Ինչպես են հայերը հայտնվել ադրբեջանական քարոզչաֆիլմում
Ռուբեն Վարդանյանի մասին ադրբեջանական «Օլիգարխի նախագիծը» ֆիլմում օգտագործված հարցազրույցների մի մասը նկարահանվել է Հայաստանում՝ այլ ֆիլմի և այլ թեմայի համար։ Հարցազրույց տված անձինք և Հայաստանում նկարահանումների կազմակերպիչ Միքայել Դիշունցն ասում են՝ չեն տեղեկացվել, որ հարցազրույցները կարող են հայտնվել ադրբեջանական ֆիլմում։
AnewZ ադրբեջանական միջազգային հեռուստաալիքի յութուբյան ալիքում 2025 թվականի դեկտեմբերի 20-ին հրապարակվեց մեկ ու կես ժամանոց ֆիլմ՝ Բաքվում բանտարկված հայ գործարար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի մասին: Ռուբեն Վարդանյանը ձերբակալվել էր Հակարիի կամուրջն անցնելիս՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի բնակչության բռնի տեղահանման ժամանակ։ Նրան այնուհետև տեղափոխել էին Բաքու և առաջադրել մի շարք կեղծ մեղադրանքներ, ինչպես՝ «ահաբեկչության ֆինանսավորում», «օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումների կամ խմբերի ստեղծում և գործունեությանը մասնակցություն», «Ադրբեջանի պետական սահմանի ապօրինի հատում» և այլն։ Բաքու տարվելուց հետո Ռուբեն Վարդանյանը մի քանի անգամ հացադուլ է արել՝ հայ գերիների ազատ արձակման, Բաքվում արդար դատավարության պահանջներով։ Ռուբեն Վարդանյանին հնարավորություն չէր տրվել ծանոթանալ պաշտոնական մեղադրական եզրակացությանը, նա բազմիցս հայտարարել է, որ իր նկատմամբ ճնշումներ են գործադրվել, որ ենթարկվել է ֆիզիկական ու հոգեբանական խոշտանգումների։ Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբանական թիմին հնարավորություն չի տրվել մուտք գործել Ադրբեջան և իրականացնել նրա պաշտպանությունը։ Նրա գործով դատական գործընթացը դեռևս շարունակվում է։
Ֆիլմը հրապարակվել է ադրբեջաներեն, ռուսերեն ու անգլերեն: Ֆիլմում ներառված են հատվածներ նախկինում Արցախի ԱԽ քարտուղար, ռազմական ու քաղաքական գործիչ Սամվել Բաբայանի, Արցախի նախկին պետնախարար, Ռուբեն Վարդանյանի հիմնած «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության գլխավոր տնօրեն Գրիգորի Մարտիրոսյանի, նույն գործակալության ժողովի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի, քաղաքական գործիչ Տիգրան Խզմալյանի հետ իսպանական TPTM Media-ին տված հարցազրույցներից, որտեղ նրանք խոսում են կա՛մ Ռուբեն Վարդանյանի, կա՛մ այնպիսի կազմակերպությունների գործունեության մասին, որոնց հետ Ռուբեն Վարդանյանը առնչություն է ունեցել: Մինչդեռ նրանք համաձայնել էին հարցազրույց տալ բոլորովին այլ թեմայով ֆիլմի համար:
The Oligarch’s Design կամ «Օլիգարխի նախագիծը». ինչի՞ մասին է ֆիլմը
Ռուբեն Վարդանյանի մասին ադրբեջանական ֆիլմի առաջին հատվածը 2019 թվականին իրականացված «Տրոյկա լվացքատուն» հետաքննությունն է: AnewZ-ը, առանց որևէ աղբյուր նշելու, ֆիլմի մեծ մասը նկարել է հենց այս հետաքննության հիման վրա։
OC Media-ն, ուսումնասիրելով ֆիլմի արտադրության ներքին աշխատանքային որոշ նյութեր, պարզել է, որ արտադրության առանցքում եղել է թուրք մեդիաաշխատողների խումբ, որոնք սերտ մասնագիտական կապեր ունեն Ադրբեջանի հետ։ Նրանցից մեկը՝ Աթական Քերքուքլուն, նախկինում ներկայացրել է Ադրբեջանի կառավարության կողմից հավանության արժանացած մի շարք վավերագրական ֆիլմեր և շրջագայել է ադրբեջանական դեսպանատներով՝ դրանք ցուցադրելու համար, որոնց թվում եղել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը նվիրված ֆիլմ։ Մյուսը Օմեր Ֆարուք Թունջն է, որը Թուրքիայի ամենախոշոր պետական լրատվամիջոցներից մեկի՝ Anadolu Ajansı-ի ավագ պրոդյուսեր է։
Ֆիլմն անդրադառնում է Ռուբեն Վարդանյանի՝ Արցախում, հատկապես շրջափակման ընթացքում ունեցած գործունեությանը: Նա ներկայացվում է խիստ բացասական քողի տակ: Նրան մեղադրում են Արցախում շրջափակման ընթացքում ժողովրդի մեջ ներքին հակասություններ առաջացնելու, անջատողականություն սերմանելու և նույնիսկ Արցախում երեխաներին ռազմական գործողությունների դրդելու մեջ։ Ֆիլմի նկարագրության մեջ այն ներկայացված է որպես հետաքննական-վավերագրական, իսկ հեղինակների կամ արտադրողների մասին որեւէ հիշատակում չկա:
Ֆիլմում որպես փորձագետներ են ներկայացվում ադրբեջանական պետական քարոզչությամբ զբաղվող անձինք: Օրինակ՝ Ադրբեջանի նախկին արտգործնախարար (1998-1999թթ․), քաղաքական գործիչ Թոֆիկ Զուլֆուգարովը, որը եղել է Ադրբեջանի դեսպանը Էստոնիայում և Լատվիայում։
Ներառվել են նաև հատվածներ Ֆարհադ Մամեդովի, Օրխան Ամաշովի, Արզու Զեյնալաբդիեւայի, ինչպես նաև Ուկրաինայի մի քանի քաղաքական գործիչների հետ հարցազրույցներից։
Նշվածներից Ֆարհադ Մամեդովը 2025 թվականի հոկտեմբերին այցելել էր Հայաստան որպես քաղհասարակության ներկայացուցիչ ադրբեջանական պատվիրակության կազմում։ Նա եղել է Ադրբեջանի նախագահի վերահսկողության տակ գործող Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավարը, իսկ ներկայում Հարավային Կովկասի հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավարն է։
Ֆիլմում հարցազրույցներից մեկը AnewZ լրատվամիջոցի գլխավոր խմբագիր Օրխան Ամաշովի հետ է, որտեղ նրա խոսքը որպես փորձագիտական կարծիք է ներկայացվում: Նա AnewZ-ի գլխավոր խմբագիրն է 2024 թվականից: 2022 թվականի դեկտեմբերի 13-ին նա մասնակցում էր Լաչինի միջանցքում հավաքված այսպես կոչված «էկոակտիվիստների» հավաքին։ Այդ ժամանակ նա Azernews թերթի գլխավոր խմբագիրն էր։ Ամաշովն իր սոցցանցերում (Instagram, X) և հաղորդումներում ներկայանում է որպես միջազգային իրավաբան ու քաղաքական մեկնաբան, հաճախ է ելույթներ ունենում, հարցազրույցներ տալիս հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների թեմայով:
Բոլոր նշվածները Վարդանյանին մեղադրում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին խանգարելու մեջ՝ առաջ քաշելով այն միտքը, թե իբր այդ գործընթացը խաթարելու համար է նրան Արցախ ուղարկել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր  Պուտինը:
Հայաստանում նկարահանված հարցազրույցները
Հայաստանում հարցազրույցներն արվել են նույն շրջանում՝ 2025 թվականի սեպտեմբերին, բոլորովին այլ թեմայով ֆիլմի համար: Հարցազրույցներն անցկացրել է իսպանական TPTM Media Spain ֆիլմարտադրող կազմակերպության տնօրեն, պորտուգալացի լրագրող Կարմեն Դոլորես Ֆրանցիսկո Մարկեսը (Carmen Dolores Francisco Marques)։ Նա հարցազրույցների կազմակերպման և նկարահանման համար դիմել է Հայաստանում ֆրիլանս ֆիլմարտադրող Միքայել Դիշունցին:
Վերջինիս խոսքով, իր հետ կապ են հաստատել Բուլղարիայից (Դիշունցը հրաժարվել է բացահայտել անունները կամ կազմակերպությունը) և առաջարկել են համագործակցել իսպանական TPTM Media-ի լրագրող Կարմեն Մարկեսի հետ՝ հարցազրույցներ կազմակերպելու և նկարահանելու համար։ Առաջարկին Միքայել Դիշունցը համաձայնել է։ Մարկեսը ներկայացրել է Հայաստանի մասին ծրագրված ֆիլմի նկարագրությունը և մարդկանց ցանկ, ում հետ ցանկանում էր հանդիպել հարցազրույցի նպատակով։
Դիշունցի խոսքով՝ ինքը հաճախ է կազմակերպում նկարահանումներ, և դա իր համար եղել է հերթական պատվերներից մեկը, իսկ կազմակերպությունը (TPTM Media Spain SL) լուրջ տպավորություն է թողել, ուստի կասկածելի չի եղել իր համար։
«Իմ աշխատանքը կայացել է ներկայացված ցանկի մարդկանց հետ կապ հաստատել, պայմանավորվել հարցազրույցի համար ու տեսանկարահանել հարցազրույցները։ Մենք լրիվ ուրիշ թեմայով հարցազրույցներ ենք կազմակերպել ու այստեղ պարզապես ապահովել ենք օպերատորի, լուսավորողի ու թարգմանչի աշխատանքը»,- պատմում է Դիշունցը։
Իրեն ուղարկված ցանկում մոտ տասը հոգու անուն է եղել, որից Դիշունցը կարողացել է խոսել ու պայմանավորվել միայն չորսի հետ։ Ինչպես Միքայել Դիշունցը, այնպես էլ Կարմեն Մարկեսը հրաժարվել են մեզ ասել,  թե ի սկզբանե ում հետ պետք է կազմակերպվեին հարցազրույցները։ Հայաստանում նկարահանումները տևել են 5 օր։ Ֆիլմի հրապարակումից հետո, որտեղ ընդգրկված էին նաև Հայաստանում արված հարցազրույցները, Դիշունցը կապվել է Կարմեն Մարկեսի հետ՝ պարզաբանման համար։
«Անցկացված հարցազրույցները Ռուբեն Վարդանյանի մասին չեն եղել, միայն ընթացքում լրագրողը (Կ. Մարկեսը - հեղ.) նաև Ռուբեն Վարդանյանին վերաբերող հարցեր է տվել։ Հրապարակված ֆիլմը որևէ կերպ չի առնչվում ի սկզբանե նկարագրված ֆիլմի հետ»,- ասում է Դիշունցը։
Կարմեն Մարկեսը Դիշունցին ասել է, թե իբր TPTM Media-ն ֆինանսական խնդիրների պատճառով թողել է ֆիլմի նախագիծը ու ստիպված է եղել վաճառել տեսանյութերը։
Ո՞վ է Կարմեն Մարկեսը
«Հետքը» խոսել է հարցազրույցներն անցկացրած լրագրողի՝ Կարմեն Մարկեսի հետ, որի խոսքով՝ TPTM Media-ն կիսատ է թողել ֆիլմի նախագիծը 2025 թվականի հոկտեմբերի 22-ին։
OC Media-ի տրամադրության տակ հայտնված ներքին փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ Կարմեն Մարկեսը եղել է արտադրության առանցքային դերակատարներից մեկը։ OC Media-ն նաև պարզել է, որ Մարկեսը աշխատել է թուրքական պետական TRT World լրատվամիջոցում՝ որպես պրոդյուսեր։
Կարմեն Մարկեսն անցած տարվա փետրվարին կապ էր հաստատել «Հետքի» լրագրողներից մեկի հետ, ներկայացել էր որպես TPTM Media-ի բովանդակության մենեջեր ու առաջարկել համագործակցել այլ թեմայով վավերագրական ֆիլմի արտադրության շրջանակներում։ Մարկեսի հետ նամակագրության արդյունքում «Հետքի» լրագրողը, կասկածելի համարելով նրա գործունեությունը, հրաժարվել է համագործակցել։ Նույն թեմայով, որի առաջարկով դիմել էր Մարկեսը, ֆիլմ է հրապարակվել AnewZ լրատվամիջոցում հունվարի 16-ին՝ Ռուբեն Վարդանյանի մասին ֆիլմից շուրջ մեկ ամիս անց։ Այս փաստերը թույլ են տալիս ենթադրել, որ Կարմեն Մարկեսը նկարահանումները կատարել է հենց AnewZ-ի համար:
Ռուբեն Վարդանյանի մասին ֆիլմի հրապարակումից հետո «Հետքը» կապ էր հաստատել Մարկեսի հետ՝ մեկնաբանություն ստանալու նպատակով։ Նա հրաժարվել է պարզաբանել, թե ինչու է TPTM Media-ն հայտարարել, որ «թողել է նախագիծը», և ինչպես են Հայաստանում արված հարցազրույցները հայտնվել ադրբեջանական ֆիլմում՝ պատճառաբանելով, թե դա իր ընկերությանը վերաբերող գաղտնի տեղեկություն է։
Հարցին, թե ինչպես է ընտրել մարդկանց, որոնց հետ կազմակերպել են հարցազրույցները, Մարկեսը պատասխանել է, որ դա նույնպես գաղտնի տեղեկություն է, ու ինքը չի պատրաստվում բացահայտել իր աղբյուրները։
«Ես խնդրել եմ ինձ տալ անուններ, ում հետ որ պետք է անեի հարցազրույցները, ես չգիտեմ Հայաստանը, և ես արել եմ հարցազրույցները նրանց հետ, ում հետ որ ինձ ասել են անել»,- նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ նախագիծը թողնելուց հետո ինքը տեղյակ չի եղել տեսանյութերի ճակատագրից, բայց իր կարծիքով՝ «մատերիալը շուկա է գնացել, և տրվել է ինչ-որ մեկին կամ դիստրիբյուտորի, որտեղից էլ ադրբեջանցիները գնել են այն»։
Հարցին, թե ինչպես էր հնարավոր այդ տեսանյութերի վաճառքը, եթե Հայաստանում հարցազրույց տված անձինք համաձայնել են խոսել կոնկրետ ֆիլմի համար, Մարկեսը պատասխանել է․
«Երբ ես արել եմ հարցազրույցները, նրանք ստորագրել են փաստաթուղթ, որտեղ համաձայնել են, որ հարցազրույցները կարող են օգտագործվել տարբեր տեղերում, դիստրիբյուտորի կարող են փոխանցվել։ Օրինական տեսանկյունից, նրանք (հարցազրույց տված անձինք) ոչինչ չեն կարող անել»,- ասել է Մարկեսը մեզ հետ զրույցում։
Սակայն, երբ խնդրեցինք ցույց տալ այդ փաստաթուղթը, Մարկեսն ասաց, որ դա նույնպես գաղտնի տեղեկություն է ու հրապարակման ենթակա չէ:
Միքայել Դիշունցի խոսքով՝ հարցազրույց տված անձինք տեսանկարահանումները ֆիլմում օգտագործելու գրավոր համաձայնություն են տվել, ինչը չի կարող դրանց վաճառքի մասին կետ պարունակել։ Հայաստանում հարցազրույց տված անձինք նույնպես նշում են, որ իրենք որևէ համաձայնություն չեն տվել իրենց հարցազրույցներն այլ, այդ թվում՝ ադրբեջանական ֆիլմում օգտագործելու կամ դրանք որևէ մեկին վաճառելու համար, համաձայնությունը եղել է կոնկրետ ֆիլմի համար։
TPTM Media-ին պաշտոնական հարցում ուղարկելուց և պատասխան չստանալուց հետո  փորձել ենք կապ հաստատել TPTM Media-ի կայքում (https://www.tptm-media.com/, կայքը հիմա չի գործում) որպես այս ընկերության աշխատող ներկայացվաած Հելենա Ավիլեսի (Helena Aviles) հետ՝ պաշտոնական պարզաբանում ստանալու նպատակով։ Մեր այս հարցումներից հետո Կարմեն Մարկեսը մեզ նամակ է գրել՝ պաշտոնապես ներկայանալով որպես TPTM Media-ի ղեկավար ու հորդորելով չանհանգստացնել ընկերության աշխատողներին ու ֆիլմի շրջանակներում իրենց հետ համագործակցած որևէ մեկի։
TPTM Media Spain SL սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը հիմնվել է 2020 թվականի փետրվարին: Բաց աղբյուրների համաձայն՝ Կարմեն Դոլորես Ֆրանցիսկո Մարկեսը այս ընկերության տնօրենն է ստեղծման պահից: Այս փաստը Կարմեն Մարկեսը թաքցրել է մեր առաջին խոսակցության ընթացքում՝ ներկայանալով որպես TPTM Media-ի լրագրող ու ընկերության Լոնդոնի մասնաճյուղի ղեկավար:
Կարմեն Մարկեսը մեզ միաժամանակ գրել է, որ ինքը երբևէ չի պնդել, թե ֆիլմի նախագիծն ընկերությունը թողել է ֆինանսական խնդիրների պատճառով՝ այսպիսով հակասելով ինքն իրեն։
Մարկեսը հավելել է, որ ֆիլմի հետ կապված բոլոր հարցերը պետք է ուղղել ոչ թե իրեն, այլ ֆիլմը հրապարակած ադրբեջանական լրատվամիջոցին, և որ ինքը կամ TPTM Media-ն որևէ պատասխանատվություն չունեն կատարվածի համար:
Ի՞նչ են խոսել Հայաստանում, և ի՞նչ է օգտագործվել
Հայաստանում հարցազրույցներն անցկացվել են Սամվել Բաբայանի, Գրիգորի Մարտիրոսյանի, Ռուբեն Հայրապետյանի և Տիգրան Խզմալյանի հետ։ Սամվել Բաբայանի հետ հարցազրույցը կազմակերպվել է՝ նշելով, որ ֆիլմը վերաբերելու է Հայաստանի եվրաինտեգրմանը, 2023 թվականի արցախյան պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին ու Հայաստանի զարգացման հեռանկարներին։ Իսկ, օրինակ, Գրիգորի Մարտիրոսյանի հետ հարցազրույցի կազմակերպման ժամանակ այս թեմաների մասին որևէ խոսք չի եղել։ Նրան ասել էին, թե հարցազրույցը Ռուբեն Վարդանյանի հիմնած «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության մասին է լինելու, որի գլխավոր տնօրենը Մարտիրոսյանն է։
Վերջինիս խոսքով՝ հարցազրույցը եղել է Արցախում և Հայաստանում «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության իրականացրած ծրագրերի, մարդկանց կյանքի վրա կազմակերպության ազդեցության և այդ ամենում Ռուբեն Վարդանյանի դերակատարության մասին։
Ժամից ավելի տևած հարցազրույցներից ֆիլմում ընդգրկվել են մի քանի րոպեանոց հատվածներ։ Մասնավորապես, Սամվել Բաբայանից այն հատվածն է, որտեղ նա խոսում է Ռուբեն Վարդանյանի՝ Արցախում պետական պաշտոն զբաղեցնելու մասին։
Տիգրան Խզմալյանի հետ հարցազրույցից նույնպես Ռուբեն Վարդանյանին վերաբերող հատվածներն են ներառվել։ Իր խոսքում Խզմալյանն ասում է, որ իր կարծիքով՝ «Ռուբեն Վարդանյանը ռուսական ագենտ էր ու հատուկ առաքելությամբ էր ուղարկվել Արցախ»։
«Հետքի» հետ զրույցում Տիգրան Խզմալյանը նշել է, որ իր ասածի համար չի զղջում, միայն ափսոսում է, որ դա օգտագործվել է ադրբեջանական ֆիլմում։
«Սովորական հարցեր էին, կասկածելի բան չէի տեսնում, միայն ինչ-որ պահի կենտրոնացան Ռուբեն Վարդանյանի վրա, ինչը նորմալ էր ինձ համար, քանի որ Փաշինյանի մասին էլ կային հարցեր»,- ասել է Խզմալյանը։
Գրիգորի Մարտիրոսյանի հետ հարցազրույցից «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության մասին հատվածներն են ներառվել, որտեղ Մարտիրոսյանը պատմում է Արցախում դրա գործունեության, «Դավիթ Բեկ» նախաձեռնության (երիտասարդական ճամբար, որտեղ անցկացվում էին ֆիզիկական պատրաստվածության, ազգագրական երգերի ու պարերի դասեր) ու Ռուբեն Վարդանյանի՝ շրջափակման ընթացքում իրականացրած գործունեության մասին։
Հայաստանի մասին «չստացված» ֆիլմը
Կարմեն Մարկեսը Միքայել Դիշունցին իր ուղարկած փաստաթղթում, որը հրապարակվել է Սամվել Բաբայանի պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջում, ներկայացրել է Հայաստանի մասին ֆիլմի նկարագրությունը։ Ֆիլմի վերնագիրը պետք է լիներ՝ «Կամուրջներ եզրին. Հայաստանը մայրցամաքների միջև» (Bridges at the Edge: Armenia Between Continents): Ըստ այս փաստաթղթի՝ վավերագրական ֆիլմում Հայաստանը ներկայացվելու էր որպես «խորը մշակութային արմատներ ունեցող երկիր, որը փորձում է գտնել իր տեղը փոփոխվող աշխարհում»։
Փաստաթղթի համաձայն՝ ֆիլմի մեջ պետք է ընդգրկվեին Հայաստանի և ԵՄ-ի մտերմացող հարաբերությունները,  երիտասարդների, քաղհասարակության դերը ժողովրդավարական և կառավարման բարեփոխումների առաջմղման գործում: Հաջորդ մասում պետք է խոսվեր, թե ինչպես են 2023 թվականի արցախյան դեպքերն ազդել ազգային առաջնահերթությունների և քաղաքական խոսույթների վրա։ Ասվում է, որ ֆիլմի նպատակն է ներկայացնել հայերին աշխարհին այնպիսին, ինչպիսին հայերն են իրենք իրենց տեսնում:
Փաստաթղթում ասվում է, որ ֆիլմը արտադրության փուլում է և կներկայակցվի MIPCOM հարթակին՝ միջազգային դիստրիբյուցիայի համար: Միաժամանակ ասվում է, որ իրենք «բանակցությունների մեջ են Fremantle և Netflix կազմակերպությունների հետ, որոնք թեմայի նկատմամբ որոշակի հետաքրքրություն են հայտնել»: Ֆիլմի ռեժիսորն, ըստ փաստաթղթի, Ջեյք Սվանտկոն (Jake Swantko) է: Վերջինս 2020 թվականին արտադրված «Այլախոհը» (The Dissident) վավերագրական ֆիլմի պրոդյուսերն է:
«Հետքը» փորձել է կապ հաստատել Ջեյք Սվանտկոյի հետ՝ պարզելու, թե արդյոք ինքը որևէ կապ ունի Հայաստանի մասին նշված ֆիլմի նախագծի հետ: Մինչ այս պահը նա չի արձագանքել սոցցանցային էջերով իրեն ուղղված մեր նամակներին:
Հավատարմագրվելը պարտադիր է
«Հետքը» հարցում է ուղարկել ՀՀ արտգործնախարարություն՝ տեղեկանալու, թե արդյոք TPTM Media Spain ընկերությունից որևէ մեկը, Կարմեն Մարկեսը կամ հենց ընկերությունը դիմել են ԱԳՆ-ին՝ Հայաստանում հավատարմագրում ստանալու, հարցազրույցներ անելու կամ ֆիլմարտադրության նպատակով: Արտգործնախարարությունը հայտնել է, որ նման դիմում չի ստացել:
«Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքով, ինչպես նաև ՀՀ ԱԳ նախարարի հրամանով՝ ՀՀ այցելող, օտարերկրյա պետության օրենսդրության հիման վրա գործող լրագրողի  գործունեությունը Հայաստանում պետք է բացառապես իրականացվի ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության համապատասխան հավատարմագրման առկայության դեպքում։
Մենք հարցրել ենք Կարմեն Մարկեսին, թե ինչու ինքը կամ ընկերությունը չի դիմել հավատարմագրման համար: Նա այս հարցին չի արձագանքել: Միայն պահանջել է այլևս չփորձել կապ հաստատել իր հետ:
«Հետքը» պաշտոնական մեկնաբանություն է խնդրել նաև ադրբեջանական լրատվամիջոցից, թե ինչպես են այլ ֆիլմի համար նախատեսված հարցազրույցները հայտնվել Ռուբեն Վարդանյանի մասին ֆիլմում: Սակայն լրատվամիջոցը չի արձագանքել նամակին:
Փաստաբան, միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանի խոսքով՝ առաջին հերթին խախտվել է հարցազրույց տված անձանց հեղինակային իրավունքը։
«Օրենքի տեսանկյունից հարցազրույցի հեղինակային իրավունքը կիսվում է։ Այս դեպքում նախ հեղինակային իրավունքն է խախտվել։ Մյուս կողմից՝ պետք է հասկանալ, թե հեղինակային իրավունքը պայմանագրում կամ համաձայնության մեջ ինչպես է կարգավորվել կամ սահմանվել։ Եթե դա չի արվել, ապա պետք է առաջնորդվել նշված օրենքով»,- ասում է Արա Ղազարյանը։
Արա Ղազարյանի խոսքով՝ հարցազրույց տված անձինք իրավունք ունեն պահանջել, որ ֆիլմը չօգտագործվի, եթե աղավաղվել է դրա բովանդակությունը, իսկ քանի որ դեպքը տեղի է ունեցել Հայաստանում, կարող են դատարան դիմել Հայաստանում։
Այս պատմությունը ցույց է տալիս, թե պարզ մոլորեցման եղանակով, այլ ֆիլմ նկարելու պատրվակով արված տեսանյութերը՝ լինեն հարցազրույցի, թե այլ կադրեր, ինչպես կարող են օգտագործվել ադրբեջանական պետական քարոզչության նպատակով՝ առանց հարցազրույց տված անձանց համաձայնության և առանց հրապարակային պատասխանատվության: Ադրբեջանը պետական ու հակահայկական քարոզչության համար մեծ գումարներ է ծախսում՝ հաճախ օգտագործելով այլ երկրների լրագրողների ու կազմակերպությունների։
Մինչ բոլոր ներգրավված կողմերը շարունակում են լռել, հարցը մնում է առկախված․ ո՞վ և ի՞նչ պատասխանատվություն է կրում Հայաստանում նկարահանված, սակայն այլ նպատակներով կիրառված նյութերի համար։
Գլխավոր նկարը՝ Նարեկ Ալեքսանյանի, Հետք
Շատ ուրախ կլինեի որ Ռուբեն Վարդանյանին ռուսական ագենտ ասողները գոնե իրա արածի 1 տոկոսի չափ Հայաստանի ու Հայերի համար ինչ որ բան արած լինեին։

Как снятые в Армении интервью попали в фильм азерпропа
Часть интервью, использованных в азербайджанском фильме о Рубене Варданяне “Проект олигарха”, была снята в Армении для другого фильма и на другую тему. Как утверждают давшие интервью лица и организатор съемок в Армении Микаел Дишунц, они не предполагали, что отснятые видеоматериалы могут быть включены в азербайджанский фильм.
20 декабря 2025 года на Youtube-канале международного азербайджанского новостного телеканала AnewZ был размещен полуторачасовой фильм о содержащемся в бакинской тюрьме армянском предпринимателе, бывшем госминистре Арцаха Рубене Варданяне. Он был задержан при проезде через мост Акари во время насильственного перемещения армянского населения из Арцаха 27 сентября 2023 года. Затем Варданяна доставили в Баку, где предъявили ряд обвинений, в том числе в “финансировании терроризма”, “создании непредусмотренных законом вооруженных формирований или групп и участие в их деятельности”, “незаконном пересечении государственной границы Азербайджана” и т.д. В Баку Рубен Варданян несколько раз объявлял голодовку с требованиями освобождения армянских пленных, проведения справедливого судебного процесса. Варданяну не дали возможность ознакомиться с официальным обвинительным заключением, в связи с чем он неоднократно заявлял, что на него оказывалось давление, что он подвергался физическим и психологическим пыткам. Международной группе адвокатов Р.Варданяна не позволили приехать в Азербайджан для осуществления его защиты. Судебный процесс по делу Рубена Варданяна продолжается до сих пор.
В фильм, который вышел на азербайджанском, русском и английском языках, вошли отрывки из интервью с бывшим секретарем Совета национальной безопасности Арцаха, военным и политическим деятелем Самвелом Бабаяном, генеральным директором основанного Рубеном Варданяном Агентства развития “Мы и наши горы” Григорием Мартиросяном, председателем Ассамблеи этого же агентства Рубеном Айрапетяном, политическим деятелем Тиграном Хзмаляном. В интервью, которые указанные лица дали испанскому телеканалу TPTM Media, они рассказывают как о Рубене Варданяне, так и о деятельности тех организаций, в которых он принимал участие. Между тем, вышеупомянутые деятели согласились дать интервью для фильма на совершенно другую тему.
The Oligarch’s Design, или “Проект олигарха”: о чем рассказывает фильм
Первая часть азербайджанского фильма о Рубене Варданяне рассказывает о проведенном в 2019 году расследовании “Тройка-прачечная”. Большую часть фильма AnewZ снял именно на основе этого расследования, но без ссылки на какой-либо источник.
Компания OC Media, изучив некоторые внутренние рабочие материалы съемочной группы фильма, выяснила, что его производством занималась группа турецких журналистов, имеющих тесные профессиональные связи с Азербайджаном. Один из журналистов, Атакан Керкуклу, ранее представил несколько одобренных правительством Азербайджана документальных фильмов, в том числе фильм о нагорно-карабахском конфликте, которые показывал в ряде азербайджанских посольств. Другим автором фильма является старший продюсер одного из крупнейших государственных СМИ Турции Anadolu Ajansı Омер Фарук Тунч.
Фильм рассказывает о деятельности Рубена Варданяна в Арцахе, особенно в период блокады в 2022-2023 гг. Сам Варданян представлен в крайне негативном свете. Он обвиняется в провоцировании внутренних конфликтов среди населения в блокадном Арцахе, разжигании сепартизма и даже подстрекательстве арцахских детей к участию в вооруженных действиях. В описании фильм представлен как документальное расследование, но без упоминания его авторов или продюсеров.
В качестве экспертов в фильме фигурируют лица, занимающиеся в Азербайджане государственной пропагандой. Это, в частности, бывший госминистр Азербайджана (1998-1999 гг.), политический деятель, бывший посол Азербайджана в Эстонии и Латвии Тофик Зульфугаров. В фильм также вошли отрывки из интервью с Фархадом Мамедовым, Орханом Амашовым, Арзу Зейналабдиевой и несколькими украинскими политиками.
Фархад Мамедов, например, в октябре 2025 года посетил Армению в составе азербайджанской делегации представителей гражданского общества. Он был руководителем Центра стратегических исследований при президенте Азербайджана, а в настоящее время возглавляет Центр исследований Южного Кавказа.
Вошедшее в фильм интервью главного редактора AnewZ Орхана Амашова представлено как мнение эксперта. Амашов занимает должность главного редактора AnewZ с 2024 года. 13 декабря 2022 года он участвовал во встрече собравшихся в Лачинском коридоре так называемых “экоактивистов”. В то время он был главным редактором газеты AzerNews. В социальных сетях (Instagram, X) и различных передачах Амашов позиционирует себя как юрист-международник и политический комментатор, часто выступает и дает интервью на тему армяно-азербайджанских отношений.
Все упомянутые лица обвиняют Рубена Варданяна в препятствовании мирному процессу между Арменией и Азербайджаном, отмечая, что президент России Владимир Путин отправил его в Арцах с целью сорвать этот процесс.
Интервью, снятые в Армении
Интервью в Армении были проведены в тот же период, в сентябре 2025 года, для фильма на совершенно другую тему. Интервью брала португальская журналистка, директор испанской кинокомпании TPTM Media Spain Кармен Долорес Франсиско Маркес (Carmen Dolores Francisco Marques). Для организации в Армении съёмок и интервью она обратилась к независимому кинорежиссёру Микаелу Дишунцу. Последний рассказал, что с ним связались из Болгарии (Дишунц отказался назвать имена или организацию) и предложили сотрудничество с журналисткой испанской TPTM Media Кармен Маркес для проведения съемок и интервью. Дишунц согласился. Кармен Маркес представила ему сценарий фильма и список лиц, у которых хотела бы взять интервью. По словам Дишунца, он часто организует съемки, поэтому для него это был очередной заказ, а компания (TPTM Media Spain SL) оставила серьезное впечатление и не вызвала подозрений.
“Моя работа заключалась в том, чтобы связаться с людьми из списка, организовать интервью и снять видео. Мы организовали здесь интервью на совершенно другую тему и просто обеспечили работу оператора, светотехника и переводчика”,- пояснил Дишунц.
В присланном ему списке было около десяти имен, с четырьмя из которых удалось организовать интервью. Микаел Дишунц и Кармен Маркес отказались сообщить Hetq, с кем изначально планировалось побеседовать. Съемки в Армении длились пять дней. После того, как фильм, в который вошли также интервью, снятые в Армении, появился на Youtube-канале, Дишунц связался с Кармен Маркес для получения разъяснений.
“Проведенные интервью касались не Рубена Варданяна, однако в процессе беседы журналист (К.Маркес — ред.) задавала о нем вопросы. Фильм, который размещен на Youtube, никак не связан с первоначально представленной версией”,- подчеркнул Микаел Дишунц.
Сама журналистка сказала ему, будто компания TPTM Media из-за финансовых проблем отказалась от кинопроекта и вынуждена была продать видеоролики.
Кто такая Кармен Маркес
Hetq побеседовал с проводившей интервью журналисткой Кармен Маркес, по словам которой 22 октября 2025 года TPTM Media решила отказаться от кинопроекта.
Оказавшиеся в распоряжении OC Media внутренние документы показывают, что Маркес была одним из ключевых участников производства фильма. OC Media также выяснила, что Маркес работала продюсером в турецкой государственной компании TRT World.
В феврале прошлого года Кармен Маркес связалась с одним из журналистов Hetq, представившись контент-менеджером TPTM Media и предложив сотрудничество в создании документального фильма на другую тему. В результате переписки с Маркес журналист Hetq, посчитав ее действия подозрительными, отказался от сотрудничества. Фильм на ту же тему, которую предложила Маркес, был размещен AnewZ 16 января, примерно через месяц после фильма о Рубене Варданяне. Эти факты позволяют предположить, что Кармен Маркес проводила съемки специально для AnewZ.
После появления фильма о Рубене Варданяне электронное издание Hetq связалось с Маркес для получения комментариев. Журналистка не захотела объяснить, почему TPTM Media объявила об “отказе от проекта” и как интервью, проведенные в Армении, оказались в азербайджанском фильме, заявив, что это конфиденциальная информация, касающаяся ее компании.
На вопрос о том, как она выбирала людей для интервью, Маркес ответила, что это тоже конфиденциальная информация и что она не собирается раскрывать свои источники.
“Я попросила назвать имена тех, с кем должна была провести интервью. Я не знаю Армению, и я провела интервью с теми, с кем мне поручили провести”,- заявила она.
По словам Кармен Маркес, после ухода из проекта ей ничего не было известно о судьбе видеоматериалов, но, как она предполагает, “материал появился на рынке и был передан кому-то или дистрибьютору, у которого его и купили азербайджанцы”.
На вопрос, каким образом стала возможна продажа этих видео, если люди, давшие интервью в Армении, согласились говорить для конкретного фильма.
“Когда я брала интервью, они подписывали документ, в котором давали согласие на использование интервью в различных проектах, на их передачу дистрибьюторам. С юридической точки зрения они ничего не могут сделать”,- сказала в беседе с нами Маркес.
Однако, когда мы попросили показать этот документ, Маркес сказала, что это тоже конфиденциальная информация и не подлежит публикации.
По словам Микаела Дашунца, участвовшие в интервью лица дали письменное согласие на использование отснятого материала в фильме, что не может содержать пункт о его продаже. Участники интервью в Армении также отмечают, что не давали согласия на использование своих интервью в каком-то другом фильме, в том числе азербайджанском, или продажу кому-либо. Их согласие касалось конкретного фильма.
Отправив официальный запрос TPTM Media и не получив ответ, Hetq попытался получить объяснения у Хелены Авилес, которая на сайте TPTM Media (https://www.tptm-media.com/, сайт в настоящее время неактивен) представлена как сотрудница компании. После наших запросов Кармен Марке написала нам письмо, официально представившись главой TPTM Media и настоятельно призвав нас не беспокоить сотрудников компании и всех тех, кто сотрудничал с ними в рамках фильма.
Общество с ограниченной ответственностью TPTM Media Spain SL было основано в феврале 2020 года. Согласно открытым источникам, Кармен Долорес Франциско Маркес является директором этой компании с момента её основания. Во время нашей первой беседы Маркес скрыла этот факт, представившись журналистом TPTM Media и руководителем лондонского филиала компании.
Она также написала нам, что никогда не утверждала, что компания отказалась от кинопроекта из-за финансовых проблем, тем самым противореча сама себе.
Маркес добавила, что все вопросы, касающиеся фильма, следует адресовать не ей, а разместившему фильм азербайджанскому СМИ и что ни она, ни TPTM Media не несут никакой ответственности за произошедшее.
Что было сказано в Армении и что было использовано?
В Армении были проведены интервью с Самвелом Бабаяном, Григорием Мартиросяном, Рубеном Айрапетяном и Тиграном Хзмаляном. Интервью с Самвелом Бабаяном было организовано с учетом того, что фильм будет посвящен европейской интеграции Армении, ситуации в Арцахе после войны 2023 года и перспективам развития Армении. Например, при организации интервью с Григорием Мартиросяном эти темы не упоминались. Ему сказали, что интервью будет об основанном Рубеном Варданяном Агентстве развития “Мы и наши горы”, генеральным директором которого является Мартиросян. По его словам, беседа была посвящена программам, реализуемым Агентством в Арцахе и Армении, влиянию организации на жизнь людей и роли Рубена Варданяна во всем этом.
Из интервью, длившихся более часа, в фильм вошли фрагменты продолжительностью несколько минут, в частности, фрагмент с Самвелом Бабаяном, где он говорит о том, что Рубен Варданян занимал государственную должность в Арцахе.
Также были включены фрагменты интервью с Тиграном Хзмаляном, касающиеся Рубена Варданяна. Хзмалян говорит, что “Рубен Варданян был российским агентом и был отправлен в Арцах со специальной миссией”.
В беседе с Hetq Тигран Хзмалян отметил, что не сожалеет о сказанном, сожалеет лишь о том, что его слова были использованы в азербайджанском фильме.
“Это были обычные вопросы, ничего подозрительного я не видел, только в какой-то момент они сосредоточились на Рубене Варданяне, что для меня было нормально, поскольку были также вопросы о Пашиняне”,- сказал Т.Хзмалян.
Из интервью с Григорием Мартиросяном об Агентстве развития “Мы и наши горы” были использованы эпизоды, в которых он рассказывает о деятельности в Арцахе, об инициативе “Давид Бек” (молодежный лагерь, в котором проводились занятия по физической подготовке, этнографическим песням и танцам) и деятельности Рубена Варданяна во время блокады.
“Неснятый” фильм об Армении
В документе, отправленном Микаелу Дишунцу и опубликованном на официальной странице Самвела Бабаяна в Facebook, Кармен Маркес представляет описание фильма об Армении. Фильм под названием “Мосты на краю: Армения между континентами” (Bridges at the Edge: Armenia Between Continents) должен был представить Армению как “страну с глубокими культурными корнями, которая пытается найти свое место в изменяющемся мире”.
Планировалось также рассказать о сближении отношений между Арменией и ЕС, о роли молодежи и гражданского общества в продвижении демократических и управленческих реформ. Следующая часть посвящалась событиям в Арцахе в 2023 году и их влиянию на национальные приоритеты и политический дискурс. Утверждалось, что цель фильма — представить миру армян такими, какими они видят себя сами.
В документе говорится, что фильм находится в производстве и будет представлен на MIPCOM для международного продвижения. В то же время сообщается, что ведутся “переговоры с Fremantle и Netflix, которые проявили интерес к теме. Режиссером фильма, согласно документу, является Джейк Свантко (Jake Swantko), продюсер документального фильма “Диссидент” (The Dissident) 2020 года.
Hetq пытался связаться с Джейком Свантко, чтобы узнать, имеет ли он какое-либо отношение к кинопроекту об Армении, но он пока не ответил на наши электронные письма, отправленные через социальные сети.
Аккредитация обязательна
Hetq также направил запрос в Министерство иностранных дел Армении с просьбой сообщить, подавал ли кто-либо из представителей TPTM Media Spain, Кармен Маркес или сама компания заявку на аккредитацию в Армении для проведения интервью или производства фильма. Министерство сообщило, что не получало подобных заявок.
Согласно закону РА “О средствах массовой информации” и директиве министра иностранных дел, деятельность в Армении посещающего нашу страну журналиста, действующего на основании законодательства иностранного государства, должна осуществляться исключительно при наличии соответствующей аккредитации МИД РА.
Hetq поинтересовался у Кармен Маркес, почему она или компания не подали заявку на аккредитацию. Она не ответила на этот вопрос, лишь попросила не предпринимать дальнейших попыток связаться с ней.
Hetq обратился также к AnewZ с просьбой прокомментировать ситуацию с появлением в фильме о Рубене Варданяне интервью, предназначенных для другого фильма. Азербайджанское СМИ не ответило на наше письмо.
По словам юриста-международника Ара Казаряна, в данном случае нарушено авторское право давших интервью лиц. “С точки зрения закона авторские права на интервью являются общими. В данном случае прежде всего нарушено авторское право. Если в договоре или соглашении авторское право не регулируется, то применяется закон. Лица, давшие интервью, имеют право потребовать не использовать фильм, если содержание их интервью искажено. А поскольку этот случай произошел в Армении, то они могут обратиться в суд в Армении”.
Эта история показывает, как видеоматериалы, будь то интервью или кадры, снятые под предлогом создания другого фильма, могут использоваться в целях государственной пропаганды Азербайджана без согласия давших интервью лиц и без какой-либо ответственности перед общественностью. Азербайджан тратит огромные средства на государственную и антиармянскую пропаганду, часто используя в этих целях журналистов и организации из других стран.
В то время, как все вовлеченные стороны хранят молчание, без ответа остается вопрос о том, кто несет ответственность за видео, снятые в Армении, но использованные в других целях.