ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է մինչև օգոստոսի 31-ը տրամադրել գերիների դատավճիռները
Միջազգային եւ համեմատական իրավունքի կենտրոնը հայտնում է, որ ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է մինչև օգոստոսի 31-ը տրամադրել գերիների դատավճիռները։ Ստորեւ՝ կենտրոնի տարածած հաղորդագրությունը։
Ադրբեջանը շարունակաբար դիմում է ներկայացնում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ խնդրելով վերացնել միջանկյալ միջոցը, որով Ադրբեջանը պարտավորվում է պարբերաբար հաշվետվություն ներկայացնել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների պահման պայմանների, նրանց առողջական վիճակի մասին։ Ադրբեջանը հավաստիացնում է, որ բոլոր գործընթացներն ընթանում են թափանցիկ և հրապարակային։
ՄԻԵԴ-ը 2026 թ․ ապրիլի 9-ին մերժել է Ադրբեջանի հերթական դիմումը՝ Ադրբեջանի կառավարությանը կրկին պարտավորեցնելով շարունակել տրամադրել տեղեկություններ կալանավորվածների պահման պայմանների, ինչպես նաև նրանց վերջին բժշկական քարտերի ու իրականացված բժշկական հետազոտությունների և բուժման վերաբերյալ այլ փաստաթղթերի մասին: ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է նաև ներկայացնել հայ գերիների դեմ հարուցված քրեական վարույթի շրջանակներում կայացված դատավճիռների պատճենները կամ այդ դատավճիռների ամփոփագրերը, որոնք պետք է ներառեն դատավճիռ կայացրած դատավորների հիմնավորումները՝ գործում առկա ապացույցների վրա հիմնված։

ECHR Obliges Azerbaijan to Provide Armenian POW Verdicts by August 31
The European Court of Human Rights (ECHR) has rejected an application by Azerbaijan to lift an interim measure by which Azerbaijan is obliged to periodically provide information on the conditions of detention of Armenian prisoners held in Azerbaijan, as well as on their health condition.
The ECHR, on April 9,  rejected Azerbaijan's latest request, and again called on the government of Azerbaijan to continue providing information on the conditions of detention of the detainees, as well as their latest medical records and other documents related to medical examinations and treatment conducted.
The ECHR has set an August 31 deadline for Azerbaijan to provide transcripts of the verdicts the Baku Military Court handed down to the Armenian POWs.
In February, the court sentenced five former Artsakh officials to life imprisonment on a variety of war crimes charges.
The court, in a separate case, sentenced former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan to twenty years imprisonment.