Հայ առաքելական եկեղեցին իշխանությունների թիրախում. ինչից սկսվեց հակամարտությունը
Այսօր՝ հունիսի 9-ի առավոտյան, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթական գրառումն արեց Հայ առաքելական եկեղեցու և Ամենայն հայոց կաթողիկոսի վերաբերյալ։ Սա վերջին 11 օրվա ընթացքում վարչապետի արդեն 18-րդ գրառումն էր։
Փաշինյանն իր գրառման մեջ պնդել է, որ Գարեգին Երկրորդը խախտել է կուսակրոնության ուխտը և երեխա ունի։ Վարչապետը նաև նշել է, որ եթե կաթողիկոսը փորձի հերքել սա, ապացույցներ կներկայացնի։
«Որպես Հայ Առաքելական Եկեղեցու հավատավոր հետեւորդ, որպես մարդ, ով խանդաղատանքով է վերաբերվում մեր հոգեւոր ժառանգության ամեն արժեքի, ամեն մասունքի, ամեն պատկերի ու քարի, արձանագրում եմ․ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին պետք է ունենա նորընտիր Կաթողիկոս, ում բարեվարքությունը կաթողիկոսական ընտրություններից առաջ ստուգված եւ հաստատված կլինի։
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հավատավոր հետեւորդներին կոչ եմ անում համախմբվել Վեհարանը սիրով եւ քրիստոնեաբար ազատելու եւ որեւէ իրապես սրբազան հոգեւորականի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս ընտրելու օրակարգի շուրջ»,- գրել է Փաշինյանը։
Հայ Առաքելական եկեղեցու դեմ այս արշավը Նիկոլ Փաշինայնը սկսեց մայիսի 29-ին։ Կառավարության հերթական նիստում նա ասաց, որ եկեղեցիները «չուլանացված են»։
Վարչապետի այս հայտարարությանը եկեղեցականները բավականին մեղմ արձագանքեցին։ Մայր Աթոռի դիվանապետ Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանն, օրինակ, գնահատելի համարեց, որ վարչապետը վերջապես ընկալել է սրբավայրերի պահպանության գործում իր և իշխանության պատասխանատվությունը։
«Ցավալի է, որ նման նուրբ հարցի շուրջ արտահայտվելիս անգամ այդպիսի բարձր դիրք զբաղեցնող անձը չի կարողանում չցուցադրել «նորաձև հռչակված» կրթության պակասը, ինչպես նաև հանրային պատշաճ հաղորդակցության և խնդիրների խորքային ըմբռնման ներքին ճգնաժամը»,- գրել էր սրբազանը։
Հաջորդ օրն առավոտյան վարչապետի արած գրառումը ցնցեց հայ հասարակությանը։
«Սրբազան, գնա շարունակիր քեռուդ կնգան դոմփել, ինձ հետ ի՞նչ գործ ունես»,- գրել էր Փաշինjանը։
Այս գրառման մեկնաբանություններում օգտատերերը չէին կարողանում հավատալ, որ հեղինակը վարչապետն էր։ Նույնիսկ կարծիքներ էին հնչում, որ նրա էջը կոտրել են։ Սակայն, դրանից րոպեներ անց Նիկոլ Փաշինյանը հերթական գրառումն արեց։
«Իսկ անհրաժե՞շտ է առերեսվել հարցին, թե մեր եպիսկոպոսաց դասից քանի՞ հոգի է հավատարիմ կուսակրոնության ուխտին»,- գրել էր նա։
Օրվա ընթացքում վարչապետը ևս 4 գրառում արեց հոգևորականների կողմից կուսակրոնության ուխտը խախտելու վերաբերյալ։
Օրվա ավարտին վարչապետն ավելի հեռուն գնաց՝ գրելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է վճռորոշ ձայն ունենա Ամենայն հայոց կաթողիկոսի ընտրության հարցում։ Իսկ կաթողիկոսի թեկնածուները պետք է անցնեն բարեվարքության ստուգում։
Թե ինչպես է Փաշինյանը պատկերացնում սա, հայտնի չէ։ Համաձայն ՀՀ Սահմանադրության՝ եկեղեցին և պետությունը անջատ են, և Կառավարությունը որևէ կերպ չի կարող միջամտել եկեղեցու ներքին գործերին։
Նույն օրը եկեղեցուն թիրախավորող գրառում կատարեց նաև Աննա Հակոբյանը։ Եթե Փաշինյանը հոգևորականներին մեղադրում էր եկեղեցական կանոնները խախտելու մեջ, ապա Աննա Հակոբյանը նրանց մեղադրեց քրեորեն պատժելի արարք կատարելու՝ մանկապղծության մեջ։
«Երկրի գլխավոր մանկապիղծները չուլան բառից դիվահարվել են։ Դե իհարկե, այդպես էլ պետք է լիներ. չէ՞ որ չուլանները սեւ սքեմ հագնող մոլագարների կյանքի մութ անկյուններն են: Հենց չուլաններում են տեղի ունենում այլասերվածություններ, որոնք արդեն հավատավոր ժողովրդի ցասմանն անգամ չեն արժանանում։ Հավատավոր ժողովուրդը, վաղուց արդեն համակերպված, իր ուսերի վրա քարշ է տալիս երկրի գլխավոր մոլագար այլասերվածներին»,- գրել էր Հակոբյանը։
Հայ առաքելալան եկեղեցին Փաշինյանի հայտարարություններին անդրադարձավ հունիսի 2-ին։ Մայր Աթոռում գումարված Գերագույն հոգևոր խորհրդի նիստից հետո տարածված հայտարարության մեջ ասվում էր, որ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները ոտնահարում են մարդու հիմնարար իրավունքները և կոպտորեն վիրավորում հավատացյալների կրոնական զգացմունքները։
«Եկեղեցամարտ այս կեցվածքը ակնհայտորեն թելադրված է քաղաքական նպատակներով և փորձ է նսեմացնելու ազգային կյանքում և միջազգային շրջանակներում հարգանք վայելող Հայոց Եկեղեցու և եկեղեցականաց հեղինակությունը, լռեցնելու Եկեղեցու ձայնը և նվազեցնելու նրա հանրային ազդեցությունը։ Կառավարության ղեկավարի հակաեկեղեցական պահվածքը, ազգային արժեքների և Եկեղեցու դեմ նախաձեռնած գործընթացները հղի են կործանարար հետևանքներով և սպառնալիք՝ հայոց պետականությանը, մեր ժողովրդի միաբանությանը թե՛ հայրենիքում, թե՛ սփյուռքում։ Այսպիսի գործողությունները պառակտում են հասարակությունը, տկարացնում են ազգի ոգին և հայրենանվիրումի բարձր գիտակցությունը հատկապես առկա մարտահրավերների պայմաններում։ Նման դատապարտելի ձեռնարկումները սպասարկում են արտաքին հայատյաց ուժերի նկրտումները՝ որոշակիորեն կապակցվելով ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից հայ ժողովրդին և Հայ Եկեղեցուն ուղղված զրպարտությունների և կեղծ մեղադրանքների հետ»,- ասված էր հայտարարության մեջ։
Բացի Մայր Աթոռից, Փաշինյանի հայտարարությունների կապը ՀԱԵ-ի հասցեին Ադրբեջանից հնչող մեղադրանքների հետ նկատեցին նաև քաղաքական և հասարակական մի շարք գործիչներ։
Հիշեցենենք, որ մայիսի 22-ին Կովկասի մահմեդականների վարչության ղեկավար, շեյխ-ուլ-իսլամ Ալաշուքյուր Փաշազադեն թիրախավորել էր Հայ առաքելական եղեկեցուն։ Նա Էջմիածինն ու Երևանը անվանել էր ադրբեջանական տարածք և մեղադրել հայերին այդ տարածքները «յուրացնելու» մեջ։
Փաշազադեի այս հայտարարությունները Մայր Աթոռը զավեշտալի և ստահոդ էր որակել։
«Զավեշտալի է թվում, որ Խորհրդային իշխանությունների ազգաշինարարության արդյունքում 1930-ական թթ․ երկրորդ կեսին «ադրբեջանցի» էթնոնիմը ստացած ժողովրդի հոգևոր առաջնորդը փորձում է վիճարկել պատմականությունը հայ ժողովրդի, որի հազարամյակների ստեղծագործ կյանքի ու հոգևոր-մշակութային ժառանգության արժեքն ու պատկանելությունը համընդհանուր ճանաչում ստացած իրողություններ են։ Առավել քան զարմանալի է, որ այլոց արժեքների յուրացման մեջ հայ ազգին ուղղված մեղադրանքները ներկայացնում է մի երկրի ներկայացուցիչ, որի պետության անվանումն իսկ յուրացված է այլ երկրից ու ժողովրդից»,- ասված էր Մայր Աթոռի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Իշխանությունների և եկեղեցու հարաբերությունները լարված էին դեռ 2018 թվականից։ Այդ ժամանակ մի խումբ ակտիվիստներ սկսել էին «Նոր Հայաստան, նոր Հայրապետ շարժումը», որը վայելում էր նաև նոր իշխանության եկած Փաշինյանի որոշ թիմակիցների հովանավորությունը։ Իսկ այդ շարժման ղեկավարներից Կարեն Պետրոսյանը նշանակվեց ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար, ապա՝ տնօրեն։
Իշխանություն-եկեղեցի հակասություններն ավելի խորացան 2020-ի դեկտեմբերին, երբ Ամենայն Հայոց և Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսները հորդորեցին Փաշինյանին հրաժարական տալ։ Հետագայում Գարեգին Բ-ն կրկնել է այդ հորդորը՝ նշելով, որ այն ժամանակով չի սահմանափակվում։
Իսկ նախորդ տարի մայիսին, երբ Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը ստանձնեց Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող շարժման առաջնորդությունը, ՔՊ-ականները սկսեցին պնդել, որ եկեղեցին իրավունք չունի զբաղվել քաղաքականությամբ։
Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ ուղղված իշխանությունների արշավի պատճառը, ըստ որոշ գործիչների, Մայր Աթոռի բարձր հեղինակությունն է հանրության շրջանում։ «Կովկասյան բարոմետրի» իրականացրած հարցումները ցույց են տալիս, որ հարցվածների 62%-ը լիովին, իսկ 17%-ը ամբողջությամբ վստահում է իր դավանած կրոնական հաստատությանը։ Մեկ այլ հարցմամբ էլ հարցվածների 80%-ը նշել է, որ Հայ Առաքելական եկեղեցու հետևորդ է։

Армянская Апостольская церковь – мишень власти. С чего начался конфликт?
Утром 9 июня премьер-министр Никол Пашинян написал очередной пост об Армянской Апостольской церкви и Католикосе Всех Армян Гарегине Втором. За последние одиннадцать дней этот пост стал 18-ым по счету на данную тему.
В нем Пашинян заявил, что Гарегин Второй нарушил обет безбрачия и имеет ребенка. Премьер также отметил, что если Католикос попытается опровергнуть эту информацию, то будут представлены доказательства.
“Как верный последователь Армянской Апостольской церкви, как человек, с уважением относящийся к каждой ценности, каждой реликвии, каждому образу и камню нашего духовного наследия, я заявляю, что Армянская Святая Апостольская Церковь должна иметь новоизбранного Католикоса, чья порядочность будет проверена и подтверждена до выборов Католикоса. Я призываю верующих Армянской Святой Апостольской церкви объединиться вокруг повестки освобождения Патриархата с любовью и по-христиански и избрания Католикосом Всех Армян истинного священнослужителя”,- написал премьер.
Кампанию против ААЦ Пашинян начал 29 мая. На очередном заседании правительства он заявил о “зачуланизированности” (захламленности) церквей.
На это заявление Пашиняна духовенство отреагировало довольно мягко. Глава Первопрестольного святого Эчмиадзина епископ Аршак Хачатрян назвал похвальным тот факт, что премьер-министр наконец осознал ответственность правительства за сохранение армянских святынь.
“Жаль, что даже занимающий столь высокий пост человек, касаясь такого деликатного вопроса, не может не демонстрировать недостаточный уровень провозглашенного “новомодным” образования, а также внутренний кризис надлежащей публичной коммуникации и глубинного понимания вопросов”, - написал представитель ААЦ.
Появившийся на следующее утро пост премьер-министра потряс армянское общество. “Ваше Святейшество, идите и продолжайте трахать жену своего дяди, какое вам дело до меня”,- написал Пашинян.
В комментариях под этим постом пользователи отказывались верить, что его автором является глава правительства. Однако спустя буквально несколько минут появилась новая запись Пашиняна. “Нужно ли рассмотреть вопрос о том, сколько наших епископов соблюдает обет безбрачия?” – спрашивал он.
В течение дня Пашинян разместил еще четыре поста о нарушении обета безбрачия священнослужителями.
В конце дня премьер пошел еще дальше, написав, что Республика Армения должна иметь решающий голос на выборах Католикоса Всех Армян, а кандидаты на трон Католикоса должны проходить проверку на порядочность. Непонятно, однако, как Пашинян собирается это делать.
Согласно Конституции Республики Армения, церковь отделена от государства, и правительство не может каким-либо образом вмешиваться во внутренние дела церкви.
В тот же день пост против церкви опубликовала также жена Пашиняна Анна Акопян. Но если Пашинян обвинил священнослужителей в нарушении церковных правил, то Акопян обвинила их в совершении уголовно наказуемого деяния — жестоком обращении с детьми.
“Главных педофилов страны демонизировало слово “чулан”. Конечно, так и должно было быть, ведь именно чуланы хранят темные стороны жизни облаченных в черное маньяков. Именно в чуланах допускаются извращения, которые даже не удостаиваются гнева верующих. Верующие, давно смирившись с этим, тащат на своих плечах главных маньяков-извращенцев страны”,- написала Акопян.
Армянская Апостольская церковь отреагировала на заявления Пашиняна 2 июня. В заявлении, опубликованном по итогам созванного в Первопрестольном Эчмиадзине заседания Высшего духовного совета, говорится, что заявления Никола Пашиняна нарушают основные права человека и грубо оскорбляют религиозные чувства верующих.
“Такая антицерковная позиция явно продиктована политическими целями и представляет собой попытку принизить авторитет Армянской церкви и ее служителей в жизни народа и международных кругах, заглушить голос Церкви и уменьшить ее влияние на общество. Антицерковное поведение главы правительства, процессы, инициированные против национальных ценностей и Церкви, чреваты разрушительными последствиями и представляют угрозу для армянской государственности, единства нашего народа как на родине, так и в диаспоре. Подобные действия раскалывают общество, ослабляют дух нации и принижают высокое осознание патриотизма, особенно в условиях нынешних вызовов. Такие предосудительные инициативы, будучи связаны в определенной степени с клеветой и ложными обвинениями азербайджанской пропагандистской машины в адрес армянского народа и Армянской Церкви, служат амбициям внешних антиармянских сил”,- говорится в заявлении.
Помимо Первопрестольного святого Эчмиадзина, связь заявлений Пашиняна со звучащими в Азербайджане обвинениями в адрес Армянской Апостольской церкви заметил также ряд политических и общественных деятелей.
Напомним, что 22 мая председатель Управления мусульман Кавказа Аллахшукюр Пашазаде нацелился на Армянскую Апостольскую Патриархию, заявив, что исторические армянские святыни в Армении и регионе, включая 1700-летний кафедральный собор Святого Эчмиадзина, расположены на “исторических азербайджанских землях”, и что армяне “присвоили” эти территории.
Эти заявления Пашазаде Первопрестольный святой Эчмиадзин назвал “абсурдными” и “лживыми”.
“Смешно, что духовный лидер народа, получившего этноним “азербайджанцы” во второй половине 1930-х годов в результате создания народов советской властью, пытается оспорить историчность армянского народа, чья тысячелетняя творческая жизнь и духовно-культурное наследие являются общепризнанными реалиями. Еще более удивительно, что высказанные в адрес армянской нации обвинения в присвоении чужих ценностей выдвигает представитель страны, само название которой присвоено у другой страны и народа”,- говорится в заявлении Первопрестольного святого Эчмиадзина.
Напряженность в отношениях между властями и церковью начала проявляться с 2018 года. Тогда группа активистов инициировала движение “Новая Армения – новый духовный лидер”, которое пользовалось покровительством некоторых членов команды пришедшего к власти Пашиняна.
Противоречия между властью и церковью еще больше обострились в декабре 2020 года, когда Католикос Всех армян и Католикос Великого Дома Киликийского призвали Пашиняна подать в отставку. В дальнейшем Гарегин Второй повторил этот призыв, отметив, что он не ограничен по времени.
А в мае прошлого года, когда предводитель Тавушской епархии ААЦ архиепископ Баграт Галстанян возглавил движение с требованием отставки Пашиняна, члены правящей партии “Гражданский договор” заявили, что церковь не имеет права заниматься политикой.
По мнению некоторых деятелей, причина кампании против Армянской Апостольской церкви состоит в высоком авторитете Первопрестольного святого Эчмиадзина среди народа. Опросы, проведенные “Кавказским барометром”, показали, что большинство опрошенных полностью доверяет ААЦ, а 80% являются ее последователями.