2025-ին YouTube-ում ադրբեջանական քարոզչություն տարածող ավելի քան 6 հազար ալիք է արգելափակվել
Google-ը 2025 թվականին ադրբեջանական քարոզչություն տարածող ավելի քան 6 հազար յութուբյան ալիք է արգելափակել: Թեև 2024-ի համեմատ արգելափակված ալիքների թիվը 2․3 անգամ կրճատվել է, սակայն Google-ի Սպառնալիքների վերլուծության խումբը (Threat Analysis Group) շարունակում է Հայաստանին քննադատող ու ադրբեջանական կառավարությանը փառաբանող բովանդակությունն ուշադրության կենտրոնում պահել։
2021 թվականից սկսած այս հետաքննության շրջանակում ադրբեջանական ավելի քան 22 հազար ալիք ջնջվել է։ Այս ուղղությամբ Google-ը հատկապես ակտիվ աշխատել էր 2024-ին՝ YouTube-ում դադարեցնելով 14 հազար քարոզչական ալիքի գործունեություն։ 2025-ին այս թիվը նվազել է՝ 6028 ալիք։
Սպառնալիքների վերլուծության խմբի 2025 թվականի տեղեկագրերը ցույց են տալիս, որ Հայաստանը թիրախավորող ալիքներ արգելափակվել են տարվա բոլոր ամիսներին։ Խոսքը երբեմն հազարավոր, երբեմն էլ մի քանի ալիքի մասին է։ Այս ալիքները տեսանյութեր են հրապարակել ադրբեջաներենով, փառաբանել Ադրբեջանի կառավարությանը, թիրախավորել ու քննադատել են երկրի ընդդիմությանն ու Հայաստանին։
Հայաստանի մասին նշվում է նաև ռուսական քարոզչական մի քանի հետաքննության շրջանակում։ Եթե նախորդ տարիներին հայերենով ռուսամետ բովանդակության տարածման ընդամենը 1 դեպք էր արձանագրվել, ապա 2025-ի հուլիսից սկսած ռուսական ազդեցությունը Հայաստանին վերաբերող կամ հայերենով տարածվող բովանդակության վրա ուսումնասիրության առարկա է դարձել։ Ռուսաստանին սատարող ու շատ դեպքերում Հայաստանին քննադատող 212 ալիք է արգելափակվել։ Սա ռուսական քարոզչության հետաքննության շրջանակում արգելափակված ալիքների ընդամենը 1.5%-ն է։
Հայաստանին առնչվող ռուսական քարոզչության թիրախն ու արգելափակված ալիքների թիվը՝ աղյուսակում․
| Ամիս | Թիրախ | Լեզուներ | Փակված ալիքների թիվ |
|---|---|---|---|
| Հուլիս | Ռուսաստանին, Իրանին և Չինաստանին սատարող, ՆԱՏՕ-ին և Արևմուտքին քննադատող բովանդակություն | Հայերեն, ինդոնեզերեն, պարսկերեն և ռուսերեն | 12 |
| Սեպտեմբեր | Ռուսաստանին սատարող և Ուկրաինային ու Արևմուտքին քննադատող բովանդակություն | Ռուսերեն, ուկրաիներեն, լեհերեն, հայերեն, արաբերեն, ֆրանսերեն, ուզբեկերեն և ռումիներեն | 69 |
| Սեպտեմբեր | Ռուսաստանի կառավարությանը սատարող և Մոլդովայի կառավարությանը քննադատող բովանդակություն | Ուկրաիներեն, ռուսերեն, արաբերեն, ֆրանսերեն, իսպաներեն, հայերեն և ուզբեկերեն | 40 |
| Հոկտեմբեր | Ռուսաստանին սատարող և Հայաստանին, Իսրայելին, Մոլդովային, Ուկրաինային ու Արևմուտքին քննադատող բովանդակություն | Անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, իսպաներեն, արաբերեն և ռուսերեն | 29 |
| Հոկտեմբեր | Հայաստանին քննադատող բովանդակություն | Ռուսերեն և հայերեն | 26 |
| Նոյեմբեր | Ռուսաստանին սատարող և Հայաստանին ու Արևմուտքին քննադատող բովանդակություն | Հայերեն | 7 |
| Դեկտեմբեր | Հայաստանին, Ադրբեջանին, Թուրքիային և ԱՄՆ-ին քննադատող բովանդակություն | Հայերեն | 29 |
Հատկանշական է, որ YouTube-ում թե՛ ադրբեջանական, թե՛ ռուսական քարոզչության ուսումնասիրությունը Սպառնալիքների վերլուծության խմբի ամենախոշոր հետաքննություններից են։ 2025-ին Google-ն ամենից շատ Չինաստանի հետ կապվող ալիքներ է արգելափակել՝ ավելի քան 45 հազար ալիք, երկրորդ տեղում ռուսական ալիքներն են՝ 14 հազար, եռյակն էլ եզրափակում է ադրբեջանական քարոզչամեքենան՝ արգելափակված 6 հազար ալիքով։
Եթե ռուսական ալիքները մի քանի ուղղությամբ են աշխատել ու մի շարք լեզուներով բովանդակություն տարածել, ապա ադրբեջանական ալիքների դեպքում թիրախը մեկն է եղել, լեզուն՝ ադրբեջաներեն։
Թե արգելափակված այս քարոզչական ալիքներն ինչ ազդեցություն են ունեցել, դժվար է գնահատել․ տեղեկագրերում չի նշվում, թե ալիքներում քանի տեսանյութ է տարածվել, դրանք քանի դիտում են ունեցել կամ որտեղ են դիտվել։
Տե՛ս նաև․
- Google-ը 2024-ին ադրբեջանական քարոզչություն տարածող ավելի քան 14 հազար յութուբյան ալիք է արգելափակել

Although the number of blocked channels decreased by 2.3 times compared to 2024, Google’s Threat Analysis Group continues to focus on content criticizing Armenia and praising the Azerbaijani government.
It should be noted that the number of blocked channels refers only to the investigation of propaganda activities related to Azerbaijan and does not include YouTube channels that were blocked for violating other rules of the platform.
Since 2021, more than 22,000 Azerbaijani channels have been deleted as part of this investigation. Google worked remarkably actively in this direction in 2024, suspending the activities of 14,000 propaganda channels on YouTube. In 2025, this number decreased to 6,028 channels.
The Threat Analysis Group’s 2025 reports show that channels targeting Armenia were blocked in all months of the year - sometimes thousands, sometimes just a few channels. These channels published videos in Azerbaijani, praised the Azerbaijani government, and targeted and criticized the country’s opposition and Armenia.
Armenia is also mentioned in several Russian propaganda investigations. While in previous years only one case of the dissemination of pro-Russian content in Armenian was recorded, since July 2025, Russian influence on content related to Armenia or disseminated in Armenian has become a subject of study. 212 channels supporting Russia and in many cases criticizing Armenia have been blocked. This is only 1.5% of the channels blocked in the framework of the Russian propaganda investigation.
Of note is that the study of both Azerbaijani and Russian propaganda on YouTube is one of the largest investigations of the Threat Analysis Group. In 2025, Google blocked the most channels associated with China - more than 45,000, followed by Russian channels – 14,000, and the Azerbaijani propaganda machine completes the top three with 6,000 blocked channels.
While the Russian channels worked in several directions and distributed content in several languages, in the case of the Azerbaijani channels, the target was one language - Azerbaijani.
The impact of these blocked propaganda channels is difficult to assess: the reports do not indicate how many videos were distributed on the channels, how many views they received, or where they were viewed.