Ինչպես են հայերը հայտնվել ադրբեջանական քարոզչաֆիլմում
Ռուբեն Վարդանյանի մասին ադրբեջանական «Օլիգարխի նախագիծը» ֆիլմում օգտագործված հարցազրույցների մի մասը նկարահանվել է Հայաստանում՝ այլ ֆիլմի և այլ թեմայի համար։ Հարցազրույց տված անձինք և Հայաստանում նկարահանումների կազմակերպիչ Միքայել Դիշունցն ասում են՝ չեն տեղեկացվել, որ հարցազրույցները կարող են հայտնվել ադրբեջանական ֆիլմում։
AnewZ ադրբեջանական միջազգային հեռուստաալիքի յութուբյան ալիքում 2025 թվականի դեկտեմբերի 20-ին հրապարակվեց մեկ ու կես ժամանոց ֆիլմ՝ Բաքվում բանտարկված հայ գործարար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի մասին: Ռուբեն Վարդանյանը ձերբակալվել էր Հակարիի կամուրջն անցնելիս՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի բնակչության բռնի տեղահանման ժամանակ։ Նրան այնուհետև տեղափոխել էին Բաքու և առաջադրել մի շարք կեղծ մեղադրանքներ, ինչպես՝ «ահաբեկչության ֆինանսավորում», «օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումների կամ խմբերի ստեղծում և գործունեությանը մասնակցություն», «Ադրբեջանի պետական սահմանի ապօրինի հատում» և այլն։ Բաքու տարվելուց հետո Ռուբեն Վարդանյանը մի քանի անգամ հացադուլ է արել՝ հայ գերիների ազատ արձակման, Բաքվում արդար դատավարության պահանջներով։ Ռուբեն Վարդանյանին հնարավորություն չէր տրվել ծանոթանալ պաշտոնական մեղադրական եզրակացությանը, նա բազմիցս հայտարարել է, որ իր նկատմամբ ճնշումներ են գործադրվել, որ ենթարկվել է ֆիզիկական ու հոգեբանական խոշտանգումների։ Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբանական թիմին հնարավորություն չի տրվել մուտք գործել Ադրբեջան և իրականացնել նրա պաշտպանությունը։ Նրա գործով դատական գործընթացը դեռևս շարունակվում է։
Ֆիլմը հրապարակվել է ադրբեջաներեն, ռուսերեն ու անգլերեն: Ֆիլմում ներառված են հատվածներ նախկինում Արցախի ԱԽ քարտուղար, ռազմական ու քաղաքական գործիչ Սամվել Բաբայանի, Արցախի նախկին պետնախարար, Ռուբեն Վարդանյանի հիմնած «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության գլխավոր տնօրեն Գրիգորի Մարտիրոսյանի, նույն գործակալության ժողովի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի, քաղաքական գործիչ Տիգրան Խզմալյանի հետ իսպանական TPTM Media-ին տված հարցազրույցներից, որտեղ նրանք խոսում են կա՛մ Ռուբեն Վարդանյանի, կա՛մ այնպիսի կազմակերպությունների գործունեության մասին, որոնց հետ Ռուբեն Վարդանյանը առնչություն է ունեցել: Մինչդեռ նրանք համաձայնել էին հարցազրույց տալ բոլորովին այլ թեմայով ֆիլմի համար:
The Oligarch’s Design կամ «Օլիգարխի նախագիծը». ինչի՞ մասին է ֆիլմը
Ռուբեն Վարդանյանի մասին ադրբեջանական ֆիլմի առաջին հատվածը 2019 թվականին իրականացված «Տրոյկա լվացքատուն» հետաքննությունն է: AnewZ-ը, առանց որևէ աղբյուր նշելու, ֆիլմի մեծ մասը նկարել է հենց այս հետաքննության հիման վրա։
OC Media-ն, ուսումնասիրելով ֆիլմի արտադրության ներքին աշխատանքային որոշ նյութեր, պարզել է, որ արտադրության առանցքում եղել է թուրք մեդիաաշխատողների խումբ, որոնք սերտ մասնագիտական կապեր ունեն Ադրբեջանի հետ։ Նրանցից մեկը՝ Աթական Քերքուքլուն, նախկինում ներկայացրել է Ադրբեջանի կառավարության կողմից հավանության արժանացած մի շարք վավերագրական ֆիլմեր և շրջագայել է ադրբեջանական դեսպանատներով՝ դրանք ցուցադրելու համար, որոնց թվում եղել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը նվիրված ֆիլմ։ Մյուսը Օմեր Ֆարուք Թունջն է, որը Թուրքիայի ամենախոշոր պետական լրատվամիջոցներից մեկի՝ Anadolu Ajansı-ի ավագ պրոդյուսեր է։
Ֆիլմն անդրադառնում է Ռուբեն Վարդանյանի՝ Արցախում, հատկապես շրջափակման ընթացքում ունեցած գործունեությանը: Նա ներկայացվում է խիստ բացասական քողի տակ: Նրան մեղադրում են Արցախում շրջափակման ընթացքում ժողովրդի մեջ ներքին հակասություններ առաջացնելու, անջատողականություն սերմանելու և նույնիսկ Արցախում երեխաներին ռազմական գործողությունների դրդելու մեջ։ Ֆիլմի նկարագրության մեջ այն ներկայացված է որպես հետաքննական-վավերագրական, իսկ հեղինակների կամ արտադրողների մասին որեւէ հիշատակում չկա:
Ֆիլմում որպես փորձագետներ են ներկայացվում ադրբեջանական պետական քարոզչությամբ զբաղվող անձինք: Օրինակ՝ Ադրբեջանի նախկին արտգործնախարար (1998-1999թթ․), քաղաքական գործիչ Թոֆիկ Զուլֆուգարովը, որը եղել է Ադրբեջանի դեսպանը Էստոնիայում և Լատվիայում։
Ներառվել են նաև հատվածներ Ֆարհադ Մամեդովի, Օրխան Ամաշովի, Արզու Զեյնալաբդիեւայի, ինչպես նաև Ուկրաինայի մի քանի քաղաքական գործիչների հետ հարցազրույցներից։
Նշվածներից Ֆարհադ Մամեդովը 2025 թվականի հոկտեմբերին այցելել էր Հայաստան որպես քաղհասարակության ներկայացուցիչ ադրբեջանական պատվիրակության կազմում։ Նա եղել է Ադրբեջանի նախագահի վերահսկողության տակ գործող Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավարը, իսկ ներկայում Հարավային Կովկասի հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավարն է։
Ֆիլմում հարցազրույցներից մեկը AnewZ լրատվամիջոցի գլխավոր խմբագիր Օրխան Ամաշովի հետ է, որտեղ նրա խոսքը որպես փորձագիտական կարծիք է ներկայացվում: Նա AnewZ-ի գլխավոր խմբագիրն է 2024 թվականից: 2022 թվականի դեկտեմբերի 13-ին նա մասնակցում էր Լաչինի միջանցքում հավաքված այսպես կոչված «էկոակտիվիստների» հավաքին։ Այդ ժամանակ նա Azernews թերթի գլխավոր խմբագիրն էր։ Ամաշովն իր սոցցանցերում (Instagram, X) և հաղորդումներում ներկայանում է որպես միջազգային իրավաբան ու քաղաքական մեկնաբան, հաճախ է ելույթներ ունենում, հարցազրույցներ տալիս հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների թեմայով:
Բոլոր նշվածները Վարդանյանին մեղադրում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին խանգարելու մեջ՝ առաջ քաշելով այն միտքը, թե իբր այդ գործընթացը խաթարելու համար է նրան Արցախ ուղարկել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր  Պուտինը:
Հայաստանում նկարահանված հարցազրույցները
Հայաստանում հարցազրույցներն արվել են նույն շրջանում՝ 2025 թվականի սեպտեմբերին, բոլորովին այլ թեմայով ֆիլմի համար: Հարցազրույցներն անցկացրել է իսպանական TPTM Media Spain ֆիլմարտադրող կազմակերպության տնօրեն, պորտուգալացի լրագրող Կարմեն Դոլորես Ֆրանցիսկո Մարկեսը (Carmen Dolores Francisco Marques)։ Նա հարցազրույցների կազմակերպման և նկարահանման համար դիմել է Հայաստանում ֆրիլանս ֆիլմարտադրող Միքայել Դիշունցին:
Վերջինիս խոսքով, իր հետ կապ են հաստատել Բուլղարիայից (Դիշունցը հրաժարվել է բացահայտել անունները կամ կազմակերպությունը) և առաջարկել են համագործակցել իսպանական TPTM Media-ի լրագրող Կարմեն Մարկեսի հետ՝ հարցազրույցներ կազմակերպելու և նկարահանելու համար։ Առաջարկին Միքայել Դիշունցը համաձայնել է։ Մարկեսը ներկայացրել է Հայաստանի մասին ծրագրված ֆիլմի նկարագրությունը և մարդկանց ցանկ, ում հետ ցանկանում էր հանդիպել հարցազրույցի նպատակով։
Դիշունցի խոսքով՝ ինքը հաճախ է կազմակերպում նկարահանումներ, և դա իր համար եղել է հերթական պատվերներից մեկը, իսկ կազմակերպությունը (TPTM Media Spain SL) լուրջ տպավորություն է թողել, ուստի կասկածելի չի եղել իր համար։
«Իմ աշխատանքը կայացել է ներկայացված ցանկի մարդկանց հետ կապ հաստատել, պայմանավորվել հարցազրույցի համար ու տեսանկարահանել հարցազրույցները։ Մենք լրիվ ուրիշ թեմայով հարցազրույցներ ենք կազմակերպել ու այստեղ պարզապես ապահովել ենք օպերատորի, լուսավորողի ու թարգմանչի աշխատանքը»,- պատմում է Դիշունցը։
Իրեն ուղարկված ցանկում մոտ տասը հոգու անուն է եղել, որից Դիշունցը կարողացել է խոսել ու պայմանավորվել միայն չորսի հետ։ Ինչպես Միքայել Դիշունցը, այնպես էլ Կարմեն Մարկեսը հրաժարվել են մեզ ասել,  թե ի սկզբանե ում հետ պետք է կազմակերպվեին հարցազրույցները։ Հայաստանում նկարահանումները տևել են 5 օր։ Ֆիլմի հրապարակումից հետո, որտեղ ընդգրկված էին նաև Հայաստանում արված հարցազրույցները, Դիշունցը կապվել է Կարմեն Մարկեսի հետ՝ պարզաբանման համար։
«Անցկացված հարցազրույցները Ռուբեն Վարդանյանի մասին չեն եղել, միայն ընթացքում լրագրողը (Կ. Մարկեսը - հեղ.) նաև Ռուբեն Վարդանյանին վերաբերող հարցեր է տվել։ Հրապարակված ֆիլմը որևէ կերպ չի առնչվում ի սկզբանե նկարագրված ֆիլմի հետ»,- ասում է Դիշունցը։
Կարմեն Մարկեսը Դիշունցին ասել է, թե իբր TPTM Media-ն ֆինանսական խնդիրների պատճառով թողել է ֆիլմի նախագիծը ու ստիպված է եղել վաճառել տեսանյութերը։
Ո՞վ է Կարմեն Մարկեսը
«Հետքը» խոսել է հարցազրույցներն անցկացրած լրագրողի՝ Կարմեն Մարկեսի հետ, որի խոսքով՝ TPTM Media-ն կիսատ է թողել ֆիլմի նախագիծը 2025 թվականի հոկտեմբերի 22-ին։
OC Media-ի տրամադրության տակ հայտնված ներքին փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ Կարմեն Մարկեսը եղել է արտադրության առանցքային դերակատարներից մեկը։ OC Media-ն նաև պարզել է, որ Մարկեսը աշխատել է թուրքական պետական TRT World լրատվամիջոցում՝ որպես պրոդյուսեր։
Կարմեն Մարկեսն անցած տարվա փետրվարին կապ էր հաստատել «Հետքի» լրագրողներից մեկի հետ, ներկայացել էր որպես TPTM Media-ի բովանդակության մենեջեր ու առաջարկել համագործակցել այլ թեմայով վավերագրական ֆիլմի արտադրության շրջանակներում։ Մարկեսի հետ նամակագրության արդյունքում «Հետքի» լրագրողը, կասկածելի համարելով նրա գործունեությունը, հրաժարվել է համագործակցել։ Նույն թեմայով, որի առաջարկով դիմել էր Մարկեսը, ֆիլմ է հրապարակվել AnewZ լրատվամիջոցում հունվարի 16-ին՝ Ռուբեն Վարդանյանի մասին ֆիլմից շուրջ մեկ ամիս անց։ Այս փաստերը թույլ են տալիս ենթադրել, որ Կարմեն Մարկեսը նկարահանումները կատարել է հենց AnewZ-ի համար:
Ռուբեն Վարդանյանի մասին ֆիլմի հրապարակումից հետո «Հետքը» կապ էր հաստատել Մարկեսի հետ՝ մեկնաբանություն ստանալու նպատակով։ Նա հրաժարվել է պարզաբանել, թե ինչու է TPTM Media-ն հայտարարել, որ «թողել է նախագիծը», և ինչպես են Հայաստանում արված հարցազրույցները հայտնվել ադրբեջանական ֆիլմում՝ պատճառաբանելով, թե դա իր ընկերությանը վերաբերող գաղտնի տեղեկություն է։
Հարցին, թե ինչպես է ընտրել մարդկանց, որոնց հետ կազմակերպել են հարցազրույցները, Մարկեսը պատասխանել է, որ դա նույնպես գաղտնի տեղեկություն է, ու ինքը չի պատրաստվում բացահայտել իր աղբյուրները։
«Ես խնդրել եմ ինձ տալ անուններ, ում հետ որ պետք է անեի հարցազրույցները, ես չգիտեմ Հայաստանը, և ես արել եմ հարցազրույցները նրանց հետ, ում հետ որ ինձ ասել են անել»,- նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ նախագիծը թողնելուց հետո ինքը տեղյակ չի եղել տեսանյութերի ճակատագրից, բայց իր կարծիքով՝ «մատերիալը շուկա է գնացել, և տրվել է ինչ-որ մեկին կամ դիստրիբյուտորի, որտեղից էլ ադրբեջանցիները գնել են այն»։
Հարցին, թե ինչպես էր հնարավոր այդ տեսանյութերի վաճառքը, եթե Հայաստանում հարցազրույց տված անձինք համաձայնել են խոսել կոնկրետ ֆիլմի համար, Մարկեսը պատասխանել է․
«Երբ ես արել եմ հարցազրույցները, նրանք ստորագրել են փաստաթուղթ, որտեղ համաձայնել են, որ հարցազրույցները կարող են օգտագործվել տարբեր տեղերում, դիստրիբյուտորի կարող են փոխանցվել։ Օրինական տեսանկյունից, նրանք (հարցազրույց տված անձինք) ոչինչ չեն կարող անել»,- ասել է Մարկեսը մեզ հետ զրույցում։
Սակայն, երբ խնդրեցինք ցույց տալ այդ փաստաթուղթը, Մարկեսն ասաց, որ դա նույնպես գաղտնի տեղեկություն է ու հրապարակման ենթակա չէ:
Միքայել Դիշունցի խոսքով՝ հարցազրույց տված անձինք տեսանկարահանումները ֆիլմում օգտագործելու գրավոր համաձայնություն են տվել, ինչը չի կարող դրանց վաճառքի մասին կետ պարունակել։ Հայաստանում հարցազրույց տված անձինք նույնպես նշում են, որ իրենք որևէ համաձայնություն չեն տվել իրենց հարցազրույցներն այլ, այդ թվում՝ ադրբեջանական ֆիլմում օգտագործելու կամ դրանք որևէ մեկին վաճառելու համար, համաձայնությունը եղել է կոնկրետ ֆիլմի համար։
TPTM Media-ին պաշտոնական հարցում ուղարկելուց և պատասխան չստանալուց հետո  փորձել ենք կապ հաստատել TPTM Media-ի կայքում (https://www.tptm-media.com/, կայքը հիմա չի գործում) որպես այս ընկերության աշխատող ներկայացվաած Հելենա Ավիլեսի (Helena Aviles) հետ՝ պաշտոնական պարզաբանում ստանալու նպատակով։ Մեր այս հարցումներից հետո Կարմեն Մարկեսը մեզ նամակ է գրել՝ պաշտոնապես ներկայանալով որպես TPTM Media-ի ղեկավար ու հորդորելով չանհանգստացնել ընկերության աշխատողներին ու ֆիլմի շրջանակներում իրենց հետ համագործակցած որևէ մեկի։
TPTM Media Spain SL սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը հիմնվել է 2020 թվականի փետրվարին: Բաց աղբյուրների համաձայն՝ Կարմեն Դոլորես Ֆրանցիսկո Մարկեսը այս ընկերության տնօրենն է ստեղծման պահից: Այս փաստը Կարմեն Մարկեսը թաքցրել է մեր առաջին խոսակցության ընթացքում՝ ներկայանալով որպես TPTM Media-ի լրագրող ու ընկերության Լոնդոնի մասնաճյուղի ղեկավար:
Կարմեն Մարկեսը մեզ միաժամանակ գրել է, որ ինքը երբևէ չի պնդել, թե ֆիլմի նախագիծն ընկերությունը թողել է ֆինանսական խնդիրների պատճառով՝ այսպիսով հակասելով ինքն իրեն։
Մարկեսը հավելել է, որ ֆիլմի հետ կապված բոլոր հարցերը պետք է ուղղել ոչ թե իրեն, այլ ֆիլմը հրապարակած ադրբեջանական լրատվամիջոցին, և որ ինքը կամ TPTM Media-ն որևէ պատասխանատվություն չունեն կատարվածի համար:
Ի՞նչ են խոսել Հայաստանում, և ի՞նչ է օգտագործվել
Հայաստանում հարցազրույցներն անցկացվել են Սամվել Բաբայանի, Գրիգորի Մարտիրոսյանի, Ռուբեն Հայրապետյանի և Տիգրան Խզմալյանի հետ։ Սամվել Բաբայանի հետ հարցազրույցը կազմակերպվել է՝ նշելով, որ ֆիլմը վերաբերելու է Հայաստանի եվրաինտեգրմանը, 2023 թվականի արցախյան պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին ու Հայաստանի զարգացման հեռանկարներին։ Իսկ, օրինակ, Գրիգորի Մարտիրոսյանի հետ հարցազրույցի կազմակերպման ժամանակ այս թեմաների մասին որևէ խոսք չի եղել։ Նրան ասել էին, թե հարցազրույցը Ռուբեն Վարդանյանի հիմնած «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության մասին է լինելու, որի գլխավոր տնօրենը Մարտիրոսյանն է։
Վերջինիս խոսքով՝ հարցազրույցը եղել է Արցախում և Հայաստանում «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության իրականացրած ծրագրերի, մարդկանց կյանքի վրա կազմակերպության ազդեցության և այդ ամենում Ռուբեն Վարդանյանի դերակատարության մասին։
Ժամից ավելի տևած հարցազրույցներից ֆիլմում ընդգրկվել են մի քանի րոպեանոց հատվածներ։ Մասնավորապես, Սամվել Բաբայանից այն հատվածն է, որտեղ նա խոսում է Ռուբեն Վարդանյանի՝ Արցախում պետական պաշտոն զբաղեցնելու մասին։
Տիգրան Խզմալյանի հետ հարցազրույցից նույնպես Ռուբեն Վարդանյանին վերաբերող հատվածներն են ներառվել։ Իր խոսքում Խզմալյանն ասում է, որ իր կարծիքով՝ «Ռուբեն Վարդանյանը ռուսական ագենտ էր ու հատուկ առաքելությամբ էր ուղարկվել Արցախ»։
«Հետքի» հետ զրույցում Տիգրան Խզմալյանը նշել է, որ իր ասածի համար չի զղջում, միայն ափսոսում է, որ դա օգտագործվել է ադրբեջանական ֆիլմում։
«Սովորական հարցեր էին, կասկածելի բան չէի տեսնում, միայն ինչ-որ պահի կենտրոնացան Ռուբեն Վարդանյանի վրա, ինչը նորմալ էր ինձ համար, քանի որ Փաշինյանի մասին էլ կային հարցեր»,- ասել է Խզմալյանը։
Գրիգորի Մարտիրոսյանի հետ հարցազրույցից «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության մասին հատվածներն են ներառվել, որտեղ Մարտիրոսյանը պատմում է Արցախում դրա գործունեության, «Դավիթ Բեկ» նախաձեռնության (երիտասարդական ճամբար, որտեղ անցկացվում էին ֆիզիկական պատրաստվածության, ազգագրական երգերի ու պարերի դասեր) ու Ռուբեն Վարդանյանի՝ շրջափակման ընթացքում իրականացրած գործունեության մասին։
Հայաստանի մասին «չստացված» ֆիլմը
Կարմեն Մարկեսը Միքայել Դիշունցին իր ուղարկած փաստաթղթում, որը հրապարակվել է Սամվել Բաբայանի պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջում, ներկայացրել է Հայաստանի մասին ֆիլմի նկարագրությունը։ Ֆիլմի վերնագիրը պետք է լիներ՝ «Կամուրջներ եզրին. Հայաստանը մայրցամաքների միջև» (Bridges at the Edge: Armenia Between Continents): Ըստ այս փաստաթղթի՝ վավերագրական ֆիլմում Հայաստանը ներկայացվելու էր որպես «խորը մշակութային արմատներ ունեցող երկիր, որը փորձում է գտնել իր տեղը փոփոխվող աշխարհում»։
Փաստաթղթի համաձայն՝ ֆիլմի մեջ պետք է ընդգրկվեին Հայաստանի և ԵՄ-ի մտերմացող հարաբերությունները,  երիտասարդների, քաղհասարակության դերը ժողովրդավարական և կառավարման բարեփոխումների առաջմղման գործում: Հաջորդ մասում պետք է խոսվեր, թե ինչպես են 2023 թվականի արցախյան դեպքերն ազդել ազգային առաջնահերթությունների և քաղաքական խոսույթների վրա։ Ասվում է, որ ֆիլմի նպատակն է ներկայացնել հայերին աշխարհին այնպիսին, ինչպիսին հայերն են իրենք իրենց տեսնում:
Փաստաթղթում ասվում է, որ ֆիլմը արտադրության փուլում է և կներկայակցվի MIPCOM հարթակին՝ միջազգային դիստրիբյուցիայի համար: Միաժամանակ ասվում է, որ իրենք «բանակցությունների մեջ են Fremantle և Netflix կազմակերպությունների հետ, որոնք թեմայի նկատմամբ որոշակի հետաքրքրություն են հայտնել»: Ֆիլմի ռեժիսորն, ըստ փաստաթղթի, Ջեյք Սվանտկոն (Jake Swantko) է: Վերջինս 2020 թվականին արտադրված «Այլախոհը» (The Dissident) վավերագրական ֆիլմի պրոդյուսերն է:
«Հետքը» փորձել է կապ հաստատել Ջեյք Սվանտկոյի հետ՝ պարզելու, թե արդյոք ինքը որևէ կապ ունի Հայաստանի մասին նշված ֆիլմի նախագծի հետ: Մինչ այս պահը նա չի արձագանքել սոցցանցային էջերով իրեն ուղղված մեր նամակներին:
Հավատարմագրվելը պարտադիր է
«Հետքը» հարցում է ուղարկել ՀՀ արտգործնախարարություն՝ տեղեկանալու, թե արդյոք TPTM Media Spain ընկերությունից որևէ մեկը, Կարմեն Մարկեսը կամ հենց ընկերությունը դիմել են ԱԳՆ-ին՝ Հայաստանում հավատարմագրում ստանալու, հարցազրույցներ անելու կամ ֆիլմարտադրության նպատակով: Արտգործնախարարությունը հայտնել է, որ նման դիմում չի ստացել:
«Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքով, ինչպես նաև ՀՀ ԱԳ նախարարի հրամանով՝ ՀՀ այցելող, օտարերկրյա պետության օրենսդրության հիման վրա գործող լրագրողի  գործունեությունը Հայաստանում պետք է բացառապես իրականացվի ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության համապատասխան հավատարմագրման առկայության դեպքում։
Մենք հարցրել ենք Կարմեն Մարկեսին, թե ինչու ինքը կամ ընկերությունը չի դիմել հավատարմագրման համար: Նա այս հարցին չի արձագանքել: Միայն պահանջել է այլևս չփորձել կապ հաստատել իր հետ:
«Հետքը» պաշտոնական մեկնաբանություն է խնդրել նաև ադրբեջանական լրատվամիջոցից, թե ինչպես են այլ ֆիլմի համար նախատեսված հարցազրույցները հայտնվել Ռուբեն Վարդանյանի մասին ֆիլմում: Սակայն լրատվամիջոցը չի արձագանքել նամակին:
Փաստաբան, միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանի խոսքով՝ առաջին հերթին խախտվել է հարցազրույց տված անձանց հեղինակային իրավունքը։
«Օրենքի տեսանկյունից հարցազրույցի հեղինակային իրավունքը կիսվում է։ Այս դեպքում նախ հեղինակային իրավունքն է խախտվել։ Մյուս կողմից՝ պետք է հասկանալ, թե հեղինակային իրավունքը պայմանագրում կամ համաձայնության մեջ ինչպես է կարգավորվել կամ սահմանվել։ Եթե դա չի արվել, ապա պետք է առաջնորդվել նշված օրենքով»,- ասում է Արա Ղազարյանը։
Արա Ղազարյանի խոսքով՝ հարցազրույց տված անձինք իրավունք ունեն պահանջել, որ ֆիլմը չօգտագործվի, եթե աղավաղվել է դրա բովանդակությունը, իսկ քանի որ դեպքը տեղի է ունեցել Հայաստանում, կարող են դատարան դիմել Հայաստանում։
Այս պատմությունը ցույց է տալիս, թե պարզ մոլորեցման եղանակով, այլ ֆիլմ նկարելու պատրվակով արված տեսանյութերը՝ լինեն հարցազրույցի, թե այլ կադրեր, ինչպես կարող են օգտագործվել ադրբեջանական պետական քարոզչության նպատակով՝ առանց հարցազրույց տված անձանց համաձայնության և առանց հրապարակային պատասխանատվության: Ադրբեջանը պետական ու հակահայկական քարոզչության համար մեծ գումարներ է ծախսում՝ հաճախ օգտագործելով այլ երկրների լրագրողների ու կազմակերպությունների։
Մինչ բոլոր ներգրավված կողմերը շարունակում են լռել, հարցը մնում է առկախված․ ո՞վ և ի՞նչ պատասխանատվություն է կրում Հայաստանում նկարահանված, սակայն այլ նպատակներով կիրառված նյութերի համար։
Գլխավոր նկարը՝ Նարեկ Ալեքսանյանի, Հետք
Շատ ուրախ կլինեի որ Ռուբեն Վարդանյանին ռուսական ագենտ ասողները գոնե իրա արածի 1 տոկոսի չափ Հայաստանի ու Հայերի համար ինչ որ բան արած լինեին։

“The Oligarch’s Design”: How Armenians Wound Up In an Azerbaijani Propaganda Film
Some of the interviews used in the Azerbaijani film The Oligarch’s Design about Ruben Vardanyan were filmed in Armenia for another film and for a different topic. The interviewees and the organizer of the filming in Armenia, Michael Dishunts, say they were not informed that the interviews might appear in the Azerbaijani film.
On December 20, 2025, the YouTube channel of the Azerbaijani international TV channel AnewZ published a one-and-a-half-hour film about Ruben Vardanyan, an Armenian businessman and former state minister of Artsakh, who is imprisoned in Baku.
Ruben Vardanyan was arrested while crossing the Hakkari Bridge during the forced displacement of the population of Artsakh on September 27, 2023. He was then transferred to Baku and charged with several false charges, such as “financing terrorism,” “creating and participating in the activities of armed formations or groups not provided for by law,” “illegal crossing of the state border of Azerbaijan,” etc. After being taken to Baku, Vardanyan went on hunger strike several times, demanding the release of Armenian prisoners and a fair trial in Baku. Vardanyan was not given the opportunity to familiarize himself with the official indictment. He repeatedly stated that pressure was exerted on him, that he was subjected to physical and psychological torture. Vardanyan's international legal team was not given the opportunity to enter Azerbaijan and defend him. The legal process in his case continues.
The film was released in Azerbaijani, Russian, and English. The film includes excerpts from interviews with former Artsakh National Security Council Secretary, military and political figure Samvel Babayan (former Artsakh State Minister), Grigori Martirosyan (General Director of the We Are Our Mountains development agency founded by Ruben Vardanyan), Ruben Hayrapetyan (Assembly Chairman of the same agency), and Tigran Khzmalyan (political activist) given to Spanish TPTM Media, where they talk about Ruben Vardanyan and the activities of organizations that he was involved in. Meanwhile, the above people had agreed to give an interview for a film on a completely different topic.
The Oligarch’s Design: What is the film about?
The first part of the Azerbaijani film about Ruben Vardanyan is the 2019 investigation into the Russian money laundering system, the Troika Laundromat. AnewZ, without citing any sources, based most of the film on this investigation.
OC Media, having studied some of the internal working materials of the film’s production, found that a group of Turkish media workers with close professional ties to Azerbaijan were at the heart of the production. One of them, Atakan Kerkuklu, has previously presented several documentaries approved by the Azerbaijani government and toured Azerbaijani embassies to screen them, including a film on the Nagorno-Karabakh conflict. The other is Ömer Faruk Tunç, a senior producer at Anadolu Ajansı, one of Turkey’s largest state-owned media outlets
The film focuses on Ruben Vardanyan’s activities in Artsakh, especially during the 2022-2023 blockade. Presented in an extremely negative light, he is accused of causing internal conflicts among the people during the blockade in Artsakh, instigating separatism, and even inciting children to take part in military operations in Artsakh. The film’s description presents it as an investigative documentary, and there is no mention of the authors or producers.
The film presents as “experts” people involved in Azerbaijani state propaganda. For example, the former Azerbaijani foreign minister Tofik Zulfugarov (1998-1999) who served as Azerbaijani ambassador to Estonia and Latvia.
Excerpts from interviews with Farhad Mammadov, Orkhan Amashov, Arzu Zeynalabdieva, as well as several Ukrainian politicians are also included.
Among them, Farhad Mammadov visited Armenia in October 2025 as a representative of civil society in the Azerbaijani delegation. He was the head of the Center for Strategic Studies under the control of the President of Azerbaijan and is currently the head of the Center for South Caucasus Studies in Baku.
One of the interviews in the film is with Orkhan Amashov, editor-in-chief of the AnewZ media outlet, where his words are presented as “expert opinion.” He has been the editor-in-chief of AnewZ since 2024. On December 13, 2022, he participated in a gathering of so-called "eco-activists" in the Lachin Corridor. At that time, he was the editor-in-chief of the Azernews newspaper. Amashov presents himself as an international lawyer and political commentator on his social networks (Instagram, X) and programs, often makes speeches and gives interviews on the topic of Armenian-Azerbaijani relations.
All of them accuse Vardanyan of obstructing the peace process between Armenia and Azerbaijan, suggesting that Russian President Vladimir Putin sent him to Artsakh to disrupt the process.
Interviews filmed in Armenia
The interviews in Armenia were conducted in the same period, in September 2025, for a film on a completely different topic. The interviews were conducted by Portuguese journalist Carmen Dolores Francisco Marques, director of the Spanish film production company TPTM Media Spain. She turned to freelance filmmaker Michael Dishunts in Armenia to organize and film the interviews.
Dishunts says he was contacted by someone from Bulgaria (Dishunts refused to disclose the names or the organization) and offered to cooperate with Spanish TPTM Media journalist Carmen Marques to organize and film the interviews. Dishunts agreed to the offer. Marques presented a description of the planned film about Armenia and a list of people she wanted to meet for an interview.
Dishunts says he often organizes filming, and this was a normal request for him, and that the organization (TPTM Media Spain SL) made a serious impression, so he was not suspicious.
“My job was to contact the people on the list, arrange for an interview, and videotape the interviews. We organized interviews on a completely different topic, and here we simply provided the work of a camera operator, lighting engineer, and translator,” says Dishunts.
The list sent to him contained some ten names, of which Dishunts was able to talk and arrange interviews with four. Michael Dishunts and Carmen Marques refused to tell Hetq who the interviews were originally supposed to be organized with. The filming in Armenia lasted five days. After the film was broadcast, which also included interviews conducted in Armenia, Dishunts contacted Carmen Marques for clarification.
“The interviews conducted were not about Ruben Vardanyan, but during the interview the journalist (Marques - ed.) also asked questions about Ruben Vardanyan. The circulated film is in no way related to the film originally described,” says Dishunts.
Carmen Marques told Dishunts that TPTM Media allegedly abandoned the film project due to financial problems and was forced to sell the videos.
Who is Carmen Marques?
Hetq spoke to Carmen Marques, the journalist who conducted the interviews, and said TPTM Media abandoned the film project on October 22, 2025.
Internal documents obtained by OC Media show that Carmen Marques was one of the key players in the production. OC Media also found that Marques worked for the Turkish state-owned TRT World as a producer.
Carmen Marques contacted one of Hetq’s journalists in February of last year, posing as a content manager for TPTM Media and offering to collaborate on a documentary on a different topic. As a result of correspondence with Marques, the Hetq journalist, considering her activities suspicious, refused to cooperate. A film on the same topic, which Marques had proposed, was published by AnewZ on January 16, about a month after the film about Ruben Vardanyan. These facts allow us to assume that Carmen Marques filmed the footage specifically for AnewZ.
After the publication of the film about Ruben Vardanyan, Hetq contacted Marques for comment. She refused to explain why TPTM Media announced that it had “left the project” and how the interviews conducted in Armenia ended up in the Azerbaijani film, arguing that this was confidential information related to his company.
When asked how she selected the people for interviews, Marques replied that this was also confidential information and that she was not going to reveal her sources.
“I asked to be given the names of those with whom I was to conduct the interviews. I do not know Armenia, and I conducted the interviews with those I was told to do so,” she noted.
Marques says that after leaving the project, she was not aware of the fate of the videos, but “the material appeared on the market and was given to someone or a distributor, from where the Azerbaijanis bought it.”
Hetq asked Marques how the sale of those videos was possible if the people interviewed in Armenia agreed to speak for a specific film.
“When I did the interviews, they signed a document where they agreed that the interviews could be used in various places, they could be transferred to distributors. From a legal point of view, they can do nothing,” Marques replied.
However, when we asked to see that document, Marques said that it was also confidential information and was not subject to publication.
Dishunts says the interviewees gave written consent to use the footage in the film, which cannot contain a clause about their sale. The interviewees in Armenia also note that they did not give any consent to use their interviews in any other film, including an Azerbaijani film, or to sell them to anyone. Their consent was for a specific film.
After sending an official request to TPTM Media and receiving no response, Hetq tried to contact Helena Aviles, who is presented as an employee of this company on the TPTM Media website (https://www.tptm-media.com/, the website is currently inactive), to receive an official explanation. After our inquiries, Carmen Marqueս wrote us a letter, officially introducing herself as the head of TPTM Media and urging us not to pester the company's employees and anyone who collaborated with them in the framework of the film.
TPTM Media Spain SL Limited Liability Company was founded in February 2020. According to open sources, Carmen Dolores Francisco Marques has been the director of this company since its inception. She hid this fact during our first conversation, introducing herself as a TPTM Media journalist and head of the company's London branch.
Marques also wrote to us that she never claimed that the company abandoned the film project due to financial problems, thus contradicting herself.
Marques added that all questions related to the film should be addressed not to her, but to the Azerbaijani media outlet that distributed the film, and that neither she nor TPTM Media bear any responsibility for what happened.
What was said in Armenia, and what was used?
The interviews in Armenia were conducted with Samvel Babayan, Grigori Martirosyan, Ruben Hayrapetyan, and Tigran Khzmalyan. The interview with Samvel Babayan was organized by noting that the film would concern Armenia’s European integration, the situation after the 2023 Artsakh war, and Armenia’s development prospects. For example, when organizing the interview with Grigori Martirosyan, there was no mention of these topics. He was told that the interview would be about the We Are Our Mountains development agency founded by Ruben Vardanyan, of which Martirosyan is the general director.
Martirosyan says the interview was about the programs implemented by the We Are Our Mountains agency in Artsakh and Armenia, the organization’s impact on people’s lives, and Ruben Vardanyan’s role in all of this.
From the interviews that lasted more than an hour, several minute-long segments were included in the film. In particular, the segment from Samvel Babayan where he talks about Ruben Vardanyan holding a state position in Artsakh.
Segments from the interview with Tigran Khzmalyan regarding Ruben Vardanyan were also included. In his speech, Khzmalyan says that “Ruben Vardanyan was a Russian agent and was sent to Artsakh on a special mission.”
In an interview with Hetq, Khzmalyan noted that he does not regret what he said, he only regrets that it was used in an Azerbaijani film.
“They were ordinary questions, I did not see anything suspicious, only at some point did they focused on Ruben Vardanyan, which was normal for me, since there were also questions about Pashinyan,” Khzmalyan says.
Excerpts from the interview with Grigori Martirosyan about the We Are Our Mountains development agency have been included, where Martirosyan talks about its activities in Artsakh, the David Bek initiative(a youth camp providing physical training alongside classes in ethnographic songs and dances.), and Ruben Vardanyan’s activities during the blockade.
The “unmade” film about Armenia
In a document sent to Mikael Dishunts, which was published on Samvel Babayan’s official Facebook page, Carmen Marqueս presented a description of the film about Armenia. The title of the film was to be Bridges at the Edge: Armenia Between Continents. According to this document, the documentary would present Armenia as “a country with deep cultural roots that is trying to find its place in a changing world.”
According to the document, the film was to include the growing relations between Armenia and the EU, the role of youth and civil society in promoting democratic and governance reforms. The next part was to talk about how the 2023 Artsakh events affected national priorities and political discourse. It is said that the goal of the film is to present Armenians to the world as Armenians see themselves.
The document states that the film is in production and will be presented at the MIPCOM platform for international distribution. At the same time, it is said that they are “in talks with Fremantle and Netflix, who have expressed some interest in the topic.” The film’s director, according to the document, is Jake Swantko, who is the producer of the 2020 documentary The Dissident.
Hetq has attempted to contact Jake Swantko to find out if he has any connection to the film project about Armenia. He has not yet responded to our emails sent via social media.
Accreditation is mandatory
Hetq sent a request to Armenia’s Ministry of Foreign Affairs to find out whether anyone from TPTM Media Spain, Carmen Marques, or the company itself has applied for accreditation in Armenia, for conducting interviews, or for producing films. The ministry says it hasn’t received any such application.
According to Armenia’s Law on Mass Media and a directive of the Minister of Foreign Affairs, the activities of a journalist visiting Armenia acting on the basis of the legislation of a foreign state, must be carried out in Armenia exclusively if he/she has appropriate accreditation from Armenia’s foreign ministry.
Hetq asked Carmen Marques why she or the company did not apply for accreditation. She did not respond and requested that no further attempt be made to contact her.
Hetq also asked the AnewZ for an official comment on how the interviews intended for another film appeared in the film about Ruben Vardanyan. The Azerbaijani media outlet did not respond.
Lawyer Ara Ghazaryan explains that copyright for interviews is shared, so using them without agreement violates copyright law. If contracts do not clarify ownership, the law applies. Interviewees can ask for a film to be withdrawn if their words are distorted and may seek legal action in Armenia, where the case occurred.
This story shows how videos made by simple deception, under the pretext of making another film, whether it is an interview or other footage, can be used for the purposes of Azerbaijani state propaganda, without the consent of the interviewees and without public responsibility. Azerbaijan spends a lot of money on state and anti-Armenian propaganda, often using journalists and organizations from other countries.
While all parties involved remain silent, the question remains: who and what is responsible for the materials filmed in Armenia but used for other purposes.