Հավաքվածները կրկին թույլ չտվեցին Միքայել արք. Աջապահյանին գնալ Քննչական կոմիտե
Երեկ՝ հունիսի 26-ին, հայտնի դարձավ, որ մեղադրանք է առաջադրվել Հայ առաքելական եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արք. Աջապահյանին։
Վարույթը նախաձեռնվել է 2025թ. հունիսի 17-ին՝ Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր անելը։
Այսօր՝ հունիսի 27-ի առավոտից ՆԳՆ Ոստիկանության աշխատակիցները շրջափակել էին Շիրակի թեմի առաջնորդարանը։ Միքայել Աջապահյանը, սակայն, այնտեղ չէր։
Շիրակի թեմի առաջնորդը Մայր Աթոռում մասնակցում էր Քահանայից ժողովին։ Ոստիկաններն ու ԱԱԾ աշխատակիցները ժամը 11:00-ի մոտակայքում շրջապատեցին Վեհարանի տարածքը։ Աջապահյանը դուրս եկավ Գարեգին Երկրորդ կաթողիկոսի ուղեկցությամբ և հայտարարեց, որ չի ցանկանում տպավորություն ստեղծվի, թե թաքնվում է որևէ մեկի հետևում։
«Եկել են իմ հետևից, ես կգնամ: Ես սպառնալիք չեմ այս երկրի համար, սպառնալիքը Կառավարությունում է նստած»,- հայտարարեց Միքայել սրբազանը Մայր Աթոռի բակում։
Դրանից հետո Շիրակի թեմի առաջնորդը երկու անգամ մոտեցավ ոստիկանության մեքենային և փորձեց նստել, սակայն հոգևորականները և Մայր Աթոռում հավաքված մարդիկ թույլ չտվեցին։
Իրավիճակը Մայր Աթոռի բակում պարբերաբար լարվում էր։ Մի քանի անգամ քաշքշուկ տեղի ունեցավ ուժայինների և հոգևորականների միջև։
Մոտ մեկ ժամ առաջ Ոստիկանները և ԱԱԾ աշխատակիցները հեռացան Մայր Աթոռից։ ԱԱԾ-ի տարածած պարզաբանման մեջ ասված էր. «Այսօր՝ 2025 թվականի հունիսի 27-ին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածքից Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին ձերբակալելու որոշումը իրականացնելու ընթացքում արձանագրվել է քաղաքացիների կուտակում։ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը և Ոստիկանությունը, ելնելով անվտանգության նկատառումներից և կանխելով իրավիճակի հնարավոր և դիտավորյալ սրումը, որոշում է կայացրել դուրս գալ Մայր Աթոռի տարածքից։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բոլոր քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ իրավիճակը լարելուց, չխոչընդոտել իրավապահ մարմինների օրինական որոշումների իրագործմանը: Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին (Գևորգ Արտաշեսի Աջապահյան) կոչ ենք անում չթաքնվել իրավապահ մարմիններից և ներկայանալ իրեն սպասող Ազգային անվտանգության ծառայության օպերատիվ խմբին»։
Իսկ Քննչական կոմիտեն տեղեկացրեց, որ արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Մարդու իրավունքներրի պաշտպանը ևս անդրադարձել է Մայր Աթոռում տեղի ունեցողին։ Նա մտահոգիչ է համարել ստեղծված վիճակը։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ թե՛ հասարակական կարգի պահպանումը, թե՛ կրոնական ազատությունների երաշխավորումը հնարավոր են բացառապես հանրային համերաշխության առկայության պայմաններում։ Ուստի, Պաշտպանը կոչ է անում ցուցաբերել առավելագույն զսպվածություն, առաջ եկած խնդիրները լուծել փոխադարձ հարգանքի, իրավունքի գերակայության արժեքների պահպանմամբ՝ հանրային համերաշխության և հանդուրժողականության առանցքային բնույթը նկատի ունենալով»,- նշված է ՄԻՊ-ի տարածած հաղորդագրությունում։
Րոպեներ առաջ Միքայել սրբազանի փաստաբան Արա Զոհրաբյանը հայտնեց, որ մեկնում են Քննչական կոմիտե։
Միքայել Աջապահյանը ևս ելույթ ունեցավ և իր շնորհակալությունը հայտնեց հավաքվածներին իրենց պահվածքի համար։
«Ես որևէ բանից չեմ վախենում։ Այս մեղադրանքը բացարձակ շինծու, ապօրինի մեղադրանք է։ Ես երբեք չեմ թաքնվել, իմ ասածներից չեմ հրաժարվել։ Ասել եմ, լավ եմ արել։ Եվ պիտի շարունակեմ նույն ոգով»,- ասաց Սրբազանը։
Միքայել արք. Աջապահյանը հավաքվածներին խնդրեց թույլ տալ, որ նստի մեքենան և մեկնի Քննչական կոմիտե։ Սակայն հավաքվածները շրջապատեցին մեքենան և թույլ չտվեցին նրան հեռանալ։

Собравшиеся вновь не позволили Микаелу Аджапахяну поехать в Следственный комитет
Вчера, 26 июня, стало известно, что предводителю Ширакской епархии Армянской Апостольcкой церкви, архиепископу Микаелу Аджапахяну предъявлено обвинение в публичных призывах к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного порядка (ч.2 ст.422 УК РА).
Утром 27 июня сотрудники Полиции МВД окружили здание предводительства Ширакской епархии, однако Микаела Аджапахяна там не оказалось. Он находился в Первопрестольном святом Эчмиадзине, где принимал участие в общем собрании духовенства. Около 11 часов территорию Патриархата окружили сотрудники Полиции и Службы национальной безопасности. Аджапахян вышел в сопровождении Католикоса Всех Армян Гарегина Второго и заявил, что не желает создавать впечатление, будто прячется за чьими-то спинами.
“Если пришли за мной, то я пойду с ними. Я не представляю угрозы для этой страны. Угроза сидит в правительстве”,- заявил архиепископ во дворе кафедрального собора.
После этого он дважды направился к полицейской машине, чтобы сесть в нее, однако священнослужители и собравшиеся перед собором люди не позволили ему это сделать.
Время от времени ситуация во дворе Первопрестольного святого Эчмиадзина накалялась. Произошла даже потасовка между силовиками и священниками.
Примерно час назад сотрудники Полиции и СНБ покинули территорию Первопрестольного святого Эчмиадзина. В заявлении СНБ говорится: “Сегодня, 27 июня 2025 года, в ходе выполнения решения о задержании архиепископа Микаела Аджапахяна на территории Первопрестольного святого Эчмиадзина было зафиксировано скопление граждан. Служба национальной безопасности и Полиция Армении, исходя из соображений безопасности и предупреждения возможного и умышленного обострения ситуации, приняла решение покинуть территорию Первопрестольного святого Эчмиадзина. СНБ РА призывает всех граждан воздержаться от обострения ситуации и не препятствовать выполнению законных решений правоохранительных органов. Призываем архиепископа Микаела Аджапахяна (Геворга Арташесовича Аджапахяна) не скрываться от правоохранительных органов и явиться к ожидающей его оперативной группе СНБ. СНБ продолжает выполнять возложенные на нее законом функции, обеспечивая поддержание общественного порядка и безопасности. Случаи воспрепятствования законным действиям правоохранительных органов получат правовую оценку”.
В свою очередь Следственный комитет сообщил об инициировании уголовного производства по признакам препятствования осуществлению правосудия.
Инцидента на территории Первопрестольного святого Эчмиадзина коснулась также Защитник прав человека Анаит Манасян, которая охарактеризовала создавшуюся ситуацию как “вызывающую обеспокоенность”. Омбудсмен призвала проявить максимальную сдержанность, решить возникшие проблемы с соблюдением принципов взаимного уважения и верховенства права, учитывая ключевой характер общественной солидарности и толерантности.
Несколько минут назад адвокат Микаела Аджапахяна Ара Зограбян сообщил, что вместе со своим доверителем отправляется в Следственный комитет.
Сам Микаел Аджапахян, обращаясь к собравшимся, поблагодарил их за проявленное поведение. “Я ничего не боюсь. Это обвинение полностью сфабриковано и незаконно. Я никогда не скрывался и не отказывался от своих слов. А то, что я говорил, говорил правильно. И я буду продолжать в том же духе”,- заявил архиепископ.
Затем Аджапахян попросил собравшихся позволить ему сесть в машину и отправиться в Следственный комитет, однако люди окружили автомобиль и не позволили ему уехать.