Առուշ Առուշանյանի ազգականը 312 մլն դրամի պայմանագիր է կնքել Գորիսի համայնքապետարանի հետ
Գորիս համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանի ազգականին պատկանող «Բեսթ ռոուդ» ՍՊԸ-ն այս տարվա մարտի 19-ին 312 մլն դրամի պայմանագիր է կնքել Գորիս համայնքի հետ՝ մասնակցելով համայնքի հայտարարած բաց մրցույթին, որին այլ մասնակից չի եղել։ Ըստ կնքված պայմանագրի մասին հայտարարության՝ ընկերությունը պետք է հիմնանորոգի Գորիս քաղաքի մի քանի փողոցներ։ Ընկերությունը 2019 թվականի հունիսի 13-ին հիմնադրել է Հայկ Բաղդասարյանը և մինչ օրս 100% սեփականատերն է։
2021 թվականի հունիսին Սյունիքի մարզի քրեական դատարանում սկսվել էր Առուշ Առուշանյանին վերաբերող քրեական վարույթի քննությունը, որում նշվում էր՝ «Բեսթ Ռոուդ» ընկերության սեփականատեր Հայկ Բաղդասարյանը Առուշանյանի հորեղբոր թոռն է, բայց ընկերության փաստացի սեփականատերն Առուշանյանն է։ Այս գործով Առուշանյանին քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով մեղադրանք էր առաջադրվել, այդ թվում՝ այն, որ «Բեսթ Ռոուդ» ՍՊԸ-ի միջոցով զբաղվել է ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ և առանց պայմանագրի՝ ընդերքի օգտագործմամբ։ Այս մեղադրանքի վերաբերյալ դատարանը նշել է, որ ընկերության՝ փաստացի Առուշանյանին պատկանելու հանգամանքը չի հիմնավորվել։
Առուշ Առուշանյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ մրցույթին մասնակցում են տարբեր ընկերություններ, և «Բեսթ Ռոուդ» ընկերությունն արտոնյալ կարգավիճակ չունի։ Իսկ Հայկ Բաղդասարյանն իր հեռավոր ազգականն է, որին վաղուց չի հանդիպել։ Ըստ նրա՝ շահերի բախում այս գործարքում չկա։
Առուշ Առուշանյանը 2017 թվականից զբաղեցնում է Գորիս համայնքի ղեկավարի պաշտոնը։ Նա 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցում էր «Հայաստան» դաշինքի ընտրացուցակով։ Վերջին շրջանում Առուշանյանը դադարեցրել է քննադատությունները Նիկոլ Փաշինյանի և նրա կառավարության վերաբերյալ։ Այս տարվա մարտի 15-ին Գորիս այցի ժամանակ Փաշինյանին ուղեկցում էր նաև Առուշանյանը։

Best Road LLC, a company owned by a relative of Goris Mayor Arush Arushanyan, signed a contract with the Goris Council worth AMD 312 million ($833,573) on March 19 of this year. The agreement was the result of an open tender announced by the community, in which Best Road LLC was the sole participant.
According to the contract announcement, Best Road LLC is tasked with overhauling several streets in the city of Goris. The company was established by Hayk Baghdasaryan on June 13, 2019, and he remains the sole owner.
In June 2021, criminal proceedings involving Arush Arushanyan commenced in the Syunik Provincial Criminal Court. The court stated that Hayk Baghdasaryan, owner of Best Road LLC, is the grandson of Arushanyan’s uncle, but alleged that Arushanyan is the de facto owner of the company. Charges against Arushanyan included several articles of the Criminal Code, such as illegal entrepreneurship through Best Road LLC and unauthorized use of subsoil. However, the court noted that the claim of Arushanyan’s actual ownership of the company was not substantiated.
Arushanyan told Hetq that multiple companies participate in tenders and that Best Road LLC does not receive any preferential treatment. He described Hayk Baghdasaryan as a distant relative whom he has not seen for a long time and stated that there is no conflict of interest in the transaction.
Arushanyan has served Goris mayor since 2017 and ran in the 2021 parliamentary elections as part of the Armenia (Hayastan) bloc. Recently, he has ceased his criticism of Nikol Pashinyan and his administration. Notably, Pashinyan was accompanied by Arushanyan during his visit to Goris on March 15 of this year.