Վահագն Խաչատուրյանը Ֆրանսիայի նախագահին պարգևատրել է Փառքի շքանշանով
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին պարգևատրել է Փառքի շքանշանով: Այս մասին հաղորդում են նախագահի աշխատակազմից։
Շքանշանը օտարերկրյա պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներին, միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներին, հոգևոր առաջնորդներին (կրոնական գործիչներին) տրվող բարձրագույն պարգևն է:
Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի որոշմամբ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարգևատրվել են Պատվո լեգեոնի Մեծ Խաչ շքանշանով։

French President Emmanuel Macron was awarded the Order of Glory at a state diner today in Yerevan hosted by Armenian President Vahagn Khachaturyan and Armenian PM  Nikol Pashinyan at the Presidential Palace.
The Order of Glory is a prestigious Armenian state decoration awarded for significant contributions to strengthening international relations, peace, human rights, and economic/cultural ties.
By a  decree of President Khachaturyan, Macron received the award for his significant personal contribution to the strengthening and development of traditional friendly relations between Armenia and France and the expansion and deepening of cooperation between the two countries.
The leaders of the two countries exchanged toasts and touched upon Armenian-French relations and the prospects for their development.