«Յուվենտուս» հայաստանյան ակադեմիաների շնորհանդեսին ներկա է եղել վարչապետը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել «Յուվենտուս» հայաստանյան ակադեմիաների շնորհանդեսին: Միջոցառմանը հատուկ մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել իտալական «Յուվենտուս» ֆուտբոլային ակումբի լեգենդ, Աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն, ներկայումս ՖԻՖԱ-ի դեսպան Դավիդ Տրեզեգեն և «Յուվենտուս»-ի միջազգային ակադեմիաների համակարգող Դավիդե Ֆորնական: Այս մասին հայտնում է վարչապետի աշխատակազմը։
Շնորհանդեսի ժամանակ ներկայացվել են ապագա ակադեմիաների նախագծերը, միջազգային բարձր չափանիշներին համապատասխանող ենթակառուցվածքները և ՈՒԵՖԱ-ի երկրորդ կատեգորիային համապատասխանող նոր մարզադաշտը: ՀՀ Կառավարության 2024թ. օգոստոսի 29-ի որոշմամբ հավանություն է տրվել «Նեքստ Ջեն Սպորտս» ընկերության ներդրումային ծրագրին: Ըստ այդմ՝ Ավան վարչական շրջանում մոտ երկու հեկտար մակերեսով հողատարածքը 25 տարի ժամկետով անհատույց օգտագործման իրավունքով և 1 մլրդ դրամ ներդրման պայմանով տրվել է «Նեքստ Ջեն Սպորտս» ընկերությանը:
Հրազդան մարզադաշտի հարևանությամբ գտնվող մոտ երկու հեկտար հողատարածքն օտարվել է ընկերությանը՝ շուկայական գնով, 10 տարի տարաժամկետ վճարման և հինգ տարում 1,2 մլրդ ներդրում կատարելու պայմանով: Վերը նշված տարածքներում հիմնվելու են «Յուվենտուս» հայաստանյան ակադեմիաները:

Премьер-министр Пашинян присутствовал на презентации армянских академий «Ювентуса»
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на презентации армянских академий «Ювентуса». Для участия в мероприятии в Армению прибыли легенда итальянского футбольного клуба «Ювентус», чемпион мира и Европы, действующий посол ФИФА Давид Трезеге и координатор международных академий «Ювентуса» Давиде Форнака (Davide Fornaca).
В ходе презентации были представлены проекты будущих академий, соответствующие высоким международным стандартам инфраструктуры и новый стадион, соответствующий второй категории стандартов УЕФА.
Решением правительства Республики Армения от 29 августа 2024 года была одобрена инвестиционная программа компании «Next Gen Sports». Согласно программе, земельный участок площадью около двух гектаров в административном районе Аван был предоставлен компании «Next Gen Sports» с правом безвозмездного пользования сроком на 25 лет и с условием инвестирования в размере 1 млрд драмов. Около двух гектаров земли, прилегающей к стадиону «Раздан», были отчуждены компании по рыночной цене с 10-летней рассрочкой платежа и с условиям инвестирования 1,2 млрд в течение пяти лет. Вышеуказанные территории будут использованы для создания армянских академий «Ювентуса».