Ցրել անորոշությունը...նոր անորոշություններով
Մայիսի 31-ի հանրահավաքում ՀԱԿ-ը հստակություն չմտցրեց հասարակությանը հետաքրքրող հիմնական բոլոր հարցերում:
Դա հանրահավաք էր` կրկին ջրբաժանի խնդիրը հետաձգելու, ավելի ճիշտ` այն առհասարակ քաղաքական օրակարգից հանելու համար: Կարելի է ասել` իշխանության եւ Կոնգրեսի միջեւ սկսված երկխոսությունը որակական այլ, Տեր-Պետրոսյանի դիպուկ բնորոշմամբ եւ բացահայտմամբ` «երկուստեք խաղի» այնպիսի հարթություն է տեղափոխվում, որի ողջ իմաստը ոչ թե հաղթանակ տանելն է լինելու, այլ ընդամենը խաղը շարունակելը:
«Նկատի ունենալով Հայ ազգային կոնգրեսի առաջ քաշած երեք պահանջների կատարման հանգամանքը, մենք արդեն պատրաստ ենք իշխանության հետ ֆորմալ, այսինքն` պատվիրակությունների մակարդակով երկխոսության»,- հայտարարեց ՀԱԿ առաջնորդը` կրկնելով, թե իրենց համար օրակարգային ընդամենը մեկ հարց կա` արտահերթ նախագահական, ապա նաեւ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելը:
Որպես գործընթացի շարունակություն ՀԱԿ-ն ակնկալում է, որ իշխանությունն իր հերթին պատվիրակության կազմ որոշի, իր օրակարգը ներկայացնի, որպեսզի հետագայում դրանց շուրջ բանակցություններում կոնսենսուսային, միջանկյալ ինչ-որ լուծում գտնեն եւ շարժվեն դրա շուրջ ձեռք բերված փոխհամաձայնությունների հենքի վրա:
Այլ կերպ ասած` Տեր-Պետրոսյանը իշխանությանը կոնկրետ երկընտրանք է առաջարկում. կամ երկխոսությունը շարունակվում է ֆորմալ հարթությունում, այսինքն` անմիջականորեն, կամ գործընթացը չի շարունակվում, եւ կողմերը վերադառնում են ելման դիրքեր:
Տեր-Պետրոսյանի կատարած այս քայլն, իհարկե, հետաքրքրական է: Փաստացի նա պրոցեսների հետագա պատասխանատվությունը թողնում է իշխանության վրա` փորձելով նրան թելադրել շարունակել խաղալ խաղի իր կանոններով: Բայց քանի որ այդ երկխոսության ողջ իմաստը լինելու է արտահերթ ընտրությունների անցկացման հարցի քննարկումը, ստացվում է, որ անկախ նրանից` ինչ օրակարգ կներկայացնի իշխանությունը, նա համաձայնում է երկխոսությունը շարունակել հենց արտահերթ ընտրությունների տրամաբանությամբ:
Իշխանությունը շարունակում է պնդել, որ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու ոչ քաղաքական եւ ոչ էլ իրավական նախադրյալներ կան, ինչը թույլ է տալիս ենթադրել, որ Տեր-Պետրոսյանի առաջադրած հայեցակարգն իշխանության համար ընդունելի չէ: Բայց վերջինս նաեւ չի կարող հայտարարել, թե ճանապարհի կեսից ետ է դառնում:
Հետեւաբար, կամ ձգտելու է խաղալ ժամանակի վրա, կամ փոխել երկխոսության իմաստը` ներկայացնելով բացարձակապես այլ օրակարգ, որը որեւէ աղերս չի կարող ունենալ արտահերթ ընտրությունների հետ, այսինքն` որոնց շուրջ կոնսենսուսային, փոխզիջումային լուծում չի կարող գտնվել առհասարակ:
Այս իմաստով ՀԱԿ-ը երկու չափազանց լուրջ բացթողում կամ խոցելի տեղ ունի: Առաջինն այն 12 պահանջներն են, որոնք իշխանությանն առաջադրվեցին մարտին եւ հենց Տեր-Պետրոսյանի ջանքերով հետագայում մղվեցին երկրորդ պլան:
Եթե իշխանությունը, ուղղակի թե անուղղակի կերպով, հայտարարի, որ իբրեւ բանակցությունների հիմք ընդունում է այդ պահանջներում արտացոլված հիմնախնդիրների լուծումը, ապա ՀԱԿ-ը չի կարող որեւէ լուրջ առարկություն ներկայացնել, չի կարող մերժել դրանք օրակարգում ընդգրկելու առաջարկը եւ չի կարող հրաժարվել դրանց կատարման շուրջ քննարկումներից, որոնք ոչ միայն շատ ավելի խորքային են ու իրականացման տեսանկյունից ավելի դժվար, այլեւ, այդքանով հանդերձ, ավելի ժամանակատար:
Այսինքն, եթե որպես երկխոսության հիմք ընդունվեն այդ պահանջները, երկխոսության գործընթացը կարող է ոչ միայն ամիսներ, այլ անգամ տարիներ ձգվել: Թերեւս դա է պատճառը, որ մայիսի 31-ի իր ելույթում Տեր-Պետրոսյանն այդ պահանջների մասին խոսում էր ոչ իբրեւ պահանջերի, այլ ընդամենը` «երկխոսության ընթացքին զուգահեռ», իրենց մշտական ուշադրության կենտրոնում գտնվող հարցերի, այսինքն` ձգտում էր նսեմացնել դրանց նշանակությունը:
Երկրորդ` Տեր-Պետրոսյանը խուսափեց երկխոսությունը շարունակելու եւ տրամաբանական հանգուցալուծման հասցնելու հստակ ժամկետներ նշել, ինչը խիստ տարօրինակ է` հաշվի առնելով երկու իրողություն: Նախ` դա չի բխում ՀԱԿ-ի որդեգրած նախապայմանային մարտավարությունից, երկրորդ` չի համապատասխանում Տեր-Պետրոսյանի արտահայտած այն մտքին, թե երկար մտածելու կամ ոչ թե արտահերթ, այլ հերթական ընտրություններ անցկացնելու ժամանակ չկա, քանի որ «մինչեւ հերթական ընտրությունները Հայաստան երկրից կարող է բան մնացած չլինել»:
Եվ եթե նկատի ունենանք, թե ինչպիսի խտացված գույներով նա ներկայացրեց Հայաստանում ստեղծված սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը, եւ այն հանգամանքը, որ դրա հաղթահարման միակ ելքը համարեց արտահերթ ընտրությունները, ապա առնվազն սպասելի էր, որ նա պետք է շտապեր եւ երկխոսւթյունը հստակ ժամկետներում ավարտելու խնդիր դներ, ինչը, սակայն, չարեց:
Մայիսի 31-ի հանրահավաքով Կոնգրեսը իշխանությանը կրկին մանեւրելու, ժամանակ ձգձգելու հնարավորություն տվեց` առանց դրա դեմն առնելու որեւէ կոնկրետ մեխանիզմ նախանշելու: Միաժամանակ այս մեթոդաբանությունը նաեւ ՀԱԿ-ին է մանեւրելու հնարավորություն տալիս` թույլ տալով, արտահերթ ընտրությունների գաղափարն օգտագործելով, նախապատրաստվել հերթական ընտրություններին:
Այս մոտեցումը երկուստեք ձեռնտու տարբերակ է: Այն լիովին բավարար տարբերակ է նաեւ միջազգային հանրության համար, որը ՀԱԿ-ին սկսում է դիտարկել որպես ինքնառաջադրված «գործիք»` իշխանության նկատմամբ ճնշումների գործադրման առումով` հաշվի առնելով այն զարգացումները, որոնք արդեն իսկ տեսանելի են դառնում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
Տեր-Պետրոսյանն ինքը հաստատեց, որ այս պահին Հայ ազգային կոնգրեսը պատրաստ չէ կտրուկ գործողությունների, այսինքն` կրիտիկական զանգված ապահովելու:
«Իշխանափոխության իրականացման համար անհրաժեշտ քաղաքական ու քաղաքացիական ակտիվությունը Հայաստանում դեռեւս բավարար լիցք չի պարունակում կամ համապատասխան կոնդիցիայի չի հասել»,- հայտարարեց նա` հաստատելով ՀԱԿ համակարգող Լեւոն Զուրաբյանի` հանրահավաքում արտահայտած այն միտքը, թե իրենց հիմնական խնդիրը հետագա հանրահավաքների մարդաշատությունն ապահովելն է:
Սակայն արդյո՞ք նման մարտավարությամբ հնարավոր կլինի լուծել այս հարցը: «Հիմա, հիմա» կամ արտահերթ ընտրություններ պահանջող լայն զանգվածները, որոնք Կոնգրեսի հրավերով կանոնավոր գալիս են հանրահավաքներին եւ արագ գործողություններ ակնկալում, նման անորոշության, երկակի զգացողությունների, անվստահության խորացման պարագայում իրապես կարող են հիասթափվել, որքան էլ Տեր-Պետրոսյանը համոզվածությամբ պնդում է, թե այդպիսի դատողություններ անելը «ժողովրդին վհատեցնելու, հուսալքելու եւ Կոնգրեսի նկատմամբ անվստահություն սերմանելու» նպատակ են հետապնդում:

Рассеять неопределенность ... новой неопределенностью
На митинге 31 мая Армянский национальный конгресс не внес конкретику ни в один из интересующих общество основных вопросов Этот митинг опять был направлен на то, чтобы оттянуть решение вопроса о водоразделе, точнее, чтобы вообще снять его с повестки. Диалог, начавшийся между властью и конгрессом, можно сказать, переносится в такую плоскость качественно новой, по меткому выражению Тер-Петросяна, “обоюдной игры”, смысл которой будет состоять не в достижении победы, а всего лишь в продолжении игры.
“Учитывая выполнение выдвинутых Армянским национальным конгрессом трех требований, мы уже готовы к формальному, то есть на уровне делегаций, диалогу с властью”,- заявил лидер АНК, повторив, что у них на повестке всего один вопрос – проведение внеочередных президентских, а затем и парламентских выборов.
В качестве продолжения процесса АНК ожидает, что власть, в свою очередь, определит состав делегации и представит собственную повестку, чтобы в дальнейшем найти промежуточное консенсусное решение и идти вперед на основе достигнутых в рамках этого решения взаимных соглашений.
Иными словами, Тер-Петросян предлагает властям дилемму: или диалог продолжается в формальной плоскости, то есть непосредственно, или процесс не продолжается, и стороны возвращаются на исходные позиции.
Этот шаг Тер-Петросяна, конечно, интересен. Всю ответственность за дальнейшие процессы он фактически возлагает на власть, пытаясь заставить ее продолжать играть по своим правилам. Но поскольку весь смысл этого диалога состоит в обсуждении вопроса о проведении внеочередных выборов, то получается, что, независимо от того, какую повестку предложит власть, он согласен продолжать диалог именно в соответствии с логикой внеочередных выборов. Власть продолжает утверждать, что для проведения внеочередных выборов нет ни политических, ни правовых предпосылок, а это позволяет предположить, что предложенная Тер-Петросяном концепция неприемлема для власти.
Однако последняя не может заявить, что отступает с половины пути. Следовательно, власть будет стремиться либо играть на время, либо изменить смысл диалога, представив совершенно другую повестку, которая не будет иметь отношения к внеочередным выборам, а это означает, что консенсусное компромиссное решение по данному вопросу вообще не может быть найдено. В этом смысле у АНК есть два чрезвычайно серьезных упущения или уязвимых места.
Во-первых, это те 12 требований, которые были выдвинуты властям в марте и которые усилиями именно Тер-Петросяна в дальнейшем были отодвинуты на второй план. Если власть прямо или косвенно заявит, что в качестве основы для переговоров признает только решение проблем, отраженных в этих требованиях, то АНК не сможет представить какое-либо серьезное возражение, не сможет отклонить предложение о включении этих требований в повестку и не сможет отказаться от серьезного обсуждения их выполнения.
Помимо того, что эти требования носят более глубокий характер, их выполнение представляет сложность и требует значительного времени. То есть если в качестве основы для диалога будут приняты эти требования, то процесс диалога может затянуться не только на месяцы, но даже на годы.
Пожалуй, именно в этом причина того, что в своем выступлении 31 мая Тер-Петросян говорил об этих требованиях как о чем-то сопутствующем диалогу вокруг вопросов, находящихся в центре их постоянного внимания, то есть пытался принизить их значение. Во-вторых, Тер-Петросян не стал называть конкретные сроки продолжения диалога и доведения его до логического конца, что очень странно, учитывая две реалии.
Прежде всего, это не вытекает из используемой АНК тактики предварительных условий, кроме того, не соответствует высказанной Тер-Петросяном мысли о том, что времени на долгие раздумья или на проведение очередных выборов, нет, так как “до очередных выборов от Армении может ничего не остаться”. И если учесть, в каких мрачных красках Тер-Петросян представил сложившуюся в Армении социально-экономическую ситуацию, отметив, что единственным путем ее преодоления являются внеочередные выборы, то, по меньшей мере, следовало ожидать, что он будет спешить и поставит вопрос о завершении диалога в конкретные сроки. Однако это не было сделано.
Митингом 31 мая конгресс вновь предоставил властям возможность маневрировать и тянуть время, так и не обозначив какой-либо механизм для исключения таких действий. Вместе с тем эта методология дает возможность для манверирования и АНК, позволяя использовать идею внеочередных выборов для подготовки к очередным выборам.
Этот подход выгоден обеим сторонам, к тому же, является приемлемым для международного сообщества, которое начинает рассматритвать АНК как самовыдвинутый «инструмент» в плане оказания давления на власти, учитывая те процессы, которые проявляются в ходе урегулирования карабахского конфликта. Тер-Петросян сам подтвердил, что на данный момент Армянский национальный конгресс не готов к решительным действиям, то есть к обеспечению критической массы.
”Необходимая для осуществления смены власти политическая и гражданская активность в Армении пока не содержит достаточный заряд или не достигла достаточной кондиции”,- заявил Левон Тер-Петросян, подтвердив выраженную на митинге координатором АНК Левоном Зурабяном мысль о том, что их основная задача – обеспечение многолюдности последующих митингов. А можно ли решить этот вопрос путем использования такой тактики?
Выдвигающие лозунг ”Сейчас! Сейчас!” или требующие внеочередных выборов широкие массы, которые, по приглашению конгресса, регулярно приходят на митинги в ожидании скорейших действий, в условиях такой неопределенности, раздвоения чувств и углубления недоверия могут разочароваться, даже если Тер-Петросян убежденно заявляет, что подобные суждения преследуют цель ”вызвать у народа чувства отчаяния и безнадежности, посеять недоверие к конгрессу”