Ալեն Սիմոնյանի ելույթը Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 10-րդ համաժողովում
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ հունիսի 6-ին մասնակցել է Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 10-րդ համաժողովի բացմանը եւ հանդես եկել ելույթով: Ստորեւ՝ Ալեն Սիմոնյանւ ելույթը։
«Այսօր մենք հյուրընկալում ենք հոբելյանական 10-րդ Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային համաժողովը, որը կարեւոր հարթակ է մեր երկրների միջեւ համագործակցության խորացման համար: Այն տեղի է ունենում մեզ համար ամենահիշարժան իրադարձություններից մեկի՝ Մեծ հաղթանակի հոբելյանական 80-ամյակի համատեքստում:
Խորհրդանշական է, որ համաժողովի բացմանը մասնակցում է մեր պատվավոր հյուրը՝ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ, հարգարժան Վալենտինա Մատվիենկոն, ով պաշտոնական այցով գտնվում է Հայաստանի Հանրապետությունում:
Հայ-ռուսական գործընկերային հարաբերությունները հարուստ պատմություն ունեն` հիմնված փոխադարձ հարգանքի, վստահության եւ մեր ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա: Սակայն հենց միջտարածաշրջանային կապերն են, որ այս հարաբերություններին հաղորդում են կենդանի շունչ, գործնական բովանդակություն եւ կայունություն: Այդ հարաբերություններն անդրադառնում են մարդու ամենօրյա կյանքի կարեւոր ոլորտներին՝ տնտեսությունից, կրթությունից եւ մշակույթից մինչեւ զբոսաշրջություն ու առողջապահություն:
Այսօրվա համաժողովը վկայում է հայ-ռուսական հարաբերությունների խորացման նկատմամբ ունեցած հանձնառության մասին: Այստեղ են ձեւավորվում այն նախաձեռնությունները, որոնք հետագայում իրականություն են դառնում՝ վերածվելով արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, գիտության եւ նորարարությունների ոլորտներում հստակ ծրագրերի:
Ցանկանում եմ առանձնահատուկ ընդգծել հումանիտար ոլորտում համագործակցության կարեւորությունը: Կրթության, մշակույթի, երիտասարդության ու գիտության բնագավառներում փոխանակման ծրագրերը երկարաժամկետ հեռանկարում ձեւավորում են երկկողմ հարաբերությունների համար ամուր եւ կայուն հիմք: Ապակենտրոնացված համագործակցությունը լայն հնարավորություն է ստեղծում խթանելու անմիջական կապերն ու համատեղ նախաձեռնությունները:
Այսօր, երբ աշխարհը բախվում է բազմաթիվ մարտահրավերների եւ վերափոխումների, առավել քան երբեւէ, կարեւոր է պետությունների ու տարածաշրջանների կայուն, փոխշահավետ եւ երկարաժամկետ համագործակցություն հաստատելուն ու զարգացմանն ուղղված քայլերը:
Համոզված եմ, որ համաժողովը նոր հնարավորություններ կստեղծի հայ-ռուսական համագործակցության համար՝ կարեւոր խթան հանդիսանալով գործընկերային հարաբերությունների հետագա զարգացման եւ միջտարածաշրջանային կապերի խորացման գործում՝ ի շահ մեր երկու ժողովուրդների»,- եզրափակել է ելույթն ԱԺ նախագահը:

Выступление Алена Симоняна на 10-м форуме армяно-российского межрегионального сотрудничества
6 июня Председатель НС РА Ален Симонян совместно с Председателем Совета Федерации ФС РФ Валентиной Матвиенко принял участие в открытии 10-го форума армяно-российского межрегионального сотрудничества и выступил с речью:
« Сегодня мы принимаем 10-й юбилейный Армяно-Российский межрегиональный форум, являющийся важной платформой для углубления сотрудничества между нашими странами. Он проходит в контексте одного из самых памятных для нас событий – 80-летия Великой Победы.
Символично, что на открытии Форума нашим почетным гостем является Председатель Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации, уважаемая Валентина Матвиенко, которая находится с официальным визитом в Республике Армения.
Армяно-российские партнерские отношения имеют богатую историю, основанную на взаимном уважении, доверии и многовековой дружбе между нашими народами. Однако именно межрегиональные связи придают этим отношениям живое дыхание, практическое содержание и стабильность. Эти отношения затрагивают важные сферы повседневной жизни человека – от экономики, образования и культуры до туризма и здравоохранения.
Сегодняшний форум свидетельствует о приверженности углублению армяно-российских отношений. Здесь формируются инициативы, которые затем воплощаются в реальность, превращаясь в четкие программы в сферах промышленности, сельского хозяйства, энергетики, науки и инноваций.
Особо хотелось бы подчеркнуть важность сотрудничества в гуманитарной сфере. Программы обмена в области образования, культуры, молодежи и науки формируют прочную и стабильную основу двусторонних отношений в долгосрочной перспективе.
Децентрализованное сотрудничество – широкая возможность для продвижения непосредственных связей и совместных инициатив.
Сегодня, когда мир сталкивается с многочисленными вызовами и трансформациями, как никогда важно наладить устойчивое, взаимовыгодное и долгосрочное сотрудничество, предпринять шаги по развитию государств и регионов.
Убежден, что форум создаст новые возможности для армяно-российского сотрудничества, послужит важным импульсом для дальнейшего развития партнерских отношений и углубления межрегиональных связей на благо наших двух народов. Благодарю за внимание».