессы в регионе, исходя из документальных источников, а не политических интересов.
“Эта работа – важный шаг в деле справедливого переосмысления истории региона, основываясь на фактических материалах и научных исследованиях”,- добавила А.Акопян.
Монография “Возникновение государства Азербайджан и проблема этногенеза азербайджанцев издана при содействии научно-аналитического фонда “Гегард”. Для армянских научных кругов эта первая такого рода научная работа, посвященная истории государства Азербайджан.