Հայ առաքելական եկեղեցին իշխանությունների թիրախում. ինչից սկսվեց հակամարտությունը
Այսօր՝ հունիսի 9-ի առավոտյան, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթական գրառումն արեց Հայ առաքելական եկեղեցու և Ամենայն հայոց կաթողիկոսի վերաբերյալ։ Սա վերջին 11 օրվա ընթացքում վարչապետի արդեն 18-րդ գրառումն էր։
Փաշինյանն իր գրառման մեջ պնդել է, որ Գարեգին Երկրորդը խախտել է կուսակրոնության ուխտը և երեխա ունի։ Վարչապետը նաև նշել է, որ եթե կաթողիկոսը փորձի հերքել սա, ապացույցներ կներկայացնի։
«Որպես Հայ Առաքելական Եկեղեցու հավատավոր հետեւորդ, որպես մարդ, ով խանդաղատանքով է վերաբերվում մեր հոգեւոր ժառանգության ամեն արժեքի, ամեն մասունքի, ամեն պատկերի ու քարի, արձանագրում եմ․ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին պետք է ունենա նորընտիր Կաթողիկոս, ում բարեվարքությունը կաթողիկոսական ընտրություններից առաջ ստուգված եւ հաստատված կլինի։
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հավատավոր հետեւորդներին կոչ եմ անում համախմբվել Վեհարանը սիրով եւ քրիստոնեաբար ազատելու եւ որեւէ իրապես սրբազան հոգեւորականի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս ընտրելու օրակարգի շուրջ»,- գրել է Փաշինյանը։
Հայ Առաքելական եկեղեցու դեմ այս արշավը Նիկոլ Փաշինայնը սկսեց մայիսի 29-ին։ Կառավարության հերթական նիստում նա ասաց, որ եկեղեցիները «չուլանացված են»։
Վարչապետի այս հայտարարությանը եկեղեցականները բավականին մեղմ արձագանքեցին։ Մայր Աթոռի դիվանապետ Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանն, օրինակ, գնահատելի համարեց, որ վարչապետը վերջապես ընկալել է սրբավայրերի պահպանության գործում իր և իշխանության պատասխանատվությունը։
«Ցավալի է, որ նման նուրբ հարցի շուրջ արտահայտվելիս անգամ այդպիսի բարձր դիրք զբաղեցնող անձը չի կարողանում չցուցադրել «նորաձև հռչակված» կրթության պակասը, ինչպես նաև հանրային պատշաճ հաղորդակցության և խնդիրների խորքային ըմբռնման ներքին ճգնաժամը»,- գրել էր սրբազանը։
Հաջորդ օրն առավոտյան վարչապետի արած գրառումը ցնցեց հայ հասարակությանը։
«Սրբազան, գնա շարունակիր քեռուդ կնգան դոմփել, ինձ հետ ի՞նչ գործ ունես»,- գրել էր Փաշինjանը։
Այս գրառման մեկնաբանություններում օգտատերերը չէին կարողանում հավատալ, որ հեղինակը վարչապետն էր։ Նույնիսկ կարծիքներ էին հնչում, որ նրա էջը կոտրել են։ Սակայն, դրանից րոպեներ անց Նիկոլ Փաշինյանը հերթական գրառումն արեց։
«Իսկ անհրաժե՞շտ է առերեսվել հարցին, թե մեր եպիսկոպոսաց դասից քանի՞ հոգի է հավատարիմ կուսակրոնության ուխտին»,- գրել էր նա։
Օրվա ընթացքում վարչապետը ևս 4 գրառում արեց հոգևորականների կողմից կուսակրոնության ուխտը խախտելու վերաբերյալ։
Օրվա ավարտին վարչապետն ավելի հեռուն գնաց՝ գրելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է վճռորոշ ձայն ունենա Ամենայն հայոց կաթողիկոսի ընտրության հարցում։ Իսկ կաթողիկոսի թեկնածուները պետք է անցնեն բարեվարքության ստուգում։
Թե ինչպես է Փաշինյանը պատկերացնում սա, հայտնի չէ։ Համաձայն ՀՀ Սահմանադրության՝ եկեղեցին և պետությունը անջատ են, և Կառավարությունը որևէ կերպ չի կարող միջամտել եկեղեցու ներքին գործերին։
Նույն օրը եկեղեցուն թիրախավորող գրառում կատարեց նաև Աննա Հակոբյանը։ Եթե Փաշինյանը հոգևորականներին մեղադրում էր եկեղեցական կանոնները խախտելու մեջ, ապա Աննա Հակոբյանը նրանց մեղադրեց քրեորեն պատժելի արարք կատարելու՝ մանկապղծության մեջ։
«Երկրի գլխավոր մանկապիղծները չուլան բառից դիվահարվել են։ Դե իհարկե, այդպես էլ պետք է լիներ. չէ՞ որ չուլանները սեւ սքեմ հագնող մոլագարների կյանքի մութ անկյուններն են: Հենց չուլաններում են տեղի ունենում այլասերվածություններ, որոնք արդեն հավատավոր ժողովրդի ցասմանն անգամ չեն արժանանում։ Հավատավոր ժողովուրդը, վաղուց արդեն համակերպված, իր ուսերի վրա քարշ է տալիս երկրի գլխավոր մոլագար այլասերվածներին»,- գրել էր Հակոբյանը։
Հայ առաքելալան եկեղեցին Փաշինյանի հայտարարություններին անդրադարձավ հունիսի 2-ին։ Մայր Աթոռում գումարված Գերագույն հոգևոր խորհրդի նիստից հետո տարածված հայտարարության մեջ ասվում էր, որ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները ոտնահարում են մարդու հիմնարար իրավունքները և կոպտորեն վիրավորում հավատացյալների կրոնական զգացմունքները։
«Եկեղեցամարտ այս կեցվածքը ակնհայտորեն թելադրված է քաղաքական նպատակներով և փորձ է նսեմացնելու ազգային կյանքում և միջազգային շրջանակներում հարգանք վայելող Հայոց Եկեղեցու և եկեղեցականաց հեղինակությունը, լռեցնելու Եկեղեցու ձայնը և նվազեցնելու նրա հանրային ազդեցությունը։ Կառավարության ղեկավարի հակաեկեղեցական պահվածքը, ազգային արժեքների և Եկեղեցու դեմ նախաձեռնած գործընթացները հղի են կործանարար հետևանքներով և սպառնալիք՝ հայոց պետականությանը, մեր ժողովրդի միաբանությանը թե՛ հայրենիքում, թե՛ սփյուռքում։ Այսպիսի գործողությունները պառակտում են հասարակությունը, տկարացնում են ազգի ոգին և հայրենանվիրումի բարձր գիտակցությունը հատկապես առկա մարտահրավերների պայմաններում։ Նման դատապարտելի ձեռնարկումները սպասարկում են արտաքին հայատյաց ուժերի նկրտումները՝ որոշակիորեն կապակցվելով ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից հայ ժողովրդին և Հայ Եկեղեցուն ուղղված զրպարտությունների և կեղծ մեղադրանքների հետ»,- ասված էր հայտարարության մեջ։
Բացի Մայր Աթոռից, Փաշինյանի հայտարարությունների կապը ՀԱԵ-ի հասցեին Ադրբեջանից հնչող մեղադրանքների հետ նկատեցին նաև քաղաքական և հասարակական մի շարք գործիչներ։
Հիշեցենենք, որ մայիսի 22-ին Կովկասի մահմեդականների վարչության ղեկավար, շեյխ-ուլ-իսլամ Ալաշուքյուր Փաշազադեն թիրախավորել էր Հայ առաքելական եղեկեցուն։ Նա Էջմիածինն ու Երևանը անվանել էր ադրբեջանական տարածք և մեղադրել հայերին այդ տարածքները «յուրացնելու» մեջ։
Փաշազադեի այս հայտարարությունները Մայր Աթոռը զավեշտալի և ստահոդ էր որակել։
«Զավեշտալի է թվում, որ Խորհրդային իշխանությունների ազգաշինարարության արդյունքում 1930-ական թթ․ երկրորդ կեսին «ադրբեջանցի» էթնոնիմը ստացած ժողովրդի հոգևոր առաջնորդը փորձում է վիճարկել պատմականությունը հայ ժողովրդի, որի հազարամյակների ստեղծագործ կյանքի ու հոգևոր-մշակութային ժառանգության արժեքն ու պատկանելությունը համընդհանուր ճանաչում ստացած իրողություններ են։ Առավել քան զարմանալի է, որ այլոց արժեքների յուրացման մեջ հայ ազգին ուղղված մեղադրանքները ներկայացնում է մի երկրի ներկայացուցիչ, որի պետության անվանումն իսկ յուրացված է այլ երկրից ու ժողովրդից»,- ասված էր Մայր Աթոռի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Իշխանությունների և եկեղեցու հարաբերությունները լարված էին դեռ 2018 թվականից։ Այդ ժամանակ մի խումբ ակտիվիստներ սկսել էին «Նոր Հայաստան, նոր Հայրապետ շարժումը», որը վայելում էր նաև նոր իշխանության եկած Փաշինյանի որոշ թիմակիցների հովանավորությունը։ Իսկ այդ շարժման ղեկավարներից Կարեն Պետրոսյանը նշանակվեց ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար, ապա՝ տնօրեն։
Իշխանություն-եկեղեցի հակասություններն ավելի խորացան 2020-ի դեկտեմբերին, երբ Ամենայն Հայոց և Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսները հորդորեցին Փաշինյանին հրաժարական տալ։ Հետագայում Գարեգին Բ-ն կրկնել է այդ հորդորը՝ նշելով, որ այն ժամանակով չի սահմանափակվում։
Իսկ նախորդ տարի մայիսին, երբ Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը ստանձնեց Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող շարժման առաջնորդությունը, ՔՊ-ականները սկսեցին պնդել, որ եկեղեցին իրավունք չունի զբաղվել քաղաքականությամբ։
Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ ուղղված իշխանությունների արշավի պատճառը, ըստ որոշ գործիչների, Մայր Աթոռի բարձր հեղինակությունն է հանրության շրջանում։ «Կովկասյան բարոմետրի» իրականացրած հարցումները ցույց են տալիս, որ հարցվածների 62%-ը լիովին, իսկ 17%-ը ամբողջությամբ վստահում է իր դավանած կրոնական հաստատությանը։ Մեկ այլ հարցմամբ էլ հարցվածների 80%-ը նշել է, որ Հայ Առաքելական եկեղեցու հետևորդ է։

Armenian PM Nikol Pashinyan today continued his Facebook tirade targeting the Armenian Apostolic Church and the Catholicos of All Armenians.
This was Pashinyan’s eighteenth such post in the past eleven days.
Pashinyan claimed in his post that Karekin II has broken his vow of celibacy and has a child. The prime minister also noted that if Catholicos Karekin II tries to deny this, he would present evidence to the contrary.
“As a faithful follower of the Armenian Apostolic Church, as a person who treats with respect every value, every relic, every image and stone of our spiritual heritage, I announce that the Armenian Apostolic Holy Church must have a newly elected Catholicos, whose good conduct will be verified and confirmed prior to the Catholicosate elections,” Pashinyan wrote today.
“I call on the faithful followers of the Armenian Apostolic Holy Church to unite around the agenda of liberating the Patriarchate with love and Christianity and electing a truly sacred clergyman as Catholicos of All Armenians,” Pashinyan added.
Pashinyan launched this campaign against the Armenian Apostolic Church on May 29. At a regular government session, he called the churches “desecrated.”
The clergy responded mildly to Pashinyan’s statement. The Head of the Etchmiadzin Mother See, Bishop Arshak Khachatryan, considered it an example of appreciation that the prime minister has finally understood his and the government’s responsibility to preserve Armenian holy places.
“It is regrettable that when speaking on such a delicate issue, even a person occupying such a prominent position cannot help but demonstrate the lack of “fashionably proclaimed” education, as well as the internal crisis of proper public communication and a deep understanding of the issues,” Khachatryan wrote.
Pashinyan’s post the next morning shocked Armenian society.
“Your Holiness, go continue to screw your uncle’s wife, what do you have to do with me,” Pashinyan wrote. (The word Pashinyan used, dompel, is a slang term to "bang/screw" as in sexual intercourse-ed.)
Commenting on this post, many could not believe that the author was the prime minister. Many believed that Pashinyan’s FB page had been hacked. However, minutes later, Pashinyan made another post.
“Is it necessary to face the question of how many of our bishops are faithful to the vow of celibacy?” he wrote.
During the day, the prime minister made four more posts about the clergy’s violation of the vow of celibacy.
Pashinyan went further, writing that the Republic of Armenia should have a decisive vote in the election of the Catholicos of All Armenians, and that candidates for the Catholicos should pass a morality check.
It is not known how Pashinyan envisages such a process. According to the Constitution of the Republic of Armenia, the church and the state are separate, and the government cannot interfere in the internal affairs of the church in any way.
On the same day, Anna Hakobyan, Pashinyan’s wife, also issued a post targeting the church. If Pashinyan accused the clergy of violating church rules, Hakobyan accused them of committing a criminally punishable act - child abuse.
“The country’s main child abusers were demonized by the word chulan. Of course, that’s how it should have been. After all, chulans are the dark corners of the lives of maniacs wearing black garb. It is in chulans that perversions take place, which no longer deserve the wrath of the faithful. The faithful, having long since come to terms with it, are lugging the country’s main maniac perverts on their shoulders,” Hakobyan wrote.
(The word chulan, in popular Eastern Armenian parlance, depicts a cellar/storeroom.)
The Armenian Apostolic Church addressed Pashinyan’s statements on June 2. The statement issued after the session of the Supreme Spiritual Council convened in the Etchmiadzin Mother See stated that Nikol Pashinyan’s statements violate fundamental human rights and grossly offend the religious feelings of believers.
“This anti-church stance is clearly dictated by political goals and is an attempt to belittle the authority of the Armenian Church and its clergy, which are respected in national life and in international circles, to silence the voice of the Church and reduce its public influence. The anti-church behavior of the head of government, the processes initiated against national values and the Church are fraught with destructive consequences and a threat to the Armenian statehood, the unity of our people both in the homeland and in the diaspora. Such actions divide society, weaken the spirit of the nation and the high consciousness of patriotism, especially in the conditions of the current challenges. Such reprehensible initiatives serve the ambitions of foreign anti-Armenian forces, being connected with the slander and false accusations directed at the Armenian people and the Armenian Church by the Azerbaijani propaganda machine,” the statement reads.
In addition to the Mother See, several political and public figures also noted the connection between Pashinyan’s statements and accusations emanating from Azerbaijan against the Armenian Apostolic Church.
On May 22, Grand Mufti of the Caucasus Allahshukur Pashazadeh targeted the Armenian Apostolic Patriarchate, claiming that historical Armenian holy sites in Armenia and the region, including, the 1700-year-old Mother Cathedral of Holy Etchmiadzin, are located on “historical Azerbaijani lands,” and that Armenians have “appropriated” these territories.
Etchmiadzin described the claim as ridiculous and a fraud.
“It seems ridiculous that the spiritual leader of the people who received the ethnonym “Azerbaijani” in the second half of the 1930s as a result of the nation-building of the Soviet authorities, is trying to dispute the historicity of the Armenian people, whose millennia-old creative life and spiritual and cultural heritage are universally recognized realities. It is even more surprising that the accusations directed at the Armenian nation of appropriating the values of others are made by a representative of a country whose very name is appropriated from another country and people,” the Mother See said in a statement.
Relations between Armenian authorities and the church have been tense since 2018.
At that time, a group of activists had launched the “New Armenia, New Patriarch” movement, which also enjoyed the patronage of some of Pashinyan’s teammates who came to power. One of the leaders of that movement, Karen Petrosyan, was appointed acting director of the Gyumri branch of the Armenian State University of Economics, and then director.
Government-church quarrels deepened in December 2020, when the Catholicos of All Armenians and the Catholicos of the Great House of Cilicia urged Pashinyan to resign. Later, Catholicos Karekin II repeated that exhortation, noting that it was open-ended.
In May of last year, when Tavush Primate Archbishop Bagrat Galstanyan assumed leadership of the movement demanding Pashinyan’s resignation, members of the ruling Civil Contract party began to insist that the church has no right to engage in politics.
According to some, the reason for the government’s campaign against the Armenian Apostolic Church is its high standing among the public.
Surveys conducted by the Caucasus Barometer show that 62% of respondents have complete and 17% have full trust in their religious institution. In another survey, 80% of respondents indicated that they are followers of the Armenian Apostolic Church.