2025-ին Հայաստանի տնտեսական աճը կդանդաղի, իսկ գնաճը կարագանա. Ասիական զարգացման բանկի կանխատեսումը
Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) կանխատեսումներով՝ 2025 թվականին Հայաստանի տնտեսական աճը կդանդաղի և տարեկան տվյալներով կկազմի 5%: Կանխատեսումները հրապարակվել են «Ասիական զարգացման հեռանկարներ» ապրիլյան զեկույցում ( Asian Development Outlook (ADO) April 2025):
Ըստ նույն զեկույցի՝ 2026-ին ևս տնտեսական աճը Հայաստանում կշարունակի դանդաղել՝ կազմելով 4.7%:
2022 թվականին Հայաստանի տնտեսական աճը կազմել է 12.6%, 2023-ին՝ 8.3%, 2024-ին` 5.9%: Տնտեսության մի շարք ոլորտներում աճը դանդաղել է։ Դանդաղումն ավելի ակնհայտ է ծառայությունների ոլորտում։
2025-2026 թթ. սպասվող տնտեսական աճի դանդաղումը առաջին հերթին պայմանավորվում է արտաքին գործոնների ազդեցության թուլացմամբ։
Եթե 2022-2023թթ. արտաքին գործոններն էապես նպաստել են Հայաստանի տնտեսական բարձր աճին, ապա հիմա այդ գործոնների ազդեցությունը թուլացել է։
Հիշեցնենք, որ 2022-ի փետրվարին սկսված ռուս-ուկրաինական պատերազմի հետևանքով Ռուսաստանը հայտնվեց Արևմուտքի տնտեսական պատժամիջոցների տակ։ Արևմտյան մի շարք երկրներ՝ ամբողջությամբ, մի մասն էլ՝ որոշ սահմանափակումներով, արգելեցին Ռուսաստանի հետ ուղիղ առևտուրը, բանկային փոխանցումները, ներդրումները։ Հայաստանը դարձավ Ռուսաստանի համար այդ տնտեսական գործընթացները կազմակերպելու հիմնական տարանցիկ երկրներից մեկը։
Ըստ Ասիական զարգացման բանկի գնահատականների՝ Հայաստանի տնտեսական աճը կհիմնվի ներքին պահանաջարկի վրա։ Աճին մեծապես կնպաստի ծառայությունների ոլորտը։ Արդյունաբերության և գյուղատնտեսության ոլորտների նպաստն ավելի «համեստ» կլինի։
Գնաճը կարագանա
2024 թվականին Հայաստանում, ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի, միջին գնաճը կազմել է 0.3%:
Ասիական զարգացման բանկը 2024-ի ցածր գնաճը Հայաստանում համարում է միջազգային շուկաներում որոշ ապրանքների գնանկման և Հայաստանում վարվող դրամավարկային քաղաքականության արդյունքը։ Կենտրոնական բանկը տևական ժամանակ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը բարձրացնելուց հետո՝ 2023 թվականի կեսերից, սկսել է իջեցնել այն։ Այս գործիքով ԿԲ-ն փորձել է ազդել գնաճի վրա։
Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացման անուղղակի ազդեցությունը բարձր գնաճի պայմաններում վարկերն ավելի թանկ դարձնելն ու սպառումը զսպելն է, որը կարող է բերել նաև գների աճի թուլացման։ Իսկ երբ գնաճը թուլանում է, ԿԲ-ն հակառակ ռազմավարությունն է կիրառում՝ իջեցնում է տոկոսադրույքը։
Դա հենց դրամավարկային քաղաքականությունն է։
Ասիական զարգացման բանկն այս տարի Հայաստանում գնաճի արագացում է կանխատեսում՝ այն 2025-ի տարեկան տվյալներով կհասնի 3%-ի։ Դա կլինի Կենտրոնական բանկի սահմանած թիրախային 3%-ի շրջանակներում։ Ըստ ԿԲ-ի՝ 3% (±1 տոկոսային կետ) գնաճը տնտեսության համար «թույլատրելի» միջակայք է։

Asian Development Bank: Armenia's Economic Growth to Slow in 2025
The ADB, in its Asian Development Outlook (ADO) April 2025 report, predicts economic growth in the country will continue to slow in 2026, reaching 4.7%.
In 2022, Armenia's economic growth was 12.6%, in 2023 - 8.3%, in 2024 - 5.9%. Growth has slowed in several sectors of the economy. The slowdown is more obvious in the services sector.
The slowdown in economic growth expected in 2025-2026 is primarily due to the weakening of the influence of external factors.
While external factors significantly contributed to Armenia's high economic growth in 2022-2023, the influence of these factors has now weakened.
Due to the Russian-Ukrainian war that began in February 2022, Russia found itself under Western economic sanctions. Several Western countries, completely or with some restrictions, banned direct trade, bank transfers, and investments with Russia. Armenia became one of the main transit countries for Russia to organize these economic processes.
According to the Asian Development Bank, Armenia's economic growth will be based on domestic demand. The services sector will contribute significantly to growth. The contribution of the industrial and agricultural sectors will be more "modest".
Inflation in Armenia will accelerate
The average inflation in Armenia was 0.3%.in 2024 according to the country’s Statistical Committee.
The ADB considers the low inflation in Armenia in 2024 to be the result of the deflation of some goods in international markets and the monetary policy pursued in Armenia. After raising the refinancing rate for a long time, Armenia’s Central Bank began to lower it in mid-2023. With this tool, the bank tried to control inflation.
The indirect effect of raising the refinancing rate in conditions of high inflation is to make loans more expensive and curb consumption, which can also lead to a slowdown in price growth. And when inflation weakens, the bank uses the opposite strategy: it lowers the interest rate. This is precisely monetary policy.
The ADB predicts that inflation will accelerate in Armenia this year, reaching 3%. This will be within the 3% target set by Armenia’s Central Bank. According to the bank, 3% (±1 percentage point) inflation is an “acceptable” range for the economy.