Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Իրանի փոխնախագահ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆին
2025թ. օգոստոսի 4-ին աշխատանքային այցով Թուրքմենստանի Թուրքմենբաշի քաղաքում գտնվող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը «Դեպի ծով ելք չունեցող երկրների երրորդ համաժողովի» շրջանակում հանդիպում է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության փոխնախագահ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆի հետ։ Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
Հանդիպման մեկնարկին կողմերը փոխանակել են ողջույնի խոսքեր և ընդգծել երկու երկրների միջև ձևավորված բարիդրացիական հարաբերությունների և բազմոլորտ համագործակցության շարունակական զարգացումը, որ հիմնված է երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա:
Զրույցի ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել տնտեսության, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, բարձր տեխնոլոգիաների և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին։ Նախագահ Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի Մեղրի-Քաջարան հատվածում իրանական կազմակերպության կողմից իրականացվող աշխատանքները՝ կարևորելով դրանց նշանակությունը տարածաշրջանային կապուղիների զարգացման գործում։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային ընդհանուր իրավիճակի և զարգացումների շուրջ՝ ընդգծելով բարիդրացիության, փոխադարձ հարգանքի և խաղաղ համագոյակցության սկզբունքների ամրագրումը որպես կայունության և զարգացման հիմք ողջ տարածաշրջանի համար։

Armenian President Vahagn Khachaturyan and Iranian VP Mohammad Reza Aref met yesterday on the sidelines of the Third UN Conference on Landlocked Developing Countries in the town of Türkmenbaşy (Turkmenistan) and discussed prospects for expanding for expanding cooperation in the economy, energy, infrastructure, advanced technologies sectors between their two countries.
Khachaturyan, according to his office, voiced Yerevan’s appreciation of the work carried out by an Iranian consortium to finalize the Meghri-Qajaran section of the North-South Road Corridor (NSRC) in Armenia’s southern Syunik Province.
The NSRC runs 556 km from Armenia’s border with Georgia at Bavra via Gyumri, Ashtarak, Yerevan, Goris, and Kapan, to the border with Iran at Meghri.
It’s part of the International North-South Transport Corridor (INSTC), a multi-modal transportation route stretching 7,200 kilometers, designed to facilitate trade and connectivity between India, Iran, Russia, and Central Asia.
The parties also exchanged views on the general regional situation and developments, stressing the principles of good neighborliness, mutual respect, and peaceful coexistence as the basis for stability and development for the entire region.