Դատական համակարգի նկատմամբ հավատը չափազանց թույլ է
Ի՞նչն է խանգարում դատարանների անկախությանն Ադրբեջանում` օրենսդրությո՞ւնը, քաղաքական կամքի բացակայությո՞ւնը:
Ադրբեջանի օրենսդրությունը հիմնականում համապատասխանում է դատարանների անկախության ապահովման չափանիշներին: Հիմնական խնդիրը օրենսդրության իրագործումն է: Ընդհանուր առմամբ, օրենքի իրագործման առումով երկրում լուրջ խնդիրներ կան: Դա վերաբերում է նաեւ դատական իշխանության գործունեությունը կարգավորող օրենսդրությանը: Իրականում, Ադրբեջանի դատական իշխանությունն ամբողջովին կախված է գործադիր իշխանությունից: Դատաիրավական խորհուրդը, որը դատական իշխանության «ինքնակառավարման անկախ մարմինն» է, գլխավորում է արդարադատության նախարարը: Խորհրդի կազմի կեսից ավելին գործադիր իշխանության կողմից նշանակված մարդիկ են:
Դատավորները, որոնք քննում են քաղաքական բնույթի քրեական գործեր կամ այնպիսի քաղաքացիական գործեր, որոնցով շահագրգռված են իշխանության ներկայացուցիչները, չունեն անկախ որոշումներ կայացնելու հնարավորություն: Դատարաններում լայնորեն տարածված է կոռուպցիան: Մի խոսքով, դատական իշխանության անկախությանը խանգարող հիմնական խնդիրը քաղաքական կամքի բացակայությունն է: Դատարանների անկախությանը խանգարում է նաեւ դատավորների պատրաստվածության մակարդակը, ինչպես նաեւ դատավորների ընտրության վրա ազդող գործոններ` տեղական շահերով առաջնորդվելը, քաղաքական մոտեցումը եւ այլն:
Ի՞նչ ակտիվությամբ են քաղաքացիներն օգտվում դատաքննության իրավունքից, վստահություն կա՞ դատական համակարգի նկատմամբ:
Դատական համակարգի նկատմամբ հավատը չափազանց թույլ է: Բայց քանի որ օրենսդրության մեջ լայնորեն արտացոլված է անօրինական որոշումները եւ գործողությունները դատարանում բողոքարկելու իրավունքը, իսկ երկրում կատարվում են քաղաքացիների իրավունքների եւ ազատությունների զանգվածային խախտումներ, ապա քաղաքացիները ստիպված են դիմել դատարաններ: Այդ դիմումները կլինեին շատ ավելի շատ, եթե լիներ հավատ անկախ դատական համակարգի, արդար դատարանի նկատմամբ:
Բացի այդ, երկրում միջնորդական եւ հաշտարար դատարանների բացակայությունը, բժշկության միջոցների սահմանափակ օգտագործումը լուրջ խնդիրներ են ստեղծում քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության գործում:
Նույնիսկ Եվրադատարանի որոշումների ընդունումից հետո տեղական դատարանները, այդ թվում` Գերագույն դատարանը, տարբեր պատճառաբանություններով խուսափում են վերականգնել քաղաքացիների օրինական սահմանադրական իրավունքները: Չեն համարձակվում պատժել այդ իրավունքների խախտման մեղավորներին` գործադիր իշխանության եւ ոստիկանության ներկայացուցիչներին:
Ադրբեջանում ինչպե՞ս է ձեւավորվում Փաստաբանների կոլեգիան, ի՞նչ է տալիս անդամակցությունը կոլեգիային, եւ որքանո՞վ են բնակչությանը մատչելի փաստաբանական ծառայությունները: Բնակչության մեկ շնչին քանի՞ (Կոլեգիայի անդամ) փաստաբան է բաժին ընկնում:
Երկրում գործում է Փաստաբանների միայն մեկ կոլեգիա: Այն ձեւականորեն վերահաստատված խորհրդային շրջանի փաստաբանների կոլեգիան է: Կոլեգիան կառավարվում է բռնատիրական եղանակներով: Անկախ փաստաբանները Կոլեգիայի անդամ դառնալու հնարավորություն չունեն: Ավելին, տարբեր պատճառաբանություններով նրանց վտարում են Կոլեգիայից: Քրեական, վարչարարական գործեր, ինչպես նաեւ Գերագույն եւ Սահմանադրական դատարանների գործեր վարելու համար անհրաժեշտ է լինել Փաստաբանների կոլեգիայի անդամ:
Որակյալ փաստաբանական ծառայությունը բավական թանկ է: Բնակչության մեծ մասը նման ծառայություններից օգտվելու հնարավորություն չունի: Մյուս կողմից` փաստաբանների մեծամասնության պատրաստվածության մակարդակը բավական ցածր է: Հետաքննական մարմիններն ունեն իրենց «հերթապահ» փաստաբանները: Ոչ մեծ վճարի դիմաց նրանք պատրաստ են ստորագրել ցանկացած փաստաթուղթ` հօգուտ հետաքննական օրգանների: Արդյունքում, մեղադրյալների իրավունքները չեն պաշտպանվում:
Փաստաբանների կոլեգիայի անդամների թիվը կազմում է մոտ 800 մարդ: Կան այնպիսի շրջաններ, որտեղ գործում է 1-2 փաստաբան: Որոշ շրջաններում փաստաբան ընդհանրապես չկա: Բնակչության մեկ շնչին ընկնող փաստաբանների թվով Ադրբեջանն աշխարհում զբաղեցնում է վերջին տեղերից մեկը:
Քաղաքացիները հաճա՞խ են դիմում Եվրոպական դատարան, այսօրվա դրությամբ Ադրբեջանի վերաբերյալ Եվրադատարանի քանի՞ որոշում կա, եւ ինչպե՞ս են կատարվում դրանք:
Եվրադատարան դիմողների թիվը քիչ չէ: Առայժմ Եվրադատարանը ընդունել է Ադրբեջանին վերաբերող 41 որոշում: Սակայն այդ որոշումների իրականացումը ողբալի վիճակում է: Դիտավորյալ ձգձգվում է կանխարգելիչ բնույթի ընդհանուր միջոցների իրականացումը, ինչպես նաեւ` Ադրբեջանի օրենսդրության մեջ միջազգային նորմերի եւ համաձայնությունների ներդրումը: Խնդիրներ կան նաեւ Եվրադատարանի որոշումների ուղղակի իրականացման հետ կապված:
Մեկ տարուց ավելի չէր կատարվում Եվրադատարանի որոշումը լրագրող Էյնուլլա Ֆաթուլլաեւին բանտից ազատ արձակելու եւ փոխհատուցում վճարելու մասին (նրան ազատ արձակեցին օրերս Ի. Ալիեւի որոշման հիման վրա - խմբ.): Մասամբ են կատարվում խոշտանգումների, ձերբակալությունների, սեփականության պաշտպանության հետ կապված որոշումները, մեղավորները պատասխանատվության չեն ենթարկվում, չի փոխվում միջազգային չափորոշիչներին չհամապատասխանող օրենսդրությունը, միջոցներ չեն ձեռնարկվում` կանխելու հանրապետության օրենսդրության եւ միջազգային իրավունքի խախտումները:
Եվրադատարանի որոշումից հետո Գերագույն դատարանը բավարարվում է միայն նրանով, որ չեղյալ է համարում նախկինում ընդունված անօրինական որոշումները: Խախտված իրավունքները վերականգնելու եւ մեղավորներին պատժելու նպատակով նոր դատավարությունների անցկացման հնարավորություն չեն տալիս: Պոզիտիվ պարտավորությունների կատարումը եւս անբավարար է:

Вера в судебную систему предельно слаба
- Законодательство Азербайджана в основном отвечает стандартам обеспечения независимости судов. Главная проблема заключается в исполнении законодательства. В общей сложности, в стране существуют серьезные проблемы в области исполнения закона, это касается и законодательства, регулирующего деятельность судебной власти. На самом деле судебная власть в Азербайджане не является независимой и действует в полной зависимости от исполнительной власти. Судебно-правовой совет, являющийся «независимым органом самоуправления» судебной власти, возглавляет представитель исполнительной власти, министр юстиции. Больше половины состава Совета являются лица, назначенные исполнительной властью. Судьи, рассматривающие уголовные дела политического характера, а также гражданские дела, в которых заинтересованы представители власти, не имеют возможности принимать независимые решения. В судах широко распространены факты коррупции. Одним словом, главная проблема, мешающая независимости судебной власти, это отсутствие политической воли. Мешает независимости судов также уровень подготовленности судейского корпуса, а в формировании этого корпуса - такие негативные факторы, как местничество, политический подход и т.п.
Насколько активно граждане пользуются правом на судебные разбирательства, есть ли доверие к судебной системе?
Вера в судебную власть предельно слаба. Однако ввиду того, что в законодательстве широко отражено право подачи жалобы в суд на незаконные решения и действия, а также наличие массовых нарушений прав и свобод граждан в стране, то граждане, конечно, вынуждены обращаться в суды. Этих обращений было бы много больше, если бы была вера в независимую судебную власть, в справедливый суд.
Кроме того, отсутствие в стране третейских и мировых судов, ограниченное использование способов медиации создают серьезные проблемы в вопросе защиты прав граждан.
Даже после вынесения решений Евросуда местные суды, в том числе и Верховный суд, под различными предлогами уклоняются от восстановления законных конституционных прав граждан. Виновных в нарушении этих прав (представителей исполнительной власти и полицию) наказывать не решаются.
Как формируется Коллегия адвокатов в Азербайджане, что дает членство в Коллегии и насколько доступны для населения адвокатские услуги. Сколько в республике адвокатов (членов Коллегии) на душу населения?
В стране действует лишь одна Коллегия адвокатов. На самом деле нынешняя Коллегия адвокатов это формально заново учрежденная коллегия адвокатов советского образца. Коллегия управляется авторитарным способом. Независимые адвокаты в Коллегию не допускаются. Более того, они исключаются из Коллегии под различным предлогом. Для того, чтобы выйти на уголовные, административные дела, а также дела в Верховном и Конституционном судах, требуется быть членом Коллегии адвокатов.
Качественная адвокатская услуга достаточно дорога. У большей части населения пользоваться этими услугами возможности нет. У большинства адвокатов уровень подготовки достаточно низок. У следственных органов имеются свои «дежурные» адвокаты. Они за невысокую плату подписывают любые документы в пользу органов следствия. В итоге права обвиняемых остаются без защиты.
Число членов Коллегии адвокатов составляет около 800 человек. Есть такие районы, где действуют 1-2 адвоката. Имеются и такие районы, где адвокатов нет вовсе. Азербайджан является страной, занимающей одно из последних мест в мире по числу адвокатов на душу населения.
Как часто граждане обращаются в Европейский суд, сколько на сегодняшний момент есть решений Евросуда по Азербайджану и как они выполняются?
Количество обращений в Евросуд не малое. До сих пор Евросуд в связи с Азербайджаном вынес 41 решение. Однако исполнение этих решений находится в плачевном состоянии. Проведение общих мер превентивного характера, а также имплементация в законодательство Азербайджана международных норм и Конвенции намеренно затягиваются. Имеют место и проблемы с прямым исполнением решений Евросуда. Свыше года не выполняется решение Евросуда «О немедленном освобождении из заключения журналиста Эйнуллы Фатуллаева и выплаты ему компенсации». Не полностью выполняются решения в связи с пытками, арестами, защитой собственности, виновные не привлекаются к ответственности, не меняется законодательство, не отвечающее международным стандартам, не принимаются меры по предотвращению нарушений республиканского законодательства и международного права. Верховный суд после решений Евросуда удовлетворяется лишь тем, что аннулирует ранее вынесенные незаконные решения. Проведение новых судов по восстановлению нарушенных прав и наказанию виновных возможности не дают. Исполнение позитивных обязательств также неудовлетворительно.