«Արդշինբանկը» ցանկանում է ձեռք բերել նաեւ HSBC Bank Malta-ն. հայտնի են մանրամասները
«Արդշինբանկի» վարչության նախագահի տեղակալ Դավիթ Սարգսյանը Times of Malta լրատվամիջոցի հետ զրույցում հաստատել է, որ հայկական բանկը HSBC Bank Malta-ն ձեռք բերելու առաջարկ է ներկայացրել: Սարգսյանը նաեւ նշել է, որ եթե գործարքը հաջողվի, «Ադրշինբանկը» մտադիր է վերակենդանացնել Mid-Med Bank ապրանքանիշը եւ օգտագործել Մալթան որպես «հաբ» (անգլ.՝ hub, հանգույց)՝ Եվրոպայում ընդլայնվելու համար:
Սարգսյանը, որը 2008-2013 թթ. ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավարն էր, իսկ 2013-2014 թթ.՝ ֆինանսների նախարարը, 2014-ին մտել է «Արդշինբանկի» համակարգ: 2014-2022-ին նա բանկի ֆինանսական տնօրենն էր, իսկ 2022-ի նոյեմբերից վարչության նախագահի տեղակալն է եւ ներդրումային բիզնեսի տնօրենը:
Times of Malta-ի հետ զրույցում նա հերքել է այն, որ «Արդշինբանկի» սեփականատեր, միլիարդատեր Կարեն Սաֆարյանը ներկայում ռուսական բիզնես շահեր ունի, փոխարենը նշել է, որ հայկական բանկի հետաքրքրությունը Մալթայի նկատմամբ պայմանավորված է Հայաստանի՝ Արեւմուտքի կողմ թեքվելու քաղաքականությամբ:
Ըստ Դ. Սարգսյանի՝ «Արդշինբանկի» հնարավոր հաստատումը Մալթայում արտացոլում է Հայաստանի մեծ ջանքերը՝ դեպի Արեւմուտք նայելու օգտին խզելու Ռուսաստանի հետ երկարատեւ կապերը։ Հայկական բանկի ներկայացուցչի փոխանցմամբ՝ սա «աշխարհաքաղաքական տեղաշարժ է՝ հեռանալով Ռուսաստանից եւ շարժվելով դեպի Արեւմուտք»։
Մալթայական պարբերականը նկատում է, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունները լարվել են 2022-2023 թթ.: Ըստ լրատվամիջոցի՝ 2022 թվականից հետո «Արդշինբանկը» եւս հայտնվել է մի իրավիճակում, երբ, ինչպես Դ. Սարգսյանն է բնութագրել, ստիպված էին իրենց բիզնեսը վարել համաշխարհային կանոնների, հատկապես՝ ֆինանսական հաստատությունների համար առկա կանոնների համաձայն: Սարգսյանի տեղեկացմամբ՝ իրենք ԵՄ-ն սկսել են ուսումնասիրել 2 տարի առաջ՝ դիտարկելով Եվրամիության տարբեր երկրներ: 2023-ի վերջին ընտրությունը կանգ է առել Մալթայի վրա, ինչը պայմանավորված է մյուսների համեմատ պակաս բյուրոկրատիայով: Սակայն, ըստ Դ. Սարգսյանի, եղել են նաեւ մի քանի այլ պատճառներ, թե ինչու է Մալթան գրավիչ. դրանց թվում են «թափանցիկության եւ կառավարման շատ բարձր չափանիշները, կարգավորող մարմինը շատ արդիական եւ ժամանակակից է, խաղի բոլոր կանոնները թափանցիկ ու հասկանալի են»։
Times of Malta-ն նշում է նաեւ, որ «Արդշինբանկի» հնարավոր մուտքը Մալթա չի լինի Հայաստանի եւ այդ երկրի բանկային համակարգերի առաջին առնչությունը: Մասնավորապես՝ 2024-ին, երբ HSBC Bank Armenia-ն վաճառվում էր «Արդշինբանկին», առաջինի տնօրենների խորհուրդը գլխավորում էր Էնդրյու Բինը (Andrew Beane), որը HSBC Bank Malta-ի նախկին գործադիր ղեկավարն էր: Մյուս կողմից՝ այդ նույն ժամանակ HSBC Bank Armenia-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Իրինա Սեյլանյանը եղել է HSBC Bank Malta-ի համաշխարհային շուկաների բաժնի ղեկավարը:
HSBC Bank Malta-ից բացի՝ «Արդշինբանկը» եւս երկու տարբերակ է դիտարկել Մալթայում, սակայն երբ 2024-ի սեպտեմբերին HSBC-ն հայտարարել է իր մալթայական մասնաճյուղը վաճառելու ծրագրերի մասին, հայկական բանկը մտել է գործընթացի մեջ:
Դավիթ Սարգսյանը լավատես է, որ «Արդշինբանկը» ձեռք կբերի մալթայական բանկը՝ հաշվի առնելով, որ անցյալ տարի այն գնել է նաեւ HSBC-ի հայկական մասնաճյուղը:
Ըստ հայկական բանկի ներկայացուցչի՝ իրենք հասկանում են վաճառող կողմի առաջնահերթություններն, ու թե ինչն է կարեւոր նրանց համար: Սարգսյանը նաեւ ընդգծել է, որ HSBC Bank Armenia-ից «Արդշինբանկ» անցումը զարմանալիորեն սահուն է եղել եւ իրականացվել է 9 ամսում։ Ըստ նրա՝ «Արդշինբանկն» իր անվան դիմաց «պլյուսներ» ունի, ինչի համար էլ բավական վստահ է այս գործընթացում:
«Մենք երկարատեւ ներդրողներ ենք, իսկ դա նշանակում է, որ չենք պատրաստվում գնել ու պասիվ պահել: Մենք այն մարդիկ չենք, որ ձեռք բերենք, իսկ 5, 7 կամ նույնիսկ 10 տարի հետո վաճառենք»,- ասել է «Արդշինբանկի» վարչության նախագահի տեղակալ Դավիթ Սարգսյանը:
Նա նաեւ հայտնել է, որ HSBC Bank Malta-ն ձեռք բերելուց հետո առաջին հերթին ցանկանում են վերադարձնել դրա նախկին ապրանքանիշը՝ Mid-Med Bank-ը (1991-ին Մալթայի կառավարությունն այս բանկում ունեցած իր բաժնետոմսերն օտարել էր բրիտանական Midland Bank-ին, որն ավելի ուշ դարձել էր HSBC):
Վերջնարդյունքում «Արդշինբանկը» ցանկանում է Մալթան օգտագործել որպես ելակետ՝ հետագայում Եվրոպայում իր գործունեությունն ընդլայնելու համար։ HSBC Bank Malta-ի ձեռքբերումն «Արդշինբանկի» առաջին քայլն է Հայաստանից դուրս։
Ըստ Դավիթ Սարգսյանի՝ իրենք ցանկանում են, օգտագործելով Մալթան որպես «հաբ», ԵՄ մտնել միգուցե 3-5 տարի հետո: Նա նաեւ նշել է, թե բանկի բաժնետերերը կարող են վստահ լինել, որ «Արդշինբանկն» այն գնելուց հետո չի հանի բորսայի ցուցակումից:
Times of Malta-ն նկատում է, որ Մալթայի բանկային ոլորտի մասնագետների շրջանում մտահոգություն էր ծագել տեղական բանկը ձեռք բերելու գործընթացում «Արդշինբանկի» մասնակցության վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով դրա սեփականատեր, միլիարդատեր Կարեն Սաֆարյանի խորը կապերը ռուսական բիզնեսի հետ: Այդուհանդերձ, Դավիթ Սարգսյանը հերքել է պնդումները, թե Սաֆարյանը դեռ գործարար կապեր ունի Ռուսաստանում:
Նա նշել է, որ Սաֆարյանը Ռուսաստանում շատ ակտիվ է եղել 1990-ականների վերջին եւ 2000-ականների սկզբին, բայց 2007-ից սկսած աստիճանաբար հրաժարվել է ռուսական բիզնեսներից։
Այս ինֆորմացիան ներկայացված է նաեւ «Արդշինբանկի» պաշտոնական կայքում: Կ. Սաֆարյանի կենսագրության մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «Մինչեւ 1994 թ. նա աշխատել է Հայաստանի տարբեր արդյունաբերական կազմակերպություններում որպես ինժեներ։ Հետագայում տեղափոխվել է Ռուսաստան, ուր սկսել է ձեռներեցի իր կարիերան: Արդեն 2000-ականների սկզբին Կարեն Սաֆարյանն ուներ մի քանի տասնյակ բիզնեսներ Ռուսաստանում ու Հայաստանում։ Բացի բանկային բիզնեսից՝ այդ ժամանակահատվածում Սաֆարյանի բիզնես հետաքրքրությունները հիմնականում վերաբերում էին արդյունաբերական ու շինարարական ոլորտներին։ Թերեւս ամենանշանակալի շինարարական նախագծերից են եղել Երեւանում Կառավարության թիվ 3 ու Երեւանի քաղաքապետարանի շենքերի կառուցումը։ 2007 թ.-ից հետո Կարեն Սաֆարյանը փոխել է իր բիզնես հետաքրքրությունների շրջանակն ու աստիճանաբար դուրս եկել Ռուսաստանի շուկայից։ Զուգահեռաբար, հատկապես 2008 թ. ճգնաժամից հետո, նա նաեւ դադարեցրել է շինարարության ու արդյունաբերական ոլորտներում իր նախագծերը։ Սկսած 2019 թ.-ից Կարեն Սաֆարյանի ամբողջ բիզնես գործունեությունը կենտրոնացված է Հայաստանում՝ ֆինանսական ոլորտում»։
«2019 թվականին նա այնտեղ գրեթե ոչինչ չուներ»,- Սաֆարյանի վերաբերյալ Times of Malta-ին ասել է Դավիթ Սարգսյանը։ «Նրա զուտ կարողությունը գերազանցում է 1 մլրդ եվրոն, բայց 2022 թ. պատերազմի ժամանակ Ռուսաստանում նրա բոլոր ակտիվները կազմել են ընդամենը մոտ 10 միլիոն եվրո»։
Ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո, ըստ Սարգսյանի, Կարեն Սաֆարյանը շարունակել է հրաժարվել իր ռուսական ակտիվներից: Ըստ այդմ՝ ներկայում «Արդշինբանկի» սեփականատերն ընդամենը 2 ակտիվ ունի Ռուսաստանում՝ 1-ական բնակարան Մոսկվայում եւ Նիժնի Նովգորոդում: Միաժամանակ Սարգսյանը նկատել է, որ «Արդշինբանկը» երբեւէ գործունեություն չի ծավալել Ռուսաստանում, իսկ Սաֆարյանի հայկական ու ռուսական բիզնեսների միջեւ որեւէ ինտեգրացիա կամ կապ չի եղել:
Անդրադառնալով արեւմտյան պատժամիջոցների տակ հայտնված «Առէքսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» բանկի ձեռքբերմանը 2016 թ. «Արդշինբանկի» կողմից՝ Դավիթ Սարգսյանը մալթայական լրատվամիջոցին հայտնել է, որ միջազգային եւ ամերիկյան գործընկերների հետ համագործակցությամբ ուսումնասիրություններ եւ ստուգումներ անելիս այդ հարցը երբեւէ չի բարձրացվել: Մյուս կողմից՝ նա պնդել է, որ «Արդշինբանկը» չպետք է պատժվի 2016-ին իրականացված գործարքի համար, երբ «մինչեւ վերջերս ամբողջ աշխարհը, այդ թվում՝ եվրոպական երկրները, վճարում էին» ռուսական գազի համար։
Նա նաև հերքել է «կեղծ ենթադրությունները» առ այն, որ «Արդշինբանկի» հաշվեկշիռը ակնարկում է որեւէ կասկածելի ռուսական գործարքի մասին։ Ըստ Times of Malta-ի՝ Հայաստանի բանկային ոլորտի վերաբերյալ KPMG ընկերության 2024 թ. զեկույցը ցույց է տալիս, որ չնայած «Արդշինբանկը» շատ չափանիշներով երկրի առաջատար բանկն է, այդ թվում՝ շահութաբերությամբ, այդուհանդերձ, դրա վարկային պորտֆելը համեմատաբար փոքր է։
Այս հանգամանքը վարչության նախագահի տեղակալ Դ. Սարգսյանը մեկնաբանել է այսպես՝ սա «բացարձակապես հաշվեկշռի կառավարման հարց է», բացի դրանից՝ նա նշել է, որ վերջին ամիսներին բանկը մեծացնում է իր վարկային պորտֆելը։
Սարգսյանը նաեւ հաստատել է, որ HSBC Bank Malta-ի ձեռքբերման գործարքը գլուխ բերելու համար «Արդշինբանկը» իբրեւ խորհրդատու վարձել է Մագեդ Լատիֆին (Maged Latif), որը նախկինում եղել է HSBC-ի միավորումների եւ գնումների բաժնի ղեկավարը, իսկ հիմա լոնդոնյան հայտնի Lafit & Company ներդրումային ընկերության սեփականատերն է: Միաժամանակ Դ. Սարգսյանը հերքել է շահերի բախման հանգամանքն այս իրավիճակում՝ հավելելով, որ Lafit & Company-ն խորհրդատվություն է տրամադրում տարբեր գործարքների վերաբերյալ, եւ եթե շահերի բախում լիներ, «այն կկանգնեցվեր առաջին իսկ օրը»:
Ի վերջո, «Արդշինբանկի» վարչության նախագահի տեղակալը մալթայական բանկի ձեռքբերման գործարքը բնութագրել է իբրեւ շատ կարեւոր իրենց համար: Ըստ նրա՝ եթե խոշոր բանկերի համար HSBC Bank Malta-ի գործարքը կարող է լինել «իրենց գործառնություններից ընդամենը մեկը», ապա հայկական բանկի համար ամեն ինչ այլ կլինի։ «Մենք ավելի շատ ջանք եւ ժամանակ կհատկացնենք դրան, քան մյուսները,- ասել է Դ. Սարգսյանն ու հավելել,- մենք մեր ռեսուրսների սահմաններում ամեն ինչ կանենք, որպեսզի հաջողության հասնենք»։

“Ардшинбанк” намерен приобрести HSBC Bank Malta
Армянский “Ардшинбанк” подал предложение о приобретении HSBC Bank Malta. Об этом в интервью изданию Times of Malta сообщил заместитель председателя правления “Ардшинбанка” Давид Саргсян. По его словам, в случае успеха сделки “Ардшинбанк” намерен возродить бренд Mid-Med Bank и использовать Мальту в качестве хаба для расширения в Европе.
Давид Саргсян в 2008-2013 гг. был руководителем аппарата правительства РА, в 2013-2014 гг. – министром финансов, в 2014-ом начал работать в системе “Ардшинбанка”. В 2014-2022 гг. он был финансовым директором, а с ноября 2022-го занимает посты зампредседателя правления и директора по инвестиционному бизнесу “Ардшинбанка”.
В беседе с Times of Malta Саргсян опроверг утверждение о том, что владелец “Ардшинбанка”, миллиардер Карен Сафарян в настоящее время имеет бизнес-интересы в России. По его словам, интерес армянского банка к Мальте обусловлен намерением Армении повернуться в сторону Запада.
Потенциальное обоснование банка на Мальте отражает серьезные усилия Армении по разрыву давних связей с Россией и ориентации на Запад, сказал представитель армянского банка, назвав этот процесс “геополитическим сдвигом, свидетельствующем об отходе Армении от России и движении в сторону Запада”.
Согласно изданию, отношения между Арменией и Россией ухудшились в 2022-2023 гг. После 2022 г. “Ардшинбанк” оказался в ситуации, когда бизнес приходилось вести в соответствии с глобальными правилами, особенно для финансовых учреждений, сказал Давид Саргсян. По его словам, два года назад они начали изучать законы в различных странах Евросоюза. В конце 2023 года выбор пал на Мальту, что было обусловлено наиболее низким уровнем бюрократии в этой стране. Вместе с тем Мальта оказалась привлекательной и по некоторым другим причинам: “высокие стандарты прозрачности и управления, современные правила деятельности регулирующего органа, прозрачные и понятные правила игры”, сказал Д.Саргсян.
Издание Times of Malta также отмечает, что потенциальный приход “Ардшинбанка” на Мальту – это не первый контакт армянской и мальтийской банковских систем, поскольку в последние годы наблюдалось несколько совпадений в операциях HSBC в двух странах.
Так, в 2024 году, на момент продажи банка HSBC Bank Armenia “Ардшинбанку”, совет директоров возглавлял бывший генеральный директор HSBC Bank Malta Эндрю Бин, а генеральным директором была Ирина Сейланян, возглавлявшая отдел глобальных рынков HSBC Malta.
Помимо HSBC Bank Malta, “Ардшинбанк” рассматривал еще два варианта на Мальте, но когда в сентябре 2024 года HSBC заявил о намерении продать мальтийский филиал, армянский банк решил принять участие в этой сделке.
Давид Саргсян с оптимизмом смотрит на приобретение “Ардшинбанком” мальтийского банка, учитывая прошлогоднюю покупку армянского филиала HSBC.
По его словам, переход HSBC Bank Armenia к “Ардшинбанку” прошел на удивление гладко, поэтому в их действиях появилась уверенность.
“Мы – долгосрочные инвесторы, а это значит, что мы не собираемся просто покупать и пассивно держать. Мы не из тех, кто покупает, а потом продаёт через пять, семь или даже десять лет”,- заявил зампредседателя правления “Ардшинбанка”.
Саргсян также сообщил, что после приобретения HSBC Bank Malta они в первую очередь возродят прежний бренд – Mid-Med Bank (в 1991 г. правительство Мальты отчуждило принадлежавшие ему акции этого банка британскому Midland Bank, который потом стал HSBC).
В конечном итоге “Ардшинбанк” хочет использовать Мальту в качестве трамплина для расширения своей деятельности в Европе. Приобретение HSBC Bank Malta – первый шаг “Ардшинбанка” за пределами Армении, сказал Давид Саргсян, добавив, что есть намерение через три-пять лет выйти на рынки ЕС, используя мальтийское отделение в качестве “хаба”.
Как отмечает Times of Malta, известие о покупке местного банка “Ардшинбанком” вызвало обеспокоенность среди местных специалистов банковской сферы, особенно с учетом глубоких деловых связей владельца банка, миллиардера Карена Сафаряна с российским бизнесом.
Однако Саргсян поспешил опровергнуть заявления о том, что владелец “Ардшинбанка” Карен Сафарян продолжает поддерживать бизнес-связи в России.
По словам Давида Саргсяна, Сафарян был очень активен в России в конце 1990-х-начале 2000-х годов, однако с 2007 года он начал постепенно отказываться от своего российского бизнеса.
Эта информация представлена также на официальном сайте “Ардшинбанка”. В частности, в биографии Сафаряна, говорится: “Уже в начале 2000-х годов Карен Сафарян владел десятками бизнесов в России и Армении. Помимо банковского сектора, в тот период его бизнес-интересы были сосредоточены в промышленности и строительстве. Его самыми значимыми строительными проектами были строительство здания правительства №3 в Ереване и здания мэрии Еревана. После 2007 года Карен Сафарян начал менять сферу своих бизнес-интересов и постепенно выходить с российского рынка. Параллельно, особенно после кризиса 2008 года, он прекратил свои проекты в строительной и промышленной сферах. С 2019 года вся деловая активность Карена Сафаряна сосредоточена в финансовом секторе Армении ”.
“В 2019 г. у него там почти ничего не было,- сообщил о Сафаряне Давид Саргсян. – Его состояние превышает 1 млрд евро, однако на момент начала войны в 2022 году все его активы в России составляли всего около 10 млн евро”. После начала российско-украинской войны Карен Сафарян продолжал отказываться от своих российских активов, и в настоящее время у него в РФ всего два актива – по одной квартире в Москве и Нижнем Новгороде.
В то же время Д.Саргсян подчеркнул, что “Ардшинбанк” никогда не развертывал деятельность в России, а между армянскими и российскими бизнесами Сафаряна никакой интеграции или связи не было.
Касаясь покупки “Ардшинбанком” в 2016 году попавшей под западные санкции банка “Арэксимбанк-группа Газпромбанка”, Давид Саргсян сообщил изданию, что в процессе проведения изучений и проверок этот вопрос никогда не поднимался. С другой стороны он заявил, что “Ардшинбанк” не должен быть наказан за осуществленную в 2016 году сделку, если до недавнего времени весь мир, в том числе европейские страны, платили за российский газ.
Он также опроверг “ложные предположения” о том, что баланс банка указывает на какие-то сомнительные российские транзакции. Согласно Times of Malta, отчёт KPMG о банковском секторе Армении за 2024 год показывает, что хотя “Ардшинбанк” занимает лидирующие позиции в стране по большинству показателей, включая рентабельность, его кредитный портфель относительно невелик. Комментируя данное обстоятельство, Саргсян сказал, что это “исключительно вопрос управления балансом”, указав на рост кредитного портфеля банка в последние месяцы.
Он также подтвердил, что для осуществления сделки по приобретению HSBC Bank Malta “Ардшинбанк” нанял в качестве консультанта Магеда Латифа (Maged Latif), бывшего руководителя отдела слияний и покупок HSBC, а ныне владельца ведущей лондонской инвестиционной банковской компании Latif & Company.
Вместе с тем он опроверг предположение о том, что в данной ситуации это представляет собой столкновение интересов, подчеркнув, что Lafit & Company предоставил консалтинговые услуги по различным сделкам, и если бы конфликт интересов имел место, то “он был бы пресечен в первый же день”.
В конечном счёте, по словам Саргсяна, “Ардшинбанк” рассматривает эту сделку как “очень важную”. И если более крупные банки могли бы рассматривать сделку по HSBC Bank Malta всего лишь как “одну из своих операций”, то для армянского банка всё будет иначе.
“Мы посвятим этому гораздо больше усилий и времени, чем другие, – пообещал Саргсян. – Мы в рамках своих ресурсов сделаем всё возможное, чтобы добиться успеха”.