Ադրբեջանական ինքնաթիռները շարունակում են իսրայելական ավիաբազայից բեռ տեղափոխել Բաքու
Ադրբեջանական Silk Way Airlines բեռնափոխադրող ավիաընկերության թռիչքները դեպի իսրայելական «Օվդա» ավիաբազա նորություն չեն, բայց առավել ուշագրավ է այս թռիչքների ինտենսիվության ու Բաքվի ռեժիմի ռազմական ագրեսիվ գործողությունների համընկնումը:
Այս հանգամանքը 2023 թ. մարտին արձանագրել էր իսրայելական Haaretz օրաթերթը՝ նկատելով, որ «Օվդան» Իսրայելի միակ աերոդրոմն է, որի միջոցով օդային ճանապարհով պայթուցիկներ են ներմուծվում այդ երկիր կամ այնտեղից արտահանվում: Իսկ Ադրբեջանը իսրայելական ռազմամթերքի հիմնական գնորդներից է, եւ Իսրայելը հատկապես 2016-ից հետո համարվում է Բաքվի ռեժիմի առանցքային ռազմական մատակարարը:
Նախորդ հոդվածում անդրադարձել էինք 2016-2024 թթ. Silk Way Airlines-ի բեռնատարների՝ Իսրայելից դեպի Ադրբեջան թռիչքներին, որոնց թիվը կանոնավոր աճել է այն ժամանակ, երբ Ալիեւի ռեժիմը հերթական ռազմական ագրեսիան է սանձազերծել Արցախի եւ/կամ Հայաստանի դեմ:
Հատկանշական է, որ չնայած 2024 թվականը հայ-ադրբեջանական զինված բախումների առումով պասիվ տարի է եղել, այդուհանդերձ, 2020-ից հետո առաջին անգամ հենց նախորդ տարի է ադրբեջանական բեռնատարների՝ «Օվդայից» տարեկան թռիչքների թիվը հատել 20-ի շեմը: Եթե պատերազմական 2020-ին Silk Way Airlines-ի օդանավերը 26 անգամ էին «Օվդայից» թռել Ադրբեջան, ապա 2024-ին դա արել են 23 անգամ:
Նկատենք, որ հատկապես նախորդ տարեվերջին Ալիեւն ու նրա ենթակաները հերթական անգամ աչքի ընկան ագրեսիվ հռետորաբանությամբ, հակահայկական հայտարարություններով, սպառնալիքներով: Այդ ֆոնին պատահական չէր նաեւ «Օվդա» ավիաբազայից դեպի Ադրբեջան բեռնատար թռիչքների կտրուկ աճը: Միայն 2024 թ. դեկտեմբերին «Հետքն» արձանագրել է այդպիսի 6 չվերթ, այնինչ դրան նախորդած 11 ամիսների ընթացքում առավելագույն ամսական ցուցանիշը եղել է 4-ը (հուլիսին):
Շարունակելով հետեւել Silk Way Airlines-ի բեռնատարների «Օվդա»-Ադրբեջան թռիչքներին՝ այս տարվա հունվար-մարտ ամիսներին flightradar24.com կայքի միջոցով մենք հաշվել ենք նմանատիպ 6 չվերթ: Ընդ որում՝ պարտադիր չէ, որ «Օվդայից» մեկնող ինքնաթիռները վայրէջք կատարեն հենց Բաքվում (դրանք երբեմն իջնում են Գյանջայում), սակայն 2025 թ. առաջին եռամսյակում դրանք իջել են միայն Բաքվում:
Ընդգծենք, որ մենք առանձնացրել ենք միայն «Օվդայից» մեկնող թռիչքները, չնայած որ Silk Way Airlines-ը հետադարձով թռիչքներ է կատարում նաեւ դեպի Թել Ավիվ ու Էյլաթ:
Haaretz-ի տեղեկացմամբ՝ պայթուցիկների տեղափոխումը Իսրայելի գլխավոր՝ Թել Ավիվի «Բեն Գուրիոն» օդանավակայանի միջոցով արգելված է, քանի որ այն գտնվում է խիտ բնակեցված գոտում: Փոխարենը «Օվդան» երկրի հարավային անապատային հատվածում է՝ Էյլաթ քաղաքից մոտ 45 կմ հյուսիս: 1980 թ. կառուցված «Օվդան» նախկինում ոչ միայն ռազմական ավիացիային էր ծառայում, այլեւ ընդունում էր քաղաքացիական չվերթեր՝ սպասարկելով Էյլաթ քաղաքն ու հարակից բնակավայրերը: Սակայն 2019 թվականից, երբ բացվեց Էյլաթի նոր օդանավակայանը (ուղեւորահոսքով այն երկրորդն է «Բեն Գուրիոնից» հետո), «Օվդան» մնաց բացառապես որպես ռազմական աերոդրոմ՝ ավիաբազա:
Այսպիսով՝ ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում Silk Way Airlines-ի բեռնատարները Բաքու-«Օվդա»-Բաքու երթուղով չվերթեր են կատարել հետեւյալ քանակով.
հունվար - 3
փետրվար - 2
մարտ - 1
Ընդգծենք, որ «Օվդայից» Ադրբեջան մեկնելիս Silk Way Airlines-ի ինքնաթիռները հատում են Կիպրոսի, Թուրքիայի ու Վրաստանի օդային տարածքները (տես ստորեւ):
26.02.2025 - 4K-AZ102-ի «Օվդա»-Բաքու չվերթը (չվերթի համարը՝ ZP4672)
Հավելենք, որ ադրբեջանական ավիաընկերությունը շահագործում է «Իլ-76ՏԴ» տիպի բեռնափոխադրողներ, սակայն վերոնշյալ բոլոր 6 չվերթերն իրականացրել է 4K-AZ102 գրանցումով ինքնաթիռը:

Azerbaijani Cargo Flights from Israel Continue
Flights of the Azerbaijani cargo airline Silk Way Airlines to Israel’s Ovda air base are not new, but what is more noteworthy is the coincidence of the intensity of these flights and Baku’s military aggressive actions.
This was recorded in March 2023 by the Israeli daily Haaretz, noting that Ovda is the only Israeli airfield through which explosives are imported to or exported from that country by air. And Azerbaijan is one of the main buyers of Israeli ammunition, and Israel, especially after 2016, is considered a key military supplier of Azerbaijan.
In our previous article, we discussed the flights of Silk Way Airlines cargo from Israel to Azerbaijan in 2016-2024, the number of which regularly increased when the Aliyev regime unleashed another military aggression against Artsakh and/or Armenia.
Of note is that although 2024 was a passive year in terms of Armenian-Azerbaijani armed clashes, nevertheless, for the first time since 2020, the number of annual flights of Azerbaijani planes from Ovda exceeded twenty last year. If, in war-torn 2020, Silk Way Airlines planes flew from Ovda to Azerbaijan twenty-six times, they did so twenty-three times in 2024.
Let us note that especially at the end of last year, Aliyev and his subordinates once again stood out with belligerent anti-Armenian statements and threats. Against this background, the sharp increase in cargo flights from the Ovda airbase to Azerbaijan was not accidental. In December 2024 alone, Hetq recorded six such flights, while the maximum monthly figure in the eleven months preceding that was four (in July).
Continuing to track Silk Way Airlines cargo flights from Ovda to Azerbaijan, Hetq counted six such flights in January-March of this year using the flightradar24.com website. Moreover, it is not necessary that the planes departing from Ovda land in Baku itself (they sometimes land in Ganja), but in the first quarter of 2025 they landed only in Baku.
It should be noted that we have only highlighted flights departing from Ovda, although Silk Way Airlines also operates round flights to Tel Aviv and Eilat.
According to Haaretz, the transportation of explosives through Israel’s main Ben Gurion Airport in Tel Aviv is prohibited, as it is in a densely populated area. Instead, Ovda is in the southern desert of the country, about 45 km north of the city of Eilat. Ovda, built in 1980, previously served not only military aviation, but also received civilian flights, serving the city of Eilat and surrounding communities. However, since 2019, when the new Eilat airport was opened (it is the second in passenger traffic after Ben Gurion), Ovda has remained exclusively as a military airfield.
In the first quarter of this year, Silk Way Airlines cargo planes made the following number of flights on the Baku-Ovda-Baku route:
January – three, February – two, March - one
It should be noted that when departing from Ovda to Azerbaijan, Silk Way Airlines planes cross the airspace of Cyprus, Turkey, and Georgia (see below).
Feb. 26, 2025 - 4K-AZ102 Ovda-Baku flight (flight number: ZP4672)
Of note is that the Azerbaijani airline operates Il-76TD cargo aircraft, but all six of the above flights were conducted by aircraft with the registration 4K-AZ102.