«Բոլորին դեմ եմ» շարժումը կուսակցություն կդառնա
Այսօր՝ հունվարի 29-ին տեղի ունեցավ «Բոլորին դեմ եմ» շարժման մամուլի ասուլիսը։ Ասուլիսի ընթացքում շարժման անդամներից Հովսեփ Ղազարյանը, Արամ Քոչարյանը և Իշխան Գևորգյանը ներկայացրին շարժման նպատակները ու դրանց հասնելու ճանապարհային քարտեզը։
«Բոլորին դեմ եմ» շարժմանը, որը մեկնարկել է 10 օր առաջ, արդեն միացել է 473 մարդ։ Իշխան Գևորգյանի խոսքով, շարժման անդամները տարբեր քաղաքական տեսակետներ ունեցող մարդիկ են, որոնք միավորվել են երեք նպատակի շուրջ։
Առաջին նպատակը Ընտրական օրեսգրքի կայուն մեծամասնության դրույթի չեղարկումն է։ Այս փոփոխությունը, շարժման անդամների կարծիքով, Ազգային Ժողովը կդարձնի ավելի ներկայացուցչական և կստիպի քաղաքական ուժերին համագործակցել։
Երկրորդ նպատակը անցողիկ շեմի իջեցումն է։ Գործող օրենսդրությամբ խորհրդարանում հայտնվելու համար կուսակցությունները պետք է ստանան ընտրություններին մասնակցողների ձայների առնվազն 4%-ը։ Դաշինքների դեպքում այդ շեմն ավելի բարձր է՝ 6%։
«Մեր հաջողելուց 100 օր հետո լինելու են արտահերթ ընտրություններ։ Ու քանի որ այդ ընտրություններին չի կիրառվելու վարչական ռեսուրս, շատ մեծ հավանականությամբ մեկ ուժ չի հավաքելու մեծամասնություն։ Քաղաքական ուժերը ստիպված են լինելու կոալիցիա կազմել, գործել միասին ու անընդհատ պատասխանատվություն կրել միասին»,- ասաց Գևորգյանը։
Հաջողության դեպքում շարժման անդամները խոստանում են նաև ընտրությունների ժամանակ «բոլորին դեմ եմ» քվեաթերթիկ ավելացնել։ Հովսեփ Ղազարյանի խոսքով, դա կստիպի քաղաքական գործիչներին ավելի հաշվետու լինել հանրությանը ու ավելի արդյունավետ աշխատել։ Հակառակ պարագայում ընտրողները կարող են գնալ և բոլորին դեմ քվեարկել։
«Բոլորին դեմ եմ» շարժման հիմքի վրա փետրվարի 1-ին կստեղծվի համանուն կուսակցությունը։ Նրանք խոստանում են ընտրություններում հաջողելուց հետո ձեւավորել կառավարություն, որը 100 օրում կիրականացնի նախանշված նպատակները և կկազմակերպի արտահերթ ընտրություններ՝ նոր ընդունված խաղի կանոններով։
Գլխավոր նկարում ձախից՝ Հովսեփ Ղազարյան, Արամ Քոչարյան, Իշխան Գևորգյան
Գառնիկ թորոսյան
Սա ամենավտանգավոր գաղափարախոսությունն է, դուք նպատակ ունեք վարկաբեկել հասարակությունների կառավարման «ժողովրդավարական սկզբունքները»։ Ձեր գործողությունները կծառայեն Ռուսաստանի նման տոտալիտար ռեժիմների շահերին

Движение “Против всех” станет партией
Сегодня, 29 января, состоялась пресс-конференция членов движения “Против всех”. Участники пресс-конференции Овсеп Казарян, Арам Кочарян и Ишхан Геворкян представили цели движения и дорожную карту их достижения.
К стартовавшему десять дней назад движению “Против всех” уже присоединились 473 человека. По словам И.Геворкяна, члены движения – люди с различными политическими взглядами, объединившиеся вокруг трех целей. Первая цель – отмена положения Избирательного кодекса РА о стабильном большинстве. Эта поправка сделает Национальное Собрание более представительским и заставит политические силы сотрудничать друг с другом, считают члены движения.
Вторая цель – снижение проходного порога. По действующему законодательству для прохождения в парламент необходимо получить как минимум 4% голосов избирателей. Для предвыборных блоков этот порог еще выше – 6%.
“В случае, если мы добьемся успеха, через 100 дней состоятся внеочередные выборы. И поскольку на них не будет применен административный ресурс, то  очень высока вероятность того, что одна политическая сила не получит большинство голосов. И этим силам придется сформировать коалицию, действовать сообща и постоянно вместе нести ответственность”,- сказал Геворкян.
В случае успеха члены движения обещают на выборах добавить в избирательные бюллетени графу “Против всех”. По словам Овсепа Казаряна, это заставит политических деятелей быть более отчетными перед обществом и работать еще продуктивнее.
1 февраля на основе движения “Против всех” будет создана одноименная партия. Члены движения обещают в случае успеха сформировать правительство, которое в течение ста дней осуществит намеченные цели и организует внеочередные выборы по новым правилам.