Իրավապահների «շնորհիվ» գիտաշխատողին վտարում են
Ազգային պատկերասրահի քանդակի բաժնի ավագ գիտաշխատող Անահիտ Մարգարյանը, վաճառելով Երեւանում իր եւ սկեսրոջ բնակարանները, որոշել է քաղաքի ծայրամասում փոքր-ինչ ընդարձակ տուն գնել: Նա դիմել է տարբեր գործակալությունների, եւ Ավան վարչական շրջանում գտնվող գործակալություններից մեկի աշխատակիցը՝ Սաշա Գյուզալյանը, առաջարկել է գնել Ավանի Չարենց թաղամասի 18 շենքի 45 բնակարանը:
Շուտով պարզվել է, որ բնակարան վաճառողը՝ Գուրգեն Թադեւոսյանը, Անահիտ Մարգարյանի վաղեմի ծանոթի որդին է, եւ վստահության կամ ինչ-որ բանում կասկածելու խնդիր չի եղել: Նա բնակարանի համար պահանջել է 80 հազար ԱՄՆ դոլար, իսկ նույն օրը՝ երեկոյան, զանգահարել է Մարգարյանին եւ ասել, որ պատրաստ է տունը վաճառել նաեւ 65 հազարով:
2008թ. հուլիսի 11-ին Կենտրոն նոտարական տարածքի նոտար Նունե Սարգսյանը կնքել է նախավճարի պայմանագիր, ըստ որի՝ Անահիտ Մարգարյանը վճարել է 15 մլն 250 հազար դրամ (50 հազար դոլար), իսկ մյուս մասը պետք է վճարի սեպտեմբերի 10-ին՝ բնակարանի առքուվաճառքի պայմանագրի վավերացման պահին:
Գուրգեն Թադեւոսյանը նախավճարի պայմանագիրը կնքելիս ներկայացրել է բնակարանի սեփականության իրավունքի վկայականի պատճենը՝ նշելով, որ բնօրինակն իր գործընկերոջ մոտ է, որը գտնվում է արտերկրում եւ շուտով կվերադառնա:
«Ասում էր՝ տարադրամի փոխանակման կետ ունեմ, երկու հատ ավիակասա, ընկերոջիցս բիզնեսս զարգացնելու համար պարտքով գումար եմ վերցրել, բայց հիմա ընդամենը 8000 դոլար եմ մնացել պարտք: Հեսա արտերկրից կգա, էդ էլ կտամ ու կպրծնեմ»,- հիշում է Անահիտ Մարգարյանը:
Գուրգեն Թադեւոսյանը տան բանալիները տվել է Անահիտ Մարգարյանին, եւ վերջինս կապիտալ վերանորոգումից հետո հիվանդ մոր եւ սկեսրոջ հետ տեղափոխվել է ապրելու նոր բնակարանում: Որոշ ժամանակ անց Գուրգենը տան գինը եւս 3000 դոլարով իջեցրել է (դարձնելով 62 հազար դոլար, որից 50 հազարն արդեն ստացել էր), Անահիտ Մարգարյանին խնդրել եւ նրանից ստացել է մնացած ողջ գումարը՝ 12 հազար դոլարը՝ վստահեցնելով, որ գնում է արտերկրից վերադարձած ընկերոջ պարտքը մարելու եւ բնակարանի սեփականության վկայականը վերցնելու: Սակայն օրերն անցել են, իսկ նա, այսօր-վաղն ասելով, անընդհատ հետաձգել է առքուվաճառքի հիմնական պայմանագրի կնքումը:
Շուտով պարզվել է, որ 2007թ. նույն նոտարի՝ Նունե Սարգսյանի վավերացմամբ Գուրգեն Թադեւոսյանը նույն տան վերաբերյալ կնքել է անշարժ գույքի հիփոթեքի պայմանագիր, եւ բնակարանը 38 հազար ԱՄՆ դոլարի դիմաց գրավադրել Յուրիկ Դավթյանի մոտ: Իսկ վերջինիս մոտ առկա ձեռագիր ստացականի համաձայն՝ երբ պայմանագրի ժամկետը լրացել է (2008թ. մարտ), Գուրգենը ոչ թե պարտքն է վերադարձրել, այլ խնդրել է եւս 16 հազար դոլար՝ պարտավորվելով ընդհանուր գումարը՝ 54 հազար դոլարը, մարել 6 ամիս աց՝ 2008թ. սեպտեմբերին:
«Հետագայում, երբ դիմել էի իրավապահներին, գլխավոր դատախազությունում Մարսել Մաթեւոսյանն ինձ ասաց, որ իրականում վաշխառություն է եղել. նշված 16 հազար դոլարը մայր գումարի՝ 38 հազարի տոկոսներն են: Բայց վաշխառության մասով ոչ մի բան չարեցին»,- առաջ ընկնելով՝ պատմում է Անահիտ Մարգարյանը:
«Նման բան գոյություն չունի. ես գումարն առանց տոկոսի եմ տվել, ի՞նչ տոկոսի մասին է խոսքը: Առաջին անգամ եմ լսում նման բան, էն էլ՝ ձեզանից,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Յուրիկ Դավթյանը:- Գուրգենը չենջ ուներ, դոլար-դրամ հարաբերակցությունն իրա մոտ միշտ նորմալ էր, եւ գումարս իր մոտ էի փոխում: Մի անգամ ասաց՝ մի քանի օրով գումար է պետք, լավ գործ կա, կարող եմ տունս գրավ դնել, ես էլ, առանց ոչ մի բանի, տվել եմ, որովհետեւ մոտս զապաս գումար կար»:
Երբ Անահիտ Մարգարյանն իմացել է տան գրավադրված լինելու մասին, պայմանավորվել են հանդիպել նաեւ պարտատուի հետ եւ որոշել, թե ինչ է լինելու հետո: «Որ գնացինք, Գուրգեն Թադեւոսյանն ու Յուրիկ Դավթյանն արդեն եկել էին, շատ ջերմ զրուցում էին՝ հա-հա, հի-հի-ով»,- հիշում է Անահիտ Մարգարյանը եւ նշում, որ իր համոզմամբ՝ այս պատմությունը նախօրոք ծրագրած են եղել վերջին երկուսը եւ անշարժ գույքի գործակալ Սաշա Գյոզալյանը:
«Դիմեցի Ավան եւ Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան: Հանդիպեցի դատարանի նախագահ Սամվել Ուզունյանին, լսեց, փաստաթղթերը նայեց եւ կանչեց դատավոր Մարտին Կարապետյանին ու ասաց՝ Դուք կվարեք գործը, տիկնոջը դասական ձեւով խաբել են, խմբակային խաբեություն է,- պատմում է Անահիտ Մարգարյանը:- Յուրիկ Դավթյանը չհամաձայնվեց դատավորի՝ կոմպրոմիսի գնալու առաջարկին, միջնորդեց, որ գործում ներգրավվի որպես 3-րդ կողմ. արդեն ուրիշ խաղ էր գնում: Ստիպված դիմեցի ոստիկանություն, իսկ դատավարությունը մինչեւ քննության ավարտը կասեցվեց»:
Մինչ իրավապահները զբաղվել են գործով, Անահիտ Մարգարյանը պատահաբար իմացել է, որ նույն դատարանում Սամվել Ուզունյանը լսել է Յուրիկ Դավթյանի գործը եւ բավարարել վերջինիս հայցը՝ վճռելով Գուրգեն Թադեւոսյանից բռնագանձել 54 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ եւ բռնագանձումը տարածել Ավան համայնքի Չարենց թաղամասի 18 շ. 45 բնակարանի վրա:
«Բայց այդ ժամանակ քննությունը դեռ չէր ավարտվել, եւ Սամվել Ուզունյանն այդ մասին շատ լավ գիտեր: Գնացի, որ նրա հետ հանդիպեմ, բայց այս անգամ չհամաձայնվեց նույնիսկ հեռախոսով լսել ինձ: Անգամ վճռի պատճենը հրաժարվեցին տրամադրել՝ պատճառաբանելով, որ ես դատավարության կողմ չեմ»,- ասում է Անահիտ Մարգարյանը:
Ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնում նախապատրաստված նյութերով քրեական գործի հարուցումը 2009թ. ապրիլին մերժվել է:
«Հետո ինձ ընդունեց գլխավոր դատախազի տեղակալ Մնացական Սարգսյանը: Կանչեց գործը հսկող դատախազին՝ Հ. Հովսեփյանին, եւ ասաց՝ եզրեր գտեք ու քրեական գործ հարուցեք: Ինձ էլ ասաց՝ Ձեզ ակնհայտորեն խաբել են, անպատճառ տունը Ձերը կլինի, հանգիստ եղեք»,- պատմում է Անահիտ Մարգարյանը: Նա նշում է, որ գլխավոր դատախազությունում իրեն խորհուրդ են տվել դիմել լավ փաստաբանի եւ առաջարկել օգտվել փաստաբան Սերգեյ Հովհաննիսյանի ծառայություններից:
«Ես վճարեցի նրան, բայց երկու տարվա մեջ այդ մարդը ոչ մի բան չարեց, ոչ մի որոշում չբողոքարկեց, իսկ ինձ խաբում էր, թե ամեն ինչ անում է, եւ ամեն ինչ լավ է լինելու»,- ասում է Անահիտ Մարգարյանը (Սերգեյ Հովհաննիսյանի կետ կապ հաստատել «Հետքին» չհաջողվեց, իսկ Փաստաբանների պալատի պաշտոնական կայքէջում վերջինիս տվյալները չկան):
Գլխավոր դատախազի որոշմամբ քրեական գործ հարուցելը մերժելու որոշումը վերացվել է, եւ 2009-ի սեպտեմբերին հարուցվել քրեական գործ՝ «Խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս պատճառելու» մեղադրանքով:
«Սկզբից էլի շատ լավ տրամադրություն էր, ինձ ասում էին՝ տիկին Անահիտ, սա խմբակային խարդախություն է, շուտով ամեն ինչ կլուծվի, մեղավորները կպատժվեն, գումարը կվերադարձնեն, կամ էլ տունը կգրանցվի Ձեր անունով: Բայց էս անգամ էլ գործը հարուցեցին մեղմ հոդվածով, Գուրգենին ոչ մի րոպեով չազատազրկեցին, ինձ էլ ասում էին՝ դե, ինչ անենք, էդ տղան (Գուրգենը) իր անունով ոչ մի բան չունի»,- հիշում է Անահիտ Մարգարյանը:
Գուրգեն Թադեւոսյանն իրեն մեղավոր է ճանաչել, կատարվածի համար զղջացել եւ խնդրել իր նկատմամբ կիրառել համաներում: Ոստիկանության Նոր նորքի բաժնի ավագ քննիչ Գարիկ Մանուկյանն այդպես էլ վարվել է:
Քրեական գործի վարույթը կարճելու որոշման մեջ վերջինս նշել է, որ Գուրգեն Թադեւոսյանը նախապես տեղյակ է պահել բնակարանի գրավադրված լինելու մասին: Մինչդեռ նույնիսկ անշարժ գույքի գործակալ Սաշա Գյոզալյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ Գուրգեն Թադեւոսյանն այդ մասին ոչինչ չի ասել եւ գումարը «համոզելով ու խաբելով» է վերցրել Անահիտ Մարգարյանից:
«Երբ լրացավ նոտարական նախավճարի պայմանագրի ժամկետը, ես Անահիտ Մարգարյանի հետ գնացի կադաստր: Դրանից հետո նոր իմացանք, արխիվից ճշտեցինք, որ տունը գրավադրված է»,- ասում է Սաշա Գյոզալյանը եւ շեշտում, որ ոստիկանությունում ինքը եւս այս մասին պատմել է:
Ուրեմն ինչո՞ւ է քննիչ Մանուկյանը իրականությունից շեղվել՝ Գյոզալյանի եւ Մարգարյանի ասածներին ի հակառակ՝ նշելով, թե գնորդը նախապես իմացել էր, որ բնակարանը գրավադրված է: Անահիտ Մարգարյանն ամեն ինչ պայմանավորում է «Յուրիկ Դավթյանի փողերով». «Այդ մարդը որտեղ որ հայտնվում էր՝ դատարան թե ոստիկանություն, ամեն ինչ շուռ էր գալիս, բոլորը մեղմանում էին Գուրգենի նկատմամբ: Դրա համար էլ եմ ասում՝ սա նախօրոք կազմած սցենար էր»:
«Ես ո՞նց կարող եմ Գուրգենին պաշտպանել: Հակառակը, ինձ մոտ չէր էլ երեւում, ես դրան՝ էդ Գուրգեն կոչեցյալին, չէի էլ տեսնում, ո՞նց կարող է նման բան լինել»,- արձագանքում է Յուրիկ Դավթյանը: Անշարժ գույքի գործակալ Գյոզալյանը եւս հերքում է խաբեությանը կամ խարդախությանը իր մասնակցությունը՝ հատուկ շեշտելով, որ իրականում հենց իր հորդորով է նախավճարի պայմանագիրը ստացել նոտարական վավերացում:
Վերսկսելով կասեցված դատավարությունը՝ Մարտին Կարապետյանը մերժել է Անահիտ Մարգարյանի՝ անշարժ գույքի նկատմամբ կնքված գործարքը վավեր ճանաչելու հայցը: Իսկ Գուրգեն Թադեւոսյանը ճանաչվել է սնանկ: Սնանկության գործով կառավարիչն արդեն դիմել է դատարան՝ պահանջելով գրավի առարկա բնակարանն Անահիտ Մարգարյանի «ապօրինի տիրապետումից» ազատել: Նման խնդրանքով կառավարչին դիմել է պարտատեր Յուրիկ Դավթյանը:
Հ.Գ. Գուրգեն Թադեւոսյանի հետ զրուցել չհաջողվեց: Նրան գտնելու հարցում մեզ չկարողացավ օգնել նաեւ հորեղբայրը՝ Գագիկ Թադեւոսյանը. «Վիճել եմ հետը, ամիսներով չեմ տեսել ու ոչ մի կոնտակտ չունեմ»:

“Благодаря” правоохранителям научный сотрудник лишается квартиры
Старший научный сотрудник отдела скульптуры Национальной картинной галереи Армении Анаит Маркарян решила продать принадлежащие ей и свекрови квартиры и купить более или менее просторное жилье где-нибудь на окраине города. С этой целью она обратилась в различные агентства по продаже недвижимости. Сотрудник одного такого агентства в столичном административном районе Аван Саша Гюзалян предложил Анаит купить квартиру в квартале “Чаренц” в этом же районе.
Вскоре выяснилось, что продававший квартиру Гурген Тадевосян –сын близкого знакомого Анаит Маркарян. Узнав об этом, женщина прониклась к Тадевосяну полным доверием. Последний попросил за свою квартиру 80 тысяч долларов США, а вечером того же дня он позвонил Анаит и сказал, что готов продать ее даже за 65 тысяч.
11 июля 2008 г. нотариус Нуне Саркисян заключила договор о предоплате, согласно которому Анаит Маркарян заплатила 15 млн 250 тыс. драмов (50 тыс.долларов), а остальную сумму должна была заплатить 10 сентября, сразу после утверждения договора о купле-продаже квартиры.
При заключении договора о предоплате Гурген Тадевосян представил копию свидетельства о праве на собственность квартиры, отметив, что оригинал находится у его коллеги, который в ближайшее время приедет из-за границы. “Он сказал, что у него есть пункт по обмену валюты, две авиакассы и что для расширения бизнеса одолжил у друга деньги. Сейчас долг составляет уже 8000 долларов и что друг скоро приедет из-за границы, и он сможет окончательно расплатиться с ним”,- вспоминает Анаит Маркарян.
Гурген Тадевосян передал Анаит ключи от квартиры, и она после капитального ремонта переехала туда вместе с больной матерью и свекровью. Через некоторое время Гурген снизил цену на квартиру еще на 3000 долларов (сумма составила 62 тыс.долларов, 50 тыс. из которых он уже получил), а также попросил и получил от Анаит Маркарян оставшиеся 12 тысяч долларов, заверив, что должен встретиться с вернувшимуся из-за границы другом, передать ему деньги и взять оригинал свидетельства о собственности. Время шло, но Тадевосян постоянно откладывал заключение основного договора о купле-продаже.
Вскоре выяснилось, что в 2007 г. Гурген Тадевосян оформил у того же нотариуса, Нуне Саркисян, договор об ипотечном кредите на недвижимость и за 38 тысяч долларов отдал квартиру в залог Юрику Давтяну. Согласно имевшейся у Давтяна расписке, по истечении срока договора (март 2008 г.) Гурген вместо того, чтобы вернуть долг, попросил еще 16 тыс. долларов, обязавшись погасить всю сумму – 54 тыс. долларов через 6 месяцев, то есть в сентябре 2008 г.
“В дальнейшем когда я обратилась к правоохранителям, Марсель Матевосян из Генпрокуратуры сказал мне, что на самом деле имело место ростовщичество: указанные 16 тыся долларов – это проценты с основной суммы в 38 тысяч. Однако по части ростовщичества ничего не было сделано”,- забегая вперед, сообщила Анаит Маркарян.
“Ничего подобного, деньги я дал не под проценты. О каких процентах идет речь. Об этом я впервые услышал от вас,- сказал в беседе с “Hetq”-ом Юрик Давтян. – У Гургена был пункт обмена валюты, и свои деньги я менял у него. Однажды он сказал мне, что есть хорошее дело, и ему на несколько дней нужны деньги, и что он может заложить квартиру. Я отдал ему нужную сумму просто так, потому что у меня были свободные деньги”.
Узнав о том, что дом заложен, Анаит Маркарян договорилась с кредитором о встрече, чтобы решить, что делать. “Когда мы пришли, то увидели, что Гурген Тадевосян и Юрик Давтян тепло беседуют, смеются”,- рассказала Анаит Маркарян, выразив убежденность, что вся эта история была заранее спланирована ими с участием агента по недвижимости Саши Гезаляна.
“Я обратилась в суд общей юрисдикции административных районов Аван и Нор Норк, встретилась с председателем суда Самвелом Узуняном. Он выслушал, посмотрел документы и, вызвав судью Мартина Карапетяна, сказал: “Дело будете вести Вы. Эту женщину классическим образом обманули. Совершен групповой обман”. Юрик Давтян отклонил предложение судьи пойти на компромисс и представил ходатайство о привлечении его в качестве третьей стороны. Пошла уже другая игра, и мне пришлось обратиться в полицию. Судебный процесс был приостановлен до завершения следствия”,- вспоминает Анаит.
Пока правоохранители занимались этим делом, она случайно узнала, что тот же судья Самвел Узунян рассмотрел иск Юрика Давтяна и удовлетворил его, приняв решение взыскать с Гургена Тадевосяна сумму, эквивалентную 54 тыс. долларов, распространив конфискацию и на квартиру в аванском квартале ”Чаренц”. “Но тогда следствие еще продолжалось, и Самвел Узунян знал об этом. Я решила встретиться с ним, но на этот раз он не захотел выслушать меня даже по телефону. Мне также отказались выдать копию решения, сославшись на то, что я не являюсь стороной судебного процесса”,- сказала Анаит Маркарян.
В апреле 2009 г. было отказано в возбуждении уголовного дела по материалам, подготовленным в отделении полиции административного района Нор Норк.
“Потом меня принял заместитель генпрокурора Мнацакан Саркисян. Он вызвал прокурора, осуществляющего надзор за этим делом, и сказал ему: найдите возможности для возбуждения уголовного дела. А мне заявил: “Вас явно обманули. Квартира обязательно будет Ваша, не беспокойтесь”,- сказала Анаит Маркарян. Она также отметила, что в Генпрокуратуре ей посоветовали обратиться к хорошему адвокату и посоветовали воспользоваться услугами адвоката Сергея Ованнисяна.
“Я заплатила ему, но в течение двух лет этот человек ничего не сделал, не обжаловал ни одно решение, а меня обманывал, утверждая, что делается все возможное и что все будет хорошо”,- рассказала Анаит (“Hetq”-у не удалось поговорить с Сергеем Ованнисяном, а на официальном сайте Адвокатской палаты его данные отсутствовали).
Решением генпрокурора решение об отказе в возбуждении уголовного дела было отменено, и в сентябре 2009 г. возбудили уголовное дело по обвинению в причинении имущественного ущерба в особо крупном размере путем обмана или злоупотребления доверием.
“Вначале мне опять говорили: это групповое мошенничество, в ближайшее время все уладится, виновные понесут наказание, деньги Вам вернут или запишут квартиру на Ваше имя. Но и на этот раз дело возбудили по более мягкой статье. Гурген ни минуты не сидел в тюрьме, а мне заявили: что делать, у этого парня (Гургена) ничего нет”,- рассказала Анаит.
Гурген Тадевосян признал себя виновным, раскаялся в содеянном и попросил применить в отношении себя амнистию. Старший следователь Гарик Манукян так и поступил.
В решении о прекращении производства уголовного дела следователь отметил, что Гурген Тадевосян заранее предупредил о том, что квартира заложена. Между тем агент по недвижимости Саша Гезалян в беседе с “Hetq”-ом сказал, что Тадевосян ничего об этом не говорил и деньги с Анаит Маркарян получил “путем убеждения и обмана”.
“Когда истек срок нотариального договора о предоплате, я вместе с Анаит Маркарян пошел в кадастр. Только тогда мы узнали, что квартира заложена”,- сказал С.Гезалян, подчеркнув, что сообщил об этом и в полиции.
Тогда почему следователь Манукян, вопреки утверждениям Гезаляна и Маркарян, отметил, что покупатель заранее знал о том, что квартира передана в залог? Анаит Маркарян обуславливает все “деньгами Юрика Давтяна”: “После появления этого человека все менялось, к Гургену проявлялось более мягкое отношение. Потому я и говорю, что этот сценарий был составлен заранее”.
“Как я могу защищать Гургена. Наоборот, он даже не показывался мне на глаза”,- уверяет Ю.Давтян. Агент по недвижимости Гезалян тоже отрицает свою причастность к обману или мошенничеству, подчеркивая, что в действительности именно по его настоянию договор о предоплате получил нотариальное утверждение.
После возобновления судебного процесса Мартин Карапетян отклонил иск Анаит Маркарян о признании действительной заключенной сделки по недвижимости. А Гурген Тадевосян признан банкротом. Управляющий по делу о банкротстве уже обратился в суд с требованием освободить квартиру, являющуюся предметом залога, от “незаконного владения Анаит Маркарян”. С такой просьбой к управляющему обратился Юрик Давтян.
P.S. Нам не удалось побеседовать с Гургеном Тадевосяном. В этом вопросе нам не смог помочь даже его дядя Гагик Тадевосян. “Я поругался с ним и несколько месяцев не видел. Никаких контактов с ним у меня нет”,- сказал он.