Պատերազմից հետո Արավուսում կյանքը փոխվել է
2020 թ․ նոյեմբերի 30-ի գիշերը Քաշաթաղի իր այգուց Ելենա Հայրապետյանը պոկել է վարդերի մի փունջ, փաթաթել վերմակի մեջ ու կապել ձիու թամբին։ Դա Քաշաթաղում անցկացրած նրա վերջին րոպեներն էին։ 9 ձիերը պարանով կապել էին, ու ամուսնու հետ թողել Քաշաթաղի տունը։ Ցուրտ գիշեր էր։ Ճանապարհին ձիերի պարանը ծառին էր փաթաթվել ու կտրվել։ Ձիերին այդպես էլ չէին կարողացել բռնել ու ճանապարհը շարունակել էին առանց նրանց։
Տիկին Ելենան ամուսնու հետ հասել էր Սյունքիի մարզի Տեղ խոշորացված համայնքի Արավուս գյուղ, որտեղ ծնվել, մեծացել էին։ Բռնագաղթի հաջորդ առավոտը հարեւան Խնածախ գյուղից զանգել էին ամուսնուն, ասել, որ ձիերից երկուսն այնտեղ են։ Ամուսինը գնացել, վերցրել էր ձիերին ու երեկոյան կապել մի այգում, գարի տվել ու գնացել իրենց վարձակալած տնակը։ Բայց առավոտյան տեսել են, որ ձիերը չկան։ Տիկին Ելենան ասում է՝ կենդանիներին գողացել էին։ Հիմա ամուսիններն ապրում են իրենց շան ու երեք կատուների հետ եւ ուրախանում տնակի առաջ գտնվող փոքր այգուց ստացած բերքից: Իսկ տնակի համար ամսական 40 հազար դրամ վարձ են տալիս:
Ելենա Հայրապետյանը նախկինում դասվար է աշխատել Արավուսում: Այգու սպիտակ վարդերից մեկը ափի մեջ պահելով՝ հիշում է այդ օրերը: Ասում է՝ չնայած կենսաթոշակային տարիքին՝ հիմա էլ կաշխատի, եթե ընդունեն: «Սեպտեմբերը, որ գալիս է, լացս էլ հետն է գալիս»,- ասում է նա:
Նորից նայում է վարդենուն: Չնայած գյուղում ջուր օրերով չի լինում, հավաքում են, պահում՝ փոքր այգին ջրելու համար:
«Ամեն առավոտ վեր եմ կենում, զրուցում վարդերիս հետ: Մի փնջի վրա տես քանի կոկոն կա, նայի: Էսօր ամուսնուս կանչում եմ, ասում եմ՝ Վալերի՛կ, եկ, մի տես քանի կոկոն կա։ Էսպիսի բան երբեք չեմ տեսել վարդերի վրա,- ասում է արավուսցի կինը, ապա ավելացնում,- եթե կարողանայի, Արցախն էլ վերմակի մեջ կփաթաթեի, կբերեի, ինչպես վարդերը»:
Պատերազմից հետո Արավուսում շատացել է զարկերակային ճնշում ունեցողների թիվը: Տիկին Ելենան էլ հաճախ է գնում հարեւանությամբ գտնվող բուժկետ: Այստեղ միակ աշխատողը բուժքույր Սիրվարդ Բալայանն է:
Մինչեւ այս տարվա ապրիլ ամիսը բուժկետը գյուղի դպրոցում էր: Սիրվարդ Բալայանն ասում է՝ այնտեղ մի անկյուն էին տվել, գյուղացիներն այդտեղից էին օգտվում:
Ապրիլին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հայաստանյան պատվիրակության աջակցությամբ Արավուսում բուժակ-մանկաբարձական կետ (ԲՄԿ) է բացվել:
Այն հագեցած է առաջին բուժօգնության համար նախատեսված միջոցներով: Տիկին Սիրվարդը ցույց է տալիս անհրաժեշտ դեղորայքով պահարանն ու ասում, որ առաջին բուժօգնության համար բոլոր պայմանները կան:
Նկատում է՝ այս պահին միակ անհրաժեշտ բանը հավաքարարի հաստիքն է: Հիմա ինքն է թե՛ բուժքույրը, թե՛ հավաքարարը:
Արավուսցիներն առավելապես բուժկետ են գալիս բժիշկների ցուցումներով:
«Հիմնականում զարկերակային ճնշման համար են դիմում, ալերգիաներն են շատ»,- ասում է տիկին Սիրվարդը: Նրա խոսքով՝ Արավուսում ծնունդ չկա:
1982-ից բուժքույր աշխատող արավուսցի կինը նշում է, որ գյուղում մնալու համար երիտասարդ ընտանիքներին աշխատանք է անհրաժեշտ, հակառակ դեպքում հեռանում են:
Գյուղի դպրոցում այս պահին 9 աշակերտ կա, բայց, ըստ տիկին Սիրվարդի, այն ուզում են փակել: «Ինչի՞ փակեն; Ժողովուրդը դրա խաթեր մնում է, աշխատում է»,- նշում է նա:
Սահմանապահ Արավուսի մշտական բնակչությունը, բուժքրոջ տեղեկացմամբ, մոտ 140 է: 2020 թ. պատերազմից հետո հայ-ադրբեջանական շփման գիծը հասել է մինչեւ Արավուս. հիմա գյուղի ծայրամասից մինչեւ առաջնագիծ 550-600 մետր է:
Ըստ «Հետքի» զրուցակցի՝ պատերազմից հետո բնակչության շրջանում շատացել է սթրեսը: Հիշում է, որ մի ամիս առաջ սահմանից կրակում էին օրական մի քանի անգամ՝ նույն ժամերին: Մեկ ամիս է, ինչ կրակոցները դադարել են:
Ս. Բալայանը նշում է նաեւ տնտեսական խնդիրները, որոնց բախվել են արավուսցիները: «Անասուն ունեինք, հիմա սահմանի պատճառով անասնապահությամբ քիչ մարդ է զբաղվում: Առաջ որ եղել է 400–500 կով, մարդկանց ապրուստն էր դա: Մարդ կար, որ 100 կով էր պահում, հիմա 1-2-ն է մնացել»,- ասում է բուժքույրը, որի ընտանիքն էլ նախկինում 80 գլուխ խոշոր եղջերավոր անասուն է ունեցել, իսկ հիմա մի կով է մնացել:
Նկատում է, որ հողագործությամբ զբաղվելու համար էլ խնդրահարույց է ջրի հարցը: Արավուսում նաեւ խմելաջրի խնդիր կա:
«Ջահելությունը հիմնականում աշխարհազորում է լինում: Եթե դա էլ չլինի, տեսնում եք՝ ահագին ընտանիքներ դուրս են եկել»,- ավելացնում է Սիրվարդ Բալայանը:
Ամեն աշխատանքային օր՝ առավոտյան ժամը 9-ին, տիկին Սիրվարդը սովորականի պես բացում է բուժկետի դուռը, բայց միշտ չէ, որ նրա աշխատանքային օրն սկսվում է այդ ժամից: Օրինակ՝ մեր այցի օրը՝ առավոտյան 7-ին, բնակիչներից մեկը վատացել էր, բուժքույրը գնացել էր ճնշում չափելու: Արավուսցիների համար տիկին Սիրվարդը շտապօգնություն է ցանկացած ժամի:

Aravus Village Residents Cope with Stress, Unemployment on the Azerbaijani Border
Those were her last minutes in Kashatagh. Armenians were fleeing the province of the former Republic of Artsakh after Kashatagh had been handed over to Azerbaijan acording to the November 9 ceasefire agreement.
She had tied their nine horses with a rope and left their Kashatagh house with her husband. It was a chilly night. On the way, the horses’ rope got caught in a tree and snapped. They were unable to catch the horses and continued on their way without them.
Hayrapetyan and her husband reached Aravus, a village in the Tegh Municipality in Armenia’s Syunik Province, where they were born and raised. The morning after the exodus from Artsakh, people called her husband from the neighboring village of Khnatsakh, telling him that two of the horses were there.
Her husband had gone, taken the horses, and tied them in a garden in the evening, fed them barley, and gone to their rented cabin. But, in the morning, they saw that the horses were gone. Hayrapetyan says the animals were stolen. Now, the couple lives with their dog and three cats and rejoices in the harvest from the small garden in front of the house. They pay AMD forty thousand a month for the cabin.
Yelena Hayrapetyan used to work as a teacher in Aravus. Holding one of the white roses from the garden, she reminisces about those days. She says that despite her retirement age, she will still work now if offered a job. “When September comes, my tears come with it,” she tells me.
She looks at the rosebush again. Even though there are days when the village has no water, they collect it when they can and store it to water their small garden.
“I get up every morning and talk to my roses. Look at how many buds there are on one bunch. Today I called my husband and told him, “Valerik, come and see how many buds there are.”
"I have never seen anything like this on roses,” says Hayrapetyan, adding, “If I could, I would wrap Artsakh in a blanket and bring it here, like the roses.”
After the war, the number of people with high blood pressure in Aravus has increased. Hayrapetyan also often goes to the nearby health center. The only employee there is nurse Sirvard Balayan.
The health center used to be in the village school. Balayan says the school had allocated some space for the health center and the villagers used it.
Last April, with the support of the Armenian delegation of the International Committee of the Red Cross (ICRC), a feldsher-midwifery post (FMP) was opened in Aravus.
Balayan says it’s well equipped with all the essentials.
She notes that the only thing needed now is a janitor. Balayan now works as a nurse and cleaner.
“People mainly come for blood pressure issues and allergies,” Balayan says, adding that there are no births in Aravus.
Balayan, working as a nurse since 1982, notes that young families need jobs to stay in the village, otherwise they leave.
There are nine pupils in the village school. Balayan says the Syunik Province administration wants to close it. “Why close it? People work there,” she points out.
Balayan says the permanent population of Aravus, 600 meters from the border with Azerbaijan, is some 140. Periodic gunfire from the Azerbaijani side had rattled Aravus residents, putting them on edge. The last such incident occurred a month ago.
The nurse says the gunfire forced most in the village to stop raising cows as their main source of income. Farming is also tough given a lack of water. Then too, water for drinking isn’t supplied on a regular basis.
“Young people are mostly in the militia. If not, many families have left” says Balayan, noting the lack of employment opportunities.
Every working day, at 9 am, Balayan opens the door to the medical center as usual, but her working day does not always start at that time. On the day of our visit, at 7 am, one of the village residents had become unwell, and the nurse went to measure his blood pressure.