«Արմենիա»․ սիրված գինին՝ նոր դիզայնով․ իտալացի դիզայներներն աշխատանքային այցով Հայաստանում են
Դեպի վեր ձգտող լայն բացված թևեր, մեկ գաղափար՝ երկու հայացք, ոգեշնչում հայկական բնաշխարհից, Բիբլիական լեռ և երկու բառ ՝ «Արմենիա Վայն»։
Ահա թե ինչը գրավեց իտալացի դիզայներներին դեռևս 2008 թվականին սկսել այս ստեղծագործ ճանապարհը «Արմենիա Վայն» ընկերության հետ՝ մեկնարկելով համագործակցության նոր փուլ, որն այսօր արդեն ունի 17 տարվա հաջողության պատմություն և կյանքի կոչված բազմաթիվ համատեղ ծրագրեր։ Այսօր նրանք Հայաստանում են՝ բացահայտելու երկիրն իր ամբողջ հմայքով, սեփական աչքերով տեսնելու մշակութային հարստության բացառիկ օրինակներն ու սկսելու համագործակցության նոր ու կարևոր շրջան «Արմենիա Վայն» ընկերության հետ։
- Մեր համատեղ աշխատանքը սկսվեց ամենակարևորից՝ ընկերության լոգոտիպից։ Մեզ անսահման ոգեշնչում էր Վարդանյան և Մկրտչյան ընտանիքների անվերապահ ձգտումը․ ստեղծել բրենդ, որը կխոսի գերազանցության լեզվով և կդառնա հայկական գինու խորհրդանիշը,- պատմում է իտալական «Oficina Grafica» դիզայներական ընկերության հիմնադիր Թոմմասո Պեչիոլին,- հենց այս գաղափարից էլ ծնվեց «Արմենիա Վայն» ընկերության լոգոն։ Մեկ մարմին, երկու գլուխ, կատարելությանը ձգտող թևեր, հավակնոտ երազանքներ, հայկական լեռնաշխարհի կենսատու արևի ճառագայթները՝ վերևում, ազգայինի խորհրդանիշ Արարատ լեռը՝ ներքևում, և, իհարկե, երկու տառերը ՝ «A» և «W». Կարծում եմ՝ մեզ մոտ ստացվել է արտահայտել ընկերության՝ ազգային արժեք կերտելու գաղափարախոսությունը։
17 տարվա ընթացքում «Արմենիա Վայնը» դարձավ հայկական գինու մասին աշխարհին պատմող, Հայաստանի բույրն աշխարհում սփռող անուն․ այս ճանապարհը սկսվեց ընկերության առաջին՝ «Արմենիա» գինով, որի մուտքը շուկա դարձավ հայկական գինեգործության նոր էջ, և այն այսօր էլ շարունակում է մնալ առաջատար դիրքերում։
- «Արմենիա» գինու դիզայներական աշխատանքները սկսելիս՝ պատասխանատվությունը շատ մեծ էր։ Այս գինու անունը մեզ ստիպում էր ուսումնասիրել երկիրը, մշակույթը, պատմությունն ու ավանդույթները, լինել զգույշ և հոգատար ամեն մանրուք նախագծելիս։ Մենք պետք է ստեղծեինք պիտակ, որն ամբողջովին կամփոփեր «Արմենիա» անունի էությունը։
«Արմենիա Վայն» ընկերության հրավերով իտալացի դիզայներներ Թոմմասո Պեչիոլին և Վինչենզո Մակկարոնեն Հայաստանում են․ աշխատանքային եռօրյա հագեցած այցի ընթացքում ընկերության գործընկերները ծանոթացան Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգության հետ, բացահայտեցին հայկական բնաշխարհը, մասնակցեցին նոր այգու տնկման աշխատանքներին, ունեցան մի շարք հանդիպումներ, համտեսներ և քննարկումներ։ Ինչու՞ են 17 տարի անց «Արմենիա Վայնի» լոգոտիպն ու «Արմենիա» գինու դիզայնի հեղինակները ժամանել Հայաստան։
- Մեծ ուրախություն է գտնվել այստեղ և սեփական աչքերով տեսնել թե՛ Հայաստանը, թե «Արմենիա Վայն» գինեգործարանը։ Ընկերության հոգին նույնն է․ ազմիվ նպատակներ, լավագույն արդյունք ստանալու ձգտում, սեր ու նվիրում։ Հիմա ժամանակն է նոր հանդերձանք տալ կայացած ու սիրված «Արմենիա» գինուն։ Շուտով կսկսենք գինու վերաբրենդավորման աշխատանքները։ Մեր մոտեցումն էլ է նույնը լինելու․ պետք է զգույշ և պատասխանատվությամբ մոտենալ «Արմենիա» անունին, պահպանել բրենդի դիմագիծը և միևնույն ժամանակ հաղորդել թարմություն և նոր դետալներ՝ ժամանակի ոգուն համահունչ։

"Армения": любимое вино в новом дизайне. Итальянские дизайнеры с рабочим визитом в Армении
Распахнутые крылья, достигающие неба, одна идея — два видения, вдохновение от армянской природы, библейская гора и два слова: "Armenia Wine".
Именно это привлекло итальянских дизайнеров начать этот творческий путь с компанией «Armenia Wine» еще в 2008 году, дав старт новому этапу сотрудничества, которое сегодня уже имеет 17-летнюю историю успеха и многочисленные совместные проекты, воплощенные в жизнь. Сегодня они в Армении, чтобы открыть для себя страну во всем ее очаровании, увидеть своими глазами уникальные образцы культурного наследия и начать новый и важный период сотрудничества с компанией "Armenia Wine".
- Наше сотрудничество началось с самого важного момента — логотипа компании. Нас бесконечно вдохновляло безоговорочное стремление семей Варданян и Мкртчян: создать бренд, который будет говорить о совершенстве и станет символом армянского вина, - рассказывает Томмазо Печиоли, основатель итальянской дизайнерской компании "Oficina Grafica", - именно из этой идеи родился логотип компании "Armenia Wine". Одно тело, две головы, стремящиеся к совершенству крылья, амбициозные мечты, живительные лучи армянского нагорья вверху, национальный символ горы Арарат внизу и, конечно же, две инициалы "A" и "W". Я думаю, нам удалось выразить идеологию компании по созданию национальной ценности.
За последние 17 лет "Armenia Wine" стала именем, которое рассказывает миру об армянском вине, распространяя аромат Армении по всему миру. Этот путь начался с первого вина компании «Armenia», выход которого на рынок стал новой страницей в армянском виноделии, и оно продолжает оставаться на лидирующих позициях и сегодня.
- Приступая к работе над дизайном вина "Armenia", ответственность была очень велика. Название этого вина вдохновило нас на изучение страны, культуры, истории и традиций, гарантируя заботу и внимание к каждой детали. Нам нужно было создать этикетку, которая бы полностью отражала суть названия "Armenia".
По приглашению компании "Armenia Wine" в Армении находятся итальянские дизайнеры Томмазо Печиоли и Винченцо Маккароне. В ходе трехдневного рабочего визита партнеры компании познакомились с историко-культурным наследием Армении, открыли для себя армянскую природу, поучаствовали в посадке нового виноградника, провели ряд встреч, дегустаций и обсуждений. Почему авторы логотипа "Armenia Wine" и дизайна вина "Armenia" приехали в Армению спустя 17 лет?
- Большая радость быть здесь и увидеть своими глазами и Армению, и винодельню "Armenia Wine". Дух компании тот же. Амбициозные цели, стремление получить лучший результат, любовь и преданность делу. Теперь пришло время придать новый облик устоявшемуся и любимому вину "Армения". Скоро мы начнем работу по ребрендингу вина. Наш подход будет прежним: мы должны внимательно и ответственно подойти к названию "Армения", сохранить имидж бренда и в то же время передать свежесть и новые детали в соответствии с духом времени.