Ռուբեն Վարդանյանը և նրա փաստաբանը հերթական անգամ բացարկ են հայտնել գործը քննող դատավորների կազմին
Օգոստոսի 12-ին շարունակվել է Բաքվում ապօրինի պահվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի գործի քննությունը՝ նախագահությամբ Բաքվի ռազմական դատարանի դատավոր Զեյնալ Աղաևի։
Ադրբեջանի «Ազերթաջ» պետական լրատվական գործակալությունը գրում է, որ նիստի ընթացքում Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբան Աբրահամ Բերմանը դատարանին միջնորդություն է ներկայացրել՝ պահանջելով դատաբժշկական լեզվաբանական փորձաքննություն՝ նշելով, որ մեղադրական եզրակացության ռուսերեն թարգմանության մեջ մի քանի անհամապատասխանություններ կան։ Ռուբեն Վարդանյանը միացել է միջնորդությանը։
Խորհրդակցական սենյակից վերադառնալով՝ դատարանը հայտնել է, որ մերժում է միջնորդությունը։ Դատավոր Զեյնալ Աղաևը նշել է, որ քրեական դատավարության օրենսդրության համաձայն, փորձաքննությունը նշանակալի հանգամանքներ պարզելու համար է անցկացվում։ Իսկ այս դեպքում, ըստ դատավորի, «պաշտպանական կողմը չի նշել այնպիսի հանգամանքներ, որոնք կարող են պարզվել միայն փորձաքննության միջոցով»։
Այնուհետև Վարդանյանի պաշտպան Աբրահամ Բերմանը բացարկ է հայտնել գործը քննող դատավորների կազմին։ Դատավոր Զեյնալ Աղաևը նշել է, որ պաշտպանության կողմը բազմիցս է ներկայացրել նմանատիպ առարկություններ և ներկայիս առարկությամբ նոր հիմքեր չեն ներկայացնում։ Հետևաբար, առարկությունը թողել է առանց քննության։
Այնուհետև դատարանը լսել է գործով «տուժողների» և նրանց օրինական ներկայացուցիչների ցուցմունքները։ Մենք չենք ներկայացնում այդ ցուցմունքները, քանի որ այդ մտացածին պատմություններում Հայաստանը ներկայացված է որպես ագրեսոր և նրանք իբրև թե վիրավորումները ստացել են «սադրանքները» կանխելու ժամանակ։ Հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է օգոստոսի 19-ին։

During the latest trial session in Baku of former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan, his lawyer, Abraham Berman, submitted a motion to the court demanding a forensic linguistic examination, noting that there are several inconsistencies in the Russian translation of the indictment.
Only Azerbaijani state and government-controlled media outlets are present at the trial. Thus, it is not possible to verify the statements attributed to the Armenians on trial and other details of the trial from other sources.
AzerTaj, Azerbaijan’s state news agency, reports Baku’s Military Cort rejected the motion since, according to that country’s criminal procedure legislation, the examination is conducted to clarify significant circumstances and because “the defense did not mention such circumstances that can only be revealed through an expert examination.”
Berman then challenged the panel of judges examining the case. Judge Zeynal Aghayev noted that the defense has repeatedly presented similar objections and hasn’t presented any new evidence in this respect. Therefore, he left the objection without examination.
(Azerbaijani border guards detained Vardanyan and seven other former Nagorno-Karabakh officials in September 2023 as they attempted to cross into Armenia following Azerbaijan’s final assault on the region.)