Գործադիր մարմնի 72 պաշտոնյա 578 մլն դրամին համարժեք կրիպտոարժույթ ունի
Գործադիր մարմնի՝ Կառավարության և վարչապետին ենթակա մարմինների 72 պաշտոնյա 2024թ․ մոտ 578 մլն դրամին համարժեք կիպտոարժույթ է հայտարարագրել: Նրանց նախընտրած կրիպտոն «Բիթքոին»-ն (Bitcion) է՝ մոտ 295 մլն դրամ, այնուհետև «Fasttoken»-ը՝ 192 մլն դրամ։ Կրիպտոարժույթ ունեցող պաշտոնյաներն ասում են, որ Հայաստանում այդ արժույթը ևս օրենսդրական մակարդակով վերահսկելի է դառնում, ինչն ավելի է բարձրացնում գրավչությունը:
1 (18).jpg (432 KB)
Կրիպտոարժույթը «վիրտուալ» գումար է, որը հիմնված է «բլոկչեյն» (blockchain) կոչվող տեխնոլոգիայի վրա: Վերջինս օգտագործում է կոդավորման մեթոդներ, որով ապահովվում է գործարքների անվտանգությունը:
Կրիպտոարժույթը չի կառավարվում բանկերի կամ կառավարությունների կողմից, այլ ստեղծվում է համակարգչային ծրագրերի միջոցով:
2024թ․-ին գործադիր մարմնի պաշտոնյաներից արժեքով ամենաշատ կրիպտոարժույթ հայտարարագրել են Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արամ Ջիվանյանը, Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գուրգեն Արսենյանը ու Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը:
2 (14).jpg (541 KB)
Ըստ Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արամ Ջիվանյանի 2024թ. տարեկան հայտարարագրի՝ 7 անուն կրիպտոարժույթ ունի, որոնց ընդհանուր արժեքը՝ 2024թ. դեկտեմբերի 31-ի փոխարժեքով, մոտ 282 մլն դրամ է: Ա. Ջիվանյանի ամենաթանկ կրիպտոն «Բիթքոին»-ն է:
Արամ Ջիվանյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ 2010թ․-ից զբաղվում է կրիպտոգրաֆիա գիտությամբ և ստեղծել է առաջին ստարտափը, որը կրիպտոգրաֆիայի հիման վրա է եղել: Օրինակ՝ կրիպտոգրաֆիկ ալգորիթմներ է վաճառել «Սամսունգ» ընկերությանը, իսկ 2015թ.-ին իր առաջին  ընկերությունը տվյալների գաղտնագրության արտադրանք է ստեղծել Ֆրանսիայում: Այնուհետև կրիպտոարժույթի մի ընկերության գլխավոր գիտնականն ու համահիմնադիրն է եղել:
Կրիպտոգրաֆիան գիտություն է, որն ուսումնասիրում է տեղեկատվության գաղտնագրումն ու պաշտպանությունն այնպիսի ձևով, որ միայն թույլտվություն ունեցող անձինք հնարավորություն ունենան կարդալ կամ դրանք փոփոխել:
3 (9).jpg (433 KB)
«Այժմ ինչ կրիպտո որ ունեմ, իմ ստեղծած կրիպտոյով ձեռք բերված կրիպտո է: Այսինքն՝ իմ ստեղծած կրիպտոն փոխարինել եմ այլ կրիպտոյով, մասնավորապես՝ «Բիթքոին»-ով: Ունեմ 7 «Բիթքոին», որը ձեռք եմ բերել «Ֆիրոյով», իսկ ես եղել եմ «Ֆիրոյի» տեխնոլոգիա ստեղծողը: Ես ոչ թե սեր ունեմ կրիպտոարժույթների նկատմամբ, այլ կրիպտոգրաֆեր գիտնական եմ և եղել եմ բիզնեսմեն՝ սարքելով կրիպտոգրաֆիայի հիման վրա արտադրանքներ կամ ալգորիթմներ դեռևս 2010թ․-ից»,- ասում է Արամ Ջիվանյանը:
Անդրադառնալով հարցին, որ Հայաստանում կրիպտոարժույթը նոր-նոր է հետաքրքրություն առաջացնում և այդ արժույթի նկատմամբ Հայաստանում չկան վերահսկողության պատշաճ մեխանիզմներ՝ Արամ Ջիվանյանն ասաց, որ այս տարի արդեն նման կարգավորումներ սահմանվել են:
«Իհարկե, ժամանակ է պետք, քանի որ ամբողջ աշխարհը դեռ չգիտի, թե ինչպես հարաբերվի այս երևույթի հետ»,- հավելեց Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արամ Ջիվանյանը:
Նշենք, որ 2025թ. մայիսի 25-ին ընդունվեց «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենք, որը կարգավորում է Հայաստանի կրիպտոակտիվների շուկայում գործունեության իրականացման հետ կապված հարաբերությունները: Մասնավորապես՝ օրենքով սահմանվում են կրիպտոակտիվների հրապարակային առաջարկի և առք ու վաճառքի, կրիպտոակտիվներով ծառայությունների տեսակները, ինչպես նաև դրանց մատուցման և իրականացման կարգերը, կրիպտոակտիվների շուկայի կարգավորման և վերահսկողության բնագավառում Կենտրոնական բանկի իրավասությունները, պարտականությունները և օրենքի, դրա հիման վրա ընդունված իրավական ակտերի պահանջների խախտման համար պատասխանատվությունը:
Նշենք, որ կրիպտոարժույթ ունեցող պաշտոնյաները բավականին ուսումնասիրել են ոլորտը և նույնիսկ այն իրավիճակներում, երբ ֆինանսական շուկաները ցնցվում են՝ չեն վախենում:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը 2024թ.-ին հայտարարագրել է 5 անուն կրիպտոարժույթ: 2024թ. դեկտեմբերի 31-ի փոխարժեքով գումարային արժեքը կազմում է մոտ 63 մլն դրամ:
Նախարարի տեղակալը մեզ հետ զրույցում պարզաբանեց, որ շատ հետաքրքրված է աշխարհում տեղի ունեցող տեխնոլոգիական զարգացումներով՝ հատկապես վերջին 20-30 տարիների ընթացքում: Իսկ կրիպտոարժույթ ունի 2022թ․-ից:
5 (4).jpg (435 KB)
«Հաշվի առնելով, որ մասնագիտությամբ տնտեսագետ եմ, ունեմ որոշակի պատկերացումներ ապագա տրանսֆորմացիայի վերաբերյալ՝ հատկապես նորարար տեխնոլոգիական ակտիվների մասով: Կարծում եմ, որ կրիպտոարժույթի տեխնոլոգիան բավական հետաքրքիր է, և արագ կիրառում է ստանում: Շատ  պետություններ սկսել են բլոկչեյն տեխնոլոգիան դիտարկել ապահով և կիրառել տարբեր համակարգերում: Կարծում եմ, որ դրա հանդեպ ունեցած պահանջարկն առաջիկա տարիներին բավականին կաճի, ինչն էլ կբերի ակտիվների գնի բարձրացման»,- ասում է Դավիթ Խաչատրյանը:
Նախարարի տեղակալն ասում է, որ կրիպտոարժույթներն ունեն թողարկման սահմանաչափ, ինչն ավելի կանխատեսելի է դարձնում: Օրինակ՝ «Բիթքոին»-ի հայտարարված չափը 21 մլն միավորն է, որը չի փոխվում:
Դ. Խաչատրյանի խոսքով՝ երկրագնդի բնակչության 5-6%-ն արդեն ունի կրիպտոարժույթ, որը մոտավոր հավասար է 1998-1999թթ. աշխարհում «Գուգլ» (Google) օգտագործողների թիվին: Նրա դիտարկմամբ՝ Հայաստանում կրիպտոարժույթ ունեցողների թիվն ավելի մեծ է:
Դավիթ Խաչատրյանից հետաքրքրվեցինք՝ արդյոք մտահոգվել է, վերջին ամիսներին կրիպտոարժույթի շուկայում եղած ցնցումներից, քանի որ իր ունեցածն արժեքով բավականին մեծ է:
«Այդ ցնցումները ոչ միայն կրիպտոյում տեղի ունեցան, այլ առհասարակ ֆինանսական շուկաներում: Եթե նայեք, մի քանի հետաքրքիր օրեր եղան և հատկապես ամերիկյան բորսայում ցուցակված ակտիվները տատանվեցին: Իհարկե, կրիպտոյի տատանողականությունն ավելի բարձր է: Վերջին ամենախոշոր տատանումը կապված էր ԱՄՆ-ի կողմից Չինաստանի ապրանքների վրա բարձր տարիֆ սահմանելու հետ, ինչն անհանգստություն էր առաջացրել ֆինանսական աշխարհում, այդ թվում՝ կրիպտոյում: Մարդիկ ռիսկեր էին նկատել և որոշել էին կանխիկի վերածել»,- ասում է Դ. Խաչատրյանը:
Նախարարի տեղակալը նշում է, որ ինքը նույնպես անհանգստացել է այդ տատանումներից, սակայն գիտակցելով ռիսկայնությունը՝ իր համար անակնկալ չի եղել: Ըստ Դավիթ Խաչատրյանի՝ դա նույնն է, որ ինչ-որ կոնֆլիկտային երկրում մարդն անշարժ գույք գնի, բնական է, որ պետք է գիտակցի բարձր ռիսկը: Կարող է ոչ միայն ամբողջությամբ գույքը կորցնել, այլև նույնիսկ հնարավոր է չկարողանա ապացուցել, որ ընդհանրապես գույք է ունեցել, հետևաբար միջազգային ատյաններում չի էլ կարող վեճի առարկա դարձնել: Սակայն, նույն իրավիճակում հնարավոր է շատ մատչելի գնով անշարժ գույք գնել, և կոնֆլիկտն արագ լուծվի, միջազգայնորեն ընդունվի, ու այդ գույքի արժեքը մի քանի անգամ թանկանա:
«Ասածս այն է, որ ցանկացած ներդրող պետք է գիտակցի իր ռիսկերը և հասկանա՝ իր ռիսկի ախորժակը բավարարում է այդ պայմաններին, թե ոչ: Անհանգստություն կա, բայց դրա լուծումներն էլ կան՝ դիվերսիֆիկացնում ես, դարձնում կանխիկ: Բայց երկարաժամկետ կտրվածքով կրիպտոն ինձ համար հետաքրքիր ակտիվ է, այսինքն՝ ավելացնել, պահել ու այսպիսի տատանումներից էլ չեմ վախենում»,- ասում է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը:
Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գուրգեն Արսենյանն ունի մոտ 99 մլն դրամին համարժեք կրիպտոարժույթ: Նրա միակ ունեցածը «Fasttoken»-ն է: Դեսպանից պարզաբանումներ ստանալ չհաջողվեց:
4 (6).jpg (367 KB)
Նշենք, որ 2025թ. մայիսին լրացումներ և փոփոխություններ են կատարվել նաև «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում: Մասնավորապես՝ հայտարարագրման ենթակա են նաև կրիպտոակտիվները:
Կրիպտոակտիվների դեպքում տարեկան հայտարարագրում ներառվում են տվյալ տարվա հունվարի 1-ի և դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կրիպտոակտիվի անվանումը, ձեռք բերելու օրը, ամիսը, տարին, եղանակը, արժեքը (գինը), արժույթը, գործարքի մյուս կողմի անվանումը կամ անունը, ազգանունը, հայրանունը, հասցեն: Իսկ գործարքը կրիպտոակտիվների առևտրային հարթակում կնքված լինելու դեպքում՝ հարթակի օպերատորի անվանումը: Նախկինում սա պարտադիր հայտարարագրման ենթակա չէր և, կարծես թե, թողնված էր պաշտոնյաների կամ նրանց հետ փոխկապակցված անձանց բարեխղճության վրա:

Seventy-two officials of the executive branch of Armenia’s government declared cryptocurrency holdings of US$ 1,456,400 million in 2024.
Their preferred crypto is Bitcoin - $744,300, followed by Fasttoken - $484,000, Ethereum - $130,000, Ton – $14,000, Solana - $5,100, and others - $79,000.
Officials who own cryptocurrency say that in Armenia this currency is becoming controllable at the legislative level, which further increases its attractiveness.
Cryptocurrency is a “virtual” money based on a technology called “blockchain.” The latter uses encryption methods that ensure the security of transactions. Cryptocurrency is not managed by banks or governments but is created by computer programs.
In 2024, Aram Jivanyan (Chairperson of the Military Industry Committee of the Ministry of High-Tech Industry), was the largest cryptocurrency holder - $711,000.
Gurgen Arsenyan (Armenia’s Ambassador to Russia) owned $250,050, and Davit Khachatryan (Deputy Minister of Labor and Social Affairs) owned $159,000.
Jivanyan told Hetq that he has been engaged in cryptography since 2010 and created the first startup in Armenia based on cryptography. He sold cryptographic algorithms to Samsung, and in 2015 his first company created a data encryption product in France. Then, he was the chief scientist and co-founder of a cryptocurrency company.
Cryptography is the science that studies the encryption and protection of information in such a way that only authorized individuals can read or modify it.
“Whatever crypto I have now is acquired with crypto I created. In other words, I have replaced the crypto I created with another crypto, specifically Bitcoin. I have seven Bitcoins, which I acquired with Firo, and I was the creator of Firo’s technology. I am not a fan of cryptocurrencies, but rather a cryptographer and scientist and have been a businessperson, creating products or algorithms based on cryptography since 2010,” Jivanyan told Hetq.
Responding to the issue that cryptocurrency is only just beginning to arouse interest in Armenia and that there are no proper control mechanisms for this currency in Armenia, Jivanyan said that such regulations have already been established this year.
“Of course, time is needed because the whole world still does not know how to relate to this phenomenon,” said Jivanyan.
On May 25, 2025, the Law On Cryptoassets was adopted in Armenia that regulates the relations related to the implementation of activities in the crypto-asset market of Armenia. The law defines the public offer and purchase and sale of crypto-assets, types of services with crypto-assets, as well as the procedures for their provision and implementation, the powers and responsibilities of the Central Bank in the field of regulation and supervision of the crypto-asset market, and liability for violation of the requirements of the law and legal acts adopted on its basis.
It should be noted that officials who have cryptocurrency have studied the sector and are not anxious, even in situations when financial markets are shaken.
Deputy Minister of Labor and Social Affairs Davit Khachatryan told Hetq that he is very interested in technological developments taking place in the world, especially over the last thirty years. He’s owned cryptocurrency since 2022.
“Given that I am an economist by profession, I have certain ideas about any future transformation, especially in terms of innovative technological assets. I think that cryptocurrency technology is quite interesting and is rapidly gaining application. Many countries have begun to consider blockchain technology as secure and apply it in various systems. I think that the demand for it will grow significantly in the coming years, which will lead to an increase in the price of assets,” Khachatryan said.
He said that cryptocurrencies have an issue limit, which makes them more predictable. For example, the declared size of Bitcoin is 21 million units, which does not change.
Khachatryan claims that 5-6% of Armenia's population already owns a cryptocurrency, which is approximately equal to the number of Google users in the world in 1998-1999.
Hetq asked Khachatryan if he was concerned about the shocks in the cryptocurrency market in recent months, since his holdings are quite large.
“These shocks occurred not only in crypto, but in financial markets in general. If you look, there were several interesting days and especially assets listed on the American stock exchange fluctuated. Of course, the volatility of crypto is higher. The last major fluctuation was associated with the US imposing high tariffs on Chinese goods, which caused concern in the financial world, including crypto. People noticed risks and decided to convert them into cash,” said Khachatryan.
While he was also worried about these fluctuations, he realized the risk, and he wasn’t surprised by them.
“What I'm saying is that any investor should realize his risks and understand whether his risk appetite meets these conditions or not. There is concern, but there are solutions to it You diversify, turn it into cash. But in the long term, crypto is an interesting asset for me, that is, to increase, to hold, and I am not afraid of such fluctuations,” Khachatryan told Hetq.
Ambassador Gurgen Arsenyan only owns Fasttoken cryptocurrency. Hetq was unable to get further clarification from him.
Of note is that in May 2025, amendments were made to the Law on Public Service, making crypto-assets subject to financial declaration.