Բեկոր Փափազյանին կփոխարինի Արման Խաչատրյանը
Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրենի պաշտոնը կհանձնվի «Հայփոստ» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Արման Խաչատրյանին:
Հիշեցնենք, որ այս շաբաթ Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը աշխատանքից ազատվելու դիմում է ներկայացրել:
«Հայփոստում» արդեն հայտարարել են, որ այսօր գործադիր տնօրենի` Արման Խաչատրյանի վերջին աշխատանքային օրն է, սակայն դեռեւս հայտնի չէ, թե ով է լինելու հաջորդ տնօրենը:
Էդուարդ Էռնեկյանի ընկերությանը կառավարման հանձնված «Հայփոստը» զանազան ցուցանիշներով վերջին 2,5 տարիներին առաջընթաց չի արձանագրել, հակառակը` զանազան ցուցանիշների առումով հետընթաց է արձանագրվել («Հայփոստը» գիտի, որ EMS ծառայության վիճակը բարվոք չէ, բայց...):
Նախ առանձնացնենք մի քանի իրադարձություններ, որոնք տեղի ունեցան վերջին շաբաթվա ընթացքում` Էռնեկյանի Հայաստան գալուց հետո:
Հայաստանի կառավարությունն ընդհանրապես դժգոհ է «Հայփոստի» աշխատանքից, ուստի պետք է ցույց տար, որ շտկման քայլեր են կատարվում: Նման քայլերից մեկն էլ մայիսի 31-ին «Կոնվերս բանկ» ՓԲԸ խորհրդի նախագահ Արմեն Տեր-Տաճատյանին եւ խորհրդի անդամ Ջուան-Պաբլո Գեչիդջյանին խորհրդից հեռացնելու որոշումն է եղել:
Այն կհաստատվի հուլիսի 30-ին խորհրդի տարեկան նիստի ժամանակ, որից հետո ԿԲ-ն պետք է հաստատի այս փոփոխությունները: Սրանով նաեւ կարծես թե «կոմպենսացվում է» «Հայփոստի» ձախողումը: Տարօրինակն այն է, որ «Կոնվերս բանկի» մամլո ծառայությունից, մեր հարցմանն ի պատասխան, հայտնեցին, որ խորհրդի մեջ փոփոխություններ չեն եղել:
«Հայփոստի» վատ աշխատանքը ոչ թե կապում են գործադիր տնօրենի, այլ կառավարչի ներդրումային ծրագրի հետ: Պարզվում է` վերջին 2,5 տարվա ընթացքում «Հայփոստում» ներդրում չի կատարվել:
Այդ ժամանակահատվածում հավատարմագրային կառավարիչը «Հայփոստ»-ից վերցրել է 5 մլն դոլար: Այդ գումարից են վճարվել աշխատողների աշխատավարձերը, կատարվել են նաեւ այլ «ծախսեր»: Հայաստանը Համաշխարհային փոստային միության անդամ է: Այս միությունը ունի հստակ պահանջներ, որ իր անդամները պետք է հնարավորինս թափանցիկ աշխատեն եւ հաշվետվություններ ներկայացնեն հանրությանը: «Հայփոստը» նման հաշվետվություններ չի հրապարակում:
Ինչպես հայտնի է` կենսաթոշակները բաժանում է «Հայփոստը», իսկ քանի որ «Հայփոստը» բանկ չէ եւ փող չի կարող պահել, այդ գործառույթն իրականացնում է «Կոնվեր բանկը»: Այսինքն փողը «պտտացնում է» բանկը: Ըստ բիզնես-ծրագրի` ֆինանսական հոսքը կազմել է 150 մլրդ դրամ (թոշակների շրջանառություն/բաշխում): Ամսական կտրվածքով դա 12.5 մլրդ դրամի թոշակ և 9 մլրդ դրամի վճարումների հավաքագրում է: «Կոնվերս բանկը» կառավարում է բոլոր այս հոսքերը, իսկ «Հայփոստը» 0 եկամուտ է ստանում:
Կոպիտ հաշվարկներով պարզվում է, որ «Կոնվերս բանկը» տարեկան նվազագույնը 5 մլն դոլարի եկամուտ է ապահովում «Հայփոստի» այս գործարքներից: Եթե դրան գումարվում է 2008 հուլիսից-2011թ. հուլիսը, ապա «Կոնվերս բանկը» «Փոստբանկ» հիմնելու համար ստացել է շուրջ 15 մլն դոլար: Թոշակների վճարումների տվյալները պետության/հանրային սեփականությունն են, ավելի հստակ թվեր կարելի է տեսնել Կառավարության տարբեր գերատեսչությունների որոշ հաղորդագրություններում:
Կոմունալ վճարումների հավաքագրման տվյալները նույնպես կարող են համարվել պետական/հանրային տեղեկատվություն: Առաջիկայում «Հետքը» մանրամասներ կներկայացնի այս գործարքների մասին: «Կոնվերս բանկը» յուրաքանչյուր ամսվա համար դրամական հոսքերը համակարգում պահում է 2 կամ ավելի օր, այդ պատճառով դա ֆինանսավորման/սուբսիդավորման էժան աղբյուր է վարկավորման կամ փողի շուկայի համար: Այն տարեկան 17% համախառն եկամուտ է ապահովում «Կոնվերս բանկին»:
Այս մասին շատ լավ գիտի նաեւ Կենտրոնական բանկը, սակայն «ձայն չի հանում», որովհետեւ «Կոնվերս բանկի» բաժնետերերի հանգամանքը թույլ չի տալիս: Եւ «Կոնվերս բանկ» ՓԲԸ-ի խորհրդի վերոնշյալ երկու անդամներին հեռացնելը նաեւ այս պատճառով է արված:
Ավելացնենք, որ «Հայփոստի» կառավարման խորհրդի նախագահը Ջուան-Պաբլո Գեչիդջյան ն է, իսկ Արմեն Տեր-Տաճատյանը նույն խորհրդի անդամ է:
Առաջիկայում «Հետքը» մանրամասներ կներկայացնի այս գործարքների մասին: Ինչու է Ա. Խաչատրյանը հեռանում, և որն է լինելու Էռնեկյանի հաջորդ քայլը «Հայփոստում»:

Бекора Папазяна сменит Арман Хачатрян
Должность исполнительного директора Фонда национальной конкурентоспособности Армении займет исполнительный директор ЗАО “Айпост” Арман Хачатрян.
Напомним, что на минувшей неделе исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении Бекор Папазян подал в отставку. В “Айпосте” заявили, что сегодня последний рабочий день Армана Хачатряна, однако затруднились сказать, кто придет ему на смену. ЗАО “Айпост”, переданное в управление компании Эдуардо Эрнекяна, за последние 2,5 года не добивается прогресса по различным показателям.
Но для начала остановимся на нескольких событиях, которые произошли на минувшей неделе после приезда Эрнекяна в Армению. Правительство Армении недовольно работой “Айпоста”, поэтому ему нужно было показать, что там предпринимаются шаги по улучшению ситуации.
Одним из таких шагов стало решение об исключении из совета “Айпоста” председателя совета ЗАО “Конверс банк” Армен Тер-Тачатяна и члена совета Джуана-Пабло Гечиджяна. Решение будет утверждено на предстоящем 30 июля ежегодном заседании совета, после чего Центробанк должен будет утвердить эти изменения.
Тем самым “компенсируется” провал работы “Айпоста”. Странно, однако, что в ответ на наш запрос в пресс-службе “Конверс банка” опровергли информацию об изменениях в составе совета.
Плохую работу “Айпоста” связывают не с исполнительным директором, а с инвестиционной программой управляющего. Оказывается, в течение последних 2,5 лет инвестиции в “Айпосте” не осуществлялись. В этот период рецессионный управлящий взял в “Айпосте” 5 млн долларов. За счет этой суммы была выплачена зарплата сотрудникам и осуществлены другие “расходы”.
Армения является членом Всемирного почтового союза. Эта организация имеет свои четкие требования. В частности, члены ВПС должны работать максимально прозрачно и отчитываться перед общественностью. Подобные отчеты “Айпост” не публикует.
Как известно, эта организация раздает пенсии, однако, не будучи банком, не может держать деньги. Деньги находятся в “Конверс банке”, который и “крутит” их. Согласно бизнес-программе, финансовый поток составил 150 млрд драмов в год (оборот/распределение пенсий). В месячном разрезе это 12,5 млрд драмов за счет пенсий и 9 млрд драмов за счет сбора выплат. Всеми этими потоками управляет “Конверс банк”, а ”Айпост” получает нулевой доход.
Грубые подсчеты показывают, что минимальный годовой доход “Конверс банка“ от этих сделок “Айпоста“ составляет 5 млн долларов. Если к этому прибавить суммы, полученные с июля 2008-го по июль 2011-го, то окажется, что для основания “Постбанка“ “Конверс банк“ получил около 15 млн долларов. Данные о выплате пенсий являются собственностью государства/общества, более конкретные цифры можно встретить в некоторых сообщениях различных правительственных ведомств.
Данные о сборе выплат за коммунальные услуги тоже могут считаться достоянием государства/общества. В ближайшее время “Hetq” представит подробности этих сделок. Каждый месяц “Конверс банк“ удерживает денежные потоки в системе два и более дней, благодаря чему на рынке кредитования или денег это является дешевым источником финансирования/субсидирования.
Для “Конверс банка” это ежегодно обеспечивает валовый доход в размере 17%. Об этом хорошо знают и в Центральном банке, однако молчат в силу обстоятельств, связанных с акционерами “Конверс банка”. С этим связано также исключение двух вышупомянутых деятелей из состава совета ЗАО “Конверс банк”.
Добавим, что Джуан-Пабло Гечиджян является председателем совета по управлению “Айпостом”, а Армен Тер-Тачатян – членом того же совета.
В ближайшее время “Hetq” представит подробности этих сделок – почему А.Хачатрян уходит и каким будет следующий шаг Эрнекяна в “Айпосте”.