6100 տոննա ադրբեջանական բենզին և 1500 տոննա դիզել ճանապարհվել է Հայաստան
2026 թվականի հունվարի 8-ի դրությամբ դեպի Հայաստան ճանապարհին է 7600 տոննա ադրբեջանական նավթամթերք, որից 6100 տոննան բենզին է, 1500 տոննան՝ դիզել։ Այս մասին ֆեյսբուքյան գրառմամբ տեղեկացրել է Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Սա Հայաստան ներմուծվող ադրբեջանական վառելիքի երկրորդ խմբաքանակն է։ Առաջինը ներմուծվել է 2025 թվականի դեկտեմբերին։ Պետական եկամուտների կոմիտեից «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան հայտնել են, որ դեկտեմբերին Ադրբեջանից Հայաստան է ներմուծվել 1215 տոննա բենզին, որի ընդհանուր արժեքը կազմել է 873 հազար դոլար։
«Ինչպես նշել էի նախորդիվ, ակնկալվում է մինչև 80 դրամ բենզինի և դիզելի գնանկում 1 լիտրի համար՝ նախորդ ամսվա գների համեմատ։ Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ այս զարգացումներով պայմանավորված, նավթամթերք վաճառող մյուս ընկերությունները ևս աշխատում են գների իջեցման ուղղությամբ»,- նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Հայաստան ադրբեջանական բենզին է ներմուծել երկու ընկերություն՝ «Մեգա Թրեյդ» ՍՊԸ-ն է, որը շահագործում է Ran Oil (Ռան Օիլ) բենզալցակայանների ցանցը, երկրորդը՝ «Շիշա ուորլդ» ՍՊԸ-ն: Ran Oil-ը պատկանում է ԱԺ ՔՊ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքին, իսկ «Շիշա ուորլդ» ՍՊԸ-ն փոխկապակցված է գործարար Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքին։ Արդյոք նույն ընկերություններն են ներմուծում երկրորդ խմբաքանակը, դեռևս հայտնի չէ։
Ինչպես գրել ենք, վերջին տարիներին Հայաստանը տարեկան 200 հազար տոննայից ավելի բենզին է ներկրել։ Շուկայի ծավալների և խոշոր խաղացողների մասին ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ «Մաքս օիլ» (ապրանքանիշը՝ Max Oil), «Սի փի էս էներջի գրուպ» (CPS), «Ֆլեշ»(Flash), «Մեգա թրեյդ» ՍՊԸ-ները վերջին տարիներին առաջատարների դիրքերում են։
Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղու միջոցով Հայաստան է ներմուծվել նաև հացահատիկ։ Գևորգ Պապոյանի հաղորդած տվյալներով՝ 2026 թվականի հունվարի 8-ի դրությամբ Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղու միջոցով Հայաստան է մտել 8485 տոննա ռուսական հացահատիկ և 4103 տոննա ճանապարհին է։

Second Shipment of Azerbaijani Gasoline On the Way to Armenia
Trains carrying 6,100 tons of Azerbaijani gasoline and 1,500 tons of diesel are on their way to Armenia via the Azerbaijan-Georgia-Armenia railway according to Economy Minister Gevorg Papoyan.
This is the second batch of Azerbaijani fuel imported to Armenia. The first was delivered to Armenia in December 2025. In response to a Hetq inquiry, the State Revenue Committee reported that 1,215 tons of gasoline were imported to Armenia from Azerbaijan in December, with a total value of $873,000.
“As I mentioned earlier, a decrease in the price of gasoline and diesel by up to 80 drams per liter is expected compared to the prices of the previous month. I am happy to inform you that due to these developments, other companies selling oil products are also working to reduce prices,” Papoyan wrote in a FB post.
Last month, Hetq wrote that Mega Trade LLC (Ran Oil gas stations) and Shisha World LLC have imported Azerbaijani gasoline into Armenia according to Armenia’s State Revenue Committee's (SRC) in response to a Hetq inquiry.
Ran Oil (Mega Trade is owned by the family of Khachatur Sukiasyan, a member of Armenia’s ruling Civil Contract party. Shisha World LLC, established in December 2022, is fully owned by Samvel Mkrtchyan according to Armenia's State Register of Legal Entities.
It is not yet known whether the same companies are importing the second batch.
Armenia has imported more than 200 thousand tons of gasoline annually. A study of market volumes and major players shows that Max Oil (brand name: Max Oil), CPS Energy Group (CPS), Flash, and Mega Trade LLCs have been the top importers in recent years.
Grain has also been imported to Armenia via Azerbaijan. According Papoyan, as of January 8, 2026, 8,485 tons of Russian grain have entered Armenia by train via Azerbaijan, and another 4,103 tons are on the way.