Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպել է ԵՄ հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ
Բրյուսելում հոկտեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Եվրոպական Միության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ:
«Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ նոր գործընկերության օրակարգին և դրանով սահմանված հավակնոտ ռազմավարական գործողությունների իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Կողմերն անդրադարձել են առաջիկա անելիքներին և համագործակցության խորացման հեռանկարներին՝ շեշտելով, որ վերջին տարիներին Հայաստան–ԵՄ հարաբերությունները նոր որակ ու խորություն են ձեռք բերել:
Վարչապետ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ԵՄ-ի հետևողական աջակցությունը մեր երկրում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման գործում և ընդգծել ՀՀ Կառավարության շահագրգռվածությունը՝ բոլոր ոլորտներում ԵՄ ստանդարտների ներդրման հարցում:
Իր հերթին, Մարթա Կոսը շեշտել է ԵՄ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ՀՀ-ի հետ տարբեր ուղղություններով կապերի խորացման և ընդլայնման քայլերը:
Կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են վիզաների ազատականացման շուրջ արդյունավետ երկխոսության փաստը և նշել, որ այդ ուղղությամբ ևս արձանագրվել է զգալի առաջընթաց:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման արդյունքում տարածաշրջանում ստեղծված հնարավորությունների, մեր երկրում TRIPP նախագծի և «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի իրականացման շուրջ»,- ասված է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Armenian PM Nikol Pashinyan and European Union Enlargement Commissioner Marta Kos met today in Brussels and discussed issues related to the new Armenia-EU partnership agenda and the implementation of ambitious strategic actions defined therein.
The parties, according to Pashinyan's office, touched upon the upcoming tasks and prospects for deepening cooperation, emphasizing that in recent years Armenia-EU relations have acquired a new quality and depth.
Pashinyan thanked the EU for its consistent support for the effective implementation of institutional reforms in our country and emphasized the interest of the Armenian Government in introducing EU standards in all areas.
Kos stressed the EU's readiness to continue the steps to deepen and expand ties with Armenia in various directions.
The parties noted with satisfaction the fact of the effective dialogue on visa liberalization and noted that significant progress has been recorded in that direction as well.
They also exchanged views on the opportunities created in the region as a result of the establishment of peace between Armenia and Azerbaijan, the implementation of the TRIPP project and Armenia's Crossroads of Peace project.