Ջեյմս Թուֆենկյանն ընդդեմ Հայաստանի կառավարության․ «Հին Երևանից» մինչև Սահմանադրական դատարան
Ամերիկահայ գործարար Ջեյմս Թուֆենկյանը 25 տարի է` չի կարողանում սկսել իր հյուրանոցային բիզնեսը Բուզանդի 32 հասցեում, որովհետև այդ տարածքի նկատմամբ հանրային գերակա շահ ճանաչելու որոշում է կայացվել, և այն ընդգրկված է «Հին Երևան» նախագծում:
Գործարար Թուֆենկյանին պատկանող «Թուֆենկյան թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ն այդ տարածքը ձեռք է բերել դեռ 2000 թվականին: Երկու տարի անց Կառավարության որոշմամբ գերակա շահ ճանաչված հասցեների ցանկում ընդգրկվել է նաև Բուզանդի 32-ը, և գույքի վրա արգելանք է դրվել: Այն ընդգրկվել է Երևանի գլխավոր պողոտայի՝ Աբովյան-Փավստոս Բուզանդի, Եզնիկ Կողբացու և Արամի փողոցներով պարփակված տարածքների մեջ, որտեղ պետք է կառուցվեր «Հին Երևան» նախագիծը։ Այդպիսով ընկերությունն այլևս որևէ գործունեություն իրականացնելու հնարավորություն չի ունեցել: Հետագայում հաջորդել են գերակա շահ ճանաչելու մյուս որոշումները, և գույքի վրա մշտապես պահպանվել է արգելանքը, իսկ «Հին Երևանն» այդպես էլ չէր կառուցվում:
Թուֆենկյանն ու կառուցապատողը համաձայնության չեն գալիս
Երևանի քաղաքապետարանը մեր հարցմանը պատասխանելիս նշել է, որ Կառավարության որոշումներով տարածքի ձեռքբերող է ճանաչվել «Ի Էմ Սի» ընկերությունը, որն իրականացնում է իրացման աշխատանքները: Ըստ ՀՀ կառավարության 2014թ․ որոշման` «Հին Երևան» համալիրի կառուցապատումն իրականացնելու է «Օլդ Սիթի» ՓԲԸ-ն։
«Ի Էմ ՍԻ» ՓԲԸ-ն ավելի շատ միջնորդի դերակատարություն ունի, տարածքները վերցնելուց հետո դրանք փոխանցում է Մարսելում ՀՀ նախկին պատվավոր հյուպատոս, ժամացույցներ արտադրող շվեյցարական «Ֆրանկ Մյուլլեր» բրենդի համահիմնադիր, «Արմսվիսբանկի» և «Արցախբանկի» խոշոր բաժնետեր, գործարար Վարտան Սրմակեսի (տարբեր աղբյուրներում նա հիշատակվում է որպես Վարդան Սիրմաքեշ) «Օլդ Սիթի» ՓԲԸ-ին:
«Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչ, փաստաբան Միքայել Դանիելյանը մեզ հետ զրույցում խոստովանում է, որ ընկերությունը պատրաստ էր, այսօր էլ դեմ չէ խելամիտ փոխհատուցման պարագայում գույքը հանձնել կառուցապատողին: Սակայն մինչեւ 2022 թվականը կառուցապատողը որևէ բանակցային գործընթաց չի նախաձեռնել գույքն օտարելու նպատակով, ինչից դրդված՝ Թուֆենկյանը որոշել է իրավական գործընթաց սկսել:
«Մենք հասկացել ենք, որ այս գործընթացը վերջ չունի, գումարած դրան, նշաններ ենք տեսել, որ այս պրոցեսը վերջ կարող է ունենալ միայն այն դեպքում, երբ մեր իրավունքները շատ կոպիտ ձևով խախտվեն: Այսինքն` մենք համաձայն ենք, որ գույքն իրական արժեքից էականորեն ցածր արժեքով վերցնեն մեզնից այն դեպքում, երբ գույքը մեզնից պետք է շուկայական արժեքից էլ 15% բարձր արժեքով գնեն։ Օրենքն է այդպես պահանջում»,- նշում է Միքայել Դանիելյանը:
«Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ն 2023թ. փետրվարին դիմել է Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարան ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության (ի դեմս Ֆինանսների նախարարության)` խնդրելով հաստատել Կառավարության որոշումների, գործողությունների և անգործության հետևանքով Բուզանդի 32 հասցեի սեփականատեր «Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ի հիմնարար իրավունքի խախտման փաստը, ինչպես նաև՝ Հայաստանի Հանրապետությունից հօգուտ «Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ի բռնագանձել 2 մլն դրամ գումար` որպես ընկերության սեփականության հիմնարար իրավունքի խախտման և դրա հետ կապված հոգեկան տառապանքի հետևանքով առաջացած ոչ նյութական վնասի հատուցում:
Փաստաբանը չի թաքցնում, որ իրավական այս գործընթացի նպատակը ոչ թե պետությունից գումար ստանալն է, այլ սեփականության իրավունքի խախտման փաստը ներպետական ատյաններում կամ հաստատելը, կամ մերժելը, որը ճանապարհ կբացի դեպի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Ընկերությունը հայցադիմումում նշել է, որ, հանդիսանալով Բուզանդի 32 հասցեի սեփականատեր, 2002 թվականի օգոստոսի 1-ից առ այսօր` արդեն ավելի քան 20 տարի, փաստացի զրկվել է իր գույքից և դրա դիմաց չի ստացել համարժեք փոխհատուցում: Ընկերությունը Կառավարության որոշումների, դրանցից բխող գործողությունների ու անգործության հետևանքով փաստացի զրկվել է իր սեփականությունը հանդիսացող գույքն ազատ հայեցողությամբ տնօրինելու, տիրապետելու և օգտագործելու իրավազորություններից, ինչն առաջացրել է ծանր հոգեկան տառապանք և այդպիսով պատճառել ոչ նյութական վնաս:
Ընկերությունը շեշտել է, որ «Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ն առևտրային կազմակերպություն է և նշված գույքը ձեռք է բերել ձեռնարկատիրական նպատակներով, ուստի գույքի վերակառուցման, վերանորոգման կամ գույքն ընկերության գործունեությանն այլ կերպով հարմարեցման անհնարինությունը սեփականատիրոջն է՛լ ավելի մեծ հոգեկան տառապանք է պատճառում։
2025թ. մարտի 25-ին դատարանը մերժել է «Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ի հայցադիմումը, ինչից հետո ընկերությունը դիմել է Վերաքննիչ դատարան: Գործն այս պահին ընթացքի մեջ է:
Ընկերությունը միաժամանակ դիմել է նաև վարչական դատարան` վիճարկելով Կառավարության 2022թ. նոյեմբերի 24-ի որոշումը, որով «Հին Երևան» նախագծի իրականացման ժամկետը երկարաձգվել էր ևս մեկ տարով՝ մինչև 2023թ․։ Այս դատական գործում վիճարկում են հենց ժամկետի երկարացման իրավաչափությունը, քանզի, ըստ փաստաբանի, այն հիմնավորված չէ:
Դատական երեք ատյաններն ապարդյուն անցնելուց հետո «Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ն 2025թ. ապրիլին դիմել է Սահմանադրական դատարան: ՍԴ-ում ընկերությունը վիճարկում է «Հանրության գերակա շահի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» օրենքը, ինչպես նաև՝ Կառավարության 2018 և 2022 թվականների որոշումները, որոնցով երկարացվել են ժամկետները:
ՍԴ-ն վարույթ է ընդունել ընկերության դիմումը և գրավոր ընթացակարգով դատական նիստ նշանակել 2026 թ.-ի հուլիսի 8-ին: Հարցի պարզաբանման համար անհրաժեշտություն է առաջացել Կառավարությունից հիմնավորումներ և որոշ փաստաթղթեր ստանալ, ինչի պատճառով գործը կասեցված է առ այսօր։
Փաստաբանը ծանոթացել է ՍԴ գործի նյութերին, ինչից պարզ է դարձել, որ ՍԴ-ն վերջնաժամկետ էր սահմանել մինչեւ 2025թ. սեպտեմբերի 15-ը, և Կառավարությունը սահմանված ժամկետում որոշ պարզաբանումներ է ներկայացրել: ՍԴ-ն պետք է նյութերն ուսումնասիրի և գործը վերսկսի:
Փաստաբանի խոսքով, ՍԴ-ն Կառավարությունից պահանջել է տրամադրել գործի բոլոր նյութերը, ինչպես նաև՝ պատասխանել երկու հարցի. առաջին՝ ինչով է պայմանավորված 20 և ավելի տարի միջոցներ չձեռնարկելը, մարդկանց խելամիտ ու համարժեք փոխհատուցում չտրամադրելը, երկրորդ` Կառավարությունից խնդրել է դիրքորոշում ներկայացնել, թե որքանով է իրավաչափ նույն գույքի և նույն ծրագրի համար բազմակի գերակա շահ ճանաչելը:
Առաջին հարցի առնչությամբ Կառավարությունը և Երևանի քաղաքապետարանը, որը նույնպես ներգրավված է այս գործում, նյութեր են ուղարկել` ցույց տալու, որ կատարել են որոշ գործողություններ, նամակագրություն և այլն՝ նշելով, որ բազմաթիվ խնդիրներ են եղել, ինչի պատճառով այս հարցը հնարավոր չի եղել լուծել: Երկրորդ հարցին Կառավարությունը չի անդրադարձել:
«Մենք ՍԴ-ում փորձում ենք ազատել մեր գույքը, այսինքն` մեզ համար երկու այլընտրանք կա՝ կամ մինչև վերջ գնում ենք և ստանում ենք մեզ համար ընդունելի փոխհատուցում, կամ գնում ենք նրան, որ մեր գույքն ազատվի»,- նշում է փաստաբան Դանիելյանը:
Փաստաբանը ենթադրում է, որ «Հին Երևան» նախագծի համար ժամանակին հատկացվել են գումարներ, որոնք նպատակին չեն ծառայել, այսօր ներդրողը չի ցանկանում այլևս գումարներ հատկացնել, քանի որ ժամանակին տրվել են խոստումներ, իսկ այսօր դրանք չեն կատարվում: Ստիպված արհեստականորեն ձգձգում են գործընթացը` փորձելով գույքը հնարավորինս էժան իրացնել:
Աստղաբաշխական թվեր, թե շուկայական արժեք․ ո՞վ է որոշում գինը
«Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ն ՍԴ-ի քննարկմանը նաև փոխհատուցման մեխանիզմների վերաբերյալ հարցեր է բարձրացրել։ Թեև փոխհատուցումը, ըստ օրենքի, պետք է համարժեք լինի՝ շուկայական գին, գումարած 15 %, գումարած բոլոր հարկերը, բայց օրենքում շուկայական գնի գոյացման վերաբերյալ մեխանիզմներ չկան։ Թերևս, այդ մեխանիզմի բացակայությունն է հանգեցրել նրան, որ «Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ն և ևս 30 գույքի սեփականատերեր չեն իրացրել իրենց գույքը կառուցապատողին: Քաղաքապետարանը մեր գրությանն ի պատասխան՝ հայտնել է, որ տարածքում դեռևս իրացված չէ 31 գույք, որոնց վերաբերյալ կան դատական հայցեր:
Փոքր Կենտրոնում Բուզանդի 32 հասցեն 693 քմ տարածք է զբաղեցնում: Փաստաբան Դանիելյանն ասում է, որ բացառվում է, որ այն գնահատվի 1 քմ-ը 4000 դոլարից ցածր արժեքով: 2019-ին ընկերությունը գնահատում է պատվիրել լիցենզավորված «Էքսպերտ Օցենկա» ՍՊԸ-ին, որը գույքն ամբողջությամբ գնահատել է 834 մլն դրամ: Դրան գումարելով 15 % հավելումն ու հարկերը՝ փոխհատուցման արժեքը դառնում է 1 մլրդ 350 մլն դրամ:
2023 թվականի ապրիլին ընկերությունը, սակայն, գրավոր առաջարկ է ստացել կառուցապատողից 642 մլն դրամով գույքն իրացնելու վերաբերյալ (ներառյալ 15 % հավելումն ու հարկերը): Այսինքն` ավելի քան կրկնակի պակաս: «Ի Էմ Սի» ընկերության գնահատումն իրականացրել է 2021 թվականին հիմնադրված «Գնահատման և փորձաքննությունների ազգային Կենտրոն» ՍՊԸ-ն։
«Կասկածից վեր է, որ այդ գնահատումն օրինական լինի, որովհետև անհնար է երկու կամ երեք անգամ տարբերություն տա գնահատումը, բնականաբար, այդ մասով որևէ պետական միջամտություն կամ հետաքրքրվածություն չկա, սակայն եթե այլ գործերի դեպքում նույնիսկ 25 % տարբերություն նկատվեր, այդ փաստն իրավապահ մարմինների ուշադրությանը կարժանանար, կամ այդ ընկերությանը լիցենզիայից զրկելու հարցը կդիտարկվեր»,- նշում է փաստաբան Դանիելյանը:
Նրա խոսքով, «Ի Էմ Սի» ընկերության գնահատողն իր եզրակացությունը մուտք չի անում Կադաստրի կոմիտե, ինչն օրենքի պահանջ է, և դրա խախտումն էլ ինչ-որ համաձայնությունների հետևանք է:
«Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ն 2024թ. հունիսին նորից է դիմել անկախ գնահատողի, այս անգամ Բուզանդի 32 hասցեն գնահատվել է 952 մլն դրամ` առանց հարկերի, 1 մլրդ 550 մլն դրամ` 15% հավելումն ու հարկերը ներառյալ: Հետևաբար, «Թուֆենկյան Թրանս Կավկազուս» ՍՊԸ-ն չէր կարող նման առաջարկի հետ համաձայնել և իրացնել Բուզանդի 32 հասցեն այդ արժեքով։
Փաստաբանը նշում է, որ «Հին Երևան» նախագծում ընդգրկված շենքերի իրացման և փոխհատուցման գործերում չկա միասնական մոտեցում, փոխհատուցման չափերը շատ տարբեր են՝ ում հետ որքան կարողացել են բանակցել։
«Որոշ դեպքերում նաև պարտադրվում է, որովհետև երբ դատական գործերի ավարտից հետո փոխհատուցման չափերն ես նայում, կամ Կադաստրից կատարված հարցումներն եմ վերլուծում վերջին վեց ամսում իրացված գույքերի մասով, և երբ քառակուսի մետրի արժեք ես ուզում վերծանել, տարբերությունը շատ մեծ է լինում, ինչը սխալ է: Այսինքն` եթե պետությունը համարժեք փոխհատուցում ապահովելու պարտավորություն ունի, ապա դա պետք է լինի համարժեք բոլորի համար, ոչ թե ես հարկադրված ինչ-որ պայմաններից համաձայնեցի այդ հատուցմանը, դա չեղավ համարժեք փոխհատուցում»,- նշում է Միքայել Դանիելյանը:
Փաստաբանը նաև կասկածելի մոտեցում է նկատել իրացնողների և բանակցողների գործելակերպում: «Մեխանիզմը ո՞նց են աշխատեցնում. ունեն տարբեր բանակցողներ, որոնք հայտնվում են և ներկայանում կազմակերպության կամ մարդու անունից, մի ծիծաղելի թիվ են դեմ տալիս, որին բացառված է, որ համաձայնես, փորձում են բանակցությունների իմիտացիա ստեղծել, բայց զուգահեռ դատական պրոցես են նախաձեռնում: Հիմա մեր և մյուս շահառուների դեմ, ում հետ այս պահին չեն կարողացել համաձայնության գալ, դատական պրոցես են նախաձեռնել: Նպատակն է, որ դատական կարգով այս ցածր թվերով կարողանան պրոցեսն ավարտել»,- նշում է Միքայել Դանիելյանը:
Իրացնող «Ի Էմ Սի» ընկերությունը շահառուների դեմ դատական գործընթացները սկսել է հիմնականում 2023 թվականից: Սակայն, քանի որ Սահմանադրական դատարանն այս գործերին առնչվող դիմում է քննում, մնացյալ գործերով, կարծես, սպասում են ՍԴ-ի որոշմանը:
«Հին Երևան» նախագծում ընդգրկված 21 շենքերից մինչ օրս կառուցվել է 3-ը: «Հին Երևան» նախագծի հեղինակ Լևոն Վարդանյանը որպես կառուցապատման ձգձգման գլխավոր պատճառ նշում է տարածքների իրացումը. տարբեր սեփականատերեր աստղաբաշխական գումարներ են ուզում իրենց տարածքների օտարման համար, ինչի պատճառով էլ մինչ օրս «Հին Երևան»-ը չի կառուցվել:
«Օլդ Սիթի» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչ Հայկ Դավթյանը «Հետքին» ասաց, որ Թուֆենկյանի ընկերությունն իր գույքը գնահատել է որպես գործող համալիր, այդ պատճառով գնահատումները տարբեր են։

American-Armenian entrepreneur James Tufenkian has sued the Armenian government over a long-standing real estate dispute that has prevented a company he owns from breaking ground to build a new hotel in Yerevan.
Construction of the controversial project, approved in 2005, only began in 2017. It remains unfinished.
Tufenkian, known as a purveyor of high-quality artisan rugs, has built several hotels in Armenia as part of his Tufenkian Heritage Hotels chain. He also founded the Tufenkian Foundation that provides aid to poor families in Armenia,
Tufenkian, Developer Disagree on Sale Price
In response to Hetq’s inquiry, the Yerevan Municipality noted that EMC, the company implementing the land sales, was recognized as the purchaser of the territory by the Armenian government. According to its 2014 decision, Old City CJSC would build the Old Yerevan project.
The long-stalled project seeks to “reconstruct” the architectural appearance of the Armenian capital of the late 19th - early 20th centuries given that little if anything remains on the site.
EMC plays more of an intermediary role. After acquiring the land, it is transferred to Old City CJSC, owned by Vartan Sirmakes. Sirmakes, born in Istanbul, is Armenia’s former Honorary Consul in Marseille, the co-founder of the Swiss watch brand Frank Muller, and a major shareholder of ArmSwissBank and ArtsakhBank.
Tufenkian Trans Caucasus lawyer Mikael Danielyan told Hetq that the company was and is ready, to hand over the property to the developer if reasonable compensation is paid.
However, until 2022, the developer did not initiate any negotiation process to alienate the property, which prompted Tufenkian to begin legal proceedings.
"We have come to realize that this process has no end. I addition, we have seen signs that this process can only end if our rights are grossly violated. In other words, we agree that the property will be taken from us at a price significantly lower than its real value, even though, according to the law, the property must be purchased from us at a price 15% higher than the market value,” Danielyan tells Hetq.
In February 2023, Tufenkian Trans Caucasus filed a lawsuit at the Yerevan City Court of First Instance against the Republic of Armenia (represented by the Ministry of Finance), requesting confirmation that its fundamental rights were violated. The company also seeks AMD two million as compensation for non-pecuniary damage caused by the violation of the company’s fundamental right to the property on Pavstots Buzand St. and for related mental suffering
Danielyan admits that the company has sued not for the money but for Armenia’s courts to either confirm or reject the violation of its property rights. These verdicts will decide whether Tufenkian takes the case to the European Court of Human Rights.
The court, on March 25 this year, rejected the lawsuit, prompting the company to seek redress at the Court of Appeals. The case is currently pending.
Tufenkian Trans Caucasus also appealed to the Administrative Court, challenging the government’s November 24, 2022 decision to extend the implementation period of the Old Yerevan project for another year, until 2023. In this court case, the legality of the extension of the term itself is being challenged, since, according to the lawyer, it is not substantiated.
Following three unsuccessful court proceedings, Tufenkian Trans Caucasus appealed to Armenia’s Constitutional Court in April 2025, challenging the law “On Alienation of Property for the Purpose of Ensuring the Overriding Interest of Society”, as well as the government’s decisions in 2018 and 2022, by which the terms were extended.
The Constitutional Court has accepted the company's application and has scheduled a written hearing for July 8, 2026. To clarify the case, it was necessary to obtain justifications and some documents from the government, which is why the case has been suspended to this day.
Danielyan familiarized himself with the materials of the Constitutional Court case, revealing that the court had set a deadline of September 15, 2025. The government submitted some explanations within the specified period and the court must now review the materials and resume the case.
Danielyan tells Hetq that the Constitutional Court demanded that the government provide all the materials of the case, as well as answer two questions. First, what is the reason for not taking measures for twenty or more years and for not providing reasonable and adequate compensation? Second, it asked the government to present its position on the extent to which it is legitimate to recognize multiple preferential interests for the same property and the same project.
On the first issue, the government and the Yerevan Municipality, which is also involved in this case, have sent material to show that they have taken certain steps, correspondence, etc., noting that there were numerous problems that prevented a resolution of the case. The government has not addressed the second issue.
“We are trying to vacate our property in the Constitutional Court, that is, there are two alternatives for us: either we go all the way and receive compensation acceptable to us, or we take steps so that our property is vacated,” notes Danielyan.
The lawyer assumes that funds were allocated for the Old Yerevan project at the time, which did not serve the stated purpose and that today, the investor does not want to allocate any more money since promises made at the time remain unfulfilled. and today they are not being fulfilled. He thus concludes that the investor is forced to artificially delay the process, trying to sell the property as cheaply as possible.
No Methodology to Assess Real Estate Market Values
Tufenkian Trans Caucasus LLC also raised questions about compensation mechanisms during the Constitutional Court’s review of the case.
Although compensation, according to the law, must be equivalent: market price, plus 15%, plus all taxes, there are no mechanisms in the law for the formation of the market price.
The absence of these mechanisms, perhaps, led to the fact that Tufenkian Trans Caucasus and thirty other property owners did not sell their real estate to the developer. In response to our letter, the Yerevan Municipality reported that thirty-one properties in the area have not yet been sold, prompting numerous lawsuits.
The site in downtown Yerevan owned by Tufenkian measures 693 square meters.
Danielyan rules out the possibility that it will be assessed at a value lower than US$ 4,000 per square meter. In 2019, the company ordered an appraisal from the licensed Expert Otsenka LLC. It valued the property at AMD 834 million. (approximately $2.188 million at today’s foreign exchange rate). Adding a 15% surcharge and taxes, the compensation value becomes AMD 1.350 billion.
In April 2023, the company, however, received a written offer from developer EMC to sell the property for AMD 642 million (including a 15% surcharge and taxes). That is, more than half the price quoted by Expert Otsenka. The National Center for Evaluation and Expertise (NCEE) LLC conducted the EMC appraisal.
Danielyan has no doubt that the second appraisal was way off the mark and should have raised red flags for law enforcement agencies. The lawyer adds that NCEE hasn’t submitted its appraisal to the country’s Cadastre Committee as required by the law.
Tufenkian Trans Caucasus LLC in June 2024, again applied to an independent appraiser. This time the 32 Pavstots Buzand site was assessed at AMD 952 million without taxes and AMD 1.550 billion including 15% surcharge and taxes. Thus, Tufenkian Trans Caucasus couldn’t, in good faith, accept EMC’s offer.
Danielyan notes that there is no unified approach in the cases of the sale and compensation of buildings included in the Old Yerevan project. The amounts of compensation vary greatly, depending on who they were able to negotiate with.
The lawyer tells Hetq that EMC, the Old Yerevan project developer, has countersued Tufenkian Trans Caucasus and other property holders who have rejected their compensation offers. He says EMC wants to resolve the entire matter via the courts.
Of the twenty-one buildings included in the Old Yerevan project, only three have been built to date. Levon Vardanyan, chief architect of the Old Yerevan project, points to the reluctance of landowners to sell their properties as the main reason for the project’s construction delays. Vardanyan accuses them of demanding astronomical compensation amounts.
Old City CJSC representative Hayk Davtyan told Hetq that Tufenkian's company valued its property as a functioning complex, which is why the valuations differ.
(Hetq will address the implementation of the Old Yerevan project and the reasons for its delay in an upcoming article.)
PHOTO: Armenian PM Nikol Pashinyan and James Tufenkian meet in Yerevan in March 2019. Pashinyan’s office, in a press release covering the meeting, writes that, “The Prime Minister welcomed James Tufenkian’s activities in Armenia and Artsakh, noting that the Tufenkian Foundation-supported projects are of great importance both for Armenia and Artsakh.”