2024-ին իսրայելական ավիաբազայից ադրբեջանական բեռնատարների թռիչքները քանակով զիջում են միայն 2020-ի ցուցանիշին
Հայաստանի ռազմական ներկրումներից ցուցադրաբար կամ իրապես հիստերիայի մեջ ընկնող Իլհամ Ալիեւի ռեժիմը 2024 թվականին ակտիվացրել է թռիչքները դեպի Իսրայելի «Օվդա» ավիաբազա:
«Օվդան» սովորական ավիաբազա (ռազմական օդանավակայան) չէ, սա Իսրայելում միակ աերոդրոմն է, որի միջոցով օդային ճանապարհով պայթուցիկներ են ներմուծվում այդ երկիր կամ այնտեղից արտահանվում: Իսկ Ադրբեջանը իսրայելական ռազմամթերքի առանցքային գնորդներից է: Ստոկհոլմի խաղաղության հետազոտության միջազգային ինստիտուտի (SIPRI) 2021 թ. գնահատմամբ՝ 2011-2020 թթ. կտրվածքով Ադրբեջանի գլխավոր ռազմական մատակարարը եղել է Ռուսաստանը, որին այդ ընթացքում բաժին է հասել Բաքվի գնումների 60,1 %-ը (խոսքը ոչ թե ձեռք բերված զենքի քանակի կամ դրամական արժեքի մասին է, այլ SIPRI-ի կողմից կիրառվող չափման միավորի՝ TIV-ի (trend-indicator value - բառացի՝ միտման ցուցիչի արժեք), որով չափվում են երկրների միջեւ սպառազինության հոսքերի միտումները կոնկրետ ժամանակահատվածում, այլ կերպ ասած՝ TIV-ը մի երկրից մյուսին փոխանցվող ռազմական պոտենցիալի գնային ինդեքսն է): Բայց ահա, ըստ SIPRI-ի, 2016-2020 թթ. կտրվածքով Իսրայելն է դարձել Ադրբեջանի գլխավոր ռազմական դոնորը (69 %): Մյուս կողմից՝ այդ նույն ընթացքում Ադրբեջանին բաժին է հասել Իսրայելի ռազմական արտահանումների 17 %-ը:
2023 թ. մարտին իսրայելական Haaretz օրաթերթը ուշագրավ վիճակագրություն էր ներկայացրել «Օվդայից» դեպի Ադրբեջան բեռնատար թռիչքների վերաբերյալ: Պարզվել էր, որ 2016-ից մինչեւ 2023 թ. մարտ ամիսը ներառյալ ադրբեջանական բեռնատար ինքնաթիռներն առնվազն 92 անգամ «Օվդայից» թռել են իրենց երկիր:
Բայց առավել ուշագրավ է «Օվդա»-Ադրբեջան թռիչքների աճի ու Ալիեւի ռեժիմի կողմից Արցախի եւ Հայաստանի դեմ սանձազերծվող պատերազմների կամ էսկալացիաների համընկնումը: Այլ կերպ ասած՝ երբ Ադրբեջանը հաճախակիացնում է ներկրումները «Օվդայից», դրան հետեւում է կամ զուգահեռ ընթանում է էսկալացիան: Այդպես եղել է 2016-ի առաջին կիսամյակում, երբ տեղի ունեցավ ապրիլյան քառօրյա պատերազմը, թռիչքների կտրուկ աճ է արձանագրվել 2020-ի երկրորդ կիսամյակում՝ 44-օրյա պատերազմի ֆոնին: 2021-ի երկրորդ կիսամյակում եւս աճ է եղել, իսկ այդ շրջանը համընկել է Հայաստանի նկատմամբ Բաքվի ռեժիմի օկուպացիոն գործողություններով: Նույնը տեղի է ունեցել 2022-ի երկրորդ կիսամյակում, երբ Ադրբեջանը հերթական էսկալացիան հրահրեց ՀՀ սուվերեն տարածքի նկատմամբ:
Haaretz-ը վիճակագրությունը ներկայացրել է մինչեւ 2023 թ. մարտ ամիսը ներառյալ
Այս թռիչքներն իրականացրել են ադրբեջանական Silk Way Airlines բեռնափոխադրող ավիաընկերության «Իլ-76» տիպի ինքնաթիռները: Չնայած սա մասնավոր ընկերություն է եւ թղթի վրա պատկանում է ադրբեջանցի նախկին պաշտոնյաներից մեկին, այդուհանդերձ, ինչպես պարզել են արտասահմանցի լրագրողները, առնվազն նախկինում (եթե ոչ նաեւ հիմա) փոխկապակցված է եղել Ալիեւի ընտանիքի հետ:
Հիշեցնենք, որ Silk Way Airlines-ի չվերթերը «Օվդայի» ու ադրբեջանական քաղաքների միջեւ բեռնափոխադրման ոլորտում բացառիկ չեն, քանի որ այս օպերատորը ժամանակ առ ժամանակ թռիչքներ է իրականացնում նաեւ Բաքու-Թել Ավիվ-Բաքու ուղղությամբ (տես լուսանկարում): Այս ուղղությամբ չվերթեր կատարում է նաեւ դրա դուստր ընկերությունը՝ Silk Way West Airlines-ը, որը շահագործում է Boeing 747 տիպի բեռնատարներ (նկատենք, որ պայթուցիկների տեղափոխումը Թել Ավիվի «Բեն Գուրիոն» օդանավակայանի միջոցով արգելված է, քանի որ այն գտնվում է խիտ բնակեցված գոտում: Փոխարենը «Օվդան» Իսրայելի հարավային անապատային հատվածում է):
Զարգացնելով Haaretz-ի վիճակագրությունը՝ 2023-ի օգոստոսից «Հետքն» սկսել էր հետեւել ադրբեջանական բեռնատարների հետագա թռիչքներին:
2023 թ. սեպտեմբերի սկզբին գրել էինք, որ ադրբեջանական օդանավերը վերջին 3 շաբաթում 4 անգամ թռել են «Օվդա»:
Մեր հոդվածից հետո թռիչքները շարունակվել էին: Այսպես՝ 2023 թ. օգոստոսի 15-ից մինչեւ սեպտեմբերի 17-ը 8 բեռնատար թռիչք էր կատարվել իսրայելական ավիաբազայից դեպի Բաքու կամ Գյանջա: Սրանց հաջորդեց սեպտեմբերի 19-ին Արցախի դեմ նոր պատերազմն ու կարճ ժամանակ անց արցախահայության բռնի տեղահանությունը:
«Օվդայից» թռիչքները շարունակվել են նաեւ Արցախի ամբողջական օկուպացիայից հետո: Ընդհանուր առմամբ, 2023-ին ադրբեջանական բեռնատարները 19 անգամ այս ավիաբազայից մեկնել են իրենց երկիր:
Չնայած 2024 թվականին Հայաստան-Ադրբեջան առաջնագծում մեծ բախումներ տեղի չեն ունեցել, 2020-ից հետո առաջին անգամ ադրբեջանական օդանավերը «Օվդայից» ավելի քան երկու տասնյակ բեռնատար թռիչք են իրականացրել: Սա հստակ ցուցիչ է այն բանի, որ Ադրբեջանը չի նվազեցնում իսրայելական արտադրության սպառազինություն ներկրելու տեմպերը:
Եթե նայենք ամսական բացվածքը, ապա կտեսնենք, որ ամենաշատ չվերթերը (6 անգամ) գրանցվել են 2024-ի դեկտեմբերին: Հիշեցնենք, որ հենց այդ ամսում Ալիեւը հերթական անգամ աչքի ընկավ Հայաստանի հասցեին ագրեսիվ խոսույթով, ինչը շարունակվեց նաեւ այս տարվա հունվարին:
Հունվարի 8-ին կայացած ասուլիսում Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այդպես էլ հստակ չպատասխանեց հարցին, թե ինչ աշխատանք է տանում մեր երկիրը Ադրբեջանին հարձակողական զենք վաճառող այլ պետությունների հետ: Հաշվի առնելով ՀՀ գլխավոր դիվանագետի դիտարկումը, թե զենք ձեռք բերելը բոլորի սուվերեն իրավունքն է՝ կարելի է եզրակացնել, որ ԱԳՆ-ն շարունակաբար ուժի եւ ուժի սպառնալիքի մեթոդին դիմող եւ այդկերպ իր հայատյաց, հակահայկական օրակարգն առաջ մղող Ալիեւի ռեժիմին զենք վաճառող այլ երկրների հետ որեւէ աշխատանք չի տանում: Սրան, իհարկե, կարելի է հակադարձել նույն Ալիեւի վարքագիծը, որն առիթը բաց չի թողնում հայտարարելու, թե Հայաստանին զենք վաճառելը սպառնալիք է իր երկրի համար, եւ պետք է դադարեցնել այն:
Հայերեն ինֆոգրաֆիկաները՝ Արեն Նազարյանի
Լուսանկարում՝ Բաքվից ժամանող Silk Way Airlines-ի «Իլ-76» ինքնաթիռը (ադրբեջանական գրանցումը՝ 4K-AZ102) վայրէջք է կատարում Թել Ավիվի «Բեն Գուրիոն» օդանավակայանում, 05.11.2024, աղբյուրը՝ jetphotos.com

В 2024 году число вылетов азербайджанских грузовых самолетов с израильской авиабазы уступает только показателю 2020 года
Режим Ильхама Алиева, который, возможно, демонстративно, а может, и реально впадает в истерику из-за военных поставок Армении, в 2024 году активизировал полеты на авиабазу “Овда” в Израиле.
“Овда” – единственный в Израиле аэродром, куда поступают и откуда воздушным путем вывозятся из страны взрывчатые вещества. А Азербайджан – один из основных покупателей израильских боеприпасов. По оценке Стокгольмского института исследования проблем мира (SIPRI), в 2021-2020 гг. главным поставщиком вооружений для Азербайджана была Россия, на долю которой в указанный период пришлось 60,1% закупок Баку (речь идет не о количестве или денежной стоимости приобретенного оружия, а о применяемой SIPRI единице измерения TIV (trend-indicator value – значение индикатора тренда), посредством которого измеряются тенденции потоков вооружений между странами в конкретный период времени, иными словами, TIV – это ценовой индекс передачи военного потенциала одной страны другой). Согласно SIPRI, в 2016-2020 гг. Израиль стал главным донором вооружения для Азербайджана (69%). С другой стороны, в тот же период на долю Азербайджана пришлось 17% военного экспорта Израиля.
В марте 2023 г. израильская газета Haaretz представила любопытную статистику полетов грузовых самолетов с аэродрома “Овда” в Азербайджан. Выяснилось, что с 2016-го по март 2023 года азербайджанские грузовые самолеты вылетали с “Овды” в свою страну по меньшей мере 92 раза.
Однако еще более примечательно, что рост числа вылетов с аэродрома “Овда” в Азербайджан совпадал с развязыванием или эскалацией войны алиевского режима против Арцаха и Армении. Иными словами, когда Азербайджан увеличивал поставки с “Овды”, то за этим следовала или параллельно осуществлялась эскалация. Так было в первом полугодии 2016 года, когда произошла 4-дневная апрельская война. Число полетов резко возросло и во втором полугодии 2020 года на фоне 44-дневной войны. Во втором полугодии 2021 года, когда режим Баку проводил оккупационные действия в отношении Армении, число полетов тоже увеличилось. Аналогичная ситуация наблюдалась также во втором полугодии 2022 года, когда Азербайджан начал очередную эскалацию в отношении суверенной территории РА.
Haaretz представил статистику по март 2023-го включительно
Полеты, о которых идет речь, выполняли самолеты Ил-76 азербайджанской грузовой авиакомпании Silk Way Airlines. И хотя это частная компания, принадлежащая по документам одному из бывших должностных лиц Азербайджана, в прошлом, как выяснили иностранные журналисты, она была аффилирована с семьей Алиева.
Напомним, что в сфере грузоперевозок полеты авиакомпании Silk Way Airlines из азербайджанских городов на аэродром “Овда” не являются редкостью, поскольку этот оператор время от времени выполнял также полеты по маршруту Баку-Тель-Авив-Баку (см.фото). Рейсы на этом направлении выполняла также дочерняя компания Silk Way West Airlines, эксплуатирующая грузовой самолет Boeing 747 (отметим, что перевозка взрывчатых веществ с аэропорта “Бен Гурион” в Тель-Авиве запрещена, поскольку он расположен в густонаселенной зоне, тогда как аэродром “Овда” находится в пустынной местности на юге Израиля).
С целью дополнения статистики Haaretz Hetq.am с 2023 года начал отслеживать полеты азербайджанских грузовых самолетов.
В начале сентября 2023 г. мы написали о том, что за последние три недели азербайджанские самолеты четыре раза летали на аэродром “Овда”.
Полеты продолжились и после нашей публикации. Так, с 15 августа до 17 сентября 2023 г. грузовые самолеты выполнили восемь вылетов с израильской авиабазы в Баку или Гянджу. За этим последовала развязанная 19 сентября новая война против Арцаха, а спустя короткое время – насильственная депортация арцахских армян.
Полеты с аэродрома “Овда” продолжались и после полной оккупации Арцаха Азербайджаном. В целом в 2023 году азербайджанские грузовые самолеты вылетали с этой авиабазы в свою страну 19 раз.
Несмотря на то, что в 2024 году крупные столкновения на границе Армении и Азербайджана не происходили, азербайджанские самолеты впервые после 2020 года осуществили свыше двух десятков грузовых рейсов с аэродрома “Овда”. Это четкий показатель того, что Азербайджан не снижает темпы поставок израильского вооружения.
Вылеты азербайджанских грузовых самолетов с израильской авиабазы “Овда” в 2016-2024 гг.
В месячном разрезе самое большое число рейсов (шесть) было зафиксировано в декабре 2024 года. Напомним, что именно в этом месяце Алиев в очередной раз отличился агрессивной риторикой в адрес Армении, что продолжилось и в январе этого года.
Вылеты азербайджанских грузовых самолетов с израильской авиабазы “Овда” в 2024 г.
На состоявшейся 8 января пресс-конференции министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян не дал четкого ответа на вопрос, какую работу ведет наша страна с государствами, продающими Азербайджану наступательное оружие. Учитывая слова главного дипломата РА о том, что покупка оружия – суверенное право всех государств, можно заключить, что МИД не проводит какую-либо работу со странами, продающими оружие алиевскому режиму, хотя тот постоянно прибегает к угрозам применения силы и тем самым продвигает свою антиармянскую повестку. Этому можно противопоставить поведение того же Алиева, который не упускает повода заявлять о необходимости прекратить продажу оружия Армении, поскольку она “создает угрозу” для его страны.
Инфографики: Арен Назарян
На фото: прибывший из Баку самолет Ил-76 авиакомпании Silk Way Airlines (азербайджанская регистрация 4K-AZ102) совершает посадку в аэропорту “Бен-Гурион” Тель-Авива, 05.11.2024. Источник: jetphotos.com