Վթարավտանգ ճանապարհ՝ մառախլապատ Շուշիի մոտակայքում
Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին գիշերվա մառախուղի ժամանակ Շուշիի մոտակայքում վթարավտանգ է դառնում: Եթե Գորիսի մոտակայքում մառախուղի ժամանակ վառորդները շատ դեպքերում կողմնորոշվում են լուսանդրադարձիչներ ունեցող սյուներով ու ճանապարհային գծանշաններով, ապա Շուշիի ճանապարհին գծանշաններ դեռ չկան:
Սյուներ էլ հազվադեպ են հանդիպում, հակառակ որ Շուշի՝ նշված ճանապարհահատվածի մոտ 7 կիլոմետրը 2 ամիս առաջ են ասֆալտապատել:
Oգոստոսի 21-ին՝ ժամը 02.00-ի սահմաններում, այս ճանապարհահատվածում տեսանելիությունն այնքան վատ էր, որ որոշ ավտոմեքենաներ կանգնում էին ու սպասում մառախուղի ցրվելուն:
«Թող բարի լինեն ու կարգին սպասարկեն ճանապարհը, չէ՞ որ մենք հարկեր ենք մուծում: Եթե Գորիսում կարելի է մեքենա վարել 20 կմ ժամում, ապա այդ ճանապարհով նման օրերին՝ ընդամենը 5 կիլոմետր ժամում»,- բողոքում է տաքսիստ Կամո Պողոսյանը, ով հաճախ է անցնում այդ ճանապարհով:
Իսկ ուղևորուհի Սոֆյա Աղաջանյանն այն կարծիքին է, որ միչև որևէ դժբախտ պատահար չլինի, ճանապարհը պատշաճ չեն սպասարկի: «Լինում են դեպքեր, երբ անհրաժեշտ է լինում գիշերը ուղևորվել: Զուտ հայկական բնավորություն է. մինչև որևէ բան չպատահի, բան չեն անելու»,- ասում է Սոֆյա Աղաջանյանը:
Արցախի քաղաքաշինության նախարարության ճանապարհաշինության բաժնի պետ Գենադի Հակոբյանը վստահեցնում է, որ մինչև աշնան վերջ գծանշումները կարվեն, և լուսանդրադարձիչներով սյուներ կավելացվեն:
«Նոր հատվածում աշխատանքները դեռ ավարտված չեն, նույնիսկ ճամփեզրերը (կողնակները) դեռ պատրաստ չեն: Այդ ճանապարհները ընդհանրապես սպասարկում է «Վահե Կարապետյան» ճանշահագործում» ՓԲԸ-ն, որին վերապահված է սպասարկել Ստեփանակերտից մինչև մեր սահմանները: Իսկ ձեր նշված ճանապարհահատվածում աշխատանքներ էր իրականացնում կապալառու կազմակերպությունը' «Քարավան» ՍՊԸ-ն»»,- ասաց Գենադի Հակոբյանը:

When the evening fog falls on the highway connecting Goris and Stepanakert, visibility diminishes drastically and drivers rely on the road reflectors installed on the shoulders or the luminous lane markings.
But when drivers approach Shushi there are no such guideposts, even though 7 kilometers of roadway were blacktopped some two months ago.
On the night of August 21, visibility was so poor that drivers were forced to pull off and wait for the fog to lift.
Taxi driver Kamo Poghosyan complained, “They should do the right thing and service the road. After all we are paying taxes.”
His passenger, Sofya Aghajanyan noted that nothing would be done unless there was a bad accident. “Sometimes you have to travel after dark. It’s a unique Armenian trait to do nothing until something happens.”
Genady Hakopyan, who runs the Division of Road Construction at the Artsakh Ministry of Urban Construction, assured us that lane markings and reflective columns would be in place by the end of autumn.
‘The work hasn’t been completed in places. Even the road shoulders aren’t ready. The road from Stepanakert to the border with Armenia is normally serviced by Vahe Karapetyan Road Ltd. Work on the stretch of road you refer to is being done by the contractor Karavan Ltd.,” said Hakobyan.