«Չգիտեմ, թե ինչ ապագա կլինի, բայց մենք, ինչքան հնարավոր է, ապրելու ենք այստեղ»,- ասում է Կիրանցի 56-ամյա բնակիչը
Արեւն արդեն մայր է մտել: Նարնջագույն փեթակներով այգում հեռվից երեւում են բազմագույն ծաղիկները: 84-ամյա Ֆլորա Նազարյանի ծաղկանոցն է՝ հովտաշուշաններ, վարդեր, վարդակակաչներ, թեյի ծաղիկներ: Տիկին Ֆլորան աշխատում էր ծաղկանոցում: Հիշում է, որ ժամանակին երազում էր սեփական բակում ծաղկանոցի մասին:
Ամուսիններով ինժեներներ են եղել, աշխատում էին Երեւանում: 1980-ականներին որոշել են ամուսնու հայրենի գյուղում՝ Կիրանցում, տուն կառուցել: Բայց միայն 2000-ականներին են տեղափոխվել ու հաստատվել այստեղ: Ներկայիս տան հարեւանությամբ էլ ամուսնու պապական տունն է:
Տիկին Ֆլորան ներս է հրավիրում մեզ: Ձեռքերը դեռ հողոտ են:
-Օրական քանի՞ ժամ եք անցկացնում ծաղկանոցում,- հետաքրքրվում եմ ես:
-Ժամանակով չեմ հաշվում, երբ տրամադրությունն ուզի, երբ ծաղիկները կանչեն:
-Իսկ ո՞նց եք լսում այդ ձայնը:
-Հոգումս է լսվում,- մեղմ ժպիտով պատասխանում է 84-ամյա կինը:
Ինժեներ Ֆլորա Նազարյանը (անձնագրով՝ Քնարիկ), Տավուշի մարզի Կիրանց գյուղ տեղափոխվելուց հետո ֆիզիկա եւ մաթեմատիկա էր դասավանդում այստեղի դպրոցում, եղել է նաեւ դպրոցի ուսմասվարը: Ասում է՝ հրաշք երեխաներ կան դպրոցում, պարզապես պետք է զարգացնել նրանց:
Որդին՝ 56-ամյա Անդրանիկ Նազարյանը, Կիրանցի ամենախոշոր մեղվապահն է: Նախկինում մի 100 փեթակ ուներ: Բայց պատմում է, որ 7-8 տարի առաջ, երբ մեղվի հիվանդություն տարածվեց, փեթակները կրճատվեցին: Այժմ 60 փեթակ ունի, բայց մտադիր է նորից շատացնել:
2000-ականներին Կիրանցում հաստատվելով՝ Անդրանիկը սկզբից հողագործությամբ էր զբաղվում, բայց ասում է, որ այդ գործը մեղվապահությունից պակաս եկամտաբեր էր:
25 տարի Նազարյանները չէին էլ պատկերացնում, որ մի օր իրենց տան դեմ դիմաց լինելու է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանը: 2024 թ. սահմանազատված տեղանքում կառուցվել է բետոնե պատը՝ 130 մետր երկարությամբ եւ 3 մետր բարձրությամբ:
Տիկին Ֆլորայի ծաղկանոցը չի օգնում, որ նա չտեսնի այդ պատը: Ամեն առավոտ երբ դուրս է գալիս բակ, աչքն ընկնում է այդ պատին: Ասում է՝ ցավ է զգում:
«Սկզբից խորշանք էր, հետո ինձ թվում է՝ աչքի ճառագայթները անցնում են սահմանը, չեմ ուզում տեսնել: Սկզբից վատ էի, հիվանդ: Հիմա ոչ թե համակերպվել եմ, այլ ինձ թվում է՝ մի բան պիտի լինի, որ դա չլինի: Քաղաքական ուժի չեմ հարում, տարիքս չէ, որ քաղաքականությամբ զբաղվեմ»,- նշում է 84-ամյա կինը:
Ֆլորա Նազարյանը ծնունդով Արարատի մարզի Վեդի քաղաքից է: Պատմում է, որ խորհրդային տարիներին իրենց դպրոցում կար ադրբեջանական բաժին: Ինքն էլ ադրբեջաներեն այբուբենը գիտեր, կարողանում էր որոշ չափով խոսել: Նույնիսկ գնում էին հարեւանությամբ գտնվող ադրբեջանական գյուղ՝ գնումներ կատարելու: Ասում է՝ այն ժամանակ չէր նեղվում, բայց հիմա իրականությունն այլ է:
«Ոչ թե լարվածություն, այլ ցավ եմ ապրում: Ոնց որ, Վան եմ գնացել, տեսել պապական տունս, սրտի ցավ եմ զգացել, նկարել, եկել եմ: Այդ նույն ցավն այստեղ եմ զգում»,- ասում է մեր զրուցակիցը:
Անդրանիկն էլ նշում է, որ իրենց մտքով չի անցել, թե սահմանն այդքան կմոտենա: Մինչեւ սահմանազատումը Կիրանցինը համարվող հողերի մի մասը եւս հանձնվել է Ադրբեջանին:
«Չգիտեմ, թե ինչ ապագա կլինի, բայց մենք, ինչքան հնարավոր է, ապրելու ենք այստեղ, Հայաստանը սիրում ենք, չեմ ուզում հանձնվել: Բայց այսպիսի իշխանություն ունեցող երկրում չեմ կարող ասել, թե ինչ ապագա է լինելու: Անորոշություն է»,- ասում է սահմանային գյուղի բնակիչը: Նկատում է՝ գյուղի բնակիչների մեծ մասը հակված չէ արտագաղթելու:
Ֆլորա Նազարյանը լավատես է, ներքուստ հանգիստ է, բայց չգիտի՝ գուցե այդ հանգստությունն իր ծերությունից է: Միաժամանակ վստահություն չունի սահմանից այն կողմ գտնվողների հանդեպ: «Դուք երբեւիցե կվստահեի՞ք անձին, որը թշնամաբար է տրամադրված»,- եզրափակում է նա:
«Երկու տարվա մեջ, ոնց որ, վարժվել ենք: Գիտեմ, որ պատից այն կողմ ոչ մի լավ բան չկա մեզ համար»,- ասում է մեղվապահ Անդրանիկ Նազարյանը:
Մեկ ամսից նա իր մեղվափեթակները կտեղափոխի Կիրանցից մոտ 50 կմ հեռավորության վրա գտնվող սարատեղ: Այնտեղ ալպիական գոտի է: Դեռ չգիտի, թե բերքն ինչպիսին կլինի, բայց նախորդ տարվա բերքից գոհ է:
Հիմա մեղուների զարգացման շրջանն է: Այն կտեւի մինչ հուլիս:
Կիրանցում արդեն երեկոյի զով օդն է: Փեթակների մոտ՝ ելակի թփերի մեջ, կատվի մի ձագ է մլավում: Տիկին Ֆլորան հովտաշուշանների մի փոքր փունջ է մեկնում ինձ, ասում է՝ ապա հոտ քաշիր: Բայց դա ոչ թե ծաղիկների, այլ ջերմության մի փունջ էր, որ մնաց ինձ հետ:

“Я не знаю, что ждет нас в будущем, но мы останемся здесь жить здесь до тех пор, пока это будет возможно”-  житель Киранца
Солнце уже зашло. Издалека в саду с оранжевыми ульями видны разноцветные цветы: ландыши, розы, тюльпаны, чайные цветы. Это цветник 84-летней Флоры Назарян. Она работала в оранжерее. Флора всегда мечтала разводить цветы в собственном саду. Когда-то она и ее муж работали инженерами в Ереване. В 1980-х годах они решили построить дом в родном селе мужа – Киранце. Однако переехать и поселиться здесь удалось только в 2000-х. Рядом с нынешним домом Назарянов находится дом деда мужа Флоры.
Женщина приглашает нас в дом. Ее руки все еще покрыты землей.
-Сколько часов в день вы проводите в цветнике?- спрашиваю я Флору.
-Я руководствуюсь не временем, а настроением - когда цветы позовут.
-А как вы слышите этот зов?
-Я слышу его в своей душе,- с мягкой улыбкой ответила 84-летняя женщина.
После переезда в село Киранц в Тавушской области инженер по специальности Флора Назарян стала преподавать в местной школе физику и математику, была даже замдиректора. Она уверяет, что в школе учатся чудесные дети, просто их нужно развивать.
Сын Флоры, 56-летний Андраник Назарян, является крупнейшим пчеловодом в Киранце. Раньше у него было около 100 ульев, но около восьми лет назад пчелы заболели, и количество ульев пришлось сократить. Сейчас осталось 60 ульев, но Андраник намерен вновь увеличить их число.
После переезда в Киранц в 2000-х годах Андраник занялся сельским хозяйством, но этот бизнес оказался менее прибыльным, чем пчеловодство.
Все эти годы Назаряны даже подумать не могли о том, что однажды возле их дома появится армяно-азербайджанская граница. В 2024 году на демаркированной территории была возведена бетонная стена длиной 130 метров и высотой 3 метра.
Не видеть эту стену не помогает даже сад Флоры. Каждое утро, выходя во двор, она видит высокую ограду, что причиняет ей боль.
“Сперва я испытывала отвращение, потом мне начало казаться, что внутренним зрением я пересекаю границу. Мне не хотелось этого видеть, я себя плохо чувствовала, заболела. До сих пор не могу с этим смириться, но сейчас мне кажется, что что-то должно произойти, чтобы этого не было. Политикой я не занимаюсь, так как возраст не тот”,- говорит Флора Назарян.
Она родилась в городе Веди Араратской области. По словам женщины, в советские годы в их школе был азербайджанский сектор. Сама она знает азербайджанский алфавит и немного говорит на этом языке. В то время они даже ездили за покупками в соседнюю азербайджанскую деревню. Но тогда это никого не беспокоило. Сейчас же другая ситуация. “Меня это не то, что напрягает, а причиняет боль. Я как будто побывала в Ване, увидела дом своих дедов, отчего испытала душевную боль, сфотографировала все и вернулась. Ту же боль я испытываю сейчас”,- говорит Флора.
Андраник тоже признался, что им никогда в голову не приходило, что граница может настолько приблизиться к ним. До демаркации часть принадлежавших Киранцу земель тоже была передана Азербайджану.
“Я не знаю, каким будет будущее, но мы собираемся жить здесь до тех пор, пока это будет возможно. Мы любим Армению, поэтому я не хочу сдаваться. Но я не знаю, какое будущее нас ждет в стране, где такая власть, где все неопределенно”, — сказал Андраник, подчеркнув, что большинство жителей не хотят покидать село.
Флора настроена оптимистично. Внутренне она спокойна, но считает, что это, возможно, связано с ее возрастом. В то же время она не доверяет тем, кто находится по другую сторону границы. “А вы бы стали доверять человеку, который настроен к вам враждебно?” – спросила моя собеседница.
“За два года мы, пожалуй, привыкли. Знаю, что за стеной ничего хорошего для нас нет”,- говорит Андраник. Через месяц он перевезет улья в горную местность в 50 километрах от Киранца, в альпийскую зону. Андраник пока не знает, каким будет будущий урожай, но прошлогодним он был доволен.
Вечером в Киранце уже было прохладно. Возле ульев, в кустах малины мяукал котенок. Флора протянула мне небольшой букет ландышей. “Понюхай”,- сказала она. И я вдруг подумала, что это букет не цветов, а тепла, который останется со мной навсегда.