Հրմշտոց Մայր Աթոռի մուտքի մոտ (լուսանկարներ)
Մայր Աթոռ-իշխանություն կոնֆլիկտն այսօր իր նոր զարգացումներն ունեցավ։ Իրավիճակը լարված էր Մայր Աթոռի բակում, երբ եկեղեցու ներսում երեկոյան ժամերգություն էր տեղի ունենում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդի մասնակցությամբ։
Եկեղեցու բակում հավաքվել էր Վեհափառին աջակցություն հայտնելու եկած ժողովուրդը, իսկ բակի մյուս թևում հավաքվել էին վերջինիս հեռանալը պահանջող քաղաքացիներ։ Նրանց բաժանում էր ոստիկանական պատնեշը։ Ժամերգությունը սկսեուց որոշ ժամանակ անց Վեհափառի հեռանալը վանկարկող քաղաքացիները փորձեցին ներխուժել եկեղեցու ներս, սկսվեց հրմշտոց։ Որոշ ժամանակ անց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն դուրս եկավ եկեղեցուց և ուղևորվեց դեպի Վեհարան։
Քիչ անց Մայր Աթոռի բակում հավաքված քաղաքացիները դուրս եկան եկեղեցու տարածքից։ Ավելի վաղ Մայր Աթոռից հեռացել էին եպիսկոպոսները, որոնց անունից հայտարարություն էր տարածվել՝ հավաքվել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում՝ Կաթողիկոսին հանգստի կոչելու պահանջով։
Հիշեցնենք, որ առավոտյան, լրագրողների հետ շփվելիս վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ եպիսկոպոսների գործողությունները չի ուղղորդում, բայց ողջունում է։

Давка перед входом в Первопрестольный Святой Эчмиадзин (фото)
Конфликт между властями и Первопрестольным Святым Эчмиадзином получил новое развитие. 18 декабря во время проходившего в кафедральном соборе вечернего богослужения с участием Католикоса Всех Армян Гарегина Второго перед входом в храм возникла напряженная ситуация.
На одной стороне находились сторонники Католикоса, на другой – граждане, требующие его ухода. Между ними был выставлен полицейский кордон.
Вскоре после начала богослужения противники Гарегина Второго попытались ворваться в собор. Началась давка. Через некоторое время Католикос вышел из храма и направился в свою резиденцию.
Следом за ним территорию Первопрестольного Святого Эчмиадзина покинули находившиеся там граждане. До этого ушли епископы, выступившие с призывом к Гарегину Второму добровольно отречься от престола.
Накануне премьер-министр Никол Пашинян на встрече с журналистами заявил, что не направляет действия епископов, но приветствует их.