Փաշինյանի եղբորորդին նոր բիզնես է սկսել Ուկրաինայում եւ անշարժ գույք ձեռք բերել
Նիկոլ Փաշինյանի եղբորորդին՝ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սիփան Փաշինյանը, Ուկրաինայում բիզնեսով է զբաղվում եւ անշարժ գույք է ձեռք բերել:
Փաշինյանը դուրս է եկել փայտամշակման բիզնեսից
2023-ին «Հետքը» գրել էր, որ վարչապետի ավագ եղբոր որդին՝ Սիփան Արտակի Փաշինյանը, որը 2019-2021 թթ. ԱԺ պատգամավոր էր իշխող «Իմ քայլը» խմբակցությունից, 2022-ի սեպտեմբերին ընկերություն է հիմնել Չերկասի քաղաքում:
«ՉերՎուդ» ՍՊԸ-ի 50 տոկոսը պատկանում էր Ս. Փաշինյանին, մնացած 50-ը՝ Նարեկ Պետրոսի Ղազարյանին, որը գործարար, Չերկասիում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Անդրանիկ Ղազարյանի եղբորորդին է: Ղազարյանները, ինչպես Փաշինյանները, Իջեւանից են, ավելին՝ հայկական մամուլի տեղեկությունների համաձայն՝ Անդրանիկ Ղազարյանն ու Նիկոլ Փաշինյանը Իջեւանի նույն թաղից են:
Սիփան Փաշինյանի ու Նարեկ Ղազարյանի ընկերության «ՉերՎուդ» անունը պատահական չէր ընտրվել: Այն բաղկացած է «Չերկասի» եւ անգլերեն «wood» (փայտ) բառերից, ինչից կարելի էր ենթադրել, որ ընկերության գործունեությունը կապված է փայտամշակման հետ: Եվ իրոք, ուկրաինական ռեգիստրի համաձայն՝ ընկերության հիմնական գործունեությունը բնափայտի սղոցումն ու ռանդումն է (նման արտադրանքի թողարկումը), գործունեության այլ տեսակներ են նշված նրբատախտակի եւ պանելների արտադրությունը, շինարարական փայտե կոնստրուկցիաների արտադրությունն ու ատաղձագործական գործունեությունը, փայտե տարայի արտադրությունը, փայտից, խցանակեղեւից, ծղոտից եւ հյուսկեն նյութերից այլ արտադրատեսակների արտադրությունը, ինչպես նաեւ սեփական կամ վարձակալված անշարժ գույքի վարձակալության հանձնումն ու կառավարումը:
Գրել էինք, որ ուկրաինական ռեգիստրում Ս. Փաշինյանի քաղաքացիության դիմաց նշվել էր ոչ թե Հայաստան, այլ Ուկրաինա, իսկ հաշվառման հասցեն Չերկասիի Դնեպրի հերոսների 23 բարձրահարկ շենքի բնակարաններից մեկն էր (տես ստորեւ):
Մենք Ս. Փաշինյանի փայտամշակման բիզնեսին անդրադարձել էինք 2023-ի հունվարին: Նույն տարվա հոկտեմբերին նա դուրս է եկել «ՉերՎուդ» ՍՊԸ-ից՝ իր 50 տոկոս բաժնեմասը զիջելով ընկերության տնօրենին՝ Արթուր Ղազարյանին, որը Ն. Ղազարյանի հարազատ եղբայրն է: Այդուհանդերձ, ըստ ուկրաինական ռեգիստրի, Ս. Փաշինյանը ուղիղ մեկ ամիս մնացել է այդ 50 տոկոսի վերջնական շահառու սեփականատեր եւ միայն 2023-ի նոյեմբերին է այդ հարցում եւս զիջել Ա. Ղազարյանին:
Այսպիսով՝ Նիկոլ Փաշինյանի եղբորորդին, ըստ ուկրաինական ռեգիստրի տվյալների, 2023-ի նոյեմբերից այլեւս որեւէ կապ չունի «ՉերՎուդ» ՍՊԸ-ի հետ:
Վարչապետի եղբորորդին մեքենաների սպասարկման ու նորոգման բիզնես է սկսել
2023-ի մայիսին, երբ դեռ «ՉերՎուդ» ընկերության փայատեր էր, Սիփան Փաշինյանն Ուկրաինայում գրանցվել է որպես ֆիզիկական անձ-ձեռնարկատեր: Գործունեության տեսակը մեկն է՝ ավտոմեքենաների տեխսպասարկում եւ նորոգում: Ընդ որում՝ այս դեպքում Փաշինյանի քաղաքացիության դիմաց նշված է Հայաստան եւ ոչ թե Ուկրաինա:
Որպես ֆիզիկական անձ-ձեռնարկատեր՝ ԱԺ նախկին պատգամավորը գրանցվել է Ուկրաինայի պարզեցված հարկման համակարգի 2-րդ խմբում, ինչը նշանակում է, որ նա կարող է աշխատանքի ընդունել մինչեւ 10 հոգու: Մյուս կողմից՝ նրա տարեկան եկամուտը չի կարող գերազանցել 5.921.400 ուկրաինական գրիվնան (ՀՀ կենտրոնական բանկի ներկա փոխարժեքով հավասար է 55 մլն դրամի): Պարզ չէ, թե որքան եկամուտ է ստացել Սիփան Փաշինյանը 2024 թվականի ընթացքում, սակայն հայտնի է, որ նա վճարել է 37.600 գրիվնա (350 հազ. դրամ) ընդհանուր հարկ:
Եթե «ՉերՎուդ» ընկերության տվյալների մեջ Ս. Փաշինյանի հասցեն նշված էր Դնեպրի հերոսների 23 շենքը, ապա ֆիզանձ-ձեռնարկատեր գրանցվելիս նա նշել է Չերկասիի Կազացկայա 9/1 հասցեն, որը եւս նորակառույց բարձրահարկ է (տես ստորեւ):
Թե՛ Դնեպրի հերոսների 23, թե՛ Կազացկայա 9/1 շենքերը կառուցել են Ղազարյանները: Նախորդ հոդվածում գրել էինք, որ Անդրանիկ Ղազարյանը «Նադիա» ընկերությունների խմբի նախագահն է, իսկ խումբը ներառում է ընկերություններ ամենատարբեր ոլորտներից՝ շինարարություն եւ անշարժ գույք, առեւտուր, սննդի արդյունաբերություն, թռչնաբուծություն, խոզաբուծություն, այգեգործություն, բուսաբուծություն:
«Նադիա» շինարարական ընկերության կայքում նշվում է, որ այն Չերկասիի մարզի առաջատար կառուցապատողն է, որը կառուցում եւ իրացնում է բնակելի եւ առեւտրային անշարժ գույք: Ըստ կայքի տվյալների՝ Դնեպրի հերոսների 23 բնակելի շենքը շահագործման է հանձնվել 2012-ին, իսկ Կազացկայա 9/1-ը՝ 2021-ին:
Փաստորեն, թե՛ նախկինում, թե՛ հիմա Սիփան Փաշինյանը ուկրաինական ռեգիստրում որպես իր հասցեներ նշել է բնակելի շենքեր, որոնք Ղազարյաններ են կառուցել: Այդուհանդերձ, այս հասցեներում վարչապետի եղբորորդին սեփականություն չունի: Փոխարենը նա սեփականություն ունի Չերկասիի Տոբիլեւիչի նրբանցք 4 հասցեում, որը, ըստ շինարարի կայքի, դեռեւս կառուցվում է, բայց արդեն ամբողջությամբ իրացվել է:
Այս շենքն ավտոկայանատեղ է, ունի 5 վերգետնյա եւ 2 ստորգետնյա հարկեր, բաղկացած է 249 կայանման խցերից, որոնք փակվում են շերտավոր դարպասներով: Կարելի է ասել, որ կայանատեղի շենքը մեկ համալիր է հարեւանությամբ գտնվող նորակառույց բարձրահարկի հետ (հասցեն՝ Միխայիլ Գրուշեւսկու 110), որը շահագործման է հանձնվել 2021-ին: Սրա շինարարը եւս «Նադիան» է:
Ըստ վերջինիս կայքի՝ Տոբիլեւիչի նրբանցք 4 հասցեում կարելի է կայանատեղ ձեռք բերել 288-300 հազ. գրիվնայով (ներկա փոխարժեքով՝ 2,7-2,8 մլն դրամ):
«Հետքը» պարզել է, որ Սիփան Փաշինյանն այս շենքում ունի 1 հատ կայանատեղ եւ 2 հատ ոչ բնակելի տարածք: Սրանք, ենթադրաբար, օգտագործվում են մեքենաների տեխսպասարկման ու նորոգման նրա բիզնեսի համար:
Ի դեպ, 2022-ի սեպտեմբերի 8-ին Ս. Փաշինյանն Ուկրաինայում խախտել է ճանապարհային երթեւեկության կանոնները, ինչի հետեւանքով տուգանվել է 680 գրիվնայի չափով: Իսկ ահա 2023-ի մայիսի 22-ին Ուկրաինայի Ժիտոմիրի մարզում նա ճանապարհատրանսպորտային պատահարի պատճառ է դարձել, ինչի հետեւանքով ստիպված է եղել հետագայում 2 տուգանք վճարել՝ 680-ական գրիվնա չափերով:
Ի՞նչ էին հայտարարագրել նախկին պատգամավորն ու կինը վերջին անգամ
34-ամյա Ս. Փաշինյանը 2021-ի հունիսին կայացած ԱԺ արտահերթ ընտրություններից հետո հեռացել է քաղաքականությունից: Պաշտոնը թողնելու առիթով նույն տարվա հոկտեմբերին նա Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով է ներկայացրել գույքի եւ եկամուտների հայտարարագիր: Ըստ այդմ՝ 2021-ի աշնանը վարչապետի եղբորորդին համատեղ սեփականության իրավունքով 1 հատ բնակարան ուներ Իջեւան քաղաքում (որպես ՀՀ քաղաքացի՝ նա հենց Իջեւանում է հաշվառված), ինչպես նաեւ 1 հատ Lexus մակնիշի ավտոմեքենա, որը ձեռք է բերել 2018-ին: Նախկին պատգամավորի բանկային հաշիվներին 2021-ի հոկտեմբերին կար 5,2 մլն դրամ, 307 եվրո եւ 32 դոլար, նաեւ 350 հազ. դրամ կանխիկ է ունեցել: Ըստ հայտարարագրի՝ 2021-ի ընթացքում նրա եկամուտը եղել է պատգամավորի աշխատավարձը՝ ընդհանուր 3 մլն դրամ:
Փաշինյանը նշել է, որ 50 տոկոս բաժնեմաս ունի երեւանյան «ԷքՍիփԷդ» ՍՊԸ-ում, որի գործունեության տեսակը հանրային սննդի կազմակերպումն է: Ընկերության մնացած 50 տոկոսի տերը իշխանության մեկ այլ ներկայացուցիչ է՝ ՔՊ-ական պատգամավոր, վարչապետի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը: ՍՊԸ-ից ստացած եկամուտ Սիփան Փաշինյանը չի հայտարարագրել:
Բիզնես ունի նաեւ նրա կինը՝ Էլեն Միքայելյանը, որը 50 տոկոսի փայատեր ու տնօրեն է երեւանյան «Էլ Թրավել Ակումբ» ՍՊԸ-ում (տուրիստական գործակալություն է): Երբ 2021-ին ամուսինը թողել է պատգամավորի մանդատը, հայտարարագիր է ներկայացրել նաեւ Միքայելյանը, որն այն ժամանակ «Յունիբանկի» համակարգչային ադմինիստրավորման եւ կոմունիկացիաների վարչության պետն էր:
Ըստ հայտարարագրի՝ Սիփան Փաշինյանի կինը 2021-ի աշնանն ունեցել է 15 մլն դրամի եւ 1000 դոլարի ավանդներ, բանկային հաշիվներին՝ 110 հազ. դրամ ու 4000 եվրո, ինչպես նաեւ 650 հազ. դրամ կանխիկ: Էլեն Միքայելյանը 2 առանձին տողերով նաեւ կրիպտոարժույթ էր հայտարարագրել: Հայտարարագիրը ներկայացնելուց առաջ՝ 2021-ի ընթացքում, նա ստացել էր ընդհանուր 14 մլն դրամի եկամուտ, որից 8,9 մլն-ը եղել է վարկ «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկից, մնացած եկամուտները եղել են «Յունիբանկում» դրված ավանդների տոկոսները, բանկից ու տուրիստական գործակալությունից ստացած աշխատավարձերը եւ, ըստ էության, եկամտահարկի վերադարձ, որը հատկացնում է Ֆինանսների նախարարությունը: Հայտարարագրից տեղեկանում ենք, որ նախկին պատգամավորի կինը «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» ՀԿ-ի կողմից կառուցվող շենքից բնակարան է ձեռք բերել, ինչի համար հիպոթեք է վերցրել: Վարկի մայր գումարի մնացորդը 2021-ի հոկտեմբերին կազմել է 20,6 մլն դրամ:

Племянник Н.Пашиняна основал бизнес и приобрел недвижимость в Украине
Племянник премьер-министра Армении Никола Пашиняна, бывший депутат Национального Собрания Сипан Пашинян основал бизнес и приобрел недвижимость в Украине.
Пашинян ушел из деревообрабатывающего бизнеса
В 2023 году Hetq.am сообщил о том, что сын старшего брата премьер-министра РА Сипан Пашинян, который в 2019-2021 гг. был депутатом Национального Собрания от властной фракции “Мой шаг”, в сентябре 2022 года основал компанию в украинском городе Черкассы.
ООО “ЧерВуд” на 50% принадлежало С.Пашиняну, на 50% - предпринимателю Нареку Казаряну, племяннику почетного консула Республики Армения в Черкассах Андраника Казаряна. Казаряны, как и Пашиняны, родом из города Иджеван, более того, по сообщениям прессы, они жили в одном квартале.
Название компании “ЧерВуд” Сипана Пашиняна и Нарека Казаряна выбрано не случайно – оно состоит из первого слога названия города Черкассы и английского слова wood (древесина). Название уже подсказывает, что компания занимается обработкой древесины. И действительно, согласно украинскому реестру, основным видом деятельности “ЧерВуд” является лесопильное и строгальное производство. В качестве других видов деятельности указывается производство фанеры, панелей, строительных деревянных конструкций, деревянной тары, а также сдача в аренду и управление собственной или арендованной недвижимостью.
В украинском реестре С.Пашинян записан как гражданин Украины, а не Армении, а адресом его регистрации указано высотное здание номер 23 на улице Героев Днепра в Черкассах (см.ниже).
О деревообрабатывающем бизнесе Сипана Пашиняна мы рассказали в январе 2023 года. В октябре того же года он покинул ООО “ЧерВуд”, уступив свои 50 процентов директору компании Артуру Казаряну, родному брату Нарека Казаряна. Тем не менее, по данным украинского реестра, в течение еще месяца Сипан Пашинян числился как конечный собственник-бенефициар 50 процентов компании и только в ноябре 2023 года уступил их А.Казаряну.
Таким образом, с ноября 2023 года племянник Никола Пашиняна больше не имеет отношения к компании “ЧерВуд”.
Сипан Пашинян основал бизнес по техобслуживанию и ремонту автомобилей
В мае 2023 года Сипан Пашинян, будучи еще участником компании “ЧерВуд”, зарегистировался в Украине в качестве физического лица-предпринимателя (ФЛП). Видом его бизнес-деятельности было техобслуживание и ремонт автомобилей. Отметим, что в этом случае Пашинян был записан как гражданин Армении, а не Украины.
Согласно условиям регистрации в качестве ФЛП, он имеет права принимать на работу до десяти человек. Кроме того, его годовой доход не может превышать 5.921.400 украинских гривен, или 55 млн драмов по нынешнему курсу ЦБ РА. Неизвестно, какой доход Сипан Пашинян получил в 2024 году, однако общий размер уплаченного им налога составил 37.600 гривен, или 350 тысяч драмов.
Если в данных компании “ЧерВуд” адресом регистрации С.Пашиняна был указан дом номер 23 на улице Героев Днепра, то после регистрации в качестве ФЛП он в качестве адреса указал дом номер 9/1 на улице Кацазкой в Черкассах. Это здание, как и предыдущее, представляет собой новую многоэтажку (см.ниже).
Оба здания построила принадлежащая Казарянам компания “Надия”. Видами ее деятельности являются не только строительство и недвижимость, но также торговля, производство продуктов питания, птицеводство, свиноводство, садоводство.
На сайте компании “Надия” сообщается, что она строит и реализует жилые дома и коммерческие помещения.
Таким образом, и раньше, и сейчас в украинском реестре адресами проживания Сипана Пашиняна указаны жилые дома, построенные компанией Казарянов. Тем не менее, в этих домах у племянника Пашиняна нет собственности. Зато он владеет собственностью по адресу: Черкассы, переулок Тобилевича, 4. Это здание, по данным сайта застройщика, еще строится, но уже полностью реализовано.
Здание представляет собой автопаркинг с пятью надземными и двумя подземными этажами, на которых размещаются 249 боксов. Парковочное здание находится рядом с высотным жилым зданием (Михаила Грушевского, 110), которое было сдано в эксплуатацию в 2021 году и тоже было построено компанией “Надия”.
Парковочное место здесь можно приобрести за 288-300 тысяч гривен (2,7-2,8 млн драмов по нынешнему курсу).
Hetq.am удалось выяснить, что в этом здании у Сипана Пашиняна имеется одно парковочное место и два нежилых помещения, которые предположительно используются для организации техобслуживания и ремонта автомобилей.
Кстати, 8 сентября 2022 года С.Пашинян допустил нарушение правил дорожного движения, вследствие чего был оштрафован на 680 гривен. А вот 22 мая 2023 года он стал причиной ДТП в Житомирской области Украины, из-за чего вынужден был уплатить два штрафа по 680 гривен каждый.
Что в последний раз задекларировали бывший депутат НС и его жена
После прошедших в июне 2021 года внеочередных выборов в Национальное Собрание РА 34-летний Сипан Пашинян ушел из политики. В октябре того же года он представил в Комиссию по предупреждению коррупции декларацию об имуществе и доходах, согласно которой по состоянию на осень 2021 года племянник главы правительства имел на правах собственности квартиру в Иджеване, где был зарегистрирован как гражданин РА, а также автомобиль Lexus, который приобрел в 2018 году. В 2021 году на банковских счетах бывшего депутата имелось 562 млн драмов, 307 евро и 32 доллара. У него также была наличность в размере 350 тысяч драмов. Согласно декларации, в 2021 году доход Сипана Пашиняна образовался за счет депутатской зарплаты на общую сумму 3 млн драмов.
В декларации С.Пашинян также указал 50-процентную долю в ереванском ООО “ЭкСипЭд”, занимавшееся организацией питания. Остальные 50% компании принадлежат другому представителю властной партии “Гражданский договор”, бывшему руководителю аппарата премьер-министра Эдуарду Агаджаняну. Доход от ООО Сипан Пашинян не задекларировал.
Бизнесом занимается и жена бывшего депутата Элен Микаелян. Она владеет 50% ООО “Эл Травел Акумб” (турагентство) и одновременно занимает в нем должность директора. Когда в 2021 году Пашинян сложил с себя депутатские полномочия, декларацию представила и Э.Микаелян, занимавшая на тот момент должность начальника управления по компьютерному администрированию и коммуникациям “Юнибанка”.
Согласно декларации, осенью 2021 года у жены Сипана Пашиняна имелись вклады на сумму 15 млн драмов и 1000 долларов, банковские счета на сумму 110 тыс.драмов и 4000 евро, а также 650 тысяч драмов наличными. Кроме того, Микаелян задекларировала криптовалюту.
В 2021 году, до представления декларации, доход Элен Микаелян составлял 14 млн драмов. Сумма была образована за счет взятого в банке “ВТБ-Армения” кредита в 8,9 млн драмов, процентов по вкладам в “Юнибанке”, зарплат, полученных в банке и турагентстве, а также возврата подоходного налога, который предоставляет Министерство финансов. Из декларации следует, что жена депутата приобрела квартиру в здании, которое строит общественная организация “Объединение выпускников ЕГУ”, для чего она взяла ипотечный кредит. По состоянию на октябрь 2021 года остаток основной суммы кредита составлял 20,6 млн драмов.