Արարատ Միրզոյանը ստորագրել է արհեստական բանականության կիրառման ոլորտում մարդու իրավունքների պաշտպանության կոնվենցիան
Ստրասբուրգում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ստորագրել է «Արհեստական բանականության, մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության մասին» Եվրոպայի խորհրդի շրջանակային կոնվենցիան:
Կոնվենցիան միջազգային առաջին իրավական փաստաթուղթն է, որը նպատակ ունի ապահովել մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանությունն արհեստական բանականության կիրառման ոլորտում։ Կոնվենցիայի ստորագրումը հնարավորություն կտա միջազգային գործընկերների հետ սերտ համագործակցության միջոցով զարգացնել արհեստական բանականության կիրառման ոլորտին առնչվող իրավական դաշտը:
Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ-ին կոնվենցիան ստորագրելու և այս ուղղությամբ միջազգային համագործակցության խթանման ջանքերին միանալու համար։
Շրջանակային կոնվենցիան առ այսօր ստորագրել է 17, այդ թվում՝ ԵԽ անդամ ու դիտորդ երկիր։
*Կոնվենցիան այս պահին ստորագրած երկրների ցանկն՝ Անդորրա, Բոսնիա և Հերցեգովինա, Վրաստան, Իսլանդիա, Լիխտենշտեյն, Մոնտենեգրո, Նորվեգիա, Մոլդովա, Սան Մարինո, Շվեյցարիա, Ուկրաինա, Միացյալ Թագավորություն, ԵԽ դիտորդ երկրներից՝ ԱՄՆ, Կանադա, Ճապոնիա, ԵԽ ոչ անդամ երկրներից՝ Իսրայել, Ուրուգվայ:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, in Strasbourg today, signed the Council of Europe’s Framework Convention on Artificial Intelligence and human rights, democracy and the rule of law.
The Convention is the first international legally binding treaty aimed at ensuring the protection of fundamental human rights in the application of artificial intelligence. The signing of the Convention will enable the development of the legal framework related to the use of artificial intelligence through close cooperation with international partners.
CoE Secretary General Alain Berset expressed gratitude to Armenia for signing the Convention and for joining efforts to promote international cooperation in this direction.
To date, the Framework Convention has been signed by seventeen countries, including member and observer states of the Council of Europe, as well as the European Union.
*The list of countries that have signed the Convention as of now includes Andorra, Bosnia and Herzegovina, Georgia, Iceland, Liechtenstein, Montenegro, Norway, Moldova, San Marino, Switzerland, Ukraine, United Kingdom; observer states to the Council of Europe: United States, Canada, Japan; non-member states of the Council of Europe: Israel, Uruguay.