Ադրբեջանը նավթով է ուզում փոխանակել հայ սպային կացնահարած մարդասպանին
Հունգարիան քաջ գիտակցում է, որ Ռամիլ Սաֆարովին ադրբեջանական կողմին հանձնելու դեպքում նրան ոչ թե կդատեն որպես մարդասպանի, այլ ազգային հերոսի դափնիներ կկախեն վզից, իսկ հունգարական դատարանն այլևս չի կարող նոր դատավարություն սկսել մարդասպանի դեմ: Ադրբեջանը բազմիցս հայտարարել է, որ հայի սպանելը հանցագործություն չէ:
Հայաստանյան ավելի քան 80 ՀԿ-ներ ստորագրահավաք են կազմակերպել 2004 թվականին ՆԱՏՕ-ի զորավարժությունների ընթացքում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարելով սպանած ադրբեջանական բանակի սպա Ռամիլ Սաֆարովի հնարավոր էքստրադիցիայի դեմ: Մտավախությունն առաջացել է Ադրբեջանի փոխարգործնախարարար Խալափ Խալափովի՝ Հունգարիա կատարած այցից հետո, որտեղ քննարկվել է ադրբեջանցի սպայի էքստրադիցիայի հնարավորությունը:
Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ իրավաբան Նազելի Վարդանյանը բարձր գնահատեց մինչ օրս Հունգարիայի դրսեւորած վարքագիծը, քանի որ ադրբեջանական կողմը երկու անգամ փորձ արել է Սաֆարովին Ադրբեջան տեղափոխելու, բայց ապարդյուն: Սակայն վերջին շրջանում կատարված իրադարձությունները ստիպում են ձեռքերը ծալած չնստել: Մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը նշեց, որ Հունգարիայում բացասական քաղաքական զարգացումներ են նկատվում. ժողովրդավարությունը փոխարինվել է ավտորիտար ռեժիմի, տնտեսության վիճակն աղետալի է:
Ադրբեջանն օգտվելով հանգամանքներից 2,3 միլիարդ արժողությամբ նավթային աբլիգացիաներ է գնել Հունգարիայից: Նույնիսկ եթե այս ամենը զուգադիպությունն է, պետք չէ պասիվ լինել: Հունգարիայի արդարադատական համակարգի ողջախոհության մասին Լարիսա Ալավերդյանը հիշեցրեց, որ ինքը դեռևս օմբուդսմենի կարգավիճակում մի քանի անգամ շնորհակալական նամակներ է ուղարկել հունգարական դատարանին անաչառ լինելու համար:
Հիշեցնենք, որ Ռամիլ Սաֆարովը «Համագործակցություն խաղաղության ընթացքում» ծրագրի ժամանակ, Գուրգեն Մարգարյանին սպանելուց բացի, փորձել է սպանել նաև մյուս հայ սպային, ինչպես նաև, գտնվելով կալանքի մեջ, մահափորձ է իրականացրել իրեն հսկող բանտապահի նկատմամբ:
Իր նախնական ցուցմունքներում Սաֆարովը հայտարարել էր, թե ժամանակին ափսոսում էր, որ ոչ մի հայ չի սպանել, և երբ բանակն իրեն ուղարկել է այդ կուրսերին, որտեղ գտնվում էին երկու հայ, որոշել է կտրել վերջիններիս գլուխները:
Հետագայում նա հրաժարվել էր իր խոսքերից և հայտարարել, որ սպանության պատճառը եղել է այն, որ հայերը վիրավորել էին ադրբեջանական դրոշը:Սաֆարովը դատապարտվել է հունգարական դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման 2004 թվականին առանց ներման իրավունքի առաջիկա 30 տարում:

Убийцу армянского офицера Азербайджан хочет обменять на нефть
Венгрия очень хорошо понимает, что в случае передачи Рамиля Сафарова азербайджанской стороне, его не будут судить как убийцу, а провозгласят национальным героем, и тогда венгерский суд уже не сможет начать новый судебный процесс над ним. Азербайджан не раз заявлял, что убийство армянского офицера не преступление.
Более 80 армянских общественных организаций организовали сбор подписей против возможной экстрадиции офицера азербайджанской армии Рамиля Сафарова, который в ходе маневров НАТО в 2004 году зарубил топором армянского офицера Гургена Маркаряна. Такое опасение возникло после визита заместителя министра иностранных дел Азербайджана Халапа Халапова в Венгрию, где была рассмотрена возможность экстрадиции азербайджанского офицера.
На состоявшейся сегодня пресс-конференции юрист Назели Варданян высоко оценила позицию Венгрии на протяжении этого времени, поскольку азербайджанская сторона дважды пыталась перевезти Сафарова в Азербайджан, но – тщетно. Однако события последнего времени заставляют не сидеть сложа рукаи. Первый Защитник прав человека Армении Лариса Алавердян отметила, что в Венгрии наблюдаются негативные политические процессы, демократия сменилась авторитарным режимом, экономика находится в катастрофическом состоянии.
Азербайджан, пользуясь этой ситуацией, купил у Венгрии нефтяные облигации на сумму 2,3 млрд. Даже если это случайное совпадение, нельзя проявлять пассивность.
Напомним, что в ходе осуществления программы “Сотрудничество во время мира” Рамиль Сафаров помимо убийства Гургена Маркарян пытался убить и другого армянского офицера, а также, находясь в тюрьме, совершил покушение на тюремного надзирателя.
В своих предварительных показаниях Сафарова заявил, что в свое время пожалел, что не убил ни одного армянина, и когда из армии его направили на курсы НАТО, на которых обучались и два армянина, то он решил отрезать им головы.
В дальнейшем Сафаров отказался от своих слов, заявив, что причиной убийства послужило оскорбление армянами азербайджанского флага. В 2004 г. Сафаров был осужден венгерским судом к пожизненному заключению без права на помилование в течение ближайших 30 лет.