Ցմահ և 20 տարվա ազատազրկում՝ Բաքվում պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարներին
Բաքվի ռազմական դատարանը այսօր՝ փետրվարի 5-ին, հրապարակել է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների դատավճիռը։ Արցախի չորրորդ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, Արցախի ԱԺ վերջին նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, Արցախի Հանրապետության նախագահի նախկին խորհրդական, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման, իսկ Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը դատապարտվել են 20 տարվա ազատազրկման։
Ավելի վաղ մեղադրող դատախազը նշել էր, թե իբր Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը ևս մեղադրվում են ցմահ ազատազրկում նախատեսող հանցագործությունների մեջ, սակայն, քանի որ նրանք 65 տարեկան են, միջնորդել էր նրանց դատապարտել 20 տարվա ազատազրկման` համաձայն Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի պահանջների։
Դատավարությանը ներկա են լինում միայն ադրբեջանական պետական եւ իշխանությունների կողմից վերահսկվող լրատվամիջոցները։ Հնարավոր չէ այլ աղբյուրներից ճշտել դատավարության մանրամասները, հայերին վերագրվող հայտարարությունները:
Այս գործով անցնում է ևս 8 հայ գերի։ Նրանցից Մադաթ Բաբայանը դատապարտվել է 19 տարվա ազատազրկման։ Մեղադրող դատախազը Մադաթ Բաբայանին ևս մեղադրում էր ցմահ ազատազրկում նախատեսող հանցագործությունների մեջ, բայց քանի որ նա ևս 65 տարեկան է, դատախազը պահանջել է 20 տարվա ազատազրկում։ Մելիքսեթ Փաշայանը դատապարտվել է 19 տարվա, Դավիթ Ալավերդյանը՝ 16 տարվա, Գարիկ Մարտիրոսյանը՝ 18 տարվա, Լևոն Բալայանը՝ 16 տարվա, Վասիլի Բեգլարյանը, Էրիկ Ղազարյանը և Գուրգեն Ստեփանյանը՝ 15 տարվա ազատազրկման։
15 հայ գերիներին մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի հետևյալ հոդվածներով՝ 100 (ծրագրում, նախապատրաստում, ագրեսիվ պատերազմի սանձազերծում կամ վարում), 102 (հարձակում միջազգային պաշտպանություն վայելող անձանց և կազմակերպությունների վրա), 103 (ցեղասպանություն), 105 (բնակչության ոչնչացում), 106 (ստրկատիրություն), 107 (բնակչության տեղահանում կամ բռնի տեղահանում), 109 (հետապնդում), 110 (անձանց հարկադիր անհետացում), 112 (ազատազրկում, որը հակասում է միջազգային իրավունքին), 113 (խոշտանգումներ), 114 (վարձկանություն), 115 (պատերազմի օրենքների և սովորույթների խախտում), 116 (միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտում զինված հակամարտությունների ժամանակ), 118 (պատերազմական կողոպուտ), 120 (դիտավորյալ սպանություն), 192 (ապօրինի բիզնես), 214 (ահաբեկչություն), 214-1 (ահաբեկչության ֆինանսավորում), 218 (հանցավոր համայնքի կազմակերպում (հանցավոր կազմակերպություն), 228 (ապօրինի կերպով զենք, դրանց համար բաղադրամասեր, զինամթերք, պայթուցիկ նյութեր և պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, տեղափոխելը, վաճառելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը), 270-1 (վտանգավոր գործողություններ՝ ավիացիոն անվտանգությանը), 277 (պետական կամ հասարակական գործչի դեմ մահափորձ), 278 (իշխանության բռնությամբ զավթում կամ իշխանության բռնի պահպանում, պետության սահմանադրական կարգի բռնի փոփոխություն), 279 (զինված կազմավորումների կամ խմբերի ստեղծում) և այլ հոդվածներով:
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի գործը քննվում է առանձին վարույթով:
Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարներն ապօրինի ազատազրկված են Բաքվում 2023 թվականի սեպտեմբերից։ Արցախի ամբողջական օկուպացիայից եւ էթնիկ զտումից հետո Ադրբեջանի ուժայինները ձերբակալեցին և Բաքու տեղափոխեցին Արցախի նախկին և ներկա ռազմաքաղաքական ղեկավարության 8 ներկայացուցիչների։

Baku’s Military Court today published the verdicts of former military-political leaders of Artsakh who have been illegally imprisoned in Baku since September 2023.
Arayik Harutyunyan (fourth President of Artsakh), Levon Mnatsakanyan (former Commander of the Artsakh Defense Army), David Manukyan (former Deputy Commander of the Artsakh Defense Army), David Ishkhanyan (last Speaker of the Artsakh National Assembly), David Babayan (former Advisor to the President of the Republic of Artsakh and former foreign minister) were sentenced to life imprisonment, and former Artsakh presidents Arkady Ghukasyan and Bako Sahakyan were sentenced to twenty years in prison.
Earlier, the Azerbaijani state prosecutor had noted that Arkady Ghukasyan and Bako Sahakyan were also allegedly accused of crimes punishable by life imprisonment, but since they are 65 years old, he had requested that they be sentenced to twenty years in prison, in accordance with the requirements of the Criminal Code of Azerbaijan.
Only the Azerbaijani state and government-controlled media outlets are present at the trial. It is not possible to verify the details of the trial, the statements attributed to the Armenians from other sources.
Eight more Armenian prisoners are being tried in this case. Madat Babayan was sentenced to nineteen years in prison. The prosecutor also accused Madat Babayan of crimes punishable by life imprisonment, but since he is 65 years old, the prosecutor demanded a twenty-year sentence. Melikset Pashayan was sentenced to nineteen years, Davit Alaverdyan to sixteen years, Garik Martirosyan to eighteen years, Levon Balayan to sixteen years, Vasily Beglaryan, Erik Ghazaryan and Gurgen Stepanyan to fifteen years in prison.
All fifteen Armenian prisoners were charged under the following articles of the Criminal Code of Azerbaijan: 100 (planning, preparation, waging or waging an aggressive war), 102 (attack on internationally protected persons and organizations), 103 (genocide), 105 (destruction of the population), 106 (slavery), 107 (displacement or forcible transfer of the population), 109 (persecution), 110 (enforced disappearance of persons), 112 (detention contrary to international law), 113 (torture), 114 (mercenary), 115 (violation of the laws and customs of war), 116 (violation of international humanitarian law during armed conflicts), 118 (plunder of war), 120 (willful murder), 192 (illegal business), 214 (terrorism), 214-1 (financing of terrorism), 218 (organization of a criminal community (criminal organization), 228 (illegal acquisition, transportation, sale, storage, transportation or carrying of weapons, their components, ammunition, explosives and explosive devices), 270-1 (dangerous actions against aviation security), 277 (attempted assassination of a state or public figure), 278 (forcible seizure of power or forcible retention of power, forcible change of the constitutional order of the state), 279 (creation of armed formations or groups) and other articles.
The case of former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan is being investigated in a separate proceeding.