30 տարվա համատեղ կյանքից հետո Աննա Հակոբյանն ու Նիկոլ Փաշինյանը բաժանվեցին
Փետրվարի 17-ին վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը հայտարարեց, որ իր և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքացիական ամուսնությունն ավարտվել է։ «Բոլորին խնդրում եմ այս թեմայի շուրջ լինել զուսպ, լինել կոռեկտ»,- իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր Աննա Հակոբյանը։
Այս հայտարարությունից հետո մարդիկ կարծեցին, թե խոսքը քաղաքացիական ամուսնության ավարտի մասին է, և վարչապետն ու Աննա Հակոբյանն արդեն օրինական ամուսիններ են ու նրանց շնորհավորանքներ հղեցին այդ կապակցությամբ։
Արդեն այսօր՝ փետրվարի 27-ին, Աննա Հակոբյանն իր ֆեյսբուքյան էջում տեսանյութ հրապարակեց՝ հայտարարելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ իր հարաբերությունների ավարտի մասին։
Ըստ էության, տեսանյութը նկարահանվել է փետրվարի 25-ին, քանի որ Աննա Հակոբյանը նշում է, որ փետրվարի 25-ն է, ու ինքը լքում է կառավարական առանձնատունը։
Տեսանյութում նա նաև ասաց, որ տուն չունի, և այն տունը, որ վարկով գնվել է, դեռ կառուցման փուլում է, հետևաբար, տեղափոխվում է վարձակալած բնակարան։
Այնուհետև Աննա Հակոբյանը խնդրեց՝ եթե մարդիկ Երևանի փողոցներով իրեն քայլելիս տեսնեն, չզարմանան և չվիրավորեն։
«Չեմ ուզում ասել՝ սիրում եմ բոլորիդ, որը ոչ թե պետք է ասել, այլ պետք է գործողությունով ցույց տալ, հոգատարությամբ, խնամքով, որ ուղղվում է սիրած էակին։ Ես կարծում եմ, որ այս 8 տարիների ընթացքում իմ գործողություններով, համենայն դեպս, դրանց հիմքում միայն եղել է սերը և հոգատարությունը ձեր և պետության հանդեպ»,- տեսանյութի ավարտին նշեց նա։
Հնարավոր է, որ Աննա Հակոբյանն այս խոսքերն ուղղում էր նաև Նիկոլ Փաշինյանին, քանի որ վերջինս է իր տեսանյութերի ավարտին նշում, թե սիրում է բոլորին։
Աննա Հակոբյանի այս տեսանյութին հաջորդեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գրառումը։ Փաշինյանը հայտարարեց՝ Աննայի որոշմանը վերաբերվում է հարգանքով։
«Վերջին 30 տարում իմ բոլոր դժվարին օրերին նա եղել է իմ կողքին, եղել է իմ ապավենն ու հենարանը։ Վստահ չեմ, թե ես նրա համար եղել եմ այդպիսին։ Թերևս ավելի շատ դառնություն եմ պատճառել, ինչի համար ներողություն եմ խնդրում»,- գրել էր վարչապետը։
Չնայած Աննա Հակոբյանը դեռևս տասն օր առաջ՝ փետրվարի 17-ին էր հայտարարել իր և վարչապետի հարաբերությունների ավարտի մասին, փետրվարի 19-ին նա՝ որպես «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն և վարչապետի տիկին, ԱՄՆ Տեխաս նահանգի Ֆորտ Ուորթ քաղաքում շարունակում էր հանդիպումներ ունենալ։
Չի բացառվում, որ կարող եմ քրեական պատասխանատվության ենթարկվել. Աննա Հակոբյան
Թեև Աննա Հակոբյանը տեսանյութում ասաց, որ ցանկանում է շարունակել ղեկավարել «Իմ քայլը» հիմնադրամը՝ որպես գործադիր տնօրեն, նաև նշեց՝ չի բացառվում, որ կարող է քրեական պատասխանատվության ենթարկվել։
«Կյանք է, գուցե հնարավոր է այդպիսի զարգացում, ինչ արած, կապրենք, կտեսնենք»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը լրագրողների հետ զրույցում նշել էր, որ ուսումնասիրում են «Իմ քայլը» հիմնադրամի կողմից անգլերենի անվճար դասընթացներ անցկացնելու մասին որոշումը, քանի որ ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների հետ ասոցացվող կազմակերպություններին արգելվում է ընտրությունների օր նշանակելուց հետո բարեգործություն անելը։
«Միասնության այլ հիմքեր չեն լինում, ամեն ինչ բխում է սիրուց». Աննա Հակոբյան
Աննա Հակոբյանը և Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել են Երևանի պետական համալսարանում, երբ երկուսն էլ սովորում էին ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում։
Աննա Հակոբյանն առաջին կուրսի ուսանող էր, առաջադրանք է ստացել հոդված գրել թերթում, որտեղ այդ ժամանակ աշխատում էր Նիկոլ Փաշինյանը: «Ես գրեցի հոդվածը և ներկայացրեցի խմբագրություն: Այդպես էլ ծանոթացանք Նիկոլի հետ: Նիկոլն ինձ սիրահարվեց առաջին հայացքից, իսկ ես… մի փոքր ավելի ուշ»,- 2018-ին տված հարցազրույցում նշել է Աննա Հակոբյանը:
Աննա Հակոբյանն ու Նիկոլ Փաշինյանը համատեղ բնակվել են շուրջ 30 տարի, ունեն 4 երեխա՝ երեք դուստր և մեկ որդի:
2018-ին նոյեմբերին Mediamax-ին տված հարցազրույցում Աննա Հակոբյանը խոսել էր ամուսնական կյանքում բարդություններից՝ նշելով, որ դրանք միշտ լինում են՝ անկախ նրանից, թե ինչով են զբաղվում ամուսինները, ինչ մասնագիտություն և գաղափարներ ունեն։ «Բայց կա մի բան, որն օգնում է ամեն ինչ հաղթահարել, դա սերն է։ Միասնության այլ հիմքեր չեն լինում, ամեն ինչ բխում է սիրուց»։
«Ես այնպիսին եմ, ինչպիսին ինքն ուզում է, որ լինեմ». Աննա Հակոբյան
«Մեդիամաքսին» տված հարցազրույցում Աննա Հակոբյանը նաև նշել էր, որ Փաշինյանի ազդեցությունն իր վրա շատ մեծ է։
«Իր տեսակը շատ դոմինանտ ու ուժեղ է։ Ես ինձ վրա իսկապես մեծ ազդեցություն եմ կրում իմ ամուսնուց՝ բոլոր իմաստներով։ Նույնը չեմ կարող ասել իր մասին, որովհետև տեսակով դոմինանտ է։ Ասել, որ իր հաջողությունների գրավականը ես եմ, ճիշտ չի լինի, որովհետեւ ես այնպիսին եմ, ինչպիսին ինքն ուզում է, որ լինեմ»,- ասել էր նա։
Դժվար է ասել՝ արդյոք բաժանման պատճառը սիրո բացակայությունն է և միասնության այն հիմքերի սպառումը, որոնց մասին նախկինում խոսել էր Աննա Հակոբյանը, թե այն, որ նա այնպիսին էր, ինչպիսին Նիկոլ Փաշինյանն էր ուզում նրան տեսնել։ Ամեն դեպքում, Հակոբյանը հստակ փակել է այս թեման հանրային քննարկման համար՝ ընդգծելով, որ այն իր հետ քննարկման ենթակա չէ։
«Ձեզ էլ, սիրելի՛ ժողովուրդ, հորդորում եմ շատ ժամանակ չծախսել այս հարցը «դնել-վերցնելու» վրա. պարապ զբաղմունք կդառնա՝ անօգուտ և անպտուղ։ Լսեցինք, արձանագրեցինք, անցանք առաջ»,- գրել է նա։
Չնայած Աննա Հակոբյանի այս հորդորին՝ սոցիալական ցանցերում ակտիվ քննարկում են նրանց ամուսնալուծության թեման։

Анна Акопян и Никол Пашинян расстались после тридцати лет совместной жизни
17 февраля супруга премьер-министра Армении Анна Акопян выступила с заявлением о завершении гражданского брака с премьер-министром Николом Пашиняном. “Прошу всех проявлять сдержанность и корректность при обсуждении этой темы”,- написала она на своей фейсбуковской странице. После этого заявления общественность решила, что речь идет о завершении гражданского брака и что премьер Пашинян и Анна Акопян уже законные супруги, в связи с чем в их адрес поступили многочисленные поздравления.
Однако уже сегодня, 27 февраля, Анна Акопян разместила на своей странице в Фейсбуке видео, в котором сообщила о завершении своих отношений с премьер-министром Николом Пашиняном.
По сути, видео было снято 25 февраля, поскольку именно эту дату назвала Анна Акопян, отметив, что покидает правительственную резиденцию.
Она также сказала, что у нее нет дома, так как дом, который был куплен в кредит, находится в процессе строительства, поэтому она переезжает в арендованную квартиру. Затем г-жа Акопян попросила не удивляться и воздержаться от оскорблений, если ее увидят одну на улицах  Еревана.
“Не хочу говорить, что люблю вас всех, потому что об этом не нужно говорить, это нужно показывать своими действиями, заботой о любимом человеке. Мне кажется, за эти восемь лет в основе моих действий лежали только любовь и забота о вас и государстве”,- заявила Анна Акопян.
Возможно, эти слова она адресовала также Николу Пашиняну, который все свои видеоролики завершает словами о том, что любит всех.
За видеообращением Анны Акопян последовала запись главы правительства Никола Пашиняна о том, что он с уважением относится к решению Анны, что последние тридцать лет она в тяжелые минуты всегда была рядом, тогда как он причинил ей много горестей, за что просит прощения.
Несмотря на то, что о завершении своих отношений с премьер-министром Пашиняном Анна Акопян заявила еще десять дней назад, 17 февраля, 19 февраля она как исполнительный директор фонда “Мой шаг” и супруга главы правительства продолжала участвовать во встречах в городе Форт-Уэрт в американском штате Техас.
“Не исключено, что меня могут привлечь к уголовной ответственности” – Анна Акопян
Несмотря на то, что в своем видеообращении Анна Акопян призналась, что хочет продолжать руководить фондом “Мой шаг” в качестве исполнительного директора, она не исключила, что может быть привлечена к уголовной ответственности. “Это жизнь, и подобное развитие событий возможно. Что ж, поживем – увидим”,- сказала она. Напомним, что на недавнем брифинге председатель Антикоррупционного комитета сообщил, что они изучают решение фонда “Мой шаг” о проведении бесплатных занятий по английскому языку, так как организациям, которые ассоциируются с участвующими в выборах партиями, запрещено заниматься благотворительностью после назначения даты выборов.
“Другой основы для единства не бывает – все вытекает из любви” – Анна Акопян
Анна Акопян и Никол Пашинян познакомились в Ереванском государственном университете, где оба учились на факультете журналистики.
Анна, будучи студенткой первого курса, получила задание написать статью для газеты, в которой тогда работал Никол Пашинян. “Я написала статью и отнесла ее в редакцию. Так мы и познакомились с Николом. Он влюбился в меня с первого взгляда, а я – чуть позже”,- рассказала А.Акопян в интервью 2018 года.
Анна Акопян и Никол Пашинян прожили вместе почти 30 лет. У них четверо детей – три дочери и сын.
В интервью Mediamax в ноябре 2018 года А.Акопян говорила о сложностях семейной жизни, отмечая, что они бывают всегда, независимо от того, чем  занимаются супруги, какие у них профессии, идеи. “Но есть одна вещь, которая помогает преодолевать все – это любовь. Другой основы для единства нет, все вытекает из любви”.
“Я такая, какой он хочет, чтобы я была” – А.Акопян
В интервью Mediamax Анна Акопян также отметила, что влияние на нее Пашиняна очень велико. “Он доминантная, сильная личность. Я действительно испытываю на себе большое влияние мужа во всех смыслах. Говорить о том, что я – залог всех его успехов, неправильно, потому что я такая, какой он хочет, чтобы я была”,- сказала А.Акопян.
Трудно сказать, что является причиной расставания – отсутствие любви и исчезновение той основы для единства, о которой ранее говорила Анна Акопян, или то, что она была такой, какой ее хотел видеть Никол Пашинян. В любом случае Анна твердо закрыла эту тему для общественного обсуждения, подчеркнув, что она не подлежит обсуждению с ней.
“А вас, дорогие мои, призываю не тратить много времени на “перемалывание” этого вопроса, поскольку это станет пустым, бесполезным и бесплодным занятием. Услышали, зафиксировали и идем дальше”,- сказала она. Несмотря на этот призыв, тема развода Анны Акопян и Никола Пашиняна активно обсуждается в социальных сетях.