Երբ երեխայի առողջությունը կախված է քաղաքացիությունից
Արմեն Հայրապետյանը մարտի 21-ին իր 2 տարեկան 8 ամսական որդուն տարել է Երևանի թիվ 19 պոլիկլինիկա՝ բժշկական ստուգման։ Երեխան մի քանի օր հազում և ջերմում էր։ Հերթապահ բժիշկը համակարգչային ԿՏ հետազոտության (տոմոգրաֆիա) ցուցում էր տվել ու մի քանի դեղ նշանակել: Ասել էր, որ հետազոտությունը վճարովի է լինելու` 80 000 դրամ, քանի որ արցախցի Արմեն Հայրապետյանն ու իր ընտանիքի անդամները ՀՀ քաղաքացի չեն։
«Բժիշկը շատ բարեհամբույր էր, էնպես էր անում, որ հանկարծ մեզ վատ չզգանք։ Ես զարմացա, ասեցի՝ էդպես ո՞նց կլինի, ախր հարցը երեխաներին է վերաբերում։ Ինքն ասաց, որ ոչինչ անել չի կարող, քանի որ օրենքն էդպես է, անգամ ուղեգիր տրամադրելու դեպքում պիտի հետազոտության համար վճարեմ»,-պատմում է Արմենը։
Հերթապահ բժշիկն Արմենին էր փոխանցել Առողջապահության նախարարության թեժ գծի հեռախոսահամարն ու առաջարկել նախարարության հետ պարզաբանել։
Արմենը դիմել էր նախարարություն, որտեղից նրան հայտնել էին, որ երեխաների անվճար բժշկական օգնության և սպասարկման իրավունքը վերաբերում է միայն ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող անչափահասներին։ Եթե նրանք ունենային ՀՀ քաղաքացիություն, ապա երեխան կարող էր անվճար բուժօգնությունից օգտվել։
Արմենին այս որոշումը անտրամաբանական է թվացել։ Նրա ընտանիքի անդամները ունեն ժամանակավոր հաշվառման հասցե, կցված են թիվ 19 պոլիկլինիկային, ունեն նաև փախստականի կարգավիճակը հավաստող վկայական։
«Ես հիմա նաև դիմել եմ ՀՀ քաղաքացիության համար, անհրաժեշտ փաստաթղթերն էի հավաքում, այդ գործն էլ ընթացքում է, չնայած կարծում եմ, որ բոլորս էլ քաղաքացի ենք, նույն անձնագիրն ունենք ու իմ անձնագրում էլ է նշված ՀՀ քաղաքացի, ինչու՞ պետք է առողջապահական ու կենցաղային առաջին անհրաժեշտության կարիքների համար փախստական լինելը խոչնդոտ հանդիսանա»,-ասում է Արմենը։
ՀՀ կառավարության N 318-Ն որոշմամբ՝ պետությունը երաշխավորում է անվճար հիվանդանոցային և արտահիվանդանոցային բժշկական օգնություն բոլոր երեխաների համար:
ՀՀ կառավարության 2023թ. հոկտեմբերի 26-ի N 1864-Ն որոշումը սահմանում է՝ Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրվում է ժամանակավոր պաշտպանության կարգավիճակ, որը հավասարեցվում է փախստականի կարգավիճակին:
«Փախստականների մասին» օրենքի 23-րդ հոդվածը վերաբերում է սոցիալական ապահովության և բժշկական օգնության իրավունքին, այն սահմանում է, որ Հայաստանի տարածքում ապաստան ստացած փախստականներն իրավունք ունեն օգտվելու օրենսդրությամբ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար սահմանված սոցիալական ծառայություններից, պետության կողմից երաշխավորված անվճար բժշկական օգնությունից և սպասարկումից։ Այս կարգավիճակը կրող անձանց վրա տարածվում են «Փախստականների և ապաստանի մասին» ՀՀ օրենքի բոլոր դրույթները։
Հայաստանը, վավերացնելով ՄԱԿ-ի «Երեխայի իրավունքների մասին» կոնվենցիան, պարտավորվել է հարգել և ապահովել երեխայի իրավունքները (ներառյալ առողջապահական)` առանց որևէ խտրականության, անկախ երեխայի կամ նրա ծնողի քաղաքացիությունից կամ կարգավիճակից։
Բայց օրենքներն ու Կառավարության որոշումները, փաստացի, չեն տարածվում Արցախից բռնի տեղահանված և դեռևս ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող անձանց վրա։
Առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար Մարիամ Ծատրյանը «Հետքին» պարզաբանել է․ «Ղարաբաղից տեղահանված քաղաքացին, այս դեպքում երեխան, եթե ընդունել է ՀՀ քաղաքացիություն և ռեզիդենտ է, ապա ապահովագրության լիիրավ շահառու է: Փախստականի կարգավիճակի դեպքում, այս քաղաքացիները բուժօգնության այլ ծավալով են սպասարկվում: Եթե խոսքը դժվարամատչելի հետազոտության մասին է` լաբորատոր-ախտորոշիչ, ապա երեխաները կարող են օգտվել սահմանված արտոնությունից` ԱԱՊ ուղեգրով»:
Նախարարությունն առաջարկում է Արմեն Հայրապետյանին խնդիրների պարզաբանման համար դիմել պոլիկլինիկայի տնօրինությանը։
Այս իրավիճակում բաց է մնում հարցը՝ եթե փախստականի կարգավիճակ ունեցող երեխաները օրենքով պետք է օգտվեն նույն իրավունքներից, ինչ ՀՀ քաղաքացիները, ինչու՞ առողջապահական համակարգում այդ իրավունքի իրացումը չի ապահովվում։

Displaced Artsakh Family Told to Pay for Child's Heathcare
On March 21, Armen Hayrapetyan brought his son, who is two years and eight months old, to Yerevan Polyclinic No. 19 for a medical evaluation.
The child had been coughing and running a fever for several days. The doctor on duty ordered a CT scan and prescribed several medications. He said that the examination would cost 80,000 drams, since Mr. Hayrapetyan, a native of Artsakh, and his family members are not citizens of the Republic of Armenia.
"The physician demonstrated considerable empathy by ensuring we would not experience any abrupt distress. I expressed my astonishment, noting that the matter pertains to children. He explained that he was unable to take further action due to legal restrictions; even with a referral, I would be responsible for the cost of the examination," Mr. Hayrapetyan tells Hetq.
The doctor on duty gave Mr. Hayrapetyan the phone number of the Ministry of Health’s hotline and suggested that he clarify things with the ministry.
Mr. Hayrapetyan contacted the ministry, where he was informed that the right of children to free medical care and services applies only to minors with Armenian citizenship. If they had citizenship, the child could have been provided with free medical care.
This decision seemed illogical to Armen. His family members have a temporary registration address, are registered with Polyclinic No. 19, and have a certificate confirming their refugee status.
“I have also now applied for Armenian citizenship. I was collecting the necessary documents. That process is also ongoing, although I think that we are all citizens. We have the same passport, and my passport also states that I am a citizen of Armenia. Why should being a refugee be an obstacle for healthcare and basic household needs?” asks a puzzled Mr. Hayrapetyan.
According to Government Resolution No. 318-N, the state guarantees free hospital and outpatient medical care for all children.
Government Resolution No. 2023 stipulates that persons forcibly displaced from Artsakh are granted temporary protection status, which is equated with refugee status.
Article 23 of the Law On Refugees refers to the right to social security and medical assistance. It stipulates that refugees who have received asylum in the territory of Armenia have the right to use social services defined by the legislation for citizens of the Republic of Armenia, free medical assistance and services guaranteed by the state. All provisions of the RA Law On Refugees and Asylum apply to people holding this status.
By ratifying the UN Convention on the Rights of the Child, Armenia has undertaken to respect and ensure the rights of the child (including health care) without any discrimination, regardless of the citizenship or status of the child or his/her parents.
However, the laws and government decisions in Armenia do not apply to persons forcibly displaced from Artsakh and who do not yet have Armenian citizenship.
Mariam Tsatryan, press secretary of the Minister of Health, told Hetq the following.
“A citizen displaced from Karabakh, in this case a child, if he has accepted Armenia citizenship and is a resident, is a full beneficiary of insurance. In the case of refugee status, these citizens are served with a different scope of medical care. If it is a difficult-to-access examination - laboratory-diagnostic, then children can use the established privilege - with a referral to the Primary Health Care provider.”
The ministry suggested that Mr. Hayrapetyan contact the polyclinic administration to clarify the matter.
Here, the question arises if children with refugee status enjoy the same rights as Armenian citizens by law, why is the realization of this right not ensured in Armenia’s healthcare system?