Ինչո՞ւ են մարզպետներն ու նրանց տեղակալները թաքցնում իրենց պարգևավճարները
Վերջին 5 տարում Հայաստանի 8 մարզպետարանների աշխատակիցներին վճարվել է ավելի քան 4,3 միլիարդ դրամի պարգևավճար: Մարզպետարանների մի մասը հրաժարվել է «Հետքին» ասել, թե բարձրաստիճան պաշտոնյաները կոնկրետ որքան գումար են ստացել որպես պարգեւավճար: Նրանց մի մասը հորդորել է ուսումնասիրել պաշտոնյաների եկամուտների հայտարարագրերը, որոնք հրապարակվելու են մայիսին, իսկ Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզպետներն առհասարակ խուսափել են ամբողջական տեղեկատվություն տրամադրելուց։
«Հետքը» գրավոր հարցում էր ուղարկել բոլոր 10 մարզպետներին՝ խնդրելով տրամադրել 2021-2025թթ. պարգևավճար ստացած աշխատողների թվի, պարգևավճարի չափի վերաբերյալ տեղեկություններ։ Խնդրել էինք նաև առանձնացնել մարզպետների ու նրանց տեղակալների վերաբերյալ նշված տեղեկությունը։ Ութ մարզպետարանների աշխատակիցները մոտ 4 մլրդ 368 մլն դրամ պարգևավճար են ստացել վերջին 5 տարվա ընթացքում: Այս տվյալներում ներառված չեն Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզպետարանների աշխատակիցների պարգևավճարները: Այս երկու մարզպետները չեն տրամադրել պարգևավճար ստացած աշխատակիցների ու պարգևավճարի չափի վերաբերյալ ամբողջական տեղեկություններ: Իսկ Արմավիրի ու Շիրակի մարզպետները չեն հայտնել, թե քանի աշխատակից է պարգևավճար ստացել:
Վայոց ձորի մարզպետ Վահագն Արսենյանը գրավոր պատասխանում նշել է, թե մարզպետի աշխատակազմին հատկացված միջոցները, այդ թվում՝ պարգևատրման գումարները, արտացոլվում են Հայաստանի՝ յուրաքանչյուր տարվա պետական բյուջեի մասին օրենքով:
«Հայտնում եմ նաև, որ մարզպետը, մարզպետի տեղակալները, խորհրդականները և օգնականները հանդիսանում են հայտարարատու պաշտոնյաներ»,-նշված է մարզպետ Արսենյանի պատասխանում։ Նա, փաստացի, խուսափել է տեղեկություններ տրամադրել։
.jpg)
Սյունիքի մարզպետի աշխատակազմի գլխավոր քարտուղարի տրամադրած տեղեկատվությունն ամբողջական ու արժանահավատ չէ: Մեզ ուղղված պատասխանում նա նշել է, օրինակ, որ 2025թ. մարզպետարանի բոլոր աշխատակիցները պարգևատրվել են 115 հազ. 444 դրամի չափով, 2024-ին՝ 132 հազ. 759 դրամի չափով և այլն: Չկա տեղեկատվություն, թե տարեկան կտրվածքով քանի՞ աշխատակից է պարգևատրվել, որքա՞ն գումար է հատկացվել այդ նպատակով: Արդյոք վարչության պետը, տեխնիկական աշխատողն ու մարզպետը նույն չափով են վարձատրվել:
Մարզպետի ու իր տեղակալների՝ տարվա կտրվածքով ստացած պարգևավճարների վերաբերյալ հարցին ի պատասխան՝ հղում է կատարվել հայտարարագրերին, որ այդ անձինք հայտարարատու են: Մինչդեռ տարին մեկ անգամ հրապարակվող հայտարարագրում չկա առանձնացված տեղեկատվություն, թե եկամուտների որ մասն է աշխատավարձը, որը՝ պարգևավճարը։
Հարկ է նշել, որ թե՛ մարզպետը, թե՛ տեղակալները պաշտոնավարման ընթացքում տարեկան հայտարարագրերը ներկայացնում են մինչև տվյալ տարվան հաջորդող տարվա մայիսի 31-ը։ Այսինքն՝ 2025թ. հայտարարագրերը ներկայացնելու են մինչև 2026թ. մայիսի 31-ը, ինչը նշանակում է, որ դրանից շուտ տեսականորեն հնարավոր չէ պարգևավճարների վերաբերյալ տեղեկություն ստանալ:
Արմավիրի ու Շիրակի մարզպետարաններն էլ չեն հայտնել, թե տարեկան կտրվածքով քանի՞ աշխատակից է պարգևավճար ստացել, հետևաբար հնարավոր չէ տվյալները միջինացնել:
Նշենք, որ 2024թ. համեմատ պարգևավճարների ընդհանուր չափը 2025թ.-ին կրճատվել է միայն Գեղարքունիքի, Արագածոտնի, Լոռու, Կոտայքի մարզերում (խոսքը 8 մարզի մասին է՝ բացառությամբ՝ Սյունիքի ու Վայոց ձորի): Օրինակ՝ Գեղարքունիքում 2024թ. ընդհանուր պարգևավճարի չափը կազմել է մոտ 180 մլն դրամ՝ 106 աշխատակցի հաշվով, իսկ 2025-ին 102 աշխատակից ստացել է մոտ 139 մլն դրամ:
Արարատի, Արմավիրի, Տավուշի, Շիրակի մարզպետարանների պարգևավճարների ընդհանուր գումարն ավելացել է: Օրինակ՝ եթե 2024թ.-ին Արմավիրի մարզի աշխատակիցները ստացել են 43 մլն 527 հազ. դրամ պարգևավճար, ապա 2025-ին՝ մոտ 68 մլն դրամ, Շիրակում 2024թ.-ին ստացել են 92 մլն 476 մլն դրամ, 2025-ին՝ մոտ 104 մլն և այլն:
Անդրադառնալով պարգևավճարների վերաբերյալ ամբողջական տեղեկություններ տրամադրած 6 մարզպետարաններին, նշենք, որ 2025թ. միջինում ամենամեծ չափով պարգևատրվել են Տավուշի մարզպետարանի աշխատակիցները՝ 1 մլն 399 հազ դրամ: Պարգևավճարի չափով հաջորդում են Արագածոտնի և Գեղարքունիքի մարզպետարանների աշխատակիցները՝ համապատասխանաբար 1 մլն 365 հազ. դրամ և 1 մլն 362 հազ. դրամի չափով: Միջինում ամենաքիչ չափով պարգևավճար ստացել են Արարատի մարզպետարանի աշխատակիցները՝ 817 հազ. դրամ:
Ներկայացված տվյալները չեն նշանակում, որ մարզպետարանների բոլոր աշխատակիցները ստացել են նույնքան պարգևավճար: Բարձր պաշտոններ զբաղեցնողները պարգևատրվել են ավելի շատ, ինչի պատճառով էլ աշխատողների ընդհանուր թվի միջինացված տվյալներով՝ մեկ անձի հաշվով գումարի չափը մեծանում է:
Օրինակ՝ Կոտայքի մարզպետն ու իր 2 տեղակալները 2025թ. ստացել են ընդհանուրը մոտ 25 մլն 407 հազ. դրամ պարգևավճար, իսկ մարզպետարանի 81 աշխատակիցները միասին՝ 77 մլն 611 հազ. դրամ: Ստացվում է, որ մարզպետն ու իր տեղակալները միջինում ստացել են 8 մլն 469 հազ. դրամ պարգևավճար, իսկ աշխատակիցներից յուրաքանչյուրը՝ մոտ 958 հազ. դրամ:
2024թ. համեմատ Կոտայքի մարզպետ Ահարոն Սահակյանի ու իր 2 տեղակալների պարգևավճարը շեշտակի ավելացել է, իսկ մարզպետարանների աշխատակիցներինը, հակառակը՝ նվազել: 2024թ. մարզպետն ու տեղակալները ստացել են մոտ 18 մլն դրամ պարգևավճար, իսկ 84 աշխատակիցները՝ 134 մլն դրամ։
6 մարզերից ամենամեծ թվով աշխատակիցներ պարգևատրվել են Գեղարքունիքի մարզպետարանում՝ 5 տարում 639 մարդ, այնուհետև Լոռու մարզպետարանում՝ 577 մարդ: Ամենաքիչ թվով աշխատողներ պարգևատրվել են Տավուշի մարզպետարանում՝ 366 մարդ: Փոխարենն այս մարզպետարանի աշխատակիցների պարգևավճարի չափն է բարձր եղել:
Փաստացի, զգալի հանրային միջոցներ են ծախսվում, սակայն հանրությունը չի տեղեկանում, թե ինչի՞ համար են պարգևատրվում պետական մարմինների աշխատակիցները, ի՞նչ արդյունքի համար։
Հ․Գ․ Գլխավոր նկարում բացակայում է Կոտայքի մարզպետ Ահարոն Սահակյանը, քանի որ նա միակ մարզպետն է, որը տրամադրել է ամբողջական տեղեկատվություն։

Почему губернаторы и их заместители скрывают размеры своих премий
За последние пять лет сотрудники администраций восьми областей Армении получили премии на общую сумму более 4,3 миллиарда драмов. Некоторые области отказались сообщить Hetq.am точные размеры денежных вознаграждений, полученных высокопоставленными должностными лицами. В то же время нам порекомендовали изучить декларации о доходах чиновников, которые должны быть опубликованы в мае. Отметим, что губернаторы Сюника и Вайоц дзора вообще не захотели предоставить нам полную информацию.
Hetq.am направил всем десяти губернаторам письменные запросы с просьбой предоставить информацию о количестве сотрудников, получивших премии в 2021-2025 годах, а также о размерах этих премий, сделав акцент, в частности, на данных о губернаторах и их заместителях. За последние пять лет сотрудники администраций восьми областей получили премии на общую сумму около 4 миллиардов 368 миллионов драмов. В это число не входят премии сотрудников администраций Вайоцдзорской и Сюникской областей, руководители которых не предоставили нам нужную информацию, а губернаторы Армавира и Ширака не сообщили, сколько сотрудников получили денежные вознаграждения.
Губернатор Вайоц дзора Ваагн Арсенян в своем ответе сообщил, что средства, выделяемые каждый год сотрудникам администраций, в том числе суммы вознаграждений, отражены в законе “О государственном бюджете Армении”.
“Также заявляю, что губернатор, его заместители, советники и помощники являются должностными лицами, которые обязаны представлять декларацию”, - напомнил в своем ответе В.Арсенян. Как видим, он фактически уклонился от предоставления дополнительных сведений.
Информация, которую предоставил нам главный секретарь администрации Сюникской области, является неполной и не внушающей доверия. В ответ на наш запрос он сообщил, что в 2025 году всем сотрудникам областной администрации было выплачено 115 тысяч 444 драмов, в 2024 году — 132 тысячи 759 драмов и т.д. При этом не сообщалось, сколько сотрудников получили денежные награды в течение года, какие средства были выделены на эти цели и были ли выплачены одинаковые суммы начальнику отдела, техническому сотруднику и губернатору.
В ответ на вопрос о годовых премиях для губернаторов и его замов, были упомянуты декларации, которые представляют указанные должностные лица. Между тем, в этих декларациях не указывается, какая часть дохода является заработной платой, а какая – премией.
Следует отметить, что декларации 2025 года губернатор и его заместители должны представить до 31 мая 2026 года, а это значит, что до этой даты получить информацию о премиях теоретически невозможно.
Региональные администрации Армавира и Ширака тоже не сообщили, сколько сотрудников получили ежегодные премии, из-за чего привести усредненные данные невозможно.
Следует отметить, что в 2025 году по сравнению с предыдущим годом премиальные фонды сократились только в Гегаркунике, Арагацотне, Лори и Котайке (речь идёт о 8 областях, за исключением Сюника и Вайоц дзора). Так, в 2024 году общая сумма премий в Гегаркунике составила около 180 миллионов драмов на 106 сотрудников, тогда как в 2025 году 102 сотрудника получили почти 139 миллионов драмов.
В администрациях Арарата, Армавира, Тавуша и Ширака общая сумма премий выросла. Например, если в 2024 году сотрудники администрации Армавирской области получили премиальные в размере 43 миллиона 527 тысяч драмов, то в 2025 году – около 68 млн драмов, в Шираке в 2024 году – 92 млн 476 тыс. драмов, в 2025 году – около 104 млн и т. д.
Что касается администраций шести регионов, предоставивших полную информацию о премиях, то в 2025 году наибольшую сумму получили сотрудники Тавушской областной администрации – 1 млн 399 тысяч драмов, а также сотрудники администраций Арагацотна и Гегаркуника – 1 млн 365 тысяч драмов и 1 млн 362 тысячи драмов соответственно. Самые маленький премиальный фонд оказался у администрации Араратской области – 817 тысяч драмов.
Представленные данные не означают, что все работники областных администраций получили одинаковые размеры премий. Самые крупные денежные вознаграждения получили лица, занимающие высокие посты.
Так, в 2025 году губернатор Котайка и два его заместителя получили в качестве премий около 25 млн 407 тыс. драмов, а 81 сотрудник администрации области – 77 млн 611 тыс. драмов. Таким образом, губернатор и его заместители получили в среднем 8 миллионов 469 тысяч драмов, а каждый из рядовых сотрудников – около 958 тысяч драмов.
По сравнению с 2024 годом резко выросли премии губернатора Котайка Агарона Саакяна и двух его замов, в то время как размеры премий сотрудников областных администраций, наоборот, сократились. В 2024 году губернатор и его заместители получили около 18 миллионов драмов, тогда как 84 сотрудника — 134 млн драмов.
Из шести областей наибольшое число премированных работников было зарегистрировано в Гегаркунике – 639 и Лори – 577. Самый низкий показатель зафиксирован в администрации Тавушской области – 366 человек, которые, кстати, получили крупные вознаграждения.
Таким образом, на выплату премиальных выделяются значительные государственные средства, однако общественность не информируется о том, за какие успехи в работе сотрудники государственных органов получают крупные денежные вознаграждения.
P.S. На основной фотографии отсутствует губернатор Котайкской области Агарон Саакян, который оказался единственным руководителем области, предоставившим полную информацию.