Պահանջիր եւ կստանաս. պետությունը վերադարձրել է ԱՆԻՖ-ի օրոք մասնավոր բիզնեսում ներդրված գումարներից 3,6 մլրդ դրամ
«Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» պետական ֆոնդը հետ է ստացել մասնավոր 8 ընկերություններից 3-ում կատարած իր ներդրումները: Այս մասին «Հետքը» տեղեկացել է Պետգույքի կառավարման կոմիտեից (ՊԳԿԿ):
Ֆոնդը կառավարում է «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ն, որի սեփականատերը 2019-2024 թթ. ԱՆԻՖ-ն էր՝ «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ն, իսկ 2024-ից մինչ օրս՝ ՊԳԿԿ-ն:
Հիշեցնենք, որ «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդի նպատակը եղել է կորոնավիրուսի համավարակի ազդեցության պայմաններում ՀՀ տնտեսական ակտիվության բարձրացումը, աշխատատեղերի ստեղծումը, արտահանման խթանումը, Հայաստանի մարզերի զարգացումը: Այս ֆոնդի մասնակիցը, այսինքն՝ նրա թողարկած փայերի սեփականատերը, պետությունն է՝ ՀՀ-ն, որը պետբյուջեից գումարներ էր «սրսկում» ֆոնդ, իսկ հետո դրանք ներդրվում էին տարբեր ընկերություններում:
Սահմանվել էր, որ ֆոնդը յուրաքանչյուր ծրագրում կարող է ներդնել 0,5-4 մլն դոլար, ինչի դիմաց տվյալ ներդրումն ընդունող ընկերությունում ստանալու էր 25,1-49,9 % մասնակցություն: Այսինքն՝ պետությունն ու մասնավոր ձեռնարկատերը բիզնեսի համասեփականատեր էին դառնալու:
Պետական ներդրումային ֆոնդի մասնակցության ժամկետը որեւէ ծրագրում սահմանափակ էր՝ մինչեւ 10 տարի: Երբ ֆոնդը դուրս է գալիս համատեղ ընկերությունից, իր բաժնետոմսերը վաճառում է գործընկեր ձեռնարկատիրոջը:
2021-2023 թթ. «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդը հայաստանյան 10 ընկերություններում միլիարդավոր դրամների ներդրումներ է կատարել՝ զուգահեռաբար դառնալով դրանց բաժնետեր: Ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմել է 6.649.718.618 դրամ, որը ՀՀ կենտրոնական բանկի ներկա փոխարժեքով 17,6 մլն դոլար է:
Ընդգծենք՝ ներդրումները կատարվել են ֆոնդի կառավարիչ ընկերության (2019-2024 թթ. ԱՆԻՖ-ին ենթակա) տնօրենների խորհրդի որոշումների հիման վրա: Իսկ «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ-ի տնօրենը 2020-2024 թթ. եղել է Բելլա Մանուկյանը:
Այն բանից հետո, երբ ԱՆԻՖ-ը հայտնվեց կոռուպցիոն սկանդալում, եւ այն հիմնած Նիկոլ Փաշինյանի կառարությունն իր իսկ ձեռքով որոշեց լուծարել ԱՆԻՖ-ը, իրավապահների ուսումնասիրությունների արդյունքում չարաշահումներ հայտնաբերվեցին նաեւ «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդի ու մասնավոր գործընկերների հարաբերություններում:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, անդրադառնալով ԱՆԻՖ-ին առնչվող քրեական վարույթով նախաքննությանը, որն իրականացնում է Քննչական կոմիտեն, 2025-ի մայիսին հայտարարել էր, որ դրա եւ մի շարք ընկերությունների, այդ թվում՝ «Սիդ թու Ֆարմ», «Դոմ Արենա», «Գլոբալ Քոննեքթ», «Տավրոս ԿՎՄ», «Ապագա Փրոջեքթս» ՓԲԸ-ների «համատեղ գործունեության ընթացքում թույլ տրված չարաշահումների վերաբերյալ դրվագներն են քննվում»: Սրանք այն ընկերություններից են, որոնք տասնյակ եւ հարյուր միլիոնավոր դրամների ներդրումներ էին ստացել «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդից, ինչի դիմաց ֆոնդը դարձել էր դրանց բաժնետեր:
2025 թ. օգոստոսի 28-ին Կառավարությունը որոշում կայացրեց «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդի կատարած ներդրումները հետ ստանալու գործընթաց սկսելու մասին: Գործադիրը թույլատրեց, որ պետական ֆոնդի կառավարիչն օտարի մասնավոր ընկերություններում ֆոնդի կատարած ներդրումների դիմաց ստացած բաժնետոմսերը: Օտարման գինը հաշվարկվել է այսպես՝ ներդրված գումար + դրա 10,27 %-ը յուրաքանչյուր տարվա համար:
Ֆոնդի կառավարիչը ներդրում ստացած ընկերությունների մյուս բաժնետերերին՝ մասնավոր գործընկերներին, պետք է առաջարկներ ուղարկեր՝ մինչեւ 2026 թ. մարտի 31-ը ձեռք բերել պետական ֆոնդին պատկանող բաժնետոմսերը: Այսինքն՝ Կառավարությունը նպատակադրվել էր մինչեւ այս տարվա մարտի վերջ ազատվել մասնավոր ընկերություններում ֆոնդի (այլ կերպ ասած՝ իր) ունեցած բաժնետոմսերից:
Առաջարկի հասցեատերերը կարող էին գրավոր համաձայնություն տալ մինչեւ 2025 թ. դեկտեմբերի 30-ը: Համաձայնությունը կարող էր լինել 2 ձեւի՝ կա՛մ ֆոնդի բաժնետոմսերը ձեռք բերող մասնավոր գործընկերները պետք է կանխավճար մուծեին ստացած ներդրման չափով, իսկ մնացած գումարն էլ վճարեին մինչեւ այս տարվա մարտի 31-ը, կա՛մ պետք է մինչեւ 10 տարի մարման ժամկետով բյուջետային վարկ վերցնեին, ինչի համար, սակայն, անհրաժեշտ էր բանկային երաշխիք ներկայացնել:
Ֆոնդը ներդրումներ էր կատարել 10 ընկերություններում, սակայն 2022 թ. դուրս էր եկել «Ժամանակակից վիրաբուժության կլինիկա», իսկ 2023-ին՝ «Սիդ թու Ֆարմ» ՓԲԸ-ներից՝ իր բաժնետոմսերը վաճառելով դրանց մյուս բաժնետերերին: Այսինքն՝ բաժնետոմսերը գնելու առաջարկը 2025 թ. սեպտեմբերի 30-ին ներկայացվել է մնացած 8 ընկերություններում ֆոնդի մասնավոր գործընկերներին (տես ստորեւ):
Պետգույքի կառավարման կոմիտեից տեղեկացել ենք, որ 8-ից 3-ը դրական են արձագանքել առաջարկին: Ընդ որում՝ դրանցից ոչ մեկը չի օգտվել բյուջետային վարկի տարբերակից:
«Յունիվերսալ Քլոզրս» ՓԲԸ-ում ֆոնդի բաժնետոմսերը գնել է Ղազախստանի քաղաքացին
Առաջին գործարքը կնքվել է «Յունիվերսալ Քլոզրս» ՓԲԸ-ի, ավելի կոնկրետ՝ դրա բաժնետերերից մեկի  հետ 2025 թ. նոյեմբերի 14-ին (բաժնետիրոջ անունը ՊԳԿԿ-ն չի հայտնել):
Հիշեցնենք, որ շշերի կափարիչների արտադրությամբ զբաղվող այս ընկերությունը 2023-ին «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդից ստացել էր 1.676.999.973 դրամ ներդրում, ինչի դիմաց ֆոնդը դարձել էր ընկերության 49 %-ի բաժնետեր (սա ֆոնդի ամենամեծ ներդրումն է մասնավոր ընկերություններում, գումարը նախատեսվել էր շշերի կափարիչների արտադրական հաստոցի արդիականացման, նոր կափարիչների արտադրության հոսքագծի ձեռքբերման եւ արտադրամասի վերանորոգման համար): Հաշվի առնելով նաեւ տոկոսագումարները՝ «Յունիվերսալ Քլոզրս» ՓԲԸ-ի մյուս բաժնետերերին առաջարկ էր արվել ֆոնդի 49 % բաժնետոմսերը գնել 2.118.744.370 դրամով:
Այսպիսով՝ նոյեմբերի 14-ին «Յունիվերսալ Քլոզրս» ՓԲԸ-ի մյուս 2 բաժնետերերից մեկն, ըստ ՊԳԿԿ-ի, ամբողջությամբ վճարել է վերոնշյալ 2,1 մլրդ դրամ գումարը, եւ համաձայնագիր է կնքվել ընկերության բաժնետերերի բաժնետիրական համաձայնագիրը փոփոխելու մասին: Նույն օրը կնքվել է բաժնետոմսերի առքուվաճառքի պայմանագիրը:
Մինչեւ այս գործարքը «Յունիվերսալ Քլոզրս» ՓԲԸ-ի 43,3 %-ը պատկանում էր Ղազախստանի քաղաքացի Էռնեստ Ռուդիկին, իսկ մնացած 7,7 %-ը՝ ՀՀ քաղաքացի Հայկ Սուվարյանին, որը «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ի խորհրդի նախագահի տեղակալ, ԿԲ նախկին աշխատակից Հրանտ Սուվարյանի որդին է, ինչպես նաեւ նախկին վարչապետ, ԿԲ նախկին նախագահ Տիգրան Սարգսյանի փեսան՝ դստեր ամուսինը:
«Հետքի» աղբյուրը հայտնել է, որ Ռուդիկն իրական սեփականատեր չէ, այլ ներկայացնում է «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ի խորհրդի նախագահ եւ համասեփականատեր Գագիկ Զաքարյանի շահերը: Իրական շահառուների հայտարարագրում այժմ տեսնում ենք, որ Ռուդիկը դարձել է «Յունիվերսալ Քլոզրս» ընկերության 92,3 %-ի բաժնետեր, ինչը նշանակում է, որ նա (Գագիկ Զաքարյանը) է գնել «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդի ունեցած 49 %-ը:
Դավիթ Փափազյանի ընկերոջ ընտանիքը գնել է պետական բաժնետոմսերը
Բեռնափոխադրումներով զբաղվող «Գլոբալ Քոննեքթ» ՓԲԸ-ն 2022-ին 700 մլն դրամ ներդրում էր ստացել պետական ֆոնդից (գնվել են բեռնատարներ), եւ վերջինս դարձել էր ընկերության 49 %-ի բաժնետեր: 51 %-ի տերն էլ ՀՀ քաղաքացի Սուսաննա Գեւորգյանն է, որի ամուսինը՝ ՓԲԸ-ի տնօրեն Սերգեյ Գրիգորյանը, ԱՆԻՖ-ի նախկին գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանի ընկերն է:
Գեւորգյան-Գրիգորյան զույգին առաջարկ էր արվել պետական ֆոնդին պատկանող 49 %-ը ձեռք բերել 921.229.384 դրամով:
2025 թ. դեկտեմբերի 24-ին «Գլոբալ Քոննեքթ» ՓԲԸ-ի եւ ֆոնդի միջեւ կնքվել է բաժնետոմսերի առքուվաճառքի նախնական պայմանագիր, որի հիման վրա դեկտեմբերի 29-ին ընկերութունը 700 մլն դրամ է փոխանցել ֆոնդի գանձապետական հաշվին, իսկ մնացած մոտ 221 մլն դրամը փոխանցվել է այս տարվա հունվարի 29-ին: Նույն օրը կնքվել են բաժնետերերի բաժնետիրական համաձայնագիրը փոփոխելու մասին համաձայնագիրն ու բաժնետոմսերի առքուվաճառքի հիմնական պայմանագիրը:
Ինչպես ասվեց վերեւում, իրավապահները, ի թիվս այլ ընկերությունների, քննում են «Գլոբալ Քոննեքթի» ու պետական ֆոնդի (դրա կառավարիչ ընկերության) «համատեղ գործունեության ընթացքում թույլ տրված չարաշահումների վերաբերյալ դրվագները»:
Պետական ֆոնդը դուրս է եկել սնկերի արտադրության բիզնեսից
2025 թ. դեկտեմբերի 29-ին «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդի եւ «ԷյԷմՍի» ՓԲԸ-ի մյուս բաժնետիրոջ միջեւ կնքվել է ֆոնդի 32,12 % բաժնետոմսերի առքուվաճառքի նախնական պայմանագիր: Սնկերի արտադրությամբ զբաղվող այս ընկերությունում ֆոնդը 2022-ին 287.460.568 դրամ էր ներդրել՝ սնկի արտադրության համար անհրաժեշտ կոմպոստի արտադրության ստեղծելու նպատակով։ ՓԲԸ-ի 67,88 %-ն էլ պատկանում էր երեւանյան «Ի Էֆ Էմ Քորփորեյշն» ՍՊԸ-ին (նախկինում՝ «Էկո Ֆրեշ Մաշրումս»), որն իր հերթին պատկանում է Տիրան Հակոբյանին: Այսպիսով՝ Հակոբյանը ձեռք է բերել պետական ֆոնդի բաժնետոմսերը՝ դառնալով «ԷյԷմՍի» ՓԲԸ-ի 100 %-ի սեփականատեր:
Պետգույքի կառավարման կոմիտեի տեղեկացմամբ՝ Տ. Հակոբյանը նախնական պայմանագիրը կնքելու օրը՝ դեկտեմբերի 29-ին, ֆոնդի գանձապետական հաշվին է փոխանցել վերոնշյալ 287 մլն դրամը: Իսկ հաշվարկված տոկոսագումարը (90.525.412 դրամ) Հակոբյանը փոխանցել է այս տարվա հունվարի 16-ին, եւ նույն օրը կնքվել է համաձայնագիր բաժնետերերի բաժնետիրական համաձայնագիրը փոփոխելու մասին, ինչպես նաեւ վերջնական պայմանագիր ֆոնդին պատկանող բաժնետոմսերի առքուվաճառքի մասին:
Ֆոնդը դուրս կգա նաեւ Hard Rock Cafe-ից. գումարը կվերադարձվի փուլերով
Չորրորդ ընկերությունը, որի հետ համաձայնություն է ձեռք բերվել, «Դոմ Արենա» ՓԲԸ-ն է: Այստեղ պետական ֆոնդը 2021-2022 թթ. ներդրել է 277.203.077 դրամ եւ դարձել ընկերության 48 %-ի բաժնետեր: Ներդրումն օգտագործվել է՝ Երեւանում Hard Rock Cafe ցանցի զբոսաշրջային-ժամանցային ռեստորան բացելու համար։ «Դոմ Արենա» ընկերության մյուս (52 %) բաժնետերը երեւանյան «Ռոք Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ն է, որը 50-50 համամասնությամբ կիսում են Արսեն Հովհաննիսյանն ու Լաերտ Սողոյանը:
ՊԳԿԿ-ի տեղեկացմամբ՝ թեեւ «Դոմ Արենա» ՓԲԸ-ն եւ դրա համասեփականատեր «Ռոք Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ն չեն ընդունել ֆոնդի կառավարչի առաջարկը բաժնետոմսերը գնելու մասին, այնուամենայնիվ, օգտվելով «Դոմ Արենա» ընկերության բաժնետերերի միջեւ դեռեւս 2021 թ. կնքված բաժնետիրական համաձայնագրով նախատեսված գնման օպցիոն կիրառելու իրավունքից (ֆոնդի կառավարչի առաջարկած պայմաններից տարբերվող պայմաններով), 2025 թ. սեպտեմբերի 5-ին «Ռոք Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ն ֆոնդին է ուղարկել գնման օպցիոն կիրառելու ծանուցում, որի հիման վրա էլ հոկտեմբերի 16-ին կնքվել է ֆոնդի 48 % բաժնետոմսերի առքուվաճառքի պայմանագիր, համաձայն որի՝ «Ռոք Մենեջմենթ» ընկերությունը պարտավորվել է մինչեւ 2026 թ. հունվարի 6-ը 4 փուլով վճարել բաժնետոմսերի օտարման գինը: Այդուհանդերձ, այս ժամկետում գնորդը չի տեղավորվել եւ դեռ գումարային պարտավորություն ունի ֆոնդի նկատմամբ:
Այսպիսով՝ «Յունիվերսալ Քլոզրս», «Գլոբալ Քոննեքթ», «ԷյԷմՍի» եւ «Դոմ Արենա» ՓԲԸ-ներում «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» պետական ֆոնդը կատարել է ընդհանուր 2.941.663.618 դրամ ներդրում: Փետրվարի 18-ի դրությամբ, ինչպես «Հետքը» տեղեկացել է ՊԳԿԿ-ից, ֆոնդին վճարվել է 3.612.959.734 դրամ, որը ներառում է նշված ընկերություններից առաջին երեքի ստացած ներդրումներն ու տոկոսագումարները, ինչպես նաեւ 195 մլն դրամ «Դոմ Արենա» ընկերությունից. վերջինս դեռեւս վճարելիք գումար ունի: Այս ընդհանուր գումարը ՀՀ ԿԲ ներկա փոխարժեքով հավասար է 9,6 մլն դոլարի:
Թե ինչ զարգացումներ են եղել մյուս 4 ընկերությունների հետ ֆոնդի հարաբերություններում, որոնցում եւս ներդրումներ էին կատարվել, կներկայացնենք հաջորդ հոդվածում:
Կոլաժում՝ պետական ներդրումներով բացված երեւանյան Hard Rock Cafe-ն, ձեռք բերված բեռնատարները եւ կոմպոստի արտադրության շինարարությունը

Проси и получишь: государство вернуло 3,6 миллиарда драмов, инвестированных в частный бизнес в период деятельности ANIF
Государственный фонд “Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство” вернул инвестиции, осуществленные в три из восьми частных компаний. Об этом Hetq сообщили из Комитета по управлению государственным имуществом (КУГИ).
Фондом управляет ЗАО “Управляющий Антикризисными инвестициями Предприниматель+Государство”, собственником которого в 2019-2024 гг. был ANIF – ЗАО “Фонд государственных интересов Армении”, а с 2024 года по настоящее время является Комитет по управлению госимуществом.
Напомним, что целью фонда было повышение экономической активности Армении, создание рабочих мест, стимулирование экспорта, развитие регионов страны в условиях пандемии коронавируса. Участником фонда, то есть собственником выпущенных им акций, является государство в лице Республики Армения. Последнее перечисляла бюджетные средства в фонд, откуда они инвестировались в различные компании.
Было установлено, что фонд может инвестировать в каждый проект от 0,5 до 4 миллионов долларов, против чего получит от 25,1% до 49,9% акций инвестируемой компании. Иными словами, государство и частные предприниматели становятся совладельцами бизнеса.
Срок участия Государственного инвестиционного фонда в любом проекте был ограничен десятью годами. При выходе из совместного предприятия фонду надлежало продать свои акции партнеру по бизнесу.
В 2021-2023 годах фонд “Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство” инвестировал миллиарды драмов в десять армянских компаний, став их акционером. Общий объем инвестиций составил 6.649.718.618 драмов, или 17,6 млн долларов США по нынешнему курсу Центрального банка Армении.
Подчеркнем, что инвестиции осуществлялись на основании решений совета директоров управляющей компании (в 2019-2024 гг. она подчинялась ANIF). В 2020-2024 годах директором ЗАО “Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство” была Белла Манукян.
После того, как ANIF оказался замешан в коррупционном скандале и основавшее фонд правительство Никола Пашиняна решило ликвидировать его, правоохранительные органы провели расследование, в результате которого были выявлены злоупотребления также во взаимоотношениях между фондом “Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство” и частными компаниями-партнерами.
В мае 2025 года генпрокурор Анна Вардапетян, касаясь предварительного следствия по уголовному делу ANIF в Следственном комитете РА, заявила, что “расследуются эпизоды злоупотреблений, совершенных в ходе совместной деятельности ANIF и ряда компаний, в том числе ЗАО “Сид ту Фарм”, “Дом Арена”, “Глобал Коннект”, “Таврос КВМ”, “Апага Проджектс””.
Это лишь часть компаний, получивших от фонда “Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство” десятки и сотни миллионов драмов, в обмен на что фонд стал их акционером.
28 августа 2025 года правительство приняло решение начать процесс возврата инвестиций, осуществленных фондом “Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство”. Правительство разрешило управляющему госфондом отчуждать акции, полученные в обмен на инвестиции фонда в частные компании. Цена отчуждения рассчитывалась следующим образом: инвестированная сумма + 10,27% от нее за каждый год.
Управляющий должен был предложить остальным акционерам получивших инвестиции компаний, то есть частным партнерам, до 31 марта 2026 года приобрести акции государственного фонда. Иными словами, правительство намеревалось до конца марта текущего года избавиться от акций фонда (то есть своих собственных) в частных компаниях.
Адресатам предложения следовало дать письменное согласие до 30 декабря 2025 года. Согласие можно было оформить двумя способами: либо частные партнеры, приобретающие акции фонда, вносили аванс в размере полученных инвестиций и до 31 марта текущего года выплачивали оставшуюся сумму, либо они брали бюджетный кредит со сроком погашения до 10 лет, для которого, однако, нужно было предоставить банковскую гарантию.
Фонд осуществил инвестиции  в десять компаний, однако в 2022 году он вышел из ЗАО “Клиника современной хирургии”, а в 2023 году – из ЗАО “Сид ту фарм”, продав свои акции другим акционерам. То есть, 30 сентября 2025 года предложение о покупке акций было передано частным партнерам из остальных восьми ЗАО: “ЭйЭмСи”, “Глобал Коннект”, “Апага Проджектс”, “Берримаунт”, “Юниверсал Клозерс”, “Таврос КВМ”, “Си Эф Даблю”.
Как сообщили из Комитета по управлению госимуществом, на это предложение положительно отреагировали три из восьми компаний, при этом ни одна из них не воспользовалась бюджетным кредитом.
Акции фонда в ЗАО “Юниверсал Клозерс” приобрел гражданин Казахстана
Первая сделка была заключена 14 ноября 2025 года с ЗАО “Юниверсал Клозерс”, а точнее, с одним из его акционеров (имя акционера Комитет по управлению госимуществом не раскрыл).
Напомним, что в 2023 году эта компания, производящая крышки для бутылок, получила от фонда “Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство” инвестиции в размере 1.676.999.973 драмов, в обмен на что фонд получил 49% акций компании (это крупнейшая инвестиция фонда в частные компании, а сумма предназначалась для модернизации оборудования, приобретения новой линии по производству крышек и ремонта производственных помещений). С учетом суммы процентов другим акционерам ЗАО “Юниверсал Клозерс” было предложено приобрести 49% акций фонда за 2.118.744.370 драмов.
Таким образом, по данным Комитета управления госимуществом РА, 14 ноября один из двух других акционеров ЗАО “Юниверсал Клозерс” полностью выплатил вышеупомянутые 2,1 миллиарда драмов, после чего было подписано соглашение о внесении изменений в акционерное соглашение акционеров компании. В тот же день был подписан договор о купле-продаже акций.
До этой сделки 43,3% ЗАО “Юниверсал Клозерс” принадлежали гражданину Казахстана Эрнесту Рудику, остальные 7,7% - гражданину Армении Айку Суваряну. Последний является сыном заместителя председателя совета ОАО “Армэкономбанк”, бывшего сотрудника Центрального банка Гранта Суваряна, а также зятем (мужем дочери) бывшего премьер-министра и бывшего председателя ЦБ Тиграна Саргсяна.
По информации источника Hetq, Рудик не реальный владелец, он лишь представляет интересы председателя совета и совладельца ОАО “Юнибанк” Гагика Закаряна. Из декларации о бенефициарных владельцах следует, что Рудик стал акционером “Юниверсал Клозерс” с долей 92,3%, а это означает, что 49% акций фонда “Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство” приобрел он (Гагик Закарян).
Государственные акции купила семья друга Давида Папазяна
Занимающееся грузоперевозками ЗАО “Глобал Коннект” в 2022 году получило от государственного фонда инвестиции в размере 700 миллионов драмов на покупку грузовиков, и фонд стал владельцем 49% акций компании. Остальные 51% акций принадлежит гражданке Армении Сусанне Геворкян, муж которой, директор ЗАО Сергей Григорян, является другом бывшего исполнительного директора ANIF Давида Папазяна.
Супружеской паре Геворкян-Григорян было предложено приобрести за 921.229.384 драмов 49% акций государственного фонда.
24 декабря 2025 года между ЗАО “Глобал Коннект” и фондом было подписано предварительное соглашение о покупке акций, на основании которого 29 декабря компания перевела на казначейский счет фонда 700 миллионов драмов, остальная сумма – около 221 миллион драмов – была переведена 29 января текущего года. В тот же день было подписано соглашение о внесении изменений в акционерный договор и основной договор купли-продажи акций.
Как уже было отмечено, правоохранительные органы среди прочего расследуют “эпизоды злоупотреблений, совершенных в ходе совместной деятельности” “Глобал Коннект” и государственного фонда (его управляющей компании).
Государственный фонд вышел из бизнеса по производству грибов
29 декабря 2025 года фонд “Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство” и акционер ЗАО “ЭйЭмСи” подписали предварительный договор купли-продажи 32,12% акций фонда. В 2022 году фонд инвестировал в грибной бизнес 287.460.568 драмов с целью налаживания производства компоста, необходимого для выращивания грибов. 67,88% ЗАО принадлежали ереванскому ООО “И Эф Эм Корпорейшн” (ранее “Эко Фреш Грибы”), которое в свою очередь принадлежит Тирану Акобяну. Таким образом, Акобян приобрел акции государственного фонда, став владельцем 100% ЗАО “ЭйЭмСи”.
По данным Комитета по управлению госимуществом, 29 декабря, в день подписания предварительного договора, Т.Акобян перевел указанные 287 миллионов драмов на казначейский счет фонда. Перевод начисленных процентов на сумму 90.525.412 драмов состоялся 16 января текущего года. И в тот же день были подписаны соглашение о внесении изменений в акционерное соглашение и окончательный договор купли-продажи акций фонда.
Фонд выйдет также из Hard Rock Cafe: сумма будет возвращена поэтапно
Четвертой компанией, с которой было достигнуто соглашение, является ЗАО “Дом Арена”, в которое госфонд в 2021-2022 гг. инвестировал 277.203.077 драмов, став акционером компании с долей в 48%. Инвестиции были направлены на открытие в Ереване туристического развлекательного ресторана сети Hard Rock Cafe. Другим акционером “Дома Арены” (52%) является ереванское ООО “Рок Менеджмент”, доля в котором разделена поровну между Арсеном Ованнисяном и Лаэртом Согояном.
По сообщению КУГИ, хотя ЗАО “Дом Арена” и его совладелец ООО “Рок Менеджмент” не приняли предложение управляющего фондом о покупке акций, тем не менее, воспользовавшись правом на реализацию опциона на покупку, предусмотренную соглашением между акционерами компании “Дом Арена” от 2021 года (на условиях, отличных от предложенных управляющим фондом), 5 сентября 2025 года ООО “Рок Менеджмент” направило фонду уведомление о реализации опциона на покупку, на основании которого 16 октября был подписан договор купли-продажи 48% акций фонда, согласно которому компания “Рок Менеджмент” обязалась выплатить цену отчуждения акций четырьмя частями до 6 января 2026 года. Однако покупатель не уложился в сроки и все еще имеет денежное обязательство перед фондом.
Таким образом, фонд “Антикризисные инвестиции Предприниматель+Государство” инвестировал в ЗАО “Юниверсал Клозерс”, “Глобал Коннект”, “ЭйЭмСи” и “Дом Арена” в общей сложности 2.941.663.618 драмов. Как сообщили Hetq из Государственного инвестиционного фонда РА, по состоянию на 18 февраля фонд получил 3.612.959.734 драма (эта сумма составляет 9,6 миллиона долларов США по текущему обменному курсу Центробанка Республики Армения), включая инвестиции и проценты, полученные упомянутыми выше первыми тремя компаниями, а также 195 миллионов драмов от “Дома Арены”. Последняя еще не погасила весь долг.
В коллаже использованы фото ереванского кафе Hard Rock Cafe, грузовиков и завода по производству компоста, созданных и приобретенных за счет государственных инвестиций