Արսեն Թորոսյանն աղքատության ոչ համադրելի թվեր է համեմատել և ռեկորդային ցուցանիշներ արձանագրել
Հայաստանում աղքատության մակարդակը 2024 թվականին 21.7% է եղել, իսկ ծայրահեղ աղքատության մակարդակը՝ 0.6%։ Աղքատ է համարվել այն քաղաքացին, որի ամսական սպառումը չի գերազանցել 53 420 դրամը։
Վիճակագրական կոմիտեն (ՀՀ ՎԿ) հրապարակել է աղքատության տվյալների հակիրճ զեկույցը: Այստեղ տողատակում նշված է, որ 2024 թվականի հաշվարկներում մեթոդաբանական փոփոխություններ են կատարվել, հետևաբար՝ 2024-ի տվյալները համադրելի չեն այս պահին հրապարակված ավելի վաղ տարիների հետ, և  առայժմ չենք կարող ասել՝ նախորդ տարվա համեմատ աղքատությունն աճե՞լ, թե՞ նվազել է։
Վիճկոմիտեն խոստանում է 2024 թվականի աղքատության ավելի ընդարձակ զեկույցում, որը կհրապարակվի մինչև այս տարվա նոյեմբերի վերջ, ներկայացնել նաև 2022-2023 թվականների վերանայված ցուցանիշները, որոնք արդեն հնարավոր կլինի համեմատ 2024-ի հետ:
Սոցապնախարարը համադրել է անհամադրելին և եզրակացրել, որ Հայաստանում 2024-ին աղքատության ցուցանիշը նվազել է 2 տոկոսային կետով
Վիճակագրական կոմիտեն 2024-ի աղքատության հակիրճ տվյալները հրապարակել է երեկ՝ նոյեմբերի 11-ին։ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը շատ չանցած ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է այդ տվյալներին։ Նրա հաշվարկներով՝ մեկ տարում աղքատության մակարդակը 2 տոկոսային կետով նվազել է։ Այս համեմատությունը, ինչպես տեսանք վերևում, մեթոդաբանական առումով սխալ է։
Իհարկե, չի բացառվում, որ վերանայված տվյալներով ևս աղքատության մակարդակի անկում գրանցվի, սակայն Արսեն Թորոսյանը շտապել է և եզրակացրել, որ Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ ունենք աղքատության և ծայրահեղ աղքատության ամենացածր ցուցանիշները:
Գյուղերում աղքատության մակարդակը շատ ավելի բարձր է
Ըստ հակիրճ զեկույցի՝ քաղաքական և գյուղական բնակավայրերում աղքատության մակարդակները տարբերվում են։ Մասնավորապես՝ քաղաքային աղքատության մակարդակը 2024-ին միջինում կազմել է 19.3%, իսկ գյուղական աղքատության մակարդակը՝ 26%։
Քաղաքներում ծայրահեղ աղքատությունը 0.6% է, գյուղերում՝ 0.7%։
Թե որ մարզերն են առավել աղքատ, կներկայացվի ընդարձակ զեկույցում։
Երեխաների 28%-ն է աղքատ
2024 թվականի տվյալներով՝ Հայաստանում ապրող երեխաների 28%-ն աղքատ է։ Իսկ մանկական ծայրահեղ աղքատության մակարդակը 0.9% է։ Աղջիկ և տղա երեխաների շրջանում աղքատության և ծայրահեղ աղքատության մակարդակները էապես չեն տարբերվում։

Armenian Minister of Labor and Social Affairs Arsen Torosyan jumped the gun yesterday when he boasted that the country’s poverty rate dropped two percentage points in 2024 and that Armenia has achieved the lowest poverty and extreme poverty rates since gaining independence.
Torosyan based his claim, appearing on his FB page, on an brief summary report published by the country’s Statistical Committee (SC), comparing the poverty numbers to prior years.
The problem, however, is that yesterday’s SC report includes a footnote stating that methodological changes were made to the calculations for 2024. Therefore, the data for 2024 are not currently comparable with those published in earlier years.
Thus, we cannot yet say whether poverty in 2024 has increased or decreased compared to the previous year.
The SC says it will publish revised indicators for 2022-2023 in a more extensive poverty report for 2024, which will be published by the end of November this year.
While it cannot be ruled out that the revised data will also show a decrease in the poverty rate, Torosyan hastened to conclude that the Republic of Armenia saw the lowest poverty and extreme poverty in its history last year.
The poverty rate in Armenia in 2024 was 21.7%, and the extreme poverty rate was 0.6%. A citizen whose monthly consumption did not exceed AMD 53,420 was considered poor.
Poverty levels higher in villages
According to the SC’s preliminary report, poverty levels differ in Armenia’s urban and rural areas. The urban poverty rate in 2024 averaged 19.3%, while the rural poverty rate was 26%.
Extreme poverty in cities is 0.6%, in villages - 0.7%.
28% of children live below the poverty line
According to 2024 data, 28% of children living in Armenia are poor and 0.9% live in extreme poverty.