Թուրքական իշխանը ներմուծվել և վերաարտահանվել է ՌԴ որպես հայկական արտադրության ձուկ
Իրանական ձկան ներմուծման և վերաարտահանման խոչընդոտը չհաղթահարած՝ հայ ձկնարտադրողները նոր մրցակից ունեն։ Հիմա էլ հայ արտահանողներից ոմանք սկսել են Թուրքիայից ձկնամթերք ներմուծել Հայաստան և վերաարտահանել ՌԴ որպես հայկական արտադրության ձուկ։
Մեր ձեռքի տակ են հայտնվել Թուրքիայից Հայաստան ներմուծված ծիածանափայլ իշխանի, ինչպես նաև Հայաստանից ՌԴ արտահանված խմբաքանակների փաստաթղթերը։
Համաձայն Թուրքիայից գնված խմբաքանակի մայիսի 8-ի հաշիվ-ապրանքագրի՝ հայկական «Գլոբալ ֆիշ» ՍՊ ընկերությունը Փոթի նավահանգստով ներմուծել է 13079 կգ իշխան, որի արժեքը կազմել է 84 719 դոլար։
Այս բեռի մեջ մտել են ծիածանափայլ իշխան տեսակի պաղեցրած, փորոտիքը մաքրած, գլխով ձկները։
- 501,35 կգ պաղեցված 1-1,5 կիլոգրամանոց ծիածանափայլ իշխան,
- 1 951, 73 կգ պաղեցրած 1,5-2 կիլոգրամանոց ծիածանափայլ իշխան
- 10 626,65 կգ պաղեցրած 2-3 կիլոգրամանոց ծիածանափայլ իշխան։
«Գլոբալ ֆիշ» ՍՊԸ-ի մայիսի 11-ի հաշիվ-ապրանքագրից տեղեկանում ենք, որ բեռն ուղարկող ընկերությունը, այսինքն՝ նույն «Գլոբալ ֆիշ» ՍՊԸ-ն վաճառել է ռուսաստանյան «ՍԿԴ» ՍՊԸ-ին 13 079 կգ ծիածանափայլ իշխան՝ 8 775 566 ռուբլի արժեքով, և հստակ նշվում է, որ այդ խմբաքանակի արտադրողը «Գլոբալ ֆիշ» ՍՊԸ-ն է։ Այս խմբաքանակի մեջ մտել է Թուրքիայից ներմուծված նույն ձկնատեսակները՝ նույն ծավալով։
Մայիսի 12-ին ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը անասնաբուժական սերտիֆիկատով թույլատրել է 12 322 կգ նույն ձկնատեսակի արտահանումը (բրուտտո քաշը՝ 15400 կգ, այսինքն՝ տարայով) ՌԴ՝ ծագման երկիրը Հայաստան նշումով։ Այստեղ արդեն արձանագրվել է, որ այս խմբաքանակի արժեքը 8 118 086 ռուբլի է։
Մայիսի 15-ին այս խմբաքանակը հատել է Բագրատաշենի անցակետը, իսկ 17-ին՝ Վերին Լարսի անցակետը և մտել ՌԴ։
Հայաստանում գործող «Գլոբալ ֆիշ» ՍՊԸ-ի միանձնյա սեփականատերը ռուսաստանաբնակ Էդուարդ Սևոյանն է: Հիշեցնենք՝ այս ընկերությունն էր նաև Իրանից ձուկ ներմուծում և արտահանում ՌԴ։
Ռուսական այն ընկերությունը, որն իբրև ձեռք է բերել «Գլոբալ ֆիշ» ՍՊԸ-ի արտադրանքը, համաձայն ՌԴ ընկերությունների գրանցման ռեգիստրի, նույնպես պատկանում է Էդուարդ Լևոնի Սևոյանին։ «ՍԿԴ» ՍՊԸ-ն Ռուսաստանում զբաղվում է սննդամթերքի, այդ թվում՝ ձկան, խեցգետնակերպերի և մանրաձկան մեծածախ առևտրով:
Մեր ձեռքի տակ հայտնված մեկ այլ փաստաթղթից տեղեկանում ենք, որ 2025թ․ փետրվարի 5-ին «Գլոբալ ֆիշ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Եղիշե Կիրակոսյանը դիմել է Սննդամթերքի անվանգության տեսչական մարմնին թուրքական «İdeal Balikçilik Diş. Tic. Ltd. Şirketi» կազմակերպության արտադրած և Վրաստանից արտահանվող 500 հազար կգ պաղեցված իշխանի և 600 հազար կգ սառեցված իշխանի ներմուծման համար։ Տեսչական մարմինն էլ պարզաբանել է, թե ինչպես է կարգավորվում թուրքական ապրանքի ներմուծումը Հայաստան։
Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներն ուսումնասիրելիս պարզ է դառնում, որ Թուրքիայից ձկան ներմուծման ծավալները նախորդող տարիներին չնչին են եղել։
Մեր հարցմանն ի պատասխան ՊԵԿ-ը հայտնել է, որ այս տարի՝ 2025թ․ հունվարի 1-ից մինչև հունիսի 11-ն ընկած ժամանակահատվածում, Թուրքիայից Հայաստան ձուկ, խեցգետնակերպեր, կակղամորթներ և ջրային այլ անողնաշարավորներ (ԱՏԳ ԱԱ 03) ապրանքային խմբին դասվող ապրանքների ներմուծումներ չեն իրականացվել, սակայն առկա են այլ երկրներից թուրքական ծագման ձկնեղենի ներմուծման դեպքեր։ Այլ երկրներ նշելով՝ ՊԵԿ-ը նկատի ունի Վրաստանը, որտեղից տրանզիտ ճանապարհով Հայաստան են հասնում թուրքական ապրանքները։
Այդպիսով, համաձայն ՊԵԿ էլեկտրոնային տեղեկատվական շտեմարանում առկա տվյալների՝ Հայաստան է ներմուծվել թուրքական ծագման 65․4 տոննա ձկնեղեն՝ «Սիբաս» և «Ծիածանափայլ իշխան» անվանումներով։
ՊԵԿ-ի տվյալներով, Հայաստանից Ռուսաստան է արտահանվել 0.3 տոննա թուրքական ծագման ձկնեղեն՝ «Սիբաս» և «Դորադո» անվանումներով, որոնք հնարավոր չէ նույնականացնել 2025թ․ հունվարի 1-ից մինչև հունիսի 11-ի ընթացքում ՀՀ ներմուծված ձկնեղենի խմբաքանակի հետ։ Այսպիսին է եղել ՊԵԿ-ի Մաքսային ռիսկերի կառավարման և վիճակագրության վարչության պետ Ռաֆայել Գրիգորյանի պատասխանը։
Մաքսային վիճակագրության և տեղեկատվության բաժնի պետ Արմեն Մովսեսյանը բանավոր զրույցում ասաց՝ այս պատասխանը նշանակում է, որ հստակ չի նույնականացվում այն հանգամանքը, թե թուրքական ծագման որ խմբաքանակն է վերաարտահանվել կամ արտահանվել, քանի որ տեսականորեն հնարավոր է նույնիսկ նախորդ տարվա խմբաքանակի սառեցված ձկնամթերքի արտահանումն այս տարի տեղի ունենար։ Սակայն հստակ է, որ 300 տոննան եղել է թուրքական ծագման։
Հատկանշական է, որ ՊԵԿ-ի տրամադրած՝ Թուրքիայից ձուկ ներմուծող ընկերությունների ցանկում է նաև «Գլոբալ ֆիշ» ՍՊԸ-ն։ Բացի դրանից, այս տարվա արտահանվածների ցանկում չի եղել Թուրքիայից ներմուծված ծիածանափայլ իշխանը, որի պահպանման ժամկետը 18 օր է։ Հետևաբար, այն վաճառվել է ռուսական ընկերությանը և Հայաստանից արտահանվել որպես հայկական ծագման ծիածանափայլ իշխան։
Այս պատասխանից պարզ է դառնում, որ «Գլոբալ ֆիշ» ՍՊԸ-ի արտահանած խմբաքանակը չի մտել որպես ներմուծված և այնուհետև վերաարտահանված թուրքական ծագման սննդամթերք, այլ ՌԴ է արտահանվել որպես հայկական ծագման ձկնամթերք։
Թուրքիայից ձուկ ներմուծող ընկերությունների ցանկում է նաև «Գլոբալ ֆիշ»-ին փոխկապակցված մեկ այլ՝ «ԼԼ Ֆիշ» ՍՊԸ-ն, որի բաժնետերերի ցանկում 2022-2023թթ․ եղել է ՌԴ քաղաքացի Լևոն Էդուարդի Սևոյանը: Այժմ այս ընկերության միանձնյա բաժնետերը Ասյա Սևոյանն է։
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը «Հետքին» հայտնեց, որ «Գլոբալ ֆիշ» ՍՊԸ-ին մայիսի 23-ից արգելվել է արտահանումներ իրականացնել, քանի որ ընկերությունն ուղեկցվող փաստաթղթերով չի կարողացել հիմնավորել արտահանվող ձկան հայկական ծագումը։
«Ներմուծել է Թուրքիայից ձուկ, որը փորձել է վերաարտահանել որպես հայկական։ Եթե դեմ չլինի, որ այդ ձկան ծագման երկիրը նշվի իրականը՝ Թուրքիան, հանգիստ կարտահանի»,- մանրամասնեց Տեսչական մարմնի Իրազեկման, խորհրդատվության և հանրության հետ տարվող աշխատանքների բաժնի պետ Անուշ Հարությունյանը։
Անուշ Հարությունյանը նաև մանրամասնեց, որ տնտեսվարողն այս տարի մի քանի խմբաքանակ արտահանել է, սակայն վերջին խմբաքանակը ներմուծած թուրքական ձկան նույն քաշային և տեսակային հատկանիշներն է ունեցել, և տնտեսվարողը չի կարողացել հիմնավորել դրա հայկական ծագումը, ինչից հետո էլ արգելվել է տնտեսվարողի արտահանումները։
Այս տարի Թուրքիայից Հայաստան ձկնամթերք են ներմուծել նաև «Այս գրուպ» ՍՊԸ-ն, «Օուշն Ֆիշ» և «Կատրան» ՍՊԸ-ները։
«Այս գրուպ» ՍՊԸ-ն Հայաստանում ծովամթերք և սառույց արտադրող ընկերություններից մեկն է, որն ունի խոշոր գործարան՝ «թողարկվող դեռևս 50 անուն ապրանքանիշով»։
«Օուշն ֆիշ»-ը մասնագիտացած է տարատեսակ ձկների ներմուծման և տեղում պատրաստման մեջ։ Ընկերությունն իր կայքում հայտնում է, որ ներմուծում և արտադրում է ավելի քան 32 ձկնատեսակ։ Ձկները Հայաստան են ներմուծվում մի շարք երկրներից, մասնավորապես՝ Նորվեգիայից, Իսլանդիայից, Կանադայից, ԱՄՆ-ից, Վիետնամից, Թայվանից, Լատվիայից, Վրաստանից և Ռուսաստանից։
«Կատրան» ՍՊԸ -ն Հայաստանում ծովամթերքի և ասիական խոհանոցի մթերքների ամենախոշոր մատակարարներից մեկն է, աշխատում է ավելի քան 400 ռեստորանների և հյուրանոցների հետ։
Այս ընկերություններից որևէ մեկը չի նշում, որ արտադրանք է ներմուծում նաև Թուրքիայից։
«Հայաստանի ձկնաբույծների միություն» ՀԿ-ի անդամներից մեկը, ով չցանկացավ հանրայնացնել իր ինքնությունը, պատմեց, որ հայ ձկնաբույծները, այդ թվում նաև ինքը, հանդիպել են Թուրքիայից ձուկ ներմուծող ընկերությունների ներկայացուցիչներին և բացատրել, որ այդ ներմուծումներն ու վերաարտահանումները, որպես հայկական ծագման արտադրանք, վտանգում են հայկական իշխանի արտադրությունն ու արտահանումը ՌԴ։ Հետևաբար, նմանօրինակ գործելակերպի պարագայում իրենք լուրջ ռիսկերի կբախվեն՝ մինչև անգամ Հայաստանից ձկնամթերքի ներմուծման արգելքը ՌԴ։
Հայ արտահանողները հույս ունեն, որ իրենց գործընկերները հասկացել են իրենց սխալները և այլևս չեն կրկնի նույնը, իսկ կաշառքի դիմաց այդ ամենը կազմակերպող պաշտոնյաները կպատժվեն օրենքի ամբողջ խստությամբ։

Импортированную в Армению турецкую форель экспортировали в РФ под видом армянской продукции
У рыбоводческих хозяйств Армении появились новые конкуренты. Некоторые армянские экспортеры начали поставлять из Турции рыбную продукцию, которые затем реэкспортируют в РФ под видом армянской.
В нашем распоряжении оказались документы на импорт радужной форели из Турции в Армению и ее дальнейший реэкспорт в РФ.
Согласно счет-фактуре от 8 мая на купленную в Турции партию рыбы, армянское ООО “Глобал фиш” импортировало через порт Поти 13.079 кг очищенной замороженной радужной форели общей стоимостью 84.719 долларов.
Из счет-фактуры ООО “Глобал фиш” от 11 мая следует, что указанная компания продала российскому ООО “СКД” 13.079 кг радужной форели на сумму 8.775.566 рублей. При этом четко зафиксировано, что ее производителем является ООО “Глобал фиш”. Эта партия включала импортированные из Турции те же виды рыбы и в том же объеме.
12 мая Инспекционный орган продовольственной безопасности РА выдал ветеринарный сертификат на экспорт в РФ 12.322 кг той же рыбы (вес брутто 15400 кг) с указанием Армении в качестве страны происхождения. В этом документе уже была записана стоимость партии – 8.118.086 рублей. 17 мая товар прошел через пропускной пункт в Верхнем Ларсе и прибыл в РФ.
Единоличным владельцем действующего в Армении ООО “Глобал фиш” является проживающий в России Эдуард Севоян. Отметим, что эта компания импортировала также рыбу из Ирана, которую затем экспортировала в РФ.
Российская компания, которая якобы приобрела продукцию ООО “Глобал фиш”, согласно реестру компаний РФ, тоже принадлежат Эдуарду Севояну. В России ООО “СКД” занимается оптовой торговлей рыбой, ракообразными и мальками.
Из оказавшегося в нашем распоряжении другого документа выяснилось, что 5 февраля 2025 года директор ООО “Глобал фиш” Егише Киракосян обратился в Инспекционный орган по продовольственной безопасности в связи с импортом из Грузии 500 тысяч кг охлажденной и 600 тысяч кг замороженной форели турецкой компании İdeal Balikçilik Diş. Tic. Ltd. Şirketi. Инспекционный орган пояснил, как он регулирует импорт в Армению турецкой продукции.
Изучение данных Комитета госдоходов показало, что в предыдущие годы объемы импорта рыбы из Турции были ничтожными.
В ответ на наш запрос КГД сообщил, что в период с 1 января по 11 июня 2025 года импорт из Турции в Армению рыбы, ракообразных, моллюсков и других водных беспозвоночных не осуществлялся, однако имели место случаи импорта рыбопродуктов турецкого происхождения из других стран. Под “другими странами” КГД имел в виду Грузию, откуда в Армению поставляются транзитом турецкие товары.
Таким образом, согласно данным электронной базы КГД, в Армению было поставлено 65,4 т рыбы – сибас и радужная форель турецкого происхождения. Из Армении в РФ было экспортировано 0,3 т турецкого сибаса и дорадо, которые невозможно идентифицировать с партией рыбы, импортированной в РА в период с 1 января по 11 июня 2025 года. Об этом говорилось в ответе начальника управления по статистике и управлению таможенными рисками КГД Рафаэля Григоряна.
Примечательно, что в предоставленном КГД списке компаний, занимающихся импортом рыбы из Турции, числится также ООО “Глобал фиш”. Кроме того, в перечне видов рыб, которые были экспортированы в этом году, отсутствовала импортированная из Турциии радужная форель, срок хранения которой составляет 18 дней. Следовательно, эта рыба была продана российской компании и была экспортирована из Армении как радужная форель местного производства.
Из ответа следует, что экспортированная “Глобал фиш” партия была указана не как турецкая продукция, которая была импортирована, а затем реэкспортирована данной компанией, а как экспортированная в РФ рыбная продукция армянского происхождения.
В число импортирующих рыбу из Турции компаний входит также аффилированная с “Глобал фиш” компания ООО “ЛЛ ФИШ”, среди акционеров которой в 2022-2023 гг. был гражданин РФ Левон Эдуардович Севоян. Сейчас единоличным акционером этой компании является Ася Севоян.
Из Инспекционного органа по продовольственной безопасности Hetq.am сообщили, что ООО “Глобал фиш” с 23 мая запрещено заниматься экспортом, так как компания не смогла обосновать своими сопроводительными документами армянское происхождение экспортируемой рыбы.
По словам начальника отдела консультации и по связям с общественностью Инспекционного органа Ануш Арутюнян, в этом году хозяйствующий субъект экспортировал несколько партий рыбы. Между тем последняя партия имела одинаковые с импортированной турецкой рыбой весовые и видовые характеристики, и хозяйствующий субъект не смог обосновать ее армянское происхождение, вследствие чего ему было запрещено заниматься экспортом.
В этом году рыбную продукцию импортировали из Турции в Армению также ООО “Айс групп”, “Оушн Фиш” и “Катран”. Компания “Айс групп”, производящая в Армении морепродукты и лед, владеет крупным заводом. “Оушн фиш” специализируется на импорте и производстве на месте свыше 32 видов рыб, которые завозятся в Армению из Норвегии, Исландии, Канады, США, Вьетнама, Тайваня, Латвии, Грузии и России.
ООО “Катран” является одним из крупнейших поставщиков в Армению морепродуктов и продуктов для азиатской кухни. Компания сотрудничает с более чем 400 ресторанов и гостиниц.
Ни одна из перечисленных компаний не признается в том, что импортирует продукцию из Турции. Один из членов общественной организации “Союз рыбоводов Армении”, пожелавший остаться неназванным, рассказал, что на встрече с представителями компаний-импортеров турецкой рыбы армянские рыбоводы объяснили им, что импорт этой рыбной продукции и ее реэкспорт в качестве армянской ставят под угрозу производство местной форели и ее экспорт в РФ. И если подобные методы будут продолжать применяться, то армянские рыбоводы столкнутся с серьезными рисками, вплоть до введения запрета на импорт рыбопродуктов из Армении в РФ.
Армянские экспортеры надеются, что их коллеги осознали свои ошибки и больше не будут их повторять. А те должностные лица, которые за взятку организовали этот бизнес, будут наказаны по всей строгости закона.