Կա՛մ ծառայիր, կա՛մ վճարիր․ ինչ դժվարություններ է ստեղծում «Զինծառայության մասին» օրենքը հայրենադարձների համար
Տիգրան Մովսեսյանը 29 տարեկան է, մինչեւ 2022 թվականն ապրել է Ռուսաստանի Դաշնությունում։ Ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո տեղափոխվել է Հայաստան, այստեղ ամուսնացել է, ցանկանում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալ:
«Երբ եկա Հայաստան, 26 տարեկան էի։ Մտածում էի՝ կսպասեմ մինչև 27-28 տարեկանը, հետո քաղաքացիության հարցերս կկարգավորեմ։ Բայց հենց այդ տարի ընդունվեց օրենքը, որը սահմանեց տարբերակներ՝ կա՛մ ծառայիր, կա՛մ վճարիր»,- պատմում է նա։
Տիգրանը գրաֆիկ դիզայներ է, համագործակցում է արտասահմանյան ընկերությունների հետ։ Նրա խոսքով՝ գրաֆիկ դիզայների դեպքում երկար ժամանակ մասնագիտական գործունեությունից կտրվելը կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ։
«Եթե երկու տարով գնամ բանակ, վերադառնալուց հետո կարող է պարզվել, որ իմ մասնագիտությունն այլևս մրցունակ չէ։ Այս ոլորտներում նույնիսկ կես տարվա դադարն արդեն մեծ խնդիր է, բացի այդ, ես ամուսնացած եմ արդեն, ընտանիք ունեմ, երեխա պլանավորել էլ չենք կարող, ես անգամ չեմ կարող հիպոթեքային վարկ ձևակերպել, օգտվել առավելություններից»,- նշում է նա։
Տիգրանը կարծում է, որ գործող կարգավորումները կարող են հակառակ ազդեցություն ունենալ։ Հայրենիք վերադառնալ ցանկացող երիտասարդները կարող են մտափոխվել, քանի որ տուգանքը շատ մեծ է։
«Ստացվում է՝ քաղաքացիություն ունենալը դառնում է վճարովի ծառայություն։ Եթե փող ունես՝ կվճարես կազատվես՝ ինչպես նախկինում, եթե ոչ՝ պետք է գնաս ծառայության։ Բայց այդպես շատ մարդիկ պարզապես չեն գա Հայաստան։ Իմ ծնողները ինչ-ինչ պատճառով լքել են հայրենիքը, ես ու իմ պես շատ երիտասարդներ մեծացել, հասուն մարդիկ ենք դարձել ու որոշել, որ պետք է հայրենիքում ապրել, բայց, փաստորեն, դա հեշտ չէ։ Մարդը 30-35 տարեկանում ստիպված է լինում կտրուկ փոխել իր կյանքը, այդ տարիքում գրեթե բոլորն արդեն կայացած մարդիկ են, կարիերա ու ընտանիք ունեն»,- ասում է նա։
2026թ. փետրվարի 11-ին ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունեց «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կացության մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունները։ Ըստ այդմ՝ 27-37 տարեկան, պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիները կարող են ազատվել քրեական պատասխանատվությունից՝ ընտրելով ծառայության տեւողությունը եւ դրա համար վճարելու տարբերակը։ 15 մլն դրամ վճարելու դեպքում նրանք առհասարակ ազատվում են ծառայությունից։
Օրենքն առաջարկում է՝
- ծառայել 24 ամիս՝ առանց վճարի,
- ծառայել 12 ամիս և վճարել 2.5 մլն դրամ,
- ծառայել 6 ամիս և վճարել 5 մլն դրամ,
- ծառայել 1 ամիս և վճարել 10 մլն դրամ,
- վճարել 15 մլն դրամ եւ ազատվել ծառայությունից։
Մինչեւ օրենքի վերջին փոփոխությունը Հայաստանի օրենսդրությամբ պարտադիր զինվորական ծառայությունից միանվագ վճարի դիմաց ազատման մեխանիզմ գոյություն չուներ։
Օրենքը թույլ էր տալիս 27 տարին լրացած և ծառայությունից խուսափած քաղաքացիներին ազատվել քրեական պատասխանատվությունից՝ վճարելով տուգանք։ Այն հաշվարկվում էր հետեւյալ կերպ՝ 100 000 դրամ բաց թողած յուրաքանչյուր զորակոչի համար։
Տիգրան Մովսեսյանը միակը չէ, որ բախվել է այս խնդրին՝ ՀՀ քաղաքացիություն ստանալը, Հայաստանում օրինական աշխատելն ու ապրելը բարդացել է։ 30-ամյա Արարատ Մինասյանը ծնվել է Մոսկվայում, այնտեղ բարձրագույն կրթություն է ստացել, աշխատել է տարբեր ընկերություններում և ընտանիք կազմել։ Հաճախ է այցելել Հայաստանում, իր խոսքով՝ միշտ ցանկացել է ապրել այստեղ։ 2022 թվականին ընտանիքով տեղափոխվել է Հայաստան։ Այստեղ փորձել է կարգավորել իր փաստաթղթերը՝ գրանցման եւ օրինական կարգավիճակի համար։
«Երբ գնացի գրանցվելու, ինձ ասացին՝ մենք չենք կարող օգնել, որովհետև դուք արդեն քաղաքացի եք։ Ես զարմացա, ասացի՝ ինչպե՞ս կարող եմ քաղաքացի լինել, եթե ծնվել եմ Մոսկվայում, անձնագիրս ռուսական է։ Պարզվեց, որ ծնողներս իմ ծնվելու պահին Հայաստանի քաղաքացիներ են եղել ու էդպես ես էլ եմ համարվում քաղաքացի»,- պատմում է նա։
Անձնագրային բաժնում, ըստ Արարատի, ասել են, որ պետք է նախ հայկական անձնագիր ստանա։ Միևնույն ժամանակ, հայկական անձնագիր ստանալը ենթադրում է զինվորական ծառայության մեկնել։
«Ստացվում է փակ շրջան։ Օրինակ՝ քաղաքացիությունից հրաժարվելու համար պետք է նախ քաղաքացի դառնաս, անձնագիր ունենաս, բայց ինձ ասում են, որ ես արդեն քաղաքացի եմ, չունեմ անձնագիր, բայց եթե ունեցա, պետք է ծառայեմ։ Ես արդեն 30 տարեկան եմ։ Ունեմ ընտանիք, երեխա, վարկեր։ Հիմա ինձ ասում են՝ կամ պետք է երկու տարի ծառայեմ բանակում, կամ վճարեմ մոտ 15 միլիոն դրամ»,- ասում է նա։
Արարատի կարգավիճակն անորոշ է։ Նա Ռուսաստանի քաղաքացի է և ստիպված է յուրաքանչյուր 180 օրը մեկ դուրս գալ Հայաստանից և վերադառնալ՝ երկրում օրինական մնալու համար։ Նրա կինն ու երեխան ՀՀ քաղաքացիություն են ստացել։
Արարատն ասում է, որ կուզեր Հայաստանում ապրել ու աշխատել, հարկեր վճարել, երեխաներին այստեղ մեծացնել։ Բայց հիմա ստիպված է շարունակել աշխատել արտասահմանյան ընկերությունների հետ և հարկեր վճարել դրսում։
«Ես օրական 12-13 ժամ աշխատել եմ, որ կարողանամ Մոսկվայում տուն գնել հիփոթեքով։ Բայց 15 միլիոն դրամ վճարելու հնարավորություն չունեմ։ Եթե գնամ ծառայության, ո՞վ է տանս հիփոթեքը վճարելու, ընտանիքիս կերակրելու, ասում են՝ վերադարձեք հայրենիք, բայց հայրենիքում ապրելու նպաստավոր պայմաններ չկան»,- ասում է նա։
Արարատի խոսքով՝ նման իրավիճակում հայտնված մարդիկ հաճախ չեն հասկանում՝ ինչ տարբերակներ ունեն։ Չնայած առաջացած դժվարություններին, Արարատը մտադիր է ապրել Հայաստանում։
25-ամյա Արմեն Սաֆարյանը ծնվել է Մոսկվայում և ավարտել քաղաքացիական ավիացիայի ինստիտուտը՝ օդաչուի մասնագիտությամբ։ Ավարտելուց անմիջապես հետո որոշել է տեղափոխվել Հայաստան՝ այստեղ մասնագիտական գործունեությունը շարունակելու։
Արմենի խոսքով՝ աշխատանք գտնելու փորձերը սկսել էր դեռ ուսանողական տարիներին՝ էլեկտրոնային նամակներ ուղարկելով հայկական ավիաընկերություններին։ Սակայն պատասխաններ գրեթե չէր ստանում։ Հայաստան տեղափոխվելուց հետո նա դիմել է մի քանի ընկերությունների, սակայն աշխատանքի համար անհրաժեշտ էր ունենալ Հայաստանի քաղաքացիություն՝ համապատասխան փաստաթղթերով եւ սոցիալական քարտ։
Սակայն անձնագրային բաժնում նրան ասել են, որ ռուսական անձնագրով սոցիալական քարտ ստանալ չի կարող։ «Տեսան հայկական ազգանունս ու սկսեցին ստուգել ծնողներիս տվյալները։ Պարզվեց, որ ծնողներս իմ ծնվելու պահին եղել են Հայաստանի քաղաքացիներ, և ըստ այդմ՝ ես համարվում եմ Հայաստանի քաղաքացի։ Այդ պատճառով ռուսական անձնագրով սոցքարտ ստանալ չեմ կարող։ Պետք է հայկական անձնագիր հանեմ»,- պատմում է Արմենը։
Հայկական անձնագիրը նշանակում է նաև զինվորական ծառայության պարտավորություն։ Արմենը ծառայել է Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերում։ Ուսումնառության ընթացքում մասնակցել է զինվորական պատրաստության ծրագրերի, անցել հավաքներ և ստացել պահեստազորային սպայի կոչում։
Արմենը եղել է Հայաստանի տարբեր մարզերի հինգ անձնագրային բաժիններում։ Նշում է, որ այլ երկրների քաղաքացիները հեշտությամբ սոցքարտ էին ստանում։
Նա ժամանակավորապես աշխատել է Երևանի սրճարաններից մեկում՝ որպես մատուցող։ Սակայն օդաչուի մասնագիտություն ունեցող Արմենի համար մատուցող աշխատելը գրավիչ չէր։ Դիմել է ՀՀ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտե։ Արմենին հրավիրել են հարցազրույցի, բայց երբ լսել են, որ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի է, ասել են, որ պետական կառույցում օտարերկրյա քաղաքացի չի կարող աշխատել։
Ի վերջո, նա որոշել է տեղափոխվել Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, այժմ բնակվում է Աբու Դաբիում։ Ասում է՝ պատրաստ էր ծառայել Հայաստանին, եթե ավելի ճկուն լուծում առաջարկվեր։ Նրա կարծիքով՝ այս խնդիրն ավելի լայն օրենսդրական կարգավորում պետք է ստանա՝ առանց լրացուցիչ վճարման պարտավորությունների։
«Շատ երկրներ ունեն հայրենադարձության մասին օրենքներ, որոնք հեշտացնում են սփյուռքի ներկայացուցիչների վերադարձը։ Մենք ունենք մեծ սփյուռք, բայց նման մեխանիզմներ գրեթե չկան»,- նշում է նա։
Իրավաբան Նորայր Նորիկյանի գնահատմամբ՝ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կացության մասին» օրենքում կատարված վերջին փոփոխություններով փորձ է արվում լուծել զինծառայությունից խուսափողների խնդիրը, սակայն կարող են նաև նոր ռիսկեր ծագել, հատկապես՝ հայրենադարձության տեսանկյունից։
Նրա խոսքով՝ օրենսդիրը փորձել է իրավական մեխանիզմ առաջարկել այն անձանց համար, որոնք տարբեր պատճառներով չեն ծառայել և գտնվում են քրեական հետապնդման ռիսկի տակ։Նորիկյանի խոսքով, այս փոփոխությամբ պետությունը փաստացի ասում է՝ մենք պատրաստ ենք փակել ձեր նկատմամբ քրեական հետապնդման հարցը, բայց դրա դիմաց դուք պետք է կամ ծառայեք կամ վճարեք։
Նորայր Նորիկյանն ընդգծում է, որ առաջարկվող տարբերակները, հատկապես՝ բարձր վճարները, կարող են սոցիալական անհավասարության խնդիր առաջացնել, երբ նույն պարտականությունից ազատվելու հնարավորությունը տարբեր մարդկանց համար տարբեր արժեք ունի. մեկը կարող է վճարել և չծառայել, մյուսը՝ոչ։
«Օրենսդիրն այս առումով հնարավորություն է տվել քաղաքացուն հայեցողական վարքագիծ դրսևորել, այսինքն` իր համաձայնությամբ կամ անցնել պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության 24 ամիս ժամկետով, կամ, ասենք, 1 ամիս ժամկետով՝ վճարելով 8 միոն դրամ, 6 ամիս ժամկետով՝ վճարելով 5 միլիոն և 1 տարի ժամկետով՝ 2.5 միլիոն դրամի դիմաց։ Այսինքն` այստեղ ոչ թե խտրական մոտեցում է, այլ առաջարկություններ են ներկայացված, հնարավորություն է ներկայացված քաղաքացուն»,-նշում է իրավաբանը։
Միևնույն ժամանակ, Նորիկյանը չի բացառում, որ օրենքը կարող է որոշակի դրական ազդեցություն ունենալ ծառայությունից խուսափելու դեպքերի կրճատման վրա, սակայն ընդգծում է՝ խնդիրը պետք է դիտարկել համալիր ձեւով։
Անհրաժեշտ է նաև գնահատել՝ արդյոք սահմանված գումարները համադրելի են զինվորական ծառայության իրական արժեքի հետ։ «Պետությունը պետք է հաշվարկի, թե մեկ զինծառայողի վրա 18 ամսվա ընթացքում որքան ծախս է արվում և դա համադրի սահմանված վճարների հետ»,- նշում է նա։
Ըստ Նորիկյանի՝ խնդրի երկարաժամկետ լուծումը պրոֆեսիոնալ բանակի ձևավորումն է։ «Եթե ունենանք պրոֆեսիոնալ բանակ, ծառայության կգնան այն մարդիկ, ովքեր իրականում ցանկանում են զինվորական դառնալ, և խուսափումների մակարդակն էապես կնվազի»,- նշում է նա։
Նորիկյանը նաև շեշտում է՝ թեմայի առանձնահատկությունից ելնելով, յուրաքանչյուր դեպք պետք է առանձին ուսումնասիրել։ Ռուսաստանում ապրող հայ երիտասարդներից յուրաքանչյուրի դեպքն առանձին պատմություն է, որի վերաբերյալ գնահատական տալու համար պետք է հավելյալ ուսումնասիրել։

Tigran Movsesyan, 29, lived in Russia and then moved to Armenia in 2022 following the outbreak of war in Ukraine.
He married in Armenia and wants to become a citizen of the country.
What Movsesyan and other potential repatriates face is the issue of military service and a new law requiring those who haven’t served in the military to pay upwards of AMD 15 million (US$40,000) to get service exemptions.
Amendments to the Law On Military Service and Status of Servicemen, adopted in February of this year, would allow citizens aged 27-37 who have not completed compulsory military service to be exempted from criminal liability by choosing the duration of their service and the option of paying for it.
The law proposes the following options:
- serve 24 months without pay,
- serve 12 months and pay 2.5 million drams,
- serve 6 months and pay 5 million drams,
- serve 1 month and pay 10 million drams,
- pay 15 million drams and be released from service.
Until the last amendment to the law, there was no mechanism for exemption from compulsory military service in exchange for a lump sum payment under Armenian legislation. The law allowed citizens who had reached the age of 27 and evaded service to be released from criminal liability by paying a fine. It was calculated as follows: 100,000 drams for each missed draft.
Movsesyan believes the new payment scheme will make those wishing to move to Armenia think twice.
“When I came to Armenia, I was twenty-six. I thought I would wait one or two years before sorting out my citizenship issues. But that year, the law was adopted, which established options: either serve or pay,” he tells Hetq.
Movsesyan, a graphic designer, collaborates with foreign companies. He fears not having a job after serving a two-year stint in the army.
“It turns out that having citizenship becomes a paid affair. If you have money, you will pay and be released, as before, if not, you will have to serve. But many people simply will not come to Armenia given this situation. My parents left their homeland for several reasons. Many young people like me have grown up, become adults, and decided that they need to live in their homeland. But it’s not easy. A person is forced to drastically change their life at the age of 30-35, when everyone is already established, has a career and a family,” Movsesyan says.
Thirty-year-old Ararat Minasyan is in the same boat.
Born and educated in Moscow, he moved his family to Armenia in 2022. When he tried to arrange his documents for registration and legal status, he was surprised to learn that he was already considered a citizen.
“When I went to register, they told me they couldn’t help because I was already a citizen. When I asked how, if I was born in Moscow and my passport is Russian, they replied that since my parents were citizens of Armenia at the time of my birth, I am also considered a citizen,” he says.
Minasyan says employees at the passport office told him t that he must first obtain an Armenian passport, which implies serving in the military.
The young man bemoans the bureaucratic rigmarole he faces in his quest to gain legal status in Armenia.
“It’s a closed circle. For example, to renounce citizenship, you must first become a citizen, have a passport, but they tell me that I am already a citizen, I don’t have a passport, but if I had one, I would have to serve. I’m thirty years old. I have a family, a child, and loans. Now they tell me I either must serve in the army for two years, or pay some 15 million drams,’” Minasyan tells Hetq.
As a Russian citizen, he must leave and return to Armenia every 180 days to remain legally in the country. His wife and child have received Armenian citizenship.
Minasyan says while would like to live and work in Armenia, pay taxes, and raise his children here, he is forced to continue working for foreign companies and pay taxes abroad. Those that do are generally exempt from military service.
“I worked twelve to thirteen hours daily to buy a house in Moscow with a mortgage. But I don’t have the means to pay fifteen million drams. If I serve in the military, who will pay the mortgage on my house, feed my family? They tell people to return to your homeland, but there are no favorable conditions for living in your homeland,” he says.
Minasyan says people in such a situation often don’t understand what options they have. Despite the difficulties, he intends to live in Armenia.
Armen Safaryan, 25, was born in Moscow and graduated from the Civil Aviation Institute with a pilot’s degree. Immediately after graduating, he decided to move to Armenia to continue his professional activities.
Safaryan says he started trying to find a job while still a student, sending emails to Armenian airlines. However, he received almost no responses. After moving to Armenia, he applied to several companies, but to get a job, he needed Armenian citizenship with the appropriate documents and a social card.
An Armenian Social Card (Public Services Number or PSN) is a mandatory 10-digit identification number required for residents and citizens to access services like banking, employment, taxes, and healthcare.
At the passport office in Armenia, he was told that he could not get a social card with a Russian passport.
“They saw my Armenian surname and started checking my parents’ data. It turned out that my parents were citizens of Armenia at the time of my birth, and accordingly, I am considered a citizen of Armenia. That is why I cannot get a social card with a Russian passport. I need to get an Armenian passport,” he says.
An Armenian passport also means military service obligation. Safaryan served in the Russian armed forces. During his studies, he participated in military training programs, passed training, and received the rank of reserve officer.
Safaryan has been to five passport offices in different regions of Armenia. He notes that citizens of other countries easily received social cards.
He temporarily worked as a waiter in one of Yerevan’s cafes. However, working as a waiter was not attractive for Armen, who has a pilot’s degree. He applied to the Armenia’s Civil Aviation Committee and was invited for an interview. When they heard that he was a Russian citizen they told him that a foreign citizen cannot work in a state institution in Armenia.
In the end, Safaryan decided to move to the United Arab Emirates and now lives in Abu Dhabi. He says that he was ready to serve in Armenia’s military if a more flexible solution was offered. He believes this issue should receive broader legislative regulation, without additional payment obligations.
“Many countries have laws on repatriation that facilitate the return of representatives of the diaspora. We have a large diaspora, but there are almost no such mechanisms,” he tells Hetq.
Lawyer Norayr Norikyan says the recent amendments to the Law On Military Service and the Status of Servicemen are an attempt to solve the problem of those who evade military service, but new risks may also arise, especially from the point of view of repatriation.
Norikyan says the Armenian parliament has tried to propose a legal mechanism for those who, for various reasons, have not served and risk of criminal prosecution. The lawyer says the state, with this amendment, is telling people that it is willing to close the issue of criminal prosecution against them, but in return, they must either serve or pay.
Norikyan emphasizes that the proposed options, especially high payments, can cause a problem of social inequality, when some can pay for exemptions while others cannot.
Nevertheless, the lawyer doesn’t view the new amendments as discriminatory, but rather as a list of options that citizens can choose from.
Norikyan believes it is also necessary to assess whether the established amounts are comparable to the actual cost of military service. “The state should calculate how much is spent on one serviceman over eighteen months and compare this with the established payment options,” he says.
Norikyan believes the long-term solution to the problem is the formation of a professional army in Armenia. “If we have a professional army, those people who actually want to become military personnel will go to service, and the level of evasion will significantly decrease,” he says.