Մամուլի շենքը հյուրանոց կդառնա. ով է կազմել ներդրումային փաթեթը
2025 թվականի հունվարի 24-ին «Դիգնիսի» ՍՊԸ-ն և Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն ստորագրել են համագործակցության հուշագիր՝ օտարման ենթակա պետական գույքի ներդրումային փաթեթների կազմման նպատակով:
Այս հուշագրի շրջանակում էլ կազմվել է Արշակունյաց 4 հասցեում գտնվող Մամուլի շենքի ներդրումային փաթեթը։ Նախատեսվում է, որ Մամուլի շենքը կվերածվի հյուրանոցի։
«Դիգնիսի» ՍՊԸ-ն, «Բի-Էս-Սի» բիզնեսի աջակցման կենտրոնը և «Khachaturian Architects» ստուդիան ստեղծել են PROSPECT24 նախագիծը, որը մասնակցել ու հաղթել է Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի հայտարարած երկփուլ մրցույթում։
Մրցույթում հաղթելուց հետո կնքված հուշագրով սահմանվել է, որ PROSPECT24-ը, նախքան պետական գույքի օտարումը, պետք է կազմի գույքի վերաբերյալ ներդրումային փաթեթ, որը պետք է ներառի դրա հնարավոր լավագույն օգտագործման տարբերակները, քաղաքաշինական, կոմունիկացիոն և իրավական սահմանափակումները, ինչպես նաև՝ համայնքի կողմից տվյալ ծրագիրն իրագործելու համար անհրաժեշտ նախնական թույլտվությունները:
Պետական գույքի կառավարման կոմիտեից «Հետքին» հայտնել են, որ համաձայն «Դիգնիսի» ՍՊԸ-ի և կոմիտեի միջև կնքված հուշագրի՝ գույքի գնորդը, բացի գնահատված արժեքից, պետք է վճարի նաև նախագծի կազմման համար։
«Նշված գումարը ներառված չէ գույքի վաճառքի արժեքի մեջ, բայց գույքի գործարքի անբաժանելի մաս է։ Վերոնշյալն ամրագրված է Կոմիտեի և «Դիգնիսի» ՍՊԸ-ի միջև կնքված հուշագրով»,- ասված է Կոմիտեի պատասխանում:
Նախագծի կազմման արժեքը կախված է լինելու գույքի գնահատված արժեքից։ Ընկերությունը ստանալու է գույքի արժեքի 1.5%-ի չափով գումար, բայց ոչ ավելի քան 30 մլն դրամ։
Ովքեր են «Դիգնիսի» ՍՊԸ-ի սեփականատերերը
«Դիգնիսի» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2020 թվականի սեպտեմբերին։ Ընկերության հիմնադիրը Կարեն Անախասյանն է։ Այս տարվա հունվարին ընկերության 33% փայատեր է դարձել Ռուբեն Ալեքսանյանը։ Իսկ ընկերության տնօրենը հիմնադրման պահից մինչև օրս Վարդան Ալեքսանյանն է։
2025 թվականի փետրվարի 18-ին էլ ստեղծվել է «Պրոսպեկտ24» ՓԲԸ-ն։ Դրա բաժնետերերն են Սամվել Գևորգյանը, Ժաննա Խաչատուրյանը, Կարեն Անախասյանը և Արմեն Ալեքսանյանը։ Որպես միջանկյալ ընկերություն նշված է «Դիգնիսի» ՍՊԸ-ն։ Իսկ ընկերության տնօրենը Վարդան Ալեքսանյանն է։
«Դիգնիսի» ՍՊԸ-ն 2025 թվականի հունվարի 20-ին հուշագիր էր ստորագրել «Իմ քայլը» հիմնադրամի հետ վերջինիս կողմից իրականացվող նախագծերին աջակցելու համար։
Հիշեցնենք, որ Վարդան Ալեքսանյանը դեռ 2010 թվականից մեղադրվում էր խարդախության եղանակով ՀՀ և օտարերկրյա քաղաքացիներից գումարներ հափշտակելու մեջ։ Քրեական գործը 2020 թվականից գտնվում է դատարանում և քննությունը շարունակվում է ։ Վերջին նիստը նշակվել է այս տարվա փետրվարին, սակայն չի կայացել պաշտպանի չներկայանալու պատճառով։
Համաձայն քրեական գործի՝ Ալեքսանյանը ներկայացել է Արմավիրի մարզի Բաղրամյան համայնքի տարածքում գտնվող «Մուսալեռ» հուշահամալիրի հարևանությամբ գտնվող հողատարածքների սեփականատեր և վաճառել է այդ հողատարածքները՝ չունենալով դրանց սեփականատերերի համաձայնությունը։
2010 թվականին նրա նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ, որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշում է կայացվել և հետախուզում հայտարարվել: 2018 թվականի հունիսի 21-ին Վարդան Ալեքսանյանը Վրաստանում հայտնաբերվել և կալանավորվել է։
2018 թվականի հոկտեմբերի 27-ի որոշմամբ Վարդան Ալեքսանյանի նկատմամբ կիրառվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցը, որը 2023-ի նոյեմբերին փոխարինվել է գրավով։

Здание Дома печати превратят в гостиницу. Кто подготовил инвестиционный проект?
24 января 2025 года компания Dignisi LLC и Комитет по управлению государственным имуществом подписали меморандум о сотрудничестве c целью подготовки инвестиционных пакетов для подлежащего отчуждению госимущества.
В рамках меморандума был разработан инвестиционный пакет для здания типографии, расположенного по адресу Аршакуняц 4, которое планируется переоборудовать в гостиницу.
ООО “Дигниси”, Центр поддержки бизнеса “БиЭсСи” и архитектурное бюро Khachaturian Architects создали проект PROSPECT24, который принял участие в двухэтапном конкурсе, объявленном Комитетом по управлению госимуществом, и был признан победителем.
В меморандуме, подписанном после победы в конкурсе, оговаривалось, что до отчуждения госсобственности компания PROSPECT24 должна подготовить инвестиционный пакет для объекта недвижимости, который включит в себя варианты его оптимального использования, градостроительные, коммуникационные и правовые ограничения, а также предварительные разрешения, необходимые муниципалитету для реализации проекта.
Как сообщили Hetq из Комитета по управлению госсобственностью, согласно меморандуму, подписанному между компанией Dignisi LLC и КУГИ, покупатель недвижимости, помимо оценочной стоимости, должен также оплатить подготовку проекта.
“Указанная сумма не включена в продажную цену недвижимости, но является неотъемлемой частью сделки с недвижимостью. Это оговорено в меморандуме, подписанном между Комитетом и ООО “Дигниси””, - говорится в ответе КУГИ.
Стоимость работ по разработке проекта будет зависеть от оценочной стоимости имущества. Если стоимость объекта недвижимости составляет до 1 миллиарда драмов, то затраты на подготовку проекта составят 5% от этой суммы. Если стоимость превышает 1 миллиард драмов, то – 4%, но не менее 50 миллионов драмов.
Кто собственники ООО “Дигниси”?
ООО “Дигниси” было основано в сентябре 2020 года. Основателем компании является Карен Анахасян. В январе этого года акционером компании с долей в 33% стал Рубен Алексанян. Должность директора компании с момента ее создания по настоящее время занимает Вардан Алексанян.
18 февраля 2025 года было создано ЗАО “Проспект24”. Его акционерами являются Самвел Геворгян, Жанна Хачатурян, Карен Анахасян и Армен Алексанян. ООО “Дигниси” зарегистрировано как промежуточная компания. Ее директором является Вардан Алексанян.
20 января 2025 года ООО “Дигниси” подписало меморандум с фондом “Мой шаг” о поддержке реализуемых им проектов.
Напомним, что Вардан Алексанян еще с 2010 года обвиняется в мошенническом хищении денежных средств у граждан Армении и других стран. Уголовное дело рассматривается в суде с 2020 года. Последнее слушание было назначено на февраль этого года, но не состоялось из-за неявки адвоката.
Согласно материалам уголовного дела, Алексанян выдавал себя за владельца земельных участков, расположенных рядом с мемориальным комплексом “Мусалер” в общине Баграмян Армавирской области, и продавал эти участки без согласия их владельцев.
В 2010 году против него было возбуждено уголовное дело, принято решение привлечь его к ответственности и объявить в розыск. 21 июня 2018 года Вардан Алексанян был найден и задержан в Грузии.
27 октября 2018 года в отношении Алексаняна была применена мера пресечения в виде запрета на выезд, которая в ноябре 2023 года была заменена на освобождение под залог.