Գլխավոր հյուպատոսը կկառուցի «Հին Երևանը»
«Հին Երևան» նախագծի կառուցման համար ներդրում է անելու Ֆրանսիայիում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Վարդան Սիրմաքեշը (նստավայրը՝ Մարսել):
Երեկ քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը և «Մուլտիկոնտինենտալ Դիստրիբյուշն» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչ Գևորգ Մաչանյանը ստորագրել են «Հին Երևան» կառուցապատման ներդրումային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագիրը:
Ինչպես տեղեկացնում է քաղաքաշինության նախարարությունը, Գևորգ Մաչանյանը ներկայացրել է շվեյցարաբնակ ներդրող Վարտան Սիրմակեսին (Վարդան Սիրմաքեշ):
«Մուլտիկոնտինենտալ Դիստրիբյուշն» ՍՊԸ-ն գրանցված է Լոնդոնում: Մեծ Բրիտանիայի ընկերությունների գրանցման ռեգիստրից մեր ձեռք բերած փաստաթղթի համաձայն՝ դրա 100 % բաժնեմասի սեփականատերը Chrono Star International Participations Groupe Franck Muller S.A.-n է: Այս ընկերությունը հանրահայտ ժամացույցների՝ Franck Muller բրենդի խմբից է, որի հիմնադիր-սեփականատերը Վարտան Սիրմաքեսն է: Նա նաև «Արցախբանկի» խոշոր և «Արմսվիսբանկի» միակ բաժնետերն է:
Կառուցապատումն իրականացնելու է նորաստեղծ «Օլդ Սիթի» ՓԲԸ-ն: Նախագիծն ի սկզբանե իրականացնելու էին «Գլենդել հիլզ» և «Ի Էմ Սի» ընկերությունները, սակայն կառավարության նոյեմբերի 6-ին կայացրած որոշմամբ «Գլենդել Հիլզ» և «Ի ԷՄ ՍԻ» ՓԲԸ-ներին առաջարկվել է հողամասերն օտարել նույն բաժնետերն ունեցող «Օլդ Սիթի» ընկերությանը: «Օլդ Սիթի» ընկերության բաժնետոմսերի 100 %-ի սեփականատերը Վահե-Վասկեն Յաքուբյանն է:
Այդ հողամասերն ընդգրկում են Երևանի Գլխավոր պողոտայի՝ Աբովյան, Բուզանդ, Կողբացու և Արամի փողոցներով պարփակված և Կոնդ թաղամասում գերակա հանրային շահ ճանաչված տարածքները՝ ավելի քան 100 հասցե:
Կառավարության նույն որոշմամբ՝ քաղաքաշինության նախարարությունը պետք է ապահովի Երևան քաղաքի Գլխավոր պողոտայի՝ Աբովյան, Փավստոս Բուզանդի, Եզնիկ Կողբացու և Արամի փողոցներով պարփակված տարածքներում «Հին Երևան» համալիրի կառուցապատման նախագծի մշակումը՝ նախատեսելով ստորգետնյա երկու և վերգետնյա առավելագույնը երեք լրիվ և մեկ մանսարդային հարկերով սակավահարկ կառուցապատում, ինչպես նաև նախատեսելով «Հին Երևան» համալիրի կազմից դուրս միջին հարկայնությամբ հյուրանոցի կառուցում:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը կառավարության նիստում այս ծրագրի իրականացման համար 120-130 մլն դոլարի ներդրման հնարավորության մասին է խոսել:
Քաղաքաշինության նախարարի մամուլի քարտուղար Անահիտ Եսայանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ այս գումարի շրջանակներում պետք է իրականացվի և՛ կառուցապատումը, և՛ իրացումը:

Проект “Старый Ереван” будет осуществлен на инвестиции генконсула Армении во Франции
Генконсул Армении во Франции (резиденция в Марселе) Вардан Сирмакеш финансирует осуществление проекта “Старый Ереван”.
Министр градостроительства РА Нарек Саркисян и представитель ООО “Мультиконтиненталь Дистрибьюшн” Геворк Мачанян подписали соглашение об инвестиционной программе “Старый Ереван”.
Как сообщает Министерство градостроительства, Геворк Мачанян представил инвестора из Швейцарии Вартана Сирмакеса (Вардана Сирмакеша).
ООО “Мультиконтиненталь Дистрибьюшн” зарегистрировано в Лондоне. Согласно документу, полученному нами в реестре компаний Великобритании, владельцем 100% акций ООО является “Chrono Star International Participations Groupe Franck Muller S.A.”. Эта компания входит в группу компаний известного часового бренда “Franck Muller”, учредителем и собственником которой является Вартан Сирмакес. Он также крупный акционер “Арцахбанка” и единственный акционер “АрмСвисбанка”.
Строительство осуществит ЗАО “Олд Сити”. Изначально проект должны были реализовать компании “Глендел Хиллз” и “И Эм Си”, однако на заседании 6 ноября правительство приняло решение, по которому указанным компаниям предложено отчуждить земельные участки компаниии “Олд Сити”. Держателем 100% акций компании “Олд Сити” является Ваге-Васкен Якубян.
Земельные участки охватывают более 100 адресов. Это территории, ограниченные Главным проспектом Еревана, улицами Абовяна, Бюзанда, Кохбаци и Арами, которые признаны превалирующим общественным интересом.
Тем же решение м правительства Министерство градостроительства должно обеспечить разработку проекта комплексной застройки “Старого Еревана” на указанных территориях, предусмотрев подземные двухэтажные и надземные трехэтажные постройки с мансардой, а также строительство за пределами комплекса “Старый Ереван” гостиницы средней этажности.
На заседании правительства Овик Абрамян сказал о возможности инвестирования в указанный проект 120-130 млн долларов.