Հայաստան-Թուրքիա հանձնաժողովի նիստ՝ Ախուրյան եւ Արաքս գետերի ջրերը համատեղ օգտագործելու համար
Երևանում մայիսի 21-ին տեղի է ունեցել Ախուրյան, Արաքս գետերի ջրերի համատեղ օգտագործման Հայաստան- Թուրքիա հանձնաժողովի համատեղ նիստը, որն առաջին անգամ էր անցկացվում։
«Հայաստանի և Թուրքիայի Հանրապետությունների սահմանային անցակետում, այնուհետև ՏԿԵՆ «Ջրառ» ՓԲԸ-ի վարչական շենքում տեղի ունեցավ «Սարդարապատի կարգավորիչի շահագործման» և «Ախուրյանի ջրամբարի շահագործման» մշտական գործող անդրսահմանային ջրային ռեսուրսների կառավարման հայ-թուրքական հանձնաժողովների հանդիպումը։
Ողջույնի խոսքով է հանդես եկել «Ջրառ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Տիգրան Վարդանյանը։ Վարդանյանը նշել է, որ կնքված փաստաթղթերը կազմվել են երկուստեք շահավետ պայմաններով։
Հանդիպման ընթացքում ձեռք են բերվել մի շարք կարևոր պայմանավորվածություններ»,- ասված է Ջրային կոմիտեի հաղորդագրության մեջ։

Armenia’s Water Committee reports that a joint Armenia-Turkey commission met in Yerevan for the first time to discuss the shared use of the Akhuryan and Araks rivers, and several documents were signed.
The two rivers constitute part of the border of the two countries.
The permanent Armenian-Turkish commissions on transboundary water management met first at the Armenia-Turkey border checkpoint and then at the administrative building of Jrar CJSC, part of Armenia's Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, to discuss operation of the Sardarapat regulator and the Akhuryan reservoir.
Tigran Vardanyan, director of Jrar CJSC, welcomed participants and said the signed documents had been prepared on mutually beneficial terms, according to the statement.
The statement added that several important agreements were reached during the meeting but did not provide details.